2019-11-19   12:35:22
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Simkampen 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  17:35   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 1, 4X200m Frisim Damer, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Stockholm Äldre  2003  Stockholms Simförbund            8:45.97   
  Linnea Gipperth  2003      1:05.37  2:12.81      2:12.81   
  Carolina Jonsson  2002      1:02.79  2:10.41      4:23.22   
  Tone Sandsjö  2003      1:03.89  2:12.91      6:36.13   
  Elin Peng  2003      1:01.99  2:09.84      8:45.97   
                     
Svenska Finlands Idrott Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            8:50.95   
  Lotta Pälsi  2004      1:03.88  2:10.47      2:10.47   
  Kira Lindroos  2005      1:05.23  2:12.12      4:22.59   
  Aamu Änkilä  2004      1:04.60  2:14.28      6:36.87   
  Aino Rantala  2004      1:04.22  2:14.08      8:50.95   
                     
Svenska Finlands Idrott Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            8:59.56   
  Oona Laakso  2002      1:05.08  2:15.27      2:15.27   
  Maija Nurmi  2003      1:03.89  2:14.59      4:29.86   
  Kerttu Nurmi  2003      1:03.98  2:14.02      6:43.88   
  Liina Salin  2002      1:05.70  2:15.68      8:59.56   
                     
Stockholm Yngre  2005  Stockholms Simförbund            9:12.61   
  Isa Lundgren Sonnergren  2004      1:03.58  2:13.63      2:13.63   
  Elsa Kärvestedt  2005      1:08.74  2:22.00      4:35.63   
  Selma Holmer  2004      1:05.29  2:15.17      6:50.80   
  Lovisa Fantenberg  2004      1:07.67  2:21.81      9:12.61   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:35 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  17:35   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 2, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Svenska Finlands Idrott Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            7:57.50   
  Alex Lydman  2003      58.09  1:59.24      1:59.24   
  Lassi Haimi  2003      57.68  1:59.06      3:58.30   
  Lari Tumanoff  2003      56.98  1:58.19      5:56.49   
  Johan Krister Fredriksson  2003      57.70  2:01.01      7:57.50   
                     
Stockholm Äldre  2003  Stockholms Simförbund            8:08.95   
  Rasmus Hanson  2003      58.44  2:01.64      2:01.64   
  Jakob Borrman  2002      58.62  2:03.59      4:05.23   
  Carl Wennerholm  2002      58.61  2:00.32      6:05.55   
  Tor Selander  2002      59.84  2:03.40      8:08.95   
                     
Stockholm Yngre  2005  Stockholms Simförbund            8:31.87   
  Marcus Nykvist  2004      1:00.26  2:06.85      2:06.85   
  Nils Malmberg  2004      59.04  2:05.29      4:12.14   
  Ted Wiker  2004      1:01.99  2:10.45      6:22.59   
  Linus Areblad  2004      1:01.21  2:09.28      8:31.87   
                     
Svenska Finlands Idrott Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            8:37.19   
  Filip Jåfs  2004      1:00.73  2:07.24      2:07.24   
  Davin Lindholm  2004      57.55  2:03.51      4:10.75   
  Aapo Kinnunen  2004      1:01.49  2:12.25      6:23.00   
  Waldemar Palombi  2004      1:03.14  2:14.19      8:37.19   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:35 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  17:34   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lotta Pälsi  2004  Svenska Finlands Idrott    35.16        1:13.27   
Michelle Wissinger  2004  Stockholms Simförbund    35.53        1:14.57   
Teea Jestoi  2005  Svenska Finlands Idrott    36.78        1:15.50   
Siiri Konkka  2004  Svenska Finlands Idrott    36.40        1:17.57   
Sara Torstensson  2004  Stockholms Simförbund    36.72        1:17.80   
Elina Hellgren  2004  Stockholms Simförbund    40.92        1:28.00   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tone Sandsjö  2003  Stockholms Simförbund    35.31        1:13.79   
Elin Peng  2003  Stockholms Simförbund    36.30        1:15.14   
Sini Silvennoinen  2002  Svenska Finlands Idrott    35.82        1:15.90   
Cindy Palm  2003  Svenska Finlands Idrott    36.95        1:18.07   
Emma Haglund  2003  Svenska Finlands Idrott    37.07        1:18.33   
Ella Arrhén Andersson  2002  Stockholms Simförbund    37.51        1:18.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:34 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  17:38   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
August Eriksson  2004  Stockholms Simförbund    33.59        1:10.48   
Veerti Juurakko  2004  Svenska Finlands Idrott    35.72        1:15.83   
Theo Djuphammar  2005  Stockholms Simförbund    36.14        1:15.91   
Juuso Pulkkinen  2004  Svenska Finlands Idrott    38.02        1:19.81   
Rasmus Rekola  2004  Svenska Finlands Idrott    37.72        1:21.44   
Erik Bergman  2004  Stockholms Simförbund    39.03        1:23.98   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Forsel  2003  Svenska Finlands Idrott    31.58        1:06.34   
Aleksi Koprinen  2003  Svenska Finlands Idrott    31.72        1:07.10   
Emil Tikkanen  2002  Stockholms Simförbund    33.03        1:09.44   
Kirill Helsing  2002  Svenska Finlands Idrott    32.80        1:09.81   
Erik Lööw  2003  Stockholms Simförbund    33.38        1:09.91   
Douglas Reuterskiöld  2002  Stockholms Simförbund    33.07        1:10.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:38 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:01   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Stockholms Simförbund    32.72  1:07.75  1:44.64    2:21.10   
Aada Rissanen  2004  Svenska Finlands Idrott    34.79  1:11.94  1:49.73    2:27.30   
Elvira Montes  2004  Stockholms Simförbund    33.83  1:10.95  1:50.31    2:29.51   
Ella Hulkki  2004  Svenska Finlands Idrott    35.44  1:13.90  1:53.78    2:32.39   
Liv Asp Olsson  2005  Stockholms Simförbund    36.01  1:15.30  1:54.64    2:33.49   
Kukka Kangas  2005  Svenska Finlands Idrott    34.84  1:14.87  1:55.69    2:35.25   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilie Pärnänen  2002  Svenska Finlands Idrott    33.00  1:08.85  1:45.50    2:21.61   
Linnea Gipperth  2003  Stockholms Simförbund    33.79  1:10.04  1:46.09    2:21.66   
Petra Kivi  2003  Svenska Finlands Idrott    34.51  1:10.61  1:47.24    2:23.75   
Jenny Virtanen  2002  Stockholms Simförbund    34.25  1:10.77  1:48.60    2:26.31   
Emilia Forsberg  2003  Stockholms Simförbund            DSQ   
Liina Salin  2002  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:01 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  17:55   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 6, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Niring  2004  Stockholms Simförbund    32.03  1:07.97  1:44.60    2:20.89   
Filip Jåfs  2004  Svenska Finlands Idrott    33.55  1:11.22  1:49.95    2:29.04   
Joona Kuitu  2004  Svenska Finlands Idrott    35.95  1:14.32  1:53.76    2:31.44   
Linus Areblad  2004  Stockholms Simförbund    36.94  1:15.73  1:55.31    2:35.74   
Akseli Leppänen  2004  Svenska Finlands Idrott    35.13  1:15.61  1:57.71    2:37.30   
Adrian Ekström  2004  Stockholms Simförbund    35.42  1:15.20  1:56.83    2:37.94   
                     
 
Gren 6, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Söderholm  2002  Svenska Finlands Idrott    30.91  1:05.11  1:40.18    2:13.90   
Gustav Ahlqvist  2003  Stockholms Simförbund    30.22  1:05.44  1:41.16    2:15.32   
Rasmus Skyving  2003  Stockholms Simförbund    31.52  1:05.92  1:41.44    2:16.40   
William Lernå  2002  Stockholms Simförbund    31.60  1:06.42  1:42.11    2:17.34   
Teemu Oksakari  2003  Svenska Finlands Idrott    32.32  1:07.37  1:43.80    2:20.11   
Robin Söderholm  2002  Svenska Finlands Idrott    33.52  1:10.27  1:48.50    2:25.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:55 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:07   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 7, 400m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Kira Lindroos  2005  Svenska Finlands Idrott    1:08.20  2:19.61  3:29.74    4:39.54   
Elin Lindqvist  2004  Stockholms Simförbund    1:07.48  2:19.01  3:31.82    4:43.64   
Aliina Karvonen  2004  Svenska Finlands Idrott    1:09.09  2:21.83  3:34.85    4:44.78   
Aamu Änkilä  2004  Svenska Finlands Idrott    1:08.62  2:20.65  3:33.99    4:46.58   
Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Simförbund    1:10.71  2:25.31  3:39.38    4:52.09   
Amanda Takala  2004  Stockholms Simförbund    1:09.29  2:23.06  3:38.34    4:53.28   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Thilda Ström  2003  Stockholms Simförbund    1:06.46  2:16.00  3:25.22    4:32.95   
Kerttu Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:07.54  2:18.99  3:30.55    4:41.01   
Tone Sandsjö  2003  Stockholms Simförbund    1:09.69  2:21.68  3:33.14    4:42.25   
Maija Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:07.22  2:19.42  3:31.36    4:42.92   
Klara Possman  2003  Stockholms Simförbund    1:07.02  2:19.81  3:34.46    4:48.28   
Jenny Grangärd  2003  Svenska Finlands Idrott    1:10.75  2:27.52  3:46.57    5:04.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:07 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 8, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Davin Lindholm  2004  Svenska Finlands Idrott    1:02.10  2:07.52  3:13.74    4:21.01   
Nils Malmberg  2004  Stockholms Simförbund    1:02.21  2:09.44  3:18.33    4:25.76   
Marcus Nykvist  2004  Stockholms Simförbund    1:03.53  2:11.54  3:21.14    4:30.15   
Linus Areblad  2004  Stockholms Simförbund    1:05.66  2:17.23  3:28.81    4:38.08   
Samuel Saari  2004  Svenska Finlands Idrott    1:04.94  2:14.88  3:26.70    4:38.50   
Waldemar Palombi  2004  Svenska Finlands Idrott    1:05.98  2:18.72  3:31.88    4:45.46   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Aleksi Koprinen  2003  Svenska Finlands Idrott    1:02.25  2:07.25  3:10.12    4:10.62   
Lari Tumanoff  2003  Svenska Finlands Idrott    1:02.34  2:06.41  3:10.58    4:13.52   
Alex Lydman  2003  Svenska Finlands Idrott    1:00.73  2:06.23  3:11.38    4:16.30   
Eric Hansson  2002  Stockholms Simförbund    1:01.64  2:06.53  3:12.07    4:17.13   
Rasmus Hanson  2003  Stockholms Simförbund    1:02.20  2:09.24  3:16.49    4:22.97   
Rasmus Skyving  2003  Stockholms Simförbund    1:04.06  2:12.54  3:22.64    4:31.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lotta Pälsi  2004  Svenska Finlands Idrott    30.46        1:04.29   
Siiri Konkka  2004  Svenska Finlands Idrott    31.83        1:07.32   
Michelle Wissinger  2004  Stockholms Simförbund    31.69        1:08.06   
Oona Sirkiä  2004  Svenska Finlands Idrott    32.34        1:09.54   
Elina Hellgren  2004  Stockholms Simförbund    32.81        1:12.02   
Ella Bolmstrand  2004  Stockholms Simförbund    34.68        1:13.36   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carolina Jonsson  2002  Stockholms Simförbund    30.41        1:04.48   
Elin Peng  2003  Stockholms Simförbund    30.82        1:05.50   
Róza Nagy  2003  Svenska Finlands Idrott    31.38        1:07.04   
Sini Silvennoinen  2002  Svenska Finlands Idrott    31.29        1:09.39   
Pilvi Pietikäinen  2002  Svenska Finlands Idrott    33.02        1:13.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:24 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:35   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Aapo Kinnunen  2004  Svenska Finlands Idrott    30.06        1:05.72   
Filip Jåfs  2004  Svenska Finlands Idrott    30.48        1:05.91   
Axel Lewander  2004  Stockholms Simförbund    30.97        1:06.29   
Rasmus Rekola  2004  Svenska Finlands Idrott    34.30        1:14.77   
Erik Bergman  2004  Stockholms Simförbund    33.27        1:16.07   
Gustav Niring  2004  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Simförbund    28.03        58.86   
Christopher Lindholm  2002  Stockholms Simförbund    28.06        59.24   
Simon Ravals  2003  Svenska Finlands Idrott    28.05        1:01.02   
Tor Selander  2002  Stockholms Simförbund    30.39        1:04.14   
Teemu Oksakari  2003  Svenska Finlands Idrott    30.63        1:05.90   
Tommy Pehrsson  2003  Svenska Finlands Idrott    39.18        1:26.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:35 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:39   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kira Lindroos  2005  Svenska Finlands Idrott    32.45  1:11.77  1:54.94    2:30.18   
Greta Beszteri  2004  Svenska Finlands Idrott    32.29  1:12.58  1:54.93    2:30.93   
Aino Rantala  2004  Svenska Finlands Idrott    33.61  1:14.54  2:01.12    2:34.32   
Amanda Takala  2004  Stockholms Simförbund    32.78  1:12.27  1:58.18    2:34.64   
Liv Asp Olsson  2005  Stockholms Simförbund    33.02  1:15.07  2:02.85    2:39.44   
Sara Torstensson  2004  Stockholms Simförbund    36.15  1:19.21  2:03.90    2:42.81   
                     
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ella Arrhén Andersson  2002  Stockholms Simförbund    32.95  1:10.87  1:53.46    2:26.72   
Petra Kivi  2003  Svenska Finlands Idrott    33.02  1:11.07  1:54.46    2:28.32   
Linnea Gipperth  2003  Stockholms Simförbund    34.51  1:11.97  1:58.59    2:32.49   
Emma Haglund  2003  Svenska Finlands Idrott    32.55  1:13.91  1:57.31    2:32.65   
Oona Laakso  2002  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:39 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:51   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malte Söderberg  2004  Stockholms Simförbund    33.53  1:13.73  1:52.98    2:28.90   
Veerti Juurakko  2004  Svenska Finlands Idrott    35.62  1:14.58  1:57.11    2:32.73   
Alexander Suei  2004  Stockholms Simförbund    32.09  1:11.03  1:58.97    2:34.72   
Juuso Pulkkinen  2004  Svenska Finlands Idrott    34.82  1:17.09  2:02.05    2:36.41   
Einar Melin  2004  Svenska Finlands Idrott    37.82  1:24.22  2:14.84    2:54.59   
August Eriksson  2004  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Forsel  2003  Svenska Finlands Idrott    28.10  1:02.38  1:40.63    2:12.31   
Robin Söderholm  2002  Svenska Finlands Idrott    29.67  1:06.89  1:44.32    2:14.69   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Simförbund    28.77  1:03.22  1:45.72    2:17.89   
Emil Tikkanen  2002  Stockholms Simförbund    30.87  1:08.00  1:48.03    2:22.43   
Tommy Pehrsson  2003  Svenska Finlands Idrott    41.28  1:29.02  2:19.11    3:02.90   
Gustav Ahlqvist  2003  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:51 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  18:53   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Aino Rantala  2004  Svenska Finlands Idrott    31.67  1:06.17  1:41.47    2:14.04   
Selma Holmer  2004  Stockholms Simförbund    31.36  1:05.62  1:40.57    2:14.06   
Aliina Karvonen  2004  Svenska Finlands Idrott    32.25  1:06.94  1:42.40    2:15.96   
Saga Jatkola  2004  Svenska Finlands Idrott    31.37  1:05.98  1:41.67    2:17.56   
Lovisa Fantenberg  2004  Stockholms Simförbund    32.49  1:08.50  1:45.57    2:21.32   
Elvira Montes  2004  Stockholms Simförbund    32.57  1:08.91  1:47.49    2:26.08   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Thilda Ström  2003  Stockholms Simförbund    32.01  1:05.91  1:39.72    2:11.17   
Carolina Jonsson  2002  Stockholms Simförbund    31.74  1:06.27  1:40.49    2:11.86   
Liina Salin  2002  Svenska Finlands Idrott    31.83  1:06.10  1:41.02    2:14.82   
Maija Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    31.41  1:05.90  1:40.47    2:15.06   
Kerttu Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    31.48  1:05.62  1:40.81    2:16.04   
Klara Possman  2003  Stockholms Simförbund    32.33  1:07.07  1:42.90    2:17.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:53 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  19:00   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Niring  2004  Stockholms Simförbund    30.92  1:05.44  1:40.45    2:12.36   
Samuel Saari  2004  Svenska Finlands Idrott    30.98  1:04.49  1:38.92    2:12.62   
Ted Wiker  2004  Stockholms Simförbund    30.50  1:04.66  1:39.43    2:13.07   
Aapo Kinnunen  2004  Svenska Finlands Idrott    30.39  1:04.96  1:39.70    2:14.89   
Erik Bergman  2004  Stockholms Simförbund    31.93  1:08.07  1:46.50    2:24.59   
Rasmus Kalvik  2004  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lassi Haimi  2003  Svenska Finlands Idrott    27.25  57.07  1:27.63    1:58.19   
Johan Krister Fredriksson  2003  Svenska Finlands Idrott    28.78  1:00.18  1:31.63    2:01.51   
Tor Selander  2002  Stockholms Simförbund    28.87  1:00.21  1:32.37    2:02.62   
Simon Ravals  2003  Svenska Finlands Idrott    27.71  58.70  1:31.21    2:02.97   
Rasmus Hanson  2003  Stockholms Simförbund    28.48  59.76  1:32.54    2:04.01   
Jakob Borrman  2002  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  19:00 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  19:15   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 15, 4X100m Medley Damer, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Svenska Finlands Idrott Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            4:24.04   
  Emilie Pärnänen  2002      30.43  1:03.76      1:03.76   
  Emma Haglund  2003      35.25  1:16.23      2:19.99   
  Róza Nagy  2003      31.16  1:06.57      3:26.56   
  Sini Silvennoinen  2002      27.38  57.48      4:24.04   
                     
Stockholm Äldre  2003  Stockholms Simförbund            4:24.16   
  Linnea Gipperth  2003      32.87  1:07.58      1:07.58   
  Tone Sandsjö  2003      35.00  1:14.15      2:21.73   
  Carolina Jonsson  2002      29.76  1:03.66      3:25.39   
  Elin Peng  2003      28.13  58.77      4:24.16   
                     
Stockholm Yngre  2005  Stockholms Simförbund            4:41.59   
  Elvira Montes  2004      33.88  1:09.63      1:09.63   
  Michelle Wissinger  2004      35.37  1:15.24      2:24.87   
  Elina Hellgren  2004      33.38  1:12.28      3:37.15   
  Ella Bolmstrand  2004      30.81  1:04.44      4:41.59   
                     
Svenska Finlands Idrott Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
  Aada Rissanen  2004      32.68  1:07.97      1:07.97   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  19:15 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  22 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  19:19   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 16, 4X100m Medley Herrar, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Svenska Finlands Idrott Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            3:57.81   
  Rasmus Söderholm  2002      28.96  1:00.05      1:00.05   
  Aleksi Koprinen  2003      30.91  1:07.11      2:07.16   
  Marcus Forsel  2003      26.49  57.07      3:04.23   
  Lari Tumanoff  2003      25.34  53.58      3:57.81   
                     
Stockholm Äldre  2003  Stockholms Simförbund            4:04.69   
  Gustav Ahlqvist  2003      29.68  1:01.37      1:01.37   
  William Lernå  2002      31.50  1:08.14      2:09.51   
  Christopher Lindholm  2002      27.81  59.64      3:09.15   
  Eric Hansson  2002      26.62  55.54      4:04.69   
                     
Svenska Finlands Idrott Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            4:23.74   
  Filip Jåfs  2004      32.01  1:07.64      1:07.64   
  Davin Lindholm  2004      30.57  1:06.92      2:14.56   
  Aapo Kinnunen  2004      29.71  1:07.60      3:22.16   
  Rasmus Rekola  2004      28.89  1:01.58      4:23.74   
                     
Stockholm Yngre  2005  Stockholms Simförbund            DSQ   
  Adrian Ekström  2004      35.02  1:13.32      1:13.32   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  22 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  19:19 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  09:41   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 17, 4X100m Frisim Damer, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Svenska Finlands Idrott Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            4:01.14   
  Sini Silvennoinen  2002      27.99  58.12      58.12   
  Petra Kivi  2003      28.87  1:00.72      1:58.84   
  Oona Laakso  2002      28.30  1:00.02      2:58.86   
  Emma Haglund  2003      29.64  1:02.28      4:01.14   
                     
Stockholm Äldre  2003  Stockholms Simförbund            4:04.43   
  Elin Peng  2003      29.16  1:00.93      1:00.93   
  Tone Sandsjö  2003      29.96  1:02.24      2:03.17   
  Thilda Ström  2003      29.50  1:01.27      3:04.44   
  Carolina Jonsson  2002      28.76  59.99      4:04.43   
                     
Svenska Finlands Idrott Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            4:07.07   
  Kira Lindroos  2005      30.13  1:02.66      1:02.66   
  Aamu Änkilä  2004      29.72  1:01.55      2:04.21   
  Aliina Karvonen  2004      29.52  1:01.56      3:05.77   
  Aino Rantala  2004      28.98  1:01.30      4:07.07   
                     
Stockholm Yngre  2005  Stockholms Simförbund            4:19.13   
  Amanda Takala  2004      30.25  1:02.68      1:02.68   
  Elin Lindqvist  2004      30.91  1:04.77      2:07.45   
  Liv Asp Olsson  2005      30.70  1:04.46      3:11.91   
  Sara Torstensson  2004      31.65  1:07.22      4:19.13   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  09:41 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  09:47   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 18, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Svenska Finlands Idrott Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            3:37.06   
  Johan Krister Fredriksson  2003      27.04  55.97      55.97   
  Lari Tumanoff  2003      25.34  53.82      1:49.79   
  Lassi Haimi  2003      26.20  54.35      2:44.14   
  Marcus Forsel  2003      24.92  52.92      3:37.06   
                     
Stockholm Äldre  2003  Stockholms Simförbund            3:39.89   
  Rasmus Hanson  2003      27.34  56.43      56.43   
  Jakob Borrman  2002      25.93  55.14      1:51.57   
  Carl Wennerholm  2002      25.40  53.87      2:45.44   
  Tor Selander  2002      26.31  54.45      3:39.89   
                     
Svenska Finlands Idrott Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            3:57.36   
  Filip Jåfs  2004      27.93  58.27      58.27   
  Davin Lindholm  2004      26.97  57.24      1:55.51   
  Aapo Kinnunen  2004      27.34  59.46      2:54.97   
  Rasmus Rekola  2004      29.27  1:02.39      3:57.36   
                     
Stockholm Yngre  2005  Stockholms Simförbund            4:05.16   
  Gustav Niring  2004      28.49  59.35      59.35   
  Axel Lewander  2004      28.94  1:01.77      2:01.12   
  Erik Bergman  2004      30.32  1:04.08      3:05.20   
  Alexander Suei  2004      28.51  59.96      4:05.16   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  09:47 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:00   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 19, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Stockholms Simförbund    31.92        1:05.76   
Aada Rissanen  2004  Svenska Finlands Idrott    32.85        1:07.88   
Kukka Kangas  2005  Svenska Finlands Idrott    33.86        1:10.79   
Ella Hulkki  2004  Svenska Finlands Idrott    35.20        1:11.10   
Selma Holmer  2004  Stockholms Simförbund    34.35        1:11.36   
Elvira Montes  2004  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emilie Pärnänen  2002  Svenska Finlands Idrott    30.81        1:04.31   
Linnea Gipperth  2003  Stockholms Simförbund    32.79        1:06.98   
Petra Kivi  2003  Svenska Finlands Idrott    33.48        1:08.19   
Emilia Forsberg  2003  Stockholms Simförbund    33.45        1:08.84   
Oona Laakso  2002  Svenska Finlands Idrott    33.84        1:08.84   
Jenny Virtanen  2002  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:00 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:01   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 20, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Stockholms Simförbund    32.83        1:08.95   
Linus Areblad  2004  Stockholms Simförbund    34.47        1:09.90   
Joona Kuitu  2004  Svenska Finlands Idrott    34.65        1:10.87   
Akseli Leppänen  2004  Svenska Finlands Idrott    34.73        1:11.96   
Adrian Ekström  2004  Stockholms Simförbund    34.72        1:12.54   
                     
 
Gren 20, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Forsel  2003  Svenska Finlands Idrott    29.95        59.95   
Gustav Ahlqvist  2003  Stockholms Simförbund    29.47        1:00.69   
Rasmus Söderholm  2002  Svenska Finlands Idrott    29.57        1:00.73   
Simon Ravals  2003  Svenska Finlands Idrott    30.51        1:03.51   
Ludvig Holfve  2003  Stockholms Simförbund    30.95        1:04.37   
Erik Lööw  2003  Stockholms Simförbund    30.80        1:04.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:01 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:09   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lotta Pälsi  2004  Svenska Finlands Idrott    31.25  1:06.51  1:42.90    2:20.61   
Oona Sirkiä  2004  Svenska Finlands Idrott    34.13  1:13.72  1:55.45    2:38.36   
Saga Jatkola  2004  Svenska Finlands Idrott    34.84  1:15.01  1:57.35    2:39.27   
Ella Bolmstrand  2004  Stockholms Simförbund    37.16  1:19.08  2:01.99    2:43.17   
Elina Hellgren  2004  Stockholms Simförbund    35.36  1:16.83  2:00.52    2:45.03   
Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Róza Nagy  2003  Svenska Finlands Idrott    32.33  1:09.91  1:48.87    2:28.80   
Klara Possman  2003  Stockholms Simförbund    33.77  1:11.73  1:51.90    2:32.64   
Pilvi Pietikäinen  2002  Svenska Finlands Idrott    35.99  1:19.46  2:01.84    2:41.66   
Emma Johansson  2003  Svenska Finlands Idrott    35.14  1:16.62  1:59.62    2:42.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:09 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Lewander  2004  Stockholms Simförbund    32.93  1:11.83  1:51.90    2:29.30   
Ted Wiker  2004  Stockholms Simförbund    33.36  1:13.60  1:59.17    2:48.35   
Rasmus Kalvik  2004  Svenska Finlands Idrott    36.78  1:21.56  2:08.25    2:54.62   
Alexander Suei  2004  Stockholms Simförbund            DSQ   
Leo Hautaniemi  2004  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christopher Lindholm  2002  Stockholms Simförbund    29.16  1:02.14  1:36.42    2:10.79   
Alex Lydman  2003  Svenska Finlands Idrott    28.81  1:02.01  1:36.80    2:12.93   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Simförbund    30.63  1:05.74  1:42.37    2:19.48   
Jakob Borrman  2002  Stockholms Simförbund    30.95  1:06.62  1:44.63    2:24.24   
Lari Tumanoff  2003  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  11:17 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:41   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 23, 400m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Siiri Konkka  2004  Svenska Finlands Idrott    1:10.63  2:34.87  4:06.25    5:22.85   
Inka Vahtola  2005  Svenska Finlands Idrott    1:17.73  2:41.21  4:12.13    5:26.56   
Elin Lindqvist  2004  Stockholms Simförbund    1:18.86  2:45.20  4:16.03    5:28.85   
Hanna Blomqvist  2005  Svenska Finlands Idrott    1:14.09  2:47.06  4:27.37    5:54.54   
Liv Asp Olsson  2005  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
Gren 23, 400m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Liina Salin  2002  Svenska Finlands Idrott    1:13.30  2:35.19  4:12.98    5:27.03   
Pilvi Pietikäinen  2002  Svenska Finlands Idrott    1:19.09  2:43.47  4:20.72    5:33.41   
Ella Arrhén Andersson  2002  Stockholms Simförbund            DSQ   
Jenny Grangärd  2003  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:41 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:44   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 24, 400m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Davin Lindholm  2004  Svenska Finlands Idrott    1:05.93  2:22.76  3:47.47    4:59.82   
Marcus Nykvist  2004  Stockholms Simförbund    1:10.69  2:29.98  3:57.82    5:07.18   
Axel Lewander  2004  Stockholms Simförbund    1:09.88  2:32.39  3:59.26    5:08.65   
Theo Djuphammar  2005  Stockholms Simförbund    1:13.12  2:37.08  4:03.72    5:18.79   
Juuso Pulkkinen  2004  Svenska Finlands Idrott    1:20.18  2:51.38  4:24.88    5:38.92   
Samuel Saari  2004  Svenska Finlands Idrott            DSQ   
                     
 
Gren 24, 400m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Aleksi Koprinen  2003  Svenska Finlands Idrott    1:03.24  2:19.19  3:37.06    4:41.99   
Christopher Lindholm  2002  Stockholms Simförbund    1:03.61  2:19.68  3:41.45    4:47.35   
Robin Söderholm  2002  Svenska Finlands Idrott    1:07.05  2:26.33  3:45.83    4:48.64   
William Lernå  2002  Stockholms Simförbund    1:08.93  2:25.48  3:49.11    4:57.33   
Douglas Reuterskiöld  2002  Stockholms Simförbund    1:10.10  2:31.37  3:53.67    5:05.06   
Teemu Oksakari  2003  Svenska Finlands Idrott    1:10.49  2:26.99  3:55.32    5:06.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:44 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:49   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 25, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kira Lindroos  2005  Svenska Finlands Idrott    29.67        1:01.36   
Selma Holmer  2004  Stockholms Simförbund    30.01        1:01.96   
Aamu Änkilä  2004  Svenska Finlands Idrott    30.03        1:02.00   
Aino Rantala  2004  Svenska Finlands Idrott    30.38        1:02.32   
Ella Bolmstrand  2004  Stockholms Simförbund    31.42        1:04.59   
                     
 
Gren 25, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sini Silvennoinen  2002  Svenska Finlands Idrott    27.94        58.01   
Carolina Jonsson  2002  Stockholms Simförbund    28.87        59.70   
Elin Peng  2003  Stockholms Simförbund    29.27        1:00.47   
Oona Laakso  2002  Svenska Finlands Idrott    29.65        1:00.90   
Emilie Pärnänen  2002  Svenska Finlands Idrott    29.89        1:02.70   
Emilia Forsberg  2003  Stockholms Simförbund    30.69        1:04.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:49 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  10:53   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Jåfs  2004  Svenska Finlands Idrott    27.61        57.54   
Aapo Kinnunen  2004  Svenska Finlands Idrott    28.44        1:00.18   
Alexander Suei  2004  Stockholms Simförbund    30.46        1:01.93   
Rasmus Rekola  2004  Svenska Finlands Idrott    30.77        1:03.56   
Malte Söderberg  2004  Stockholms Simförbund    30.47        1:04.03   
Nils Malmberg  2004  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lari Tumanoff  2003  Svenska Finlands Idrott    25.63        53.87   
Lassi Haimi  2003  Svenska Finlands Idrott    26.96        54.95   
Tor Selander  2002  Stockholms Simförbund    26.84        55.26   
Jakob Borrman  2002  Stockholms Simförbund    27.10        55.93   
Johan Krister Fredriksson  2003  Svenska Finlands Idrott    27.25        56.11   
Ludvig Holfve  2003  Stockholms Simförbund    27.65        57.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:53 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  11:02   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 27, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Stockholms Simförbund    37.37  1:18.79  2:00.92    2:43.65   
Greta Beszteri  2004  Svenska Finlands Idrott    37.30  1:19.08  2:02.56    2:46.67   
Inka Vahtola  2005  Svenska Finlands Idrott    39.04  1:22.00  2:06.61    2:50.69   
Teea Jestoi  2005  Svenska Finlands Idrott    38.35  1:22.93  2:06.40    2:50.83   
Sara Torstensson  2004  Stockholms Simförbund    38.92  1:23.45  2:09.16    2:54.37   
                     
 
Gren 27, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tone Sandsjö  2003  Stockholms Simförbund    37.96  1:20.03  2:02.92    2:45.45   
Róza Nagy  2003  Svenska Finlands Idrott    38.64  1:21.58  2:04.84    2:46.59   
Cindy Palm  2003  Svenska Finlands Idrott    37.92  1:20.93  2:04.21    2:48.82   
Emma Haglund  2003  Svenska Finlands Idrott    38.20  1:21.26  2:05.29    2:49.11   
Jenny Virtanen  2002  Stockholms Simförbund            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  11:02 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  11:13   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 28, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Davin Lindholm  2004  Svenska Finlands Idrott    34.54  1:13.30  1:52.49    2:30.60   
August Eriksson  2004  Stockholms Simförbund    34.87  1:12.84  1:52.18    2:31.00   
Marcus Nykvist  2004  Stockholms Simförbund    35.68  1:15.45  1:56.23    2:36.20   
Veerti Juurakko  2004  Svenska Finlands Idrott    36.39  1:17.90  2:00.25    2:42.97   
Malte Söderberg  2004  Stockholms Simförbund    36.99  1:19.62  2:03.27    2:47.31   
Einar Melin  2004  Svenska Finlands Idrott    43.70  1:33.07  2:24.46    3:15.98   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kirill Helsing  2002  Svenska Finlands Idrott    33.75  1:12.36  1:51.91    2:31.57   
Douglas Reuterskiöld  2002  Stockholms Simförbund    36.51  1:16.15  1:55.67    2:33.87   
Erik Lööw  2003  Stockholms Simförbund    35.44  1:14.40  1:54.63    2:34.74   
Tommy Pehrsson  2003  Svenska Finlands Idrott    43.45  1:31.21  2:21.31    3:12.92   
Hannes Olin  2003  Svenska Finlands Idrott            DNS   
Emil Tikkanen  2002  Stockholms Simförbund            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  11:13 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  11:44   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 29, 800m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Aliina Karvonen  2004  Svenska Finlands Idrott    1:09.58  2:22.80  3:36.03  4:49.75  9:39.08   
          6:03.38  7:17.35  8:30.12       
Elin Lindqvist  2004  Stockholms Simförbund    1:09.51  2:22.16  3:34.84  4:47.86  9:40.15   
          6:01.43  7:15.66  8:29.11       
Amanda Takala  2004  Stockholms Simförbund    1:10.92  2:27.06  3:44.67  5:02.03  10:04.03   
          6:19.30  7:35.86  8:51.09       
Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Simförbund    1:12.89  2:29.90  3:47.35  5:04.76  10:05.62   
          6:21.99  7:38.53  8:53.00       
Ella Hulkki  2004  Svenska Finlands Idrott    1:13.34  2:31.00  3:48.59  5:06.82  10:15.62   
          6:24.25  7:41.49  8:59.35       
Hanna Blomqvist  2005  Svenska Finlands Idrott    1:13.26  2:36.45  4:01.53  5:27.43  11:08.27   
          6:53.39  8:19.70  9:47.35       
                     
 
Gren 29, 800m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Thilda Ström  2003  Stockholms Simförbund    1:08.20  2:20.01  3:32.10  4:44.14  9:27.20   
          5:55.51  7:07.06  8:18.22       
Kerttu Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:09.48  2:23.05  3:37.19  4:50.88  9:46.35   
          6:05.25  7:19.72  8:34.19       
Emma Johansson  2003  Svenska Finlands Idrott    1:11.02  2:25.51  3:39.81  4:53.21  9:46.64   
          6:07.26  7:21.32  8:35.22       
Maija Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:09.43  2:23.27  3:36.78  4:50.40  9:46.78   
          6:04.34  7:19.51  8:34.33       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  11:44 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  11:58   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 30, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Nils Malmberg  2004  Stockholms Simförbund    1:04.30  2:14.09  3:24.44  4:34.60  9:11.84   
          5:44.99  6:55.72  8:05.29       
Ted Wiker  2004  Stockholms Simförbund    1:05.94  2:17.99  3:29.45  4:41.86  9:27.85   
          5:54.65  7:07.17  8:18.55       
Rasmus Kalvik  2004  Svenska Finlands Idrott    1:08.28  2:22.39  3:37.32  4:52.26  9:51.40   
          6:07.93  7:24.50  8:39.98       
Waldemar Palombi  2004  Svenska Finlands Idrott    1:06.34  2:20.73  3:36.02  4:51.94  9:51.92   
          6:08.60  7:24.89  8:40.69       
Adrian Ekström  2004  Stockholms Simförbund    1:11.62  2:29.35  3:47.91  5:07.07  10:22.61   
          6:26.92  7:45.80  9:05.72       
Hannes Helling  2004  Svenska Finlands Idrott            DNS   
                     
                     
 
Gren 30, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alex Lydman  2003  Svenska Finlands Idrott    1:01.57  2:07.57  3:13.86  4:20.71  8:43.89   
          5:27.18  6:33.77  7:39.09       
Eric Hansson  2002  Stockholms Simförbund    1:03.00  2:08.29  3:14.44  4:21.17  8:51.11   
          5:27.97  6:35.73  7:43.96       
Rasmus Söderholm  2002  Svenska Finlands Idrott    1:03.14  2:10.61  3:19.16  4:28.37  9:01.10   
          5:37.26  6:46.97  7:55.73       
Rasmus Hanson  2003  Stockholms Simförbund    1:03.69  2:12.26  3:21.64  4:31.21  9:06.32   
          5:41.31  6:50.64  8:00.37       
Kirill Helsing  2002  Svenska Finlands Idrott    1:03.22  2:10.49  3:19.57  4:29.19  9:07.21   
          5:39.43  6:49.57  7:59.58       
Rasmus Skyving  2003  Stockholms Simförbund    1:05.99  2:14.02  3:23.14  4:34.55  9:24.81   
          5:46.78  6:59.26  8:12.35       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  11:58 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2018    Utskriftsdatum  23 september 2018   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  12:16   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2018         
 
 
Gren 31, 16x50m frisim Mixed, fina, Finaler 13 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sfi Mix Äldre  2003  Svenska Finlands Idrott            50.29   
  Marcus Forsel  2003                7:02.08   
  Sini Silvennoinen  2002      50.29          7:02.08   
  Lari Tumanoff  2003                7:02.08   
  Oona Laakso  2002      1:42.60          7:02.08   
  Johan Krister Fredriksson  2003                7:02.08   
  Petra Kivi  2003      2:36.24          7:02.08   
  Lassi Haimi  2003                7:02.08   
  Emma Haglund  2003      7:02.08          7:02.08   
  Simon Ravals  2003          7:02.08   
  Maija Nurmi  2003          7:02.08   
  Aleksi Koprinen  2003          7:02.08   
  Kerttu Nurmi  2003          7:02.08   
  Alex Lydman  2003          7:02.08   
  Róza Nagy  2003          7:02.08   
  Rasmus Söderholm  2002          7:02.08   
  Emilie Pärnänen  2002          50.29   
                     
Stockholm Mix Äldre  2003  Stockholms Simförbund            53.03   
  Carolina Jonsson  2002                7:10.58   
  Eric Hansson  2002      53.03          7:10.58   
  Elin Peng  2003                7:10.58   
  William Lernå  2002      1:45.99          7:10.58   
  Ella Arrhén Andersson  2002                7:10.58   
  Christopher Lindholm  2002      2:39.58          7:10.58   
  Tone Sandsjö  2003                7:10.58   
  Carl Wennerholm  2002      7:10.58          7:10.58   
  Thilda Ström  2003          7:10.58   
  Ludvig Holfve  2003          7:10.58   
  Linnea Gipperth  2003          7:10.58   
  Tor Selander  2002          7:10.58   
  Emilia Forsberg  2003          7:10.58   
  Jakob Borrman  2002          7:10.58   
  Klara Possman  2003          7:10.58   
  Gustav Ahlqvist  2003          53.03   
                     
Sfi Mix Yngre  2005  Svenska Finlands Idrott            54.69   
  Aapo Kinnunen  2004                7:23.91   
  Aino Rantala  2004      54.69          7:23.91   
  Davin Lindholm  2004                7:23.91   
  Lotta Pälsi  2004      1:48.34          7:23.91   
  Filip Jåfs  2004                7:23.91   
  Siiri Konkka  2004      2:42.46          7:23.91   
  Rasmus Rekola  2004                7:23.91   
  Greta Beszteri  2004      7:23.91          7:23.91   
  Rasmus Kalvik  2004          7:23.91   
  Aliina Karvonen  2004          7:23.91   
  Waldemar Palombi  2004          7:23.91   
  Kira Lindroos  2005          7:23.91   
  Veerti Juurakko  2004          7:23.91   
  Aamu Änkilä  2004          7:23.91   
  Juuso Pulkkinen  2004          7:23.91   
  Teea Jestoi  2005          54.69   
                     
Stockholm Mix Yngre  2005  Stockholms Simförbund            54.97   
  August Eriksson  2004                7:33.65   
  Selma Holmer  2004      54.97          7:33.65   
  Theo Djuphammar  2005                7:33.65   
  Sara Torstensson  2004      1:51.46          7:33.65   
  Malte Söderberg  2004                7:33.65   
  Liv Asp Olsson  2005      2:48.64          7:33.65   
  Erik Bergman  2004                7:33.65   
  Isa Lundgren Sonnergren  2004      7:33.65          7:33.65   
  Linus Areblad  2004          7:33.65   
  Elin Lindqvist  2004          7:33.65   
  Gustav Niring  2004          7:33.65   
  Elina Hellgren  2004          7:33.65   
  Nils Malmberg  2004          7:33.65   
  Elvira Montes  2004          7:33.65   
  Axel Lewander  2004          7:33.65   
  Ella Bolmstrand  2004          54.97   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  23 september 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  12:16 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner