2021-07-24   15:25:05
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för SM/JSM (25m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Fredag 16 november 2018 kl. 09:30

Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
Event 30, 200m Ryggsim Herrar Junior - Final
Sponsor: Marabou
WR 1:45.63 Mitch Larkin 1993 RUS RUS Sydney AUS 2015-11-27
WJ 1:48.02 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Köpenhamn DEN 2017-12-13
ER 1:46.11 Arkady Vyatchanin 1984 RUS RUS Berlin GER 2009-11-15
EJ 1:48.02 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Köpenhamn DEN 2017-12-13
NR 1:52.33 Anders Jensen 1987 DEN DEN Köpenhamn DEN 2009-12-19
SR 1:54.31 Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim SWE Upplands Väsby SWE 2009-11-08
SJ 1:54.31 Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim SWE Upplands Väsby SWE 2009-11-08
MR 1:54.40 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Stockholm SWE 2014-11-21
VM 1:52.62
NM 1:53.78
1:57.36
NY 2:00.77
FM: Kristian Kron (1992) 1:54.93 FJ: Björn Seeliger (2000) 1:56.93
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg +0.74 685 1:59.81
50m: 28.61
100m: 59.27
(30.66)
150m: 1:29.63
(30.36)
200m: 1:59.81
(30.18)
2 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.61 676 2:00.30 +0.49
50m: 28.49
100m: 58.94
(30.45)
150m: 1:30.21
(31.27)
200m: 2:00.30
(30.09)
3 Simon Fröde 2003 Järfälla Simsällskap +0.54 652 2:01.81 +2.00
50m: 28.60
100m: 59.06
(30.46)
150m: 1:30.26
(31.20)
200m: 2:01.81
(31.55)
4 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS +0.57 651 2:01.87 +2.06
50m: 28.55
100m: 59.65
(31.10)
150m: 1:30.89
(31.24)
200m: 2:01.87
(30.98)
5 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.57 645 2:02.20 +2.39
50m: 28.31
100m: 59.21
(30.90)
150m: 1:30.33
(31.12)
200m: 2:02.20
(31.87)
6 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim +0.60 644 2:02.26 +2.45
50m: 28.07
100m: 59.37
(31.30)
150m: 1:30.77
(31.40)
200m: 2:02.26
(31.49)
7 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening +0.68 642 2:02.44 +2.63
50m: 28.89
100m: 59.81
(30.92)
150m: 1:31.27
(31.46)
200m: 2:02.44
(31.17)
8 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.62 637 2:02.71 +2.90
50m: 28.06
100m: 58.94
(30.88)
150m: 1:30.61
(31.67)
200m: 2:02.71
(32.10)
9 Christoffer Dellhede 2001 Landskrona Simsällskap +0.61 630 2:03.16 +3.35
50m: 28.21
100m: 58.80
(30.59)
150m: 1:30.40
(31.60)
200m: 2:03.16
(32.76)
10 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.53 591 2:05.80 +5.99
50m: 29.63
100m: 1:01.23
(31.60)
150m: 1:33.39
(32.16)
200m: 2:05.80
(32.41)
11 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.58 577 2:06.81 +7.00
50m: 29.09
100m: 1:01.25
(32.16)
150m: 1:34.36
(33.11)
200m: 2:06.81
(32.45)
12 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap +0.70 576 2:06.89 +7.08
50m: 29.58
100m: 1:01.45
(31.87)
150m: 1:34.28
(32.83)
200m: 2:06.89
(32.61)
13 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap +0.61 574 2:07.06 +7.25
50m: 28.38
100m: 59.76
(31.38)
150m: 1:33.24
(33.48)
200m: 2:07.06
(33.82)
14 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap +0.62 573 2:07.14 +7.33
50m: 29.52
100m: 1:01.59
(32.07)
150m: 1:34.29
(32.70)
200m: 2:07.14
(32.85)
15 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim +0.60 567 2:07.55 +7.74
50m: 29.96
100m: 1:02.22
(32.26)
150m: 1:34.90
(32.68)
200m: 2:07.55
(32.65)
16 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap +0.61 554 2:08.60 +8.79
50m: 29.93
100m: 1:02.67
(32.74)
150m: 1:35.88
(33.21)
200m: 2:08.60
(32.72)
17 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.68 532 2:10.33 +10.52
50m: 29.33
100m: 1:02.17
(32.84)
150m: 1:36.65
(34.48)
200m: 2:10.33
(33.68)
18 Karl Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.56 520 2:11.32 +11.51
50m: 30.94
100m: 1:04.16
(33.22)
150m: 1:38.14
(33.98)
200m: 2:11.32
(33.18)
19 Philip Bentzer 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.72 518 2:11.47 +11.66
50m: 30.40
100m: 1:03.14
(32.74)
150m: 1:37.60
(34.46)
200m: 2:11.47
(33.87)
20 Erik Stoltz 1998 Ystads Simsällskap +0.62 503 2:12.76 +12.95
50m: 30.26
100m: 1:03.59
(33.33)
150m: 1:37.86
(34.27)
200m: 2:12.76
(34.90)
21 Guillermo Illanes 2000 Södertälje Simsällskap +0.67 499 2:13.16 +13.35
50m: 29.94
100m: 1:03.38
(33.44)
150m: 1:37.96
(34.58)
200m: 2:13.16
(35.20)
22 Nils Wergeland 2002 Simklubben Lödde +0.57 479 2:14.91 +15.10
50m: 30.87
100m: 1:04.99
(34.12)
150m: 1:39.87
(34.88)
200m: 2:14.91
(35.04)
23 Adam Albringer 1999 Simklubben Elfsborg +0.72 468 2:16.01 +16.20
50m: 31.22
100m: 1:05.39
(34.17)
150m: 1:40.65
(35.26)
200m: 2:16.01
(35.36)
Grenen officiell:  2018-11-16 11:03:01
2018-11-16 11:03:08 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner