2024-06-25   13:19:51
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för SFI-Mästerskapen 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  14:28   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 1, 4X50m Fjrilsim mixed, Finaler 
Sponsor: Sokos Hotel Kaarle 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
sk1  1999              1:50.31   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:48.65                 
  Santeri Herpola  2003      27.38        27.38   
  Jani-Markus Sula  1999      25.64        53.02   
  Ida Konkka  2000      27.92        1:20.94   
  Paula Peltola  2001      29.37        1:50.31   
                     
Cetus Espoo 1  2000              1:51.56   
  Cetus Espoo  1:47.89                 
  Eemil Kylm  2001      26.99        26.99   
  Anton Nuottajrvi  2000      25.92        52.91   
  Peppi Siirtola  2002      28.30        1:21.21   
  Ida Slr  2001      30.35        1:51.56   
                     
Cetus Espoo 2  2000              1:54.80   
  Cetus Espoo  1:52.76                 
  Joona Ruuskanen  2000      26.99        26.99   
  Oscar Skjl  2002      25.97        52.96   
  Mirka Mettinen  2002      30.67        1:23.63   
  Emma Johansson  2003      31.17        1:54.80   
                     
Kokkolan Uimaseura Mix 1  2001              1:55.98   
  Kokkolan Uimaseura  1:58.92                 
  Jesse Anttila  2002      27.61        27.61   
  Liina Salin  2002      30.06        57.67   
  Wilma Lakanen  2003      30.18        1:27.85   
  Hugo Mattola  2001      28.13        1:55.98   
                     
sk2  2000              1:58.24   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.12                 
  Lauri Elomaa  2000      27.18        27.18   
  Leevi Korpinen  2001      29.14        56.32   
  Siiri Konkka  2004      29.45        1:25.77   
  Peppi Pinomki  2002      32.47        1:58.24   
                     
Simmis Wanda  1999              1:58.61   
  Simmis Wanda  1:56.33                 
  Pinja Peippo  1999      30.08        30.08   
  Miro Merinen  2003      28.22        58.30   
  Juho Marjala  2003      29.20        1:27.50   
  Agneta Kallas  2002      31.11        1:58.61   
                     
Cetus Espoo 3  2000              1:59.72   
  Cetus Espoo  1:55.64                 
  Leo Mikkonen  2002      27.18        27.18   
  Daniel Rinne  2002      26.60        53.78   
  Nelli Ohvo  2001      32.47        1:26.25   
  Milla-Lotta Tapanainen  2003      33.47        1:59.72   
                     
Kokkolan Uimaseura Mix 2  1998              2:01.79   
  Kokkolan Uimaseura                   
  Veera Lahtinen  2002      31.04        31.04   
  Joel Tarvainen  1998      27.93        58.97   
  Milja Lahtinen  1999      31.03        1:30.00   
  Teppo Jestoi  2003      31.79        2:01.79   
                     
Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2001              2:04.33   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:04.02                 
  Elias Kalliokoski  2003      29.30        29.30   
  Petra Thodin  1968      31.13        1:00.43   
  Teemu Oksakari  2003      34.05        1:34.48   
  Lise Strandberg  2003      29.85        2:04.33   
                     
Simmis Wanda 2  1998              DSQ  vervxling 
  Simmis Wanda  2:09.15                 
  Sanna Saarinen  1998      33.17        33.17   
  Ella Hrkk  2001      33.49        1:06.66   
  SW 10.11 Vaihtorikko               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  14:28 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  14:31   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 2, 4X50m Fjril mixed F15P15, Finaler 
Sponsor: Sokos Hotel Kaarle 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
sk1  2004              1:56.99   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.34                 
  Aapo Kinnunen  2004      27.76        27.76   
  Siiri Konkka  2004      29.37        57.13   
  Jeremia Varonen  2004      30.01        1:27.14   
  Sonila Selimi  2005      29.85        1:56.99   
                     
Simmis Wanda  2004              2:02.63   
  Simmis Wanda  2:04.72                 
  Karla Tiainen  2005      29.38        29.38   
  Elina Ryynnen  2005      31.38        1:00.76   
  Matti Ntti  2004      31.12        1:31.88   
  Rony Kulju  2004      30.75        2:02.63   
                     
sk2  2004              2:05.17   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:13.65                 
  Aino Rantala  2004      30.56        30.56   
  Ellen Kaituri  2006      30.36        1:00.92   
  Jasper Oikarainen  2005      32.17        1:33.09   
  Luka Laaksonen  2005      32.08        2:05.17   
                     
Kokkolan Uimaseura Mix 1  2004              2:05.44   
  Kokkolan Uimaseura  2:10.20                 
  Sofia Nurkkala  2004      31.26        31.26   
  Visa Nissinen  2004      33.39        1:04.65   
  Mikko Karjalainen  2004      31.77        1:36.42   
  Teea Jestoi  2005      29.02        2:05.44   
                     
Kokkolan Uimaseura Mix 2  2004              2:15.82   
  Kokkolan Uimaseura  2:21.55                 
  Tuulia Harju  2005      32.35        32.35   
  Ville Ikola  2005      35.99        1:08.34   
  Riku Mttl  2005      34.50        1:42.84   
  Henna Knskangas  2004      32.98        2:15.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  14:31 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  14:57   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 3, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: AutoliikeNystedt Bilaffr 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Petra Kivi  2003    617  1:09.46  2:29.08  3:55.27    5:04.13   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:01.21                 
                     
Nelli Ohvo  2001    570  1:11.78  2:34.16  3:58.66    5:12.15   
  Cetus Espoo  5:49.52                 
                     
Lotta Lehtoila  2003    506  1:16.35  2:38.37  4:11.92    5:24.79   
  Helsingfors Simsllskap  5:32.10                 
                     
Jenny Grangrd  2003    506  1:14.15  2:36.95  4:11.94    5:24.93   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:24.63                 
                     
Sanna Saarinen  1998    476  1:16.21  2:41.93  4:14.51    5:31.55   
  Simmis Wanda  5:24.25                 
                     
Milla Hyttinen  2003    471  1:20.73  2:46.11  4:18.60    5:32.61   
  Helsingfors Simsllskap  5:38.83                 
                     
Maija Bjrkholm  2003    433  1:20.20  2:47.63  4:26.85    5:42.26   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:44.77                 
                     
Maisa Berg  2003    413  1:16.45  2:49.86  4:26.97    5:47.65   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:50.64                 
                     
Oona Lehtola  2003    412  1:19.31  2:45.72  4:22.67    5:47.72   
  Helsingfors Simsllskap  5:55.56                 
                     
10  Fanny Ek  1999    353  1:23.80  2:53.13  4:38.28    6:06.24   
  lands Simfrening  5:45.71                 
                     
11  Jenny Kareinen  2002    303  1:26.29  3:08.72  4:54.50    6:25.36   
  Helsingfors Simsllskap  6:13.53                 
                     
Aino Jerohin  2003              DSQ  50m inte i vggen 
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:44.08                 
  SW 10.4 Knnksess ei kosketusta seinn               
                     
Milla Laiteenmki  2001              DSQ  50m enhandsvndning 
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls                   
  SW 8.4 Yhden kden /kdet pllekkin / eriaikainen kosketus seinn knnksess / maaliin tullessa               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  14:57 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  15:27   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: KPO 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Robin Sderholm  2002    580  1:00.14  2:06.34  3:14.22  4:22.76  16:56.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  18:11.45      5:31.72  6:40.69  7:50.15  8:59.58     
          10:08.77  11:17.54  12:25.87  13:34.31     
          14:43.37  15:51.10         
                     
Eemeli Raninen  2001    550  1:05.68  2:15.19  3:25.65  4:35.60  17:14.78   
  Helsingfors Simsllskap  17:10.94      5:45.10  6:54.49  8:03.98  9:12.96     
          10:21.92  11:31.09  12:40.70  13:49.54     
          14:58.87  16:07.58         
                     
Simon Ravals  2003    549  1:02.81  2:10.48  3:19.10  4:28.62  17:15.58   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls        5:38.95  6:48.79  7:58.80  9:09.69     
          10:19.60  11:29.93  12:39.80  13:49.97     
          14:59.44  16:09.44         
                     
Harald strm  2001    522  1:06.68  2:17.32  3:28.32  4:38.75  17:33.05   
  Helsingfors Simsllskap  17:39.42      5:49.56  7:01.20  8:12.06  9:23.32     
          10:33.70  11:43.58  12:53.35  14:03.70     
          15:14.06  16:24.43         
                     
Joonas Jrvi  2002    516  1:03.87  2:14.08  3:25.08  4:34.77  17:36.88   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls        5:45.63  6:56.74  8:07.49  9:17.19     
          10:28.68  11:40.74  12:52.46  14:03.97     
          15:16.82  16:28.70         
                     
Miro Merinen  2003    500  1:04.70  2:15.15  3:26.73  4:37.66  17:48.30   
  Simmis Wanda  18:58.09      5:49.02  7:00.52  8:11.89  9:23.70     
          10:34.47  11:45.59  12:57.39  14:10.49     
          15:23.51  16:36.65         
                     
Rasmus Kalvik  2004    496  1:06.12  2:16.07  3:26.90  4:38.37  17:51.00   
  lands Simfrening  18:03.63      5:49.95  7:01.46  8:13.41  9:26.14     
          10:38.75  11:51.60  13:04.37  14:17.20     
          15:29.72  16:41.00         
                     
Rasmus Virta  1998    486  1:05.16  2:14.18  3:23.69  4:33.90  17:58.28   
  Cetus Espoo  17:16.40      5:44.63  6:56.58  8:08.66  9:21.22     
          10:34.58  11:47.69  13:01.45  14:15.63     
          15:29.49  16:44.25         
                     
Viktor Thodin  2000    460  1:04.27  2:16.37  3:28.99  4:41.76  18:18.45   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari        5:54.82  7:08.01  8:21.03  9:35.54     
          10:50.00  12:04.43  13:18.16  14:33.54     
          15:50.06  17:05.70         
                     
10  Joona Kuitu  2004    415  1:09.79  2:24.16  3:39.59  4:55.09  18:56.86   
  Simmis Wanda  18:57.30      6:11.36  7:27.74  8:44.97  10:02.21     
          11:18.33  12:37.62  13:55.66  15:12.32     
          16:29.13  17:45.32         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  15:27 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  15:31   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 5, 50m Brstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Minimani 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA          Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Kaisla Kollanus  1993    651          33.04   
  Helsingfors Simsllskap  32.05                 
Peppi Siirtola  2002    558          34.77   
  Cetus Espoo  35.28                 
Paula Peltola  2001    557          34.79   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  33.94                 
Ida Konkka  2000    555          34.84   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  34.76                 
Mirka Mettinen  2002    543          35.10   
  Cetus Espoo  32.89                 
Milja Lahtinen  1999    535          35.27   
  Kokkolan Uimaseura  34.86                 
Nea Nygrd  2002    522          35.56   
  Kokkolan Uimaseura  35.60                 
Emma Jormanainen  2003    517          35.67   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  35.36                 
Wilma Lakanen  2003    505          35.95   
  Kokkolan Uimaseura  35.88                 
10  Emma Johansson  2003    494          36.21   
  Cetus Espoo  35.73                 
11  Agneta Kallas  2002    480          36.56   
  Simmis Wanda  36.92                 
12  Milla-Lotta Tapanainen  2003    474          36.73   
  Cetus Espoo  34.30                 
13  Emilia Hrknen  2001    439          37.67   
  Kokkolan Uimaseura  39.14                 
14  Anni Savolainen  2002    438          37.71   
  Cetus Espoo  37.65                 
15  Tinja Harju  2002    434          37.80   
  Kokkolan Uimaseura  37.89                 
16  Emilia Myllykoski  2003    427          38.01   
  Simmis Wanda  38.37                 
17  Erika Yli-Yrjninen  2001    416          38.35   
  Kokkolan Uimaseura  38.32                 
18  Matilda Lindholm  2001    397          38.94   
  Kokkolan Uimaseura  40.28                 
19  Oona Lehtola  2003    396          39.00   
  Helsingfors Simsllskap  39.22                 
20  Aino Jerohin  2003    395          39.01   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  38.75                 
21  Jasmine Vikstrm  2002    391          39.15   
  Kokkolan Uimaseura  38.93                 
22  Maisa Berg  2003    384          39.38   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  38.57                 
23  Maiju Rajaniemi  2002    361          40.20   
  Kokkolan Uimaseura  41.54                 
24  Jenny Kareinen  2002    360          40.23   
  Helsingfors Simsllskap  38.53                 
25  Salla-Maaria Kauppinen  2002    266          44.48   
  Kokkolan Uimaseura  45.35                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  15:31 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  15:46   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 6, 200m Brstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Aaltopuu Oy 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Lauri Elomaa  2000  599  31.60  1:08.26  1:45.54    2:22.83   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:20.70                 
                     
Joona Oksakari  2000  495  33.82  1:12.32  1:51.37    2:32.19   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:32.33                 
                     
Oscar Skjl  2002  491  34.20  1:13.00  1:52.59    2:32.59   
  Cetus Espoo  2:30.72                 
                     
Teemu Oksakari  2003  463  35.12  1:14.52  1:55.02    2:35.68   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:49.40                 
                     
Juuso Syrjl  2001  459  35.37  1:15.31  1:55.42    2:36.03   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:40.71                 
                     
Eemil Kankare  2003  454  33.72  1:14.25  1:55.49    2:36.63   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:37.83                 
                     
Elias Kalliokoski  2003    451  36.19  1:16.39  1:56.72    2:36.97   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:38.53                 
                     
Daniel Rinne  2002    451  34.71  1:14.66  1:55.85    2:37.05   
  Cetus Espoo  2:40.52                 
                     
Leo Mikkonen  2002    440  36.02  1:16.73  1:57.96    2:38.24   
  Cetus Espoo  2:37.33                 
                     
10  Teppo Jestoi  2003    417  35.56  1:16.34  1:57.17    2:41.12   
  Kokkolan Uimaseura  2:49.45                 
                     
11  Hugo Mattola  2001    404  37.13  1:18.63  2:00.95    2:42.82   
  Kokkolan Uimaseura  2:51.67                 
                     
12  Robin Sderholm  2002    403  36.27  1:18.50  2:01.46    2:42.98   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:28.71                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  15:46 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  15:56   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 7, 100m Fjril F15, Finaler 
Sponsor: Handelsbanken Kokkola 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Karla Tiainen  2005    598  30.02        1:04.79   
  Simmis Wanda  1:03.64                 
                     
Siiri Konkka  2004    567  30.43        1:05.97   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:05.34                 
                     
Teea Jestoi  2005    531  31.95        1:07.40   
  Kokkolan Uimaseura  1:10.35                 
                     
Ellen Kaituri  2006    479  32.08        1:09.77   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:11.78                 
                     
Ella Hulkki  2004    461  32.50        1:10.69   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:09.82                 
                     
Sonila Selimi  2005    458  31.62        1:10.81   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:09.77                 
                     
Aino Rantala  2004    453  32.50        1:11.08   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.43                 
                     
Maura Bergstrm  2005    447  33.28        1:11.38   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:11.83                 
                     
Sofia Nurkkala  2004    444  34.56        1:11.56   
  Kokkolan Uimaseura  1:11.99                 
                     
10  Ella Nihtil  2004    435  32.65        1:12.04   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.11                 
                     
11  Kukka Kangas  2005    434  33.05        1:12.09   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.98                 
                     
12  Anni Turunen  2006    424  33.97        1:12.65   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:13.10                 
                     
13  Pirita Hautala  2004    421  33.06        1:12.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:11.71                 
                     
13  Tilde Lfqvist  2004    421  33.53        1:12.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:16.29                 
                     
15  Alma Hrkk  2005    401  34.58        1:14.00   
  Simmis Wanda  1:13.20                 
                     
16  Henna Knskangas  2004    399  33.29        1:14.16   
  Kokkolan Uimaseura  1:16.10                 
                     
17  Elina Ryynnen  2005    380  34.88        1:15.33   
  Simmis Wanda  1:21.45                 
                     
18  Tuulia Harju  2005    376  35.67        1:15.60   
  Kokkolan Uimaseura  1:16.71                 
                     
19  Ella Suominen  2005    370  35.61        1:16.04   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.24                 
                     
20  Viivi Kylkisalo  2004    370  34.62        1:16.06   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:17.90                 
                     
21  Minttu Kiili  2005    365  35.56        1:16.38   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.55                 
                     
22  Anni Krkkinen  2006    365  35.51        1:16.39   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:20.06                 
                     
23  Matilda Holmlund  2005    360  36.44        1:16.74   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:17.37                 
                     
24  Aino Emilia Hankala  2005    359  33.74        1:16.77   
  Simmis Wanda  1:19.04                 
                     
25  Anna Lehmusvaara  2005    355  35.36        1:17.10   
  Simmis Wanda  1:17.29                 
                     
26  Julianna Kurkela  2005    353  35.25        1:17.27   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.26                 
                     
27  Veera Varsanp  2004    350  35.82        1:17.42   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:20.73                 
                     
28  Siiri Pekkala  2005    349  34.32        1:17.51   
  Simmis Wanda  1:23.13                 
                     
29  Tessa Tattari  2004    345  35.51        1:17.79   
  Kokkolan Uimaseura  1:17.01                 
                     
30  Aamu Knuuttila  2004    344  35.32        1:17.87   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:21.91                 
                     
31  Jenni Kurki  2005    338  35.79        1:18.38   
  Simmis Wanda                   
                     
32  Laura Sofia Oksakari  2005    317  36.40        1:20.01   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:19.61                 
                     
33  Siiri Tiilikka  2004    311  36.36        1:20.60   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:24.29                 
                     
34  Wilma Turpeinen  2006    300  37.05        1:21.50   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.13                 
                     
35  Viivi Lehtonen  2004    290  36.51        1:22.42   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:22.29                 
                     
36  Iina Vnttinen  2006    289  37.17        1:22.58   
  Simmis Wanda  1:26.01                 
                     
37  Henni Havn  2004    286  35.43        1:22.88   
  Simmis Wanda  1:24.62                 
                     
38  Gitta Nukala  2004    280  35.87        1:23.43   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:21.64                 
                     
39  Oosa Mattila  2006    274  37.11        1:24.03   
  Simmis Wanda  1:28.89                 
                     
40  Daniela Sohlman  2005    267  37.45        1:24.77   
  Simmis Wanda  1:25.96                 
                     
41  Emilia Pakkanen  2006    244  39.54        1:27.30   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:34.12                 
                     
42  Kristina Grimbaum  2005    244  38.15        1:27.39   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:33.52                 
                     
43  Anniina Haarala  2004    236  40.59        1:28.32   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:37.57                 
                     
44  Jonna Knskangas  2004    223  40.45        1:30.03   
  Kokkolan Uimaseura  1:36.56                 
                     
45  Mathilda Heiki  2006    205  42.47        1:32.57   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:33.30                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  15:56 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  16:07   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 8, 100m Rygg P15, Finaler 
Sponsor: Feelia Oy 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Filip Jfs  2004    444  30.39        1:04.09   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:05.69                 
                     
Aapo Kinnunen  2004    384  31.30        1:07.23   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:06.50                 
                     
Jeremia Varonen  2004    376  33.59        1:07.74   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:07.45                 
                     
Lucas Lydman  2005    351  32.89        1:09.31   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:09.83                 
                     
Joona Kuitu  2004    347  34.49        1:09.55   
  Simmis Wanda  1:09.39                 
                     
Eero Menp  2005    312  34.37        1:12.07   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.66                 
                     
Matias Pikkala  2004    282  36.14        1:14.56   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:21.61                 
                     
Luka Laaksonen  2005    281  35.31        1:14.61   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.77                 
                     
Jasper Oikarainen  2005    250  37.86        1:17.53   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:16.12                 
                     
10  Rony Kulju  2004    249  36.12        1:17.70   
  Simmis Wanda  1:21.82                 
                     
11  Kasper Kainonen  2005    248  36.96        1:17.78   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.78                 
                     
12  Visa Nissinen  2004    241  37.72        1:18.51   
  Kokkolan Uimaseura  1:19.39                 
                     
13  Nico Kulju  2006    239  38.23        1:18.78   
  Simmis Wanda  1:22.11                 
                     
14  Patrik Reiman  2005    229  38.78        1:19.87   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:25.38                 
                     
15  Ivar Eklund  2006    199  40.06        1:23.64   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  1:28.86                 
                     
16  Veeti Valdolin  2005    197  40.63        1:24.02   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:22.38                 
                     
Lassi Lahtinen  2004              DSQ  Mlgng p mage 
  Kokkolan Uimaseura  1:22.66                 
  SW 6.5 Maaliintulo vatsallaan               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  16:07 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  16:18   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 9, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Oy E.A. strm Ab 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Pinja Peippo  1999    631  29.85  1:02.56  1:35.96    2:08.69   
  Simmis Wanda  2:07.84                 
                     
Ida Slr  2001    620  30.77  1:04.42  1:37.41    2:09.46   
  Cetus Espoo  2:06.05                 
                     
Liina Salin  2002    590  30.91  1:04.46  1:38.23    2:11.62   
  Kokkolan Uimaseura  2:12.80                 
                     
Maija Nurmi  2003    579  30.93  1:04.63  1:38.71    2:12.46   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:10.06                 
                     
Jenni Kukkonen  1999    577  31.23  1:04.59  1:38.74    2:12.57   
  Helsingfors Simsllskap  2:11.67                 
                     
Wilma Lakanen  2003    567  31.38  1:05.70  1:40.63    2:13.38   
  Kokkolan Uimaseura  2:15.61                 
                     
Marilla Parhiala  2000    563  31.63  1:05.10  1:39.55    2:13.68   
  Helsingfors Simsllskap  2:11.74                 
                     
Kerttu Nurmi  2003    562  30.84  1:04.85  1:39.38    2:13.80   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:12.79                 
                     
Peppi Pinomki  2002    527  30.99  1:05.18  1:40.90    2:16.63   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:11.02                 
                     
10  Daniela Degenhardt  2003    510  31.50  1:06.59  1:43.06    2:18.13   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:15.49                 
                     
11  Agneta Kallas  2002    507  31.46  1:06.87  1:43.28    2:18.48   
  Simmis Wanda  2:20.23                 
                     
12  Veera Lahtinen  2002    482  32.49  1:08.74  1:45.58    2:20.83   
  Kokkolan Uimaseura  2:21.60                 
                     
13  Jenny Grangrd  2003    468  32.37  1:08.45  1:45.70    2:22.22   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:19.53                 
                     
14  Ninni Eriksson  2003    452  32.84  1:09.30  1:46.33    2:23.88   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:26.45                 
                     
15  Hilda Helo  2003    448  33.31  1:10.44  1:48.20    2:24.22   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:19.65                 
                     
16  Aava Mattila  2003    439  32.86  1:09.35  1:47.44    2:25.25   
  Simmis Wanda  2:23.40                 
                     
17  Emma Jormanainen  2003    433  33.63  1:10.38  1:47.96    2:25.92   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:23.41                 
                     
18  Aino Jerohin  2003    421  34.70  1:12.47  1:51.05    2:27.27   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:25.59                 
                     
19  Milla-Lotta Tapanainen  2003    415  34.69  1:12.24  1:50.41    2:28.02   
  Cetus Espoo  2:14.18                 
                     
20  Emilia Myllykoski  2003    404  35.30  1:13.38  1:51.80    2:29.37   
  Simmis Wanda  2:32.63                 
                     
21  Lise Strandberg  2003    402  35.13  1:13.40  1:52.07    2:29.52   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:30.87                 
                     
22  Laura Hautamki  2002    397  33.39  1:10.96  1:51.11    2:30.15   
  Simmis Wanda  2:24.92                 
                     
23  Salla-Maaria Kauppinen  2002    394  35.32  1:13.93  1:52.98    2:30.54   
  Kokkolan Uimaseura  2:31.30                 
                     
24  Erika Yli-Yrjninen  2001    369  35.52  1:14.62  1:54.33    2:33.89   
  Kokkolan Uimaseura                   
                     
25  Rebecca Duns  2003    363  34.26  1:13.07  1:54.35    2:34.72   
  lands Simfrening  2:35.19                 
                     
Emilia Hrknen  2001              DNF   
  Kokkolan Uimaseura                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  16:18 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  16:24   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 10, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: AutoliikeNystedt Bilaffr 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA          Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Santeri Herpola  2003    576          24.34   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  23.77                 
Eemil Kylm  2001    553          24.67   
  Cetus Espoo  24.14                 
Viktor Thodin  2000    548          24.75   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  24.22                 
Simon Ravals  2003    544          24.81   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  24.06                 
Oscar Skjl  2002    533          24.98   
  Cetus Espoo  24.39                 
Jesse Anttila  2002    530          25.03   
  Kokkolan Uimaseura  24.65                 
Daniel Rinne  2002    529          25.05   
  Cetus Espoo  24.69                 
Jani-Markus Sula  1999    525          25.11   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  24.23                 
Joel Knaapi  2001    518          25.22   
  Cetus Espoo  25.29                 
10  Leo Mikkonen  2002    515          25.27   
  Cetus Espoo  24.62                 
11  Mihail Khanoukaev  2002    511          25.33   
  Cetus Espoo  24.95                 
12  Anton Nuottajrvi  2000    506          25.42   
  Cetus Espoo  24.96                 
13  Robin Sderholm  2002    492          25.65   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  25.06                 
14  Joona Ruuskanen  2000    484          25.79   
  Cetus Espoo  25.46                 
15  Hugo Mattola  2001    469          26.07   
  Kokkolan Uimaseura  26.07                 
16  Juuso Syrjl  2001    453          26.37   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  26.41                 
17  Joel Tarvainen  1998    450          26.43   
  Kokkolan Uimaseura  26.19                 
18  Joonas Jrvi  2002    440          26.62   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  27.21                 
19  Teemu Annala  2001    436          26.71   
  Cetus Espoo  25.96                 
20  Eemil Kankare  2003    425          26.94   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.11                 
21  Juho Marjala  2003    424          26.96   
  Simmis Wanda  27.06                 
21  Leevi Korpinen  2001    424          26.96   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  26.39                 
23  Konsta Pekkala  2003    420          27.05   
  Simmis Wanda  26.84                 
24  Teemu Oksakari  2003    417          27.10   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  27.34                 
25  Elias Kalliokoski  2003    411          27.23   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  26.87                 
26  Teppo Jestoi  2003    395          27.61   
  Kokkolan Uimaseura  27.17                 
27  Joona Oksakari  2000    375          28.08   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  28.38                 
28  Aki Hakkarainen  2003    365          28.34   
  Simmis Wanda  27.85                 
29  Harald strm  2001    345          28.88   
  Helsingfors Simsllskap  28.51                 
30  Samuel Syrjnen  2002    336          29.14   
  Simmis Wanda  29.25                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  16:24 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  16:58   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 11, 100m Brstsim F15, Finaler 
Sponsor: Hotel Seurahuone Kokkola 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Teea Jestoi  2005    632  35.69        1:12.64   
  Kokkolan Uimaseura  1:14.63                 
                     
Ellen Kaituri  2006    624  34.42        1:12.96   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.11                 
                     
Siiri Konkka  2004    514  36.23        1:17.80   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:16.81                 
                     
Sofia Nurkkala  2004    503  37.40        1:18.40   
  Kokkolan Uimaseura  1:17.79                 
                     
Aamu Knuuttila  2004    480  37.82        1:19.59   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:19.09                 
                     
Pirita Hautala  2004    472  38.04        1:20.09   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:19.59                 
                     
Maura Bergstrm  2005    469  38.01        1:20.21   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.03                 
                     
Viivi Lehtonen  2004    469  37.72        1:20.26   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:21.19                 
                     
Aliina Karvonen  2004    465  38.25        1:20.45   
  Simmis Wanda  1:22.09                 
                     
10  Elina Ryynnen  2005    464  38.54        1:20.53   
  Simmis Wanda  1:21.85                 
                     
11  Iida Herrala  2004    439  38.08        1:22.02   
  Simmis Wanda  1:20.44                 
                     
12  Oosa Mattila  2006    436  38.82        1:22.19   
  Simmis Wanda  1:26.02                 
                     
13  Kukka Kangas  2005    432  38.97        1:22.45   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.35                 
                     
14  Aino Rantala  2004    428  39.01        1:22.73   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:27.11                 
                     
14  Fia Stenman  2006    428  38.51        1:22.73   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:23.05                 
                     
16  Jenni Kurki  2005    411  39.40        1:23.86   
  Simmis Wanda  1:24.46                 
                     
17  Gitta Nukala  2004    409  38.83        1:23.97   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:23.10                 
                     
18  Vilma Rintala  2005    407  39.33        1:24.11   
  Kokkolan Uimaseura  1:24.35                 
                     
19  Emilia Pakkanen  2006    403  39.44        1:24.36   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:25.67                 
                     
20  Minttu Kiili  2005    401  40.25        1:24.54   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:22.76                 
                     
21  Laura Nissi  2004    398  39.93        1:24.73   
  Simmis Wanda  1:22.55                 
                     
22  Aino Emilia Hankala  2005    396  39.58        1:24.91   
  Simmis Wanda  1:35.88                 
                     
23  Sonila Selimi  2005    393  39.76        1:25.08   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:22.32                 
                     
24  Oona Eriksson  2004    391  40.23        1:25.23   
  Simmis Wanda  1:26.12                 
                     
25  Henni Havn  2004    386  40.34        1:25.63   
  Simmis Wanda  1:25.28                 
                     
26  Anna Lehmusvaara  2005    382  41.15        1:25.94   
  Simmis Wanda  1:26.42                 
                     
27  Alina Kangas  2005    381  40.12        1:25.98   
  Kokkolan Uimaseura  1:27.37                 
                     
28  Kristina Grimbaum  2005    379  40.05        1:26.14   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.88                 
                     
29  Emelie Mtar  2004    375  40.22        1:26.41   
  lands Simfrening  1:26.86                 
                     
30  Matilda Holmlund  2005    369  41.53        1:26.92   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:25.18                 
                     
31  Tilde Lfqvist  2004    368  41.08        1:26.95   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:25.59                 
                     
32  Viivi Kylkisalo  2004    368  41.65        1:26.97   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:28.11                 
                     
33  Henna Knskangas  2004    354  41.10        1:28.12   
  Kokkolan Uimaseura  1:29.59                 
                     
34  Laura Sofia Oksakari  2005    352  41.71        1:28.26   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:28.71                 
                     
35  Alma Hrkk  2005    352  41.26        1:28.29   
  Simmis Wanda  1:35.38                 
                     
36  Veera Varsanp  2004    342  42.44        1:29.14   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:30.60                 
                     
37  Susanna Ryynnen  2006    337  41.34        1:29.60   
  Simmis Wanda  1:26.36                 
                     
38  Siiri Tiilikka  2004    333  43.37        1:29.90   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:28.54                 
                     
39  Olivia Kivel  2006    331  42.44        1:30.08   
  Kokkolan Uimaseura  1:32.09                 
                     
40  Ella Hulkki  2004    325  43.64        1:30.67   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:28.75                 
                     
41  Ellen Arvo  2005    318  41.68        1:31.27   
  Kokkolan Uimaseura  1:32.68                 
                     
42  Wilma Turpeinen  2006    312  43.38        1:31.85   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:31.90                 
                     
43  Anniina Haarala  2004    253  46.55        1:38.58   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:40.09                 
                     
44  Mathilda Heiki  2006    237  46.47        1:40.64   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:39.79                 
                     
45  Oosa Paavola  2005    228  48.33        1:42.04   
  Kokkolan Uimaseura  1:45.27                 
                     
46  Jenna Pivrinta  2005    220  47.64        1:43.15   
  Kokkolan Uimaseura  1:45.99                 
                     
47  Sofia Heiskanen  2005    196  51.46        1:47.30   
  Kokkolan Uimaseura  1:54.36                 
                     
Iina Vnttinen  2006              DSQ  Armbgarna ver ytan 
  Simmis Wanda  1:24.46                 
  SW 7.3 Kyynrpt vedenpinnan ylpuolella uidessa               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  16:58 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  17:01   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 12, 100m Frisim P15, Finaler 
Sponsor: Minimani 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Filip Jfs  2004    519  26.69        55.91   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  57.47                 
                     
Rasmus Kalvik  2004    455  28.00        58.41   
  lands Simfrening  59.40                 
                     
Aapo Kinnunen  2004    451  27.10        58.60   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  57.18                 
                     
Lucas Lydman  2005    440  28.23        59.07   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:00.60                 
                     
Jeremia Varonen  2004    403  29.27        1:00.84   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:00.57                 
                     
Matias Pikkala  2004    378  29.88        1:02.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:04.81                 
                     
Rony Kulju  2004    371  29.69        1:02.49   
  Simmis Wanda  1:02.28                 
                     
Matti Ntti  2004    369  29.97        1:02.63   
  Simmis Wanda  1:04.18                 
                     
Luka Laaksonen  2005    347  30.62        1:03.93   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:03.72                 
                     
10  Eero Menp  2005    345  30.45        1:04.07   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:05.53                 
                     
11  Nico Kulju  2006    334  31.08        1:04.75   
  Simmis Wanda  1:05.38                 
                     
12  Jasper Oikarainen  2005    328  31.52        1:05.16   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:05.68                 
                     
13  Salomo Pihlaja  2005    320  31.30        1:05.65   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:04.68                 
                     
14  Joona Kuitu  2004    318  31.87        1:05.81   
  Simmis Wanda  1:05.78                 
                     
15  Riku Mttl  2005    309  32.58        1:06.42   
  Kokkolan Uimaseura  1:09.76                 
                     
16  Ville Ikola  2005    302  32.29        1:06.92   
  Kokkolan Uimaseura  1:06.45                 
                     
17  Kasper Kainonen  2005    293  31.93        1:07.62   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.21                 
                     
18  Einar Melin  2004    289  32.48        1:07.93   
  lands Simfrening  1:08.56                 
                     
19  Patrik Reiman  2005    288  32.98        1:08.03   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:09.41                 
                     
20  Visa Nissinen  2004    286  32.89        1:08.17   
  Kokkolan Uimaseura  1:08.35                 
                     
21  Mikko Karjalainen  2004    285  32.90        1:08.23   
  Kokkolan Uimaseura  1:09.38                 
                     
22  Veeti Valdolin  2005    236  34.13        1:12.65   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.77                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  17:10   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 13, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Oy J. Thodin Ab 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA          Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Kaisla Kollanus  1993    675          27.79   
  Helsingfors Simsllskap  26.18                 
Jenny Ek  1999    559          29.59   
  lands Simfrening  28.66                 
Paula Peltola  2001    546          29.82   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.89                 
Petra Kivi  2003    532          30.08   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  29.46                 
Pinja Peippo  1999    520          30.30   
  Simmis Wanda  29.77                 
Ida Slr  2001    511          30.49   
  Cetus Espoo  29.49                 
Jenni Kukkonen  1999    499          30.72   
  Helsingfors Simsllskap  30.66                 
Marilla Parhiala  2000    498          30.74   
  Helsingfors Simsllskap  29.94                 
Fanny Renvall  2000    478          31.16   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  29.60                 
10  Nea Nygrd  2002    461          31.55   
  Kokkolan Uimaseura  32.42                 
11  Milja Lahtinen  1999    456          31.66   
  Kokkolan Uimaseura  31.65                 
12  Emma Johansson  2003    456          31.67   
  Cetus Espoo  31.00                 
13  Veera Lahtinen  2002    454          31.71   
  Kokkolan Uimaseura  31.06                 
14  Nelli Ohvo  2001    454          31.72   
  Cetus Espoo  30.97                 
15  Hilda Helo  2003    444          31.95   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.86                 
16  Agneta Kallas  2002    436          32.15   
  Simmis Wanda  30.89                 
17  Maiju Rajaniemi  2002    432          32.25   
  Kokkolan Uimaseura  32.13                 
18  Jenny Grangrd  2003    415          32.68   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  31.77                 
19  Milla Laiteenmki  2001    401          33.05   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  32.94                 
20  Matilda Lindholm  2001    391          33.34   
  Kokkolan Uimaseura  33.33                 
21  Daniela Degenhardt  2003    384          33.52   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  32.59                 
22  Maija Bjrkholm  2003    382          33.58   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  33.86                 
23  Milla Hyttinen  2003    381          33.61   
  Helsingfors Simsllskap  33.91                 
24  Oona Lehtola  2003    375          33.78   
  Helsingfors Simsllskap  34.64                 
25  Lise Strandberg  2003    368          34.02   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  34.26                 
26  Ella Hrkk  2001    353          34.48   
  Simmis Wanda  34.27                 
26  Salla-Maaria Kauppinen  2002    353          34.48   
  Kokkolan Uimaseura  34.38                 
28  Aava Mattila  2003    336          35.05   
  Simmis Wanda  33.93                 
29  Milla-Lotta Tapanainen  2003    333          35.15   
  Cetus Espoo  36.00                 
30  Jasmine Vikstrm  2002    331          35.23   
  Kokkolan Uimaseura  39.85                 
31  Ninni Eriksson  2003    310          36.01   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  34.50                 
32  Laura Hautamki  2002    304          36.22   
  Simmis Wanda  35.77                 
33  Tinja Harju  2002    302          36.32   
  Kokkolan Uimaseura  36.01                 
34  Rebecca Duns  2003    283          37.12   
  lands Simfrening  35.98                 
35  Erika Yli-Yrjninen  2001    248          38.78   
  Kokkolan Uimaseura  37.69                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  17:10 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  17:13   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 14, 200m Fjrilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Handelsbanken Jakobstad 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Jani-Markus Sula  1999    509  29.70  1:03.63  1:39.69    2:15.90   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:12.74                 
                     
Eerikki Laitala  2001    495  29.37  1:04.18  1:39.96    2:17.15   
  Cetus Espoo  2:21.59                 
                     
Robin Sderholm  2002    458  30.54  1:06.03  1:44.14    2:20.83   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:38.88                 
                     
Simon Ravals  2003    457  29.50  1:06.04  1:43.62    2:20.91   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:36.94                 
                     
Teemu Oksakari  2003    403  32.30  1:09.81  1:48.90    2:26.90   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:25.06                 
                     
Juho Marjala  2003    386  32.44  1:09.66  1:48.92    2:29.01   
  Simmis Wanda  2:29.14                 
                     
Miro Merinen  2003    348  31.70  1:10.28  1:52.24    2:34.22   
  Simmis Wanda                   
                     
Joona Oksakari  2000    282  33.84  1:15.21  2:00.82    2:45.53   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:47.95                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  17:13 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  18:30   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 15, 400m Frisim F15, Finaler 
Sponsor: Automaa Kokkola 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Aliina Karvonen  2004  579  1:06.17  2:17.35  3:30.01    4:41.34   
  Simmis Wanda  4:38.48                 
                     
Aino Rantala  2004  557  1:06.51  2:20.68  3:34.23    4:44.96   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:40.96                 
                     
Ella Suominen  2005  554  1:07.24  2:20.63  3:34.33    4:45.40   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:44.63                 
                     
Elina Ryynnen  2005  549  1:07.31  2:20.11  3:33.52    4:46.25   
  Simmis Wanda  4:51.16                 
                     
Ellen Kaituri  2006  542  1:07.29  2:21.25  3:34.75    4:47.56   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:47.67                 
                     
Henna Knskangas  2004  523  1:07.17  2:20.42  3:34.77    4:50.98   
  Kokkolan Uimaseura  4:50.54                 
                     
Tessa Tattari  2004    517  1:08.52  2:23.77  3:39.89    4:52.18   
  Kokkolan Uimaseura  5:08.68                 
                     
Kukka Kangas  2005    513  1:10.69  2:26.74  3:40.68    4:52.95   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:48.55                 
                     
Siiri Konkka  2004    512  1:07.34  2:20.26  3:36.19    4:53.03   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:50.09                 
                     
10  Minttu Kiili  2005    512  1:10.10  2:25.00  3:39.73    4:53.04   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:50.24                 
                     
11  Fia Stenman  2006    508  1:10.21  2:25.24  3:39.61    4:53.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:54.63                 
                     
12  Ella Hulkki  2004    506  1:10.59  2:25.60  3:40.50    4:54.30   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:06.08                 
                     
13  Maura Bergstrm  2005    496  1:10.11  2:25.46  3:41.47    4:56.13   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:53.60                 
                     
14  Ella Nihtil  2004    494  1:10.15  2:24.84  3:40.81    4:56.59   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:52.85                 
                     
15  Iida Herrala  2004    493  1:10.83  2:26.29  3:42.02    4:56.68   
  Simmis Wanda  4:56.88                 
                     
16  Pirita Hautala  2004    491  1:08.58  2:23.65  3:39.47    4:57.11   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:01.65                 
                     
17  Anni Krkkinen  2006    489  1:12.11  2:28.21  3:44.65    4:57.52   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:54.68                 
                     
18  Viivi Lehtonen  2004    488  1:11.43  2:26.79  3:42.84    4:57.86   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:14.73                 
                     
19  Oona Eriksson  2004    471  1:11.03  2:28.14  3:45.36    5:01.33   
  Simmis Wanda  5:12.95                 
                     
20  Anniina Haarala  2004    466  1:09.17  2:25.03  3:43.46    5:02.44   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:50.58                 
                     
21  Siiri Pekkala  2005    464  1:09.41  2:26.56  3:44.45    5:02.78   
  Simmis Wanda  5:03.52                 
                     
22  Vilma Rintala  2005    463  1:11.18  2:27.74  3:46.29    5:03.00   
  Kokkolan Uimaseura  5:11.27                 
                     
23  Veera Varsanp  2004    463  1:12.20  2:29.74  3:47.12    5:03.02   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:15.00                 
                     
24  Matilda Holmlund  2005    457  1:13.63  2:32.00  3:49.96    5:04.34   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:20.44                 
                     
25  My Laverman  2004    456  1:11.65  2:28.87  3:47.36    5:04.59   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:59.35                 
                     
26  Viivi Kylkisalo  2004    452  1:11.83  2:30.56  3:49.71    5:05.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:05.62                 
                     
27  Tuulia Harju  2005    449  1:12.99  2:32.69  3:55.00    5:06.15   
  Kokkolan Uimaseura  5:15.59                 
                     
28  Susanna Ryynnen  2006    448  1:12.46  2:30.82  3:49.32    5:06.36   
  Simmis Wanda  5:12.63                 
                     
29  Aamu Knuuttila  2004    446  1:11.83  2:30.72  3:50.58    5:06.75   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:03.51                 
                     
30  Anni Turunen  2006    446  1:11.92  2:30.11  3:48.66    5:06.81   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:03.13                 
                     
31  Laura Sofia Oksakari  2005    446  1:13.69  2:32.15  3:49.97    5:06.86   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:31.28                 
                     
32  Tilde Lfqvist  2004    444  1:12.38  2:31.31  3:49.68    5:07.23   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:18.96                 
                     
33  Julianna Kurkela  2005    443  1:12.40  2:31.66  3:49.44    5:07.58   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:07.43                 
                     
34  Gitta Nukala  2004    436  1:12.73  2:31.59  3:51.12    5:09.27   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:32.25                 
                     
35  Siiri Tiilikka  2004    432  1:13.64  2:31.48  3:50.41    5:10.16   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  5:14.49                 
                     
36  Sonila Selimi  2005    423  1:12.00  2:29.97  3:51.19    5:12.29   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:09.15                 
                     
37  Iina Vnttinen  2006    423  1:13.46  2:34.48  3:54.63    5:12.32   
  Simmis Wanda  5:33.99                 
                     
38  Anna Lehmusvaara  2005    419  1:13.00  2:33.59  3:54.55    5:13.37   
  Simmis Wanda  5:21.49                 
                     
39  Jenni Kurki  2005    411  1:12.19  2:33.25  3:55.08    5:15.40   
  Simmis Wanda  5:29.45                 
                     
40  Daniela Sohlman  2005    408  1:12.99  2:34.35  3:57.14    5:15.95  S10 Para FR, Para SE 
  Simmis Wanda  5:20.59                 
                     
41  Alina Kangas  2005    397  1:14.93  2:36.13  3:58.97    5:18.88   
  Kokkolan Uimaseura  5:30.49                 
                     
42  Oosa Mattila  2006    352  1:17.25  2:43.18  4:07.94    5:31.95   
  Simmis Wanda                   
                     
43  Emelie Mtar  2004    305  1:21.08  2:51.50  4:21.82    5:48.11   
  lands Simfrening  5:40.68                 
                     
44  Emilia Pakkanen  2006    300  1:16.41  2:46.27  4:18.72    5:50.19   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  6:43.78                 
                     
45  Oosa Paavola  2005    291  1:22.03  2:53.90  4:25.95    5:53.84   
  Kokkolan Uimaseura  6:04.00                 
                     
46  Olivia Kivel  2006    286  1:21.30  2:53.46  4:26.65    5:55.65   
  Kokkolan Uimaseura  6:09.05                 
                     
47  Jonna Knskangas  2004    281  1:21.35  2:53.37  4:27.56    5:57.94   
  Kokkolan Uimaseura  6:06.62                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  18:30 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  18:05   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 16, 200m Medley P15, Finaler 
Sponsor: Seritec Oy 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Filip Jfs  2004    448  30.12  1:06.13  1:50.87    2:23.17   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:23.06                 
                     
Rasmus Kalvik  2004    403  31.75  1:09.27  1:54.38    2:28.41   
  lands Simfrening  2:27.99                 
                     
Lucas Lydman  2005    377  32.11  1:11.94  1:57.55    2:31.75   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:31.52                 
                     
Joona Kuitu  2004    350  35.58  1:15.22  1:59.33    2:35.52   
  Simmis Wanda  2:32.42                 
                     
Jeremia Varonen  2004    314  35.88  1:14.60  2:04.74    2:41.27   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:36.10                 
                     
Rony Kulju  2004    313  35.96  1:20.62  2:06.75    2:41.37   
  Simmis Wanda  2:46.26                 
                     
Luka Laaksonen  2005    303  35.62  1:19.99  2:07.51    2:43.14   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:40.51                 
                     
Jasper Oikarainen  2005    298  37.29  1:19.29  2:06.91    2:43.98   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:45.41                 
                     
Eero Menp  2005    296  34.93  1:16.86  2:10.01    2:44.47   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:50.60                 
                     
10  Mikko Karjalainen  2004    293  34.81  1:18.46  2:07.77    2:44.90   
  Kokkolan Uimaseura  2:46.57                 
                     
11  Salomo Pihlaja  2005    276  34.62  1:19.81  2:09.44    2:48.23   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:45.42                 
                     
12  Matias Pikkala  2004    272  37.51  1:19.75  2:10.33    2:49.19   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  3:18.60                 
                     
13  Patrik Reiman  2005    261  41.75  1:26.16  2:14.05    2:51.53   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:57.35                 
                     
14  Riku Mttl  2005    258  36.18  1:23.81  2:14.23    2:52.06   
  Kokkolan Uimaseura  2:53.19                 
                     
15  Nico Kulju  2006    249  37.83  1:24.35  2:17.45    2:54.24   
  Simmis Wanda  2:49.48                 
                     
16  Kasper Kainonen  2005    246  35.71  1:20.83  2:15.35    2:54.73   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:15.00                 
                     
17  Lassi Lahtinen  2004    212  44.12  1:29.10  2:22.28    3:03.59   
  Kokkolan Uimaseura  3:11.96                 
                     
Aapo Kinnunen  2004              DNF   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:24.39                 
                     
Veeti Valdolin  2005              DSQ  25m fel simstt 
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:53.33                 
  SW 9.1 Vr lajijrjestys (pu, su, ru, vu)               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  18:05 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  18:15   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: AutoliikeNystedt Bilaffr 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Petra Kivi  2003    607  34.06  1:09.96  1:45.51    2:20.79   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:18.11                 
                     
Liina Salin  2002    594  33.60  1:08.96  1:45.84    2:21.80   
  Kokkolan Uimaseura  2:22.88                 
                     
Paula Peltola  2001    579  32.62  1:08.77  1:45.76    2:23.03   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:15.73                 
                     
Ida Konkka  2000    557  32.56  1:08.37  1:46.20    2:24.88   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:29.43                 
                     
Peppi Siirtola  2002    538  32.46  1:08.53  1:46.57    2:26.53   
  Cetus Espoo  2:22.82                 
                     
Wilma Lakanen  2003    531  34.13  1:11.65  1:50.11    2:27.15   
  Kokkolan Uimaseura  2:27.13                 
                     
Marilla Parhiala  2000    521  35.13  1:11.87  1:50.39    2:28.11   
  Helsingfors Simsllskap  2:29.32                 
                     
Emma Johansson  2003    521  34.78  1:12.11  1:50.82    2:28.16   
  Cetus Espoo  2:28.25                 
                     
Ella Hrkk  2001    518  34.18  1:11.22  1:50.33    2:28.38   
  Simmis Wanda  2:32.29                 
                     
10  Kerttu Nurmi  2003    516  35.24  1:12.50  1:50.94    2:28.57   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:27.54                 
                     
11  Maija Nurmi  2003    511  34.96  1:12.91  1:51.35    2:29.08   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:30.43                 
                     
12  Milla Laiteenmki  2001    492  34.94  1:13.64  1:52.57    2:30.98   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:32.42                 
                     
13  Peppi Pinomki  2002    491  34.66  1:12.39  1:52.09    2:31.11   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:27.74                 
                     
14  Lotta Lehtoila  2003    469  36.07  1:14.77  1:54.44    2:33.39   
  Helsingfors Simsllskap  2:28.81                 
                     
15  Mirka Mettinen  2002    446  36.40  1:15.41  1:56.37    2:35.99   
  Cetus Espoo  2:32.84                 
                     
16  Anni Savolainen  2002    391  38.50  1:19.86  2:01.74    2:43.03   
  Cetus Espoo  2:35.28                 
                     
17  Maija Bjrkholm  2003    380  40.00  1:21.22  2:02.85    2:44.49   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:48.00                 
                     
18  Emma Jormanainen  2003    375  39.51  1:21.30  2:04.11    2:45.28   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:48.74                 
                     
19  Lise Strandberg  2003    372  39.90  1:22.66  2:04.96    2:45.73   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:49.92                 
                     
20  Fanny Ek  1999    362  37.37  1:19.17  2:03.68    2:47.18   
  lands Simfrening                   
                     
21  Hilda Helo  2003    350  39.50  1:22.34  2:05.83    2:49.16   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:44.33                 
                     
22  Ninni Eriksson  2003    281  41.49  1:27.58  2:14.36    3:01.91   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  3:03.62                 
                     
23  Jenny Kareinen  2002    232  43.80  1:34.16  2:24.64    3:13.83   
  Helsingfors Simsllskap  3:11.13                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  18:15 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  18:20   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 18, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Feelia Oy 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA          Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Lauri Elomaa  2000  560          26.95   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  26.42                 
Anton Nuottajrvi  2000  502          27.94   
  Cetus Espoo  28.09                 
Daniel Rinne  2002  492          28.14   
  Cetus Espoo  28.11                 
Leo Mikkonen  2002  468          28.61   
  Cetus Espoo  29.26                 
Joona Ruuskanen  2000  465          28.68   
  Cetus Espoo  28.88                 
Teemu Annala  2001  459          28.80   
  Cetus Espoo  28.49                 
Oscar Skjl  2002    456          28.86   
  Cetus Espoo  30.27                 
Santeri Herpola  2003    454          28.91   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  28.30                 
Viktor Thodin  2000    447          29.06   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  29.48                 
10  Hugo Mattola  2001    439          29.22   
  Kokkolan Uimaseura  29.67                 
11  Joel Knaapi  2001    429          29.45   
  Cetus Espoo  30.27                 
12  Mihail Khanoukaev  2002    428          29.47   
  Cetus Espoo  29.34                 
13  Simon Ravals  2003    417          29.72   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  29.15                 
14  Eemil Kylm  2001    402          30.09   
  Cetus Espoo  29.42                 
15  Eemeli Raninen  2001    401          30.12   
  Helsingfors Simsllskap  28.91                 
15  Teemu Oksakari  2003    401          30.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  29.61                 
17  Jesse Anttila  2002    385          30.53   
  Kokkolan Uimaseura  30.13                 
18  Eerikki Laitala  2001    382          30.60   
  Cetus Espoo  30.34                 
18  Leevi Korpinen  2001    382          30.60   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.07                 
20  Konsta Pekkala  2003    374          30.84   
  Simmis Wanda  30.79                 
21  Robin Sderholm  2002    371          30.90   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  29.42                 
22  Elias Kalliokoski  2003    356          31.34   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  32.60                 
23  Teppo Jestoi  2003    342          31.76   
  Kokkolan Uimaseura  35.23                 
24  Joonas Jrvi  2002    334          32.00   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  32.59                 
25  Aki Hakkarainen  2003    324          32.35   
  Simmis Wanda  31.54                 
26  Juuso Syrjl  2001    299          33.22   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  32.32                 
Joel Tarvainen  1998              DNF   
  Kokkolan Uimaseura                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  18:20 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  18:57   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 19, 4X100m Medley F15, Finaler 
Sponsor: Minimani 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
sk1  2004    578          4:30.29   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:27.95                 
  Kukka Kangas  2005      33.37  1:08.34      1:08.34   
  Ellen Kaituri  2006      34.29  1:13.95      2:22.29   
  Siiri Konkka  2004      30.25  1:06.12      3:28.41   
  Aino Rantala  2004      29.46  1:01.88      4:30.29   
                     
Simmis Wanda I  2004    541          4:36.35   
  Simmis Wanda  4:35.33                 
  Laura Nissi  2004      33.83  1:09.33      1:09.33   
  Iida Herrala  2004      36.65  1:20.35      2:29.68   
  Karla Tiainen  2005      29.85  1:04.30      3:33.98   
  Elina Ryynnen  2005      29.35  1:02.37      4:36.35   
                     
Kokkolan Uimaseura Sininen  2004    535          4:37.36   
  Kokkolan Uimaseura  4:42.59                 
  Henna Knskangas  2004      34.58  1:11.06      1:11.06   
  Teea Jestoi  2005      34.88  1:13.22      2:24.28   
  Sofia Nurkkala  2004      32.15  1:10.63      3:34.91   
  Tessa Tattari  2004      29.78  1:02.45      4:37.36   
                     
sk2  2004    460          4:51.63   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:45.84                 
  Sini Salmi  2004      34.46  1:12.54      1:12.54   
  Maura Bergstrm  2005      38.71  1:21.84      2:34.38   
  Ella Nihtil  2004      33.40  1:12.81      3:47.19   
  Minttu Kiili  2005      30.54  1:04.44      4:51.63   
                     
Simmis Wanda 2  2004    441          4:55.75   
  Simmis Wanda  4:51.18                 
  Aino Emilia Hankala  2005      34.50  1:13.27      1:13.27   
  Iina Vnttinen  2006      38.51  1:24.83      2:38.10   
  Alma Hrkk  2005      33.73  1:15.53      3:53.63   
  Aliina Karvonen  2004      29.68  1:02.12      4:55.75   
                     
Vus Tytt 2  2005    440          4:55.89   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:51.06                 
  Viivi Kylkisalo  2004      36.10  1:14.81      1:14.81   
  Viivi Lehtonen  2004      37.55  1:21.36      2:36.17   
  Anni Turunen  2006      34.78  1:14.81      3:50.98   
  Gitta Nukala  2004      30.12  1:04.91      4:55.89   
                     
Vus Tytt 1  2004    428          4:58.68   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:40.42                 
  Ella Hulkki  2004      34.76  1:11.94      1:11.94   
  Aamu Knuuttila  2004      38.61  1:21.91      2:33.85   
  Pirita Hautala  2004      37.41  1:21.11      3:54.96   
  Fia Stenman  2006      29.96  1:03.72      4:58.68   
                     
sk3  2005    413          5:02.20   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:51.73                 
  Sonila Selimi  2005      34.75  1:12.49      1:12.49   
  Ella Suominen  2005      39.26  1:23.75      2:36.24   
  Wilma Turpeinen  2006      36.27  1:19.56      3:55.80   
  Julianna Kurkela  2005      31.25  1:06.40      5:02.20   
                     
Vus Tytt 3  2004    407          5:03.88   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:57.97                 
  Siiri Tiilikka  2004      37.18  1:15.98      1:15.98   
  Veera Varsanp  2004      40.47  1:27.55      2:43.53   
  Tilde Lfqvist  2004      33.47  1:14.00      3:57.53   
  Anni Krkkinen  2006      31.76  1:06.35      5:03.88   
                     
10  Simmis Wanda 3  2004    394          5:07.17   
  Simmis Wanda  5:07.83                 
  Henni Havn  2004      36.95  1:17.33      1:17.33   
  Jenni Kurki  2005      39.46  1:24.98      2:42.31   
  Anna Lehmusvaara  2005      34.99  1:18.67      4:00.98   
  Oona Eriksson  2004      31.61  1:06.19      5:07.17   
                     
11  Kokkolan Uimaseura Valkoinen  2005    368          5:14.07   
  Kokkolan Uimaseura  5:09.20                 
  Vilma Rintala  2005      37.24  1:16.12      1:16.12   
  Olivia Kivel  2006      42.64  1:31.50      2:47.62   
  Tuulia Harju  2005      35.08  1:19.68      4:07.30   
  Alina Kangas  2005      32.00  1:06.77      5:14.07   
                     
12  Kokkolan Uimaseura Musta  2004    265          5:50.54   
  Kokkolan Uimaseura  6:05.44                 
  Sofia Heiskanen  2005      45.80  1:32.74      1:32.74   
  Ellen Arvo  2005      42.35  1:32.73      3:05.47   
  Jonna Knskangas  2004      39.99  1:29.58      4:35.05   
  Oosa Paavola  2005      35.07  1:15.49      5:50.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  18:57 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  18:59   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 20, 4X100m Frisim P15, Finaler 
Sponsor: Hotel Kokkola 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2004    429          4:02.87   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  4:07.56                 
  Lucas Lydman  2005      27.83  58.52      58.52   
  Filip Jfs  2004      26.48  56.72      1:55.24   
  Salomo Pihlaja  2005      30.96  1:06.50      3:01.74   
  Matias Pikkala  2004      28.63  1:01.13      4:02.87   
                     
sk1  2004    402          4:08.31   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:07.19                 
  Aapo Kinnunen  2004      26.86  58.00      58.00   
  Jeremia Varonen  2004      28.31  1:00.66      1:58.66   
  Luka Laaksonen  2005      31.50  1:05.66      3:04.32   
  Eero Menp  2005      29.53  1:03.99      4:08.31   
                     
Simmis Wanda  2004    360          4:17.60   
  Simmis Wanda  4:19.62                 
  Rony Kulju  2004      29.40  1:02.77      1:02.77   
  Matti Ntti  2004      30.16  1:03.33      2:06.10   
  Nico Kulju  2006      30.38  1:04.96      3:11.06   
  Joona Kuitu  2004      31.58  1:06.54      4:17.60   
                     
Kokkolan Uimaseura Sininen  2004    305          4:32.09   
  Kokkolan Uimaseura  4:33.94                 
  Ville Ikola  2005      32.03  1:06.51      1:06.51   
  Riku Mttl  2005      33.48  1:10.62      2:17.13   
  Mikko Karjalainen  2004      32.31  1:08.79      3:25.92   
  Visa Nissinen  2004      31.38  1:06.17      4:32.09   
                     
sk2  2005    298          4:34.24   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:36.28                 
  Jasper Oikarainen  2005      31.34  1:05.56      1:05.56   
  Patrik Reiman  2005      33.77  1:10.63      2:16.19   
  Veeti Valdolin  2005      34.08  1:11.91      3:28.10   
  Kasper Kainonen  2005      30.29  1:06.14      4:34.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  18:59 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  19:07   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 21, 4X50m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Handelsbanken Kokkola 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
sk1  2000    653          1:58.99   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:58.55                 
  Paula Peltola  2001      30.67        30.67   
  Ellen Kaituri  2006      33.08        1:03.75   
  Ida Konkka  2000      28.19        1:31.94   
  Daniela Degenhardt  2003      27.05        1:58.99   
                     
Cetus Espoo 1  2001    602          2:02.29   
  Cetus Espoo  1:58.19                 
  Ida Slr  2001      31.91        31.91   
  Nelli Ohvo  2001      33.03        1:04.94   
  Mirka Mettinen  2002      30.65        1:35.59   
  Peppi Siirtola  2002      26.70        2:02.29   
                     
Helsingfors Simsllskap  1993    592          2:02.96   
  Helsingfors Simsllskap  2:02.45                 
  Lotta Lehtoila  2003      32.71        32.71   
  Kaisla Kollanus  1993      32.43        1:05.14   
  Jenni Kukkonen  1999      30.03        1:35.17   
  Marilla Parhiala  2000      27.79        2:02.96   
                     
Kokkolan Uimaseura 1  1999    567          2:04.70   
  Kokkolan Uimaseura  2:05.76                 
  Wilma Lakanen  2003      31.30        31.30   
  Milja Lahtinen  1999      34.69        1:05.99   
  Liina Salin  2002      30.85        1:36.84   
  Veera Lahtinen  2002      27.86        2:04.70   
                     
Vus 1  1968    550          2:05.99   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:06.14                 
  Milla Laiteenmki  2001      31.83        31.83   
  Emma Jormanainen  2003      35.85        1:07.68   
  Petra Thodin  1968      31.21        1:38.89   
  Petra Kivi  2003      27.10        2:05.99   
                     
Simmis Wanda  1999    497          2:10.36   
  Simmis Wanda  2:06.17                 
  Ella Hrkk  2001      32.04        32.04   
  Emilia Myllykoski  2003      38.72        1:10.76   
  Pinja Peippo  1999      31.02        1:41.78   
  Agneta Kallas  2002      28.58        2:10.36   
                     
sk2  2002    496          2:10.40   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:11.18                 
  Peppi Pinomki  2002      33.37        33.37   
  Kerttu Nurmi  2003      36.62        1:09.99   
  Hilda Helo  2003      31.26        1:41.25   
  Maija Nurmi  2003      29.15        2:10.40   
                     
Kokkolan Uimaseura 2  2001    466          2:13.13   
  Kokkolan Uimaseura  2:13.35                 
  Maiju Rajaniemi  2002      34.60        34.60   
  Nea Nygrd  2002      35.17        1:09.77   
  Matilda Lindholm  2001      33.47        1:43.24   
  Emilia Hrknen  2001      29.89        2:13.13   
                     
Vus 2  2003    412          2:18.78   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  2:15.72                 
  Jenny Grangrd  2003      34.24        34.24   
  Aino Jerohin  2003      40.08        1:14.32   
  Maisa Berg  2003      33.56        1:47.88   
  Lise Strandberg  2003      30.90        2:18.78   
                     
10  lands Simfrening  1999    403          2:19.78   
  lands Simfrening  2:11.50                 
  Jenny Ek  1999      32.28        32.28   
  Emelie Mtar  2004      40.61        1:12.89   
  Rebecca Duns  2003      36.18        1:49.07   
  Fanny Ek  1999      30.71        2:19.78   
                     
11  Kokkolan Uimaseura 3  2001    362          2:24.80   
  Kokkolan Uimaseura  2:28.20                 
  Salla-Maaria Kauppinen  2002      36.86        36.86   
  Jasmine Vikstrm  2002      38.17        1:15.03   
  Erika Yli-Yrjninen  2001      38.66        1:53.69   
  Tinja Harju  2002      31.11        2:24.80   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  19:07 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  19:11   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Karleby - Kokkola 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
sk1  1999    590          1:38.46   
  bo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:40.25                 
  Santeri Herpola  2003      24.38        24.38   
  Jani-Markus Sula  1999      24.21        48.59   
  Lauri Elomaa  2000      24.13        1:12.72   
  Eemil Kankare  2003      25.74        1:38.46   
                     
Cetus Espoo 1  2000    573          1:39.42   
  Cetus Espoo  1:36.46                 
  Eemil Kylm  2001      24.96        24.96   
  Mihail Khanoukaev  2002      24.75        49.71   
  Daniel Rinne  2002      24.87        1:14.58   
  Oscar Skjl  2002      24.84        1:39.42   
                     
Cetus Espoo 2  2000    570          1:39.59   
  Cetus Espoo  1:40.58                 
  Leo Mikkonen  2002      25.16        25.16   
  Joona Ruuskanen  2000      25.07        50.23   
  Joel Knaapi  2001      24.42        1:14.65   
  Anton Nuottajrvi  2000      24.94        1:39.59   
                     
Vaasan Mrt  1984    560          1:40.18   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:42.40                 
  Petter Karjaluoto  1984      28.39        28.39   
  Antti Korri  1992      24.51        52.90   
  Juha Kollin  1993      23.82        1:16.72   
  Nico Palotie  1992      23.46        1:40.18   
                     
Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls Jjo  2001    536          1:41.63   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simslls  1:44.21                 
  Simon Ravals  2003      25.12        25.12   
  Robin Sderholm  2002      24.93        50.05   
  Joonas Jrvi  2002      25.96        1:16.01   
  Juuso Syrjl  2001      25.62        1:41.63   
                     
Kokkolan Uimaseura  1998    494          1:44.47   
  Kokkolan Uimaseura  1:45.02                 
  Jesse Anttila  2002      24.97        24.97   
  Teppo Jestoi  2003      27.34        52.31   
  Hugo Mattola  2001      26.10        1:18.41   
  Joel Tarvainen  1998      26.06        1:44.47   
                     
Simmis Wanda  2003    432          1:49.24   
  Simmis Wanda  1:49.09                 
  Miro Merinen  2003      25.91        25.91   
  Konsta Pekkala  2003      27.31        53.22   
  Juho Marjala  2003      26.41        1:19.63   
  Aki Hakkarainen  2003      29.61        1:49.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  02 helmikuu 2019 
Licensierad till: Kokkolan Uimaseura  Utskriftstid  19:11 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med pong och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med pong och mellantider 
 
  Tvling  SFI-MSTERSKAPEN 2019    Utskriftsdatum  03 helmikuu 2019   
  Tvlingsort  Karleby    Utskriftstid  10:32   
  Arrangr  KUS-GSS, JS-PU         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  02 helmikuu 2019         
 
 
Gren 23, 4X50m Brstsim Mixed, Finaler 
Sponsor: Keski-Pohjanmaan OP 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Cetus Espoo 1  2001              2:08.44   
  Cetus Espoo  2:06.20                 
  Eerikki Laitala  2001      30.53        30.53   
  Mihail Khanoukaev  2002      30.45        1:00.98   
  Nelli Ohvo  2001      33.37        1:34.35   
  Peppi Siirtola  2002      34.09        2:08.44   
                     
Cetus Espoo 2  2000              2:11.32   
  Cetus Espoo  2:12.00