2020-01-19   12:57:16
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Umeracet 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 2

Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 20, 100m Frisim Herrar 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lars Mattson 1968 Idrottsklubben Studenterna i U +0.74 1:07.72
50m: 31.97
100m: 1:07.72
(35.75)
2 Sandu Seres 1988 Idrottsklubben Studenterna i U +0.93 1:15.14 +7.42
50m: 36.09
100m: 1:15.14
(39.05)
3 Alexander Israelsson 2001 Umeå Simsällskap +0.87 1:18.93 +11.21
50m: 36.61
100m: 1:18.93
(42.32)
- André Leo 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.81 DSQ pga Masters
- Daniel Söderlind 1976 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.75 DSQ Felaktig ST
- Gustav Wigren 1993 Idrottsklubben Studenterna i U DNS
Event 20, 100m Frisim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Felix Bengs-Stattin 2002 Umeå Simsällskap +0.64 53.48
50m: 25.63
100m: 53.48
(27.85)
2 Albin Eriksson 2003 Luleå Simsällskap +0.70 55.52 +2.04
50m: 26.57
100m: 55.52
(28.95)
3 Ji An Wang 2003 Luleå Simsällskap +0.71 56.56 +3.08
50m: 27.03
100m: 56.56
(29.53)
4 Loke Rene Andersson Øvrevoll 2003 Fauske Svømmeklubb +0.66 57.91 +4.43
50m: 28.06
100m: 57.91
(29.85)
5 Arvid Strömbro 2002 Umeå Simsällskap +0.75 59.40 +5.92
50m: 28.55
100m: 59.40
(30.85)
6 Sander Myhr Bjørknes 2003 Fauske Svømmeklubb +0.69 1:00.01 +6.53
50m: 28.41
100m: 1:00.01
(31.60)
7 Robin  Andersson 2003 Umeå Simsällskap +0.70 1:00.13 +6.65
50m: 28.69
100m: 1:00.13
(31.44)
8 Peter Sundström 2002 Umeå Simsällskap +0.72 1:01.84 +8.36
50m: 28.74
100m: 1:01.84
(33.10)
9 Jonathan Olsson 2003 Dorotea IF +0.65 1:03.09 +9.61
50m: 29.06
100m: 1:03.09
(34.03)
10 Ville Ohlsson 2003 Umeå Simsällskap +0.67 1:04.28 +10.80
50m: 30.73
100m: 1:04.28
(33.55)
11 Karl Fällman 2002 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.72 1:04.74 +11.26
50m: 31.33
100m: 1:04.74
(33.41)
12 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap +0.80 1:04.75 +11.27
50m: 31.62
100m: 1:04.75
(33.13)
13 David Sundström 2003 Umeå Simsällskap +0.66 1:07.45 +13.97
50m: 31.85
100m: 1:07.45
(35.60)
14 Ståle Danemyr 2002 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.82 1:09.44 +15.96
50m: 33.33
100m: 1:09.44
(36.11)
15 Unai Izarra 2003 Umeå Simsällskap +0.78 1:10.09 +16.61
50m: 32.88
100m: 1:10.09
(37.21)
Event 20, 100m Frisim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mathias Martinussen 2004 Fauske Svømmeklubb +0.72 56.83
50m: 27.72
100m: 56.83
(29.11)
2 Magnus Lindström 2004 Luleå Simsällskap +0.69 58.10 +1.27
50m: 27.45
100m: 58.10
(30.65)
3 Iyas Kalash 2004 Umeå Simsällskap +0.73 59.49 +2.66
50m: 28.69
100m: 59.49
(30.80)
4 Sverre Jakobsen 2004 Fauske Svømmeklubb +0.71 1:03.48 +6.65
50m: 30.72
100m: 1:03.48
(32.76)
5 Felix Luthman 2004 Umeå Simsällskap +0.62 1:04.47 +7.64
50m: 31.29
100m: 1:04.47
(33.18)
6 Vincent Wall 2004 Umeå Simsällskap +0.54 1:04.77 +7.94
50m: 31.38
100m: 1:04.77
(33.39)
7 Viktor Nyström 2004 Umeå Simsällskap 1:05.28 +8.45
50m: 31.24
100m: 1:05.28
(34.04)
8 Mats Moen Mareliussen 2004 Fauske Svømmeklubb +0.84 1:07.96 +11.13
50m: 31.68
100m: 1:07.96
(36.28)
9 Axel Fällman 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.82 1:09.30 +12.47
50m: 33.04
100m: 1:09.30
(36.26)
10 Axel Andersson 2004 Umeå Simsällskap +0.64 1:09.94 +13.11
50m: 33.14
100m: 1:09.94
(36.80)
11 Aulet 2004 Umeå Simsällskap 1:16.05 +19.22
50m: 36.76
100m: 1:16.05
(39.29)
12 Johan Dellbring 2005 Umeå Simsällskap +0.75 1:18.45 +21.62
50m: 38.06
100m: 1:18.45
(40.39)
13 Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.89 1:25.61 +28.78
50m: 41.40
100m: 1:25.61
(44.21)
14 Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.82 1:26.89 +30.06
50m: 40.02
100m: 1:26.89
(46.87)
15 Melwin Magnusson 2005 Skellefteå Simklubb +0.92 1:28.74 +31.91
50m: 41.85
100m: 1:28.74
(46.89)
- Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.78 DSQ Felaktig VÄ
Event 20, 100m Frisim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Filip Ness 2006 Tverlandet IL +0.89 1:12.73
50m: 35.04
100m: 1:12.73
(37.69)
2 Wilmer Hansson 2006 Umeå Simsällskap 1:22.95 +10.22
50m: 39.82
100m: 1:22.95
(43.13)
3 Khaled Ahmed Saad Ahmed 2007 Piteå Sim 1:25.98 +13.25
50m: 40.60
100m: 1:25.98
(45.38)
4 Philip Sandström 2006 Skellefteå Simklubb +0.83 1:27.31 +14.58
50m: 42.15
100m: 1:27.31
(45.16)
5 Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap +0.85 1:29.55 +16.82
50m: 42.83
100m: 1:29.55
(46.72)
6 Robin Westberg 2007 Idrottsklubben Studenterna i U +0.80 1:38.75 +26.02
50m: 48.59
100m: 1:38.75
(50.16)
7 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap +0.83 1:41.90 +29.17
50m: 48.33
100m: 1:41.90
(53.57)
- Albert Björk 2006 Idrottsklubben Studenterna i U +0.33 DSQ Felaktig ST
- Johan Stoltz 2006 Idrottsklubben Studenterna i U DSQ Felaktig VÄ
Event 20, 100m Frisim Herrar 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Bjarne Ness 2008 Tverlandet IL +0.87 1:27.32
50m: 41.45
100m: 1:27.32
(45.87)
2 Samuel Henze 2008 Umeå Simsällskap +0.80 1:30.11 +2.79
50m: 43.28
100m: 1:30.11
(46.83)
3 Theodore Brändström 2009 Umeå Simsällskap 1:32.29 +4.97
50m: 43.67
100m: 1:32.29
(48.62)
4 Malte Magnusson 2008 Skellefteå Simklubb +0.91 1:34.06 +6.74
50m: 44.10
100m: 1:34.06
(49.96)
5 Tim Danielsson 2008 Umeå Simsällskap +0.82 1:39.36 +12.04
50m: 45.91
100m: 1:39.36
(53.45)
6 Jack Nyroos 2008 Skellefteå Simklubb +0.85 1:42.90 +15.58
50m: 47.72
100m: 1:42.90
(55.18)
2018-09-22 17:44:21 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner