2021-11-27   19:29:31
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Session 1, Prelims Friday 9:00

Document
Results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 9, 200m Butterfly Women - Heat
Sponsor: All Maritim AS
WR 2:01.81 Zige Liu 1989 China CHN Ji Nan CHN 21.10.2009
BSF 2:09.35 Katinka Hosszu 1989 Iron Aquatics Hun Bergen 05.05.2017
NOR 2:10.99 1988 Asker SK NOR London ENG 31.07.2012
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Franziska Hentke 1989 Deutcher Schwimm-Verband +0.67 820 2:10.09 QA
50m: 30.02
100m: 1:03.52
(33.50)
150m: 1:37.29
(33.77)
200m: 2:10.09
(32.80)
2 Katinka Hosszu 1989 Iron Swim Budapest +0.73 810 2:10.64 +0.55 QA
50m: 30.55
100m: 1:04.59
(34.04)
150m: 1:38.20
(33.61)
200m: 2:10.64
(32.44)
3 Oline Koolen Bjerketvedt 1999 Hamar IL +0.66 675 2:18.80 +8.71 QA
50m: 31.75
100m: 1:07.38
(35.63)
150m: 1:43.34
(35.96)
200m: 2:18.80
(35.46)
4 Monique Olivier 1998 Team Luxembourg +0.70 641 2:21.21 +11.12 QA
50m: 32.08
100m: 1:09.03
(36.95)
150m: 1:46.25
(37.22)
200m: 2:21.21
(34.96)
5 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Stavanger Svømmeklubb +0.73 637 2:21.56 +11.47 QA
50m: 31.36
100m: 1:05.69
(34.33)
150m: 1:42.23
(36.54)
200m: 2:21.56
(39.33)
6 Helene Torsvik Lorentz 2004 Bergens Svømme Club +0.73 631 2:22.01 +11.92 QA
50m: 31.62
100m: 1:07.78
(36.16)
150m: 1:45.45
(37.67)
200m: 2:22.01
(36.56)
7 Lotte Goris 2000 FLANDERS SWIMMING FEDERAT +0.78 614 2:23.25 +13.16 QA
50m: 31.98
100m: 1:08.33
(36.35)
150m: 1:45.33
(37.00)
200m: 2:23.25
(37.92)
8 Susann Pleym Olsen 1997 BS/Delfana +0.78 584 2:25.66 +15.57 QA
50m: 31.36
100m: 1:07.71
(36.35)
150m: 1:45.99
(38.28)
200m: 2:25.66
(39.67)
9 Juliane Lindgaard Kjeldseth 2004 Oslo Idrettslag Svømming +0.81 573 2:26.62 +16.53 QB
50m: 32.31
100m: 1:08.82
(36.51)
150m: 1:48.19
(39.37)
200m: 2:26.62
(38.43)
10 Camilla Rimmereide 2000 Ullensakersvømmerne +0.81 553 2:28.32 +18.23 QB
50m: 32.44
100m: 1:09.53
(37.09)
150m: 1:48.42
(38.89)
200m: 2:28.32
(39.90)
11 Frida Stretre Løbersli 2004 Skjetten Svømming 551 2:28.52 +18.43 QB
50m: 32.81
100m: 1:10.52
(37.71)
150m: 1:49.29
(38.77)
200m: 2:28.52
(39.23)
12 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.80 520 2:31.39 +21.30 QB
50m: 32.41
100m: 1:09.04
(36.63)
150m: 1:49.25
(40.21)
200m: 2:31.39
(42.14)
13 Rebekka Valvik Christiansen 2001 Lambertseter SK +0.77 520 2:31.47 +21.38 QB
50m: 33.65
100m: 1:11.39
(37.74)
150m: 1:50.62
(39.23)
200m: 2:31.47
(40.85)
14 Tina Hosøy Nordås 2001 BS-LK +0.71 512 2:32.22 +22.13 QB
50m: 33.05
100m: 1:11.38
(38.33)
150m: 1:52.01
(40.63)
200m: 2:32.22
(40.21)
15 Patricia Louise Lysvoll 2003 Vestbyen Trondheim +0.75 509 2:32.52 +22.43 QB
50m: 33.42
100m: 1:12.28
(38.86)
150m: 1:53.52
(41.24)
200m: 2:32.52
(39.00)
16 Marie Evy Søfteland 2003 Sarpsborg IL +0.79 500 2:33.42 +23.33 QB
50m: 33.22
100m: 1:12.00
(38.78)
150m: 1:52.68
(40.68)
200m: 2:33.42
(40.74)
17 Katy Pettersen 2002 BS-LK +0.79 495 2:33.93 +23.84
50m: 32.91
100m: 1:11.03
(38.12)
150m: 1:52.32
(41.29)
200m: 2:33.93
(41.61)
18 Marie Hellberg Munthe 2003 Ås IL +0.72 474 2:36.15 +26.06
50m: 33.06
100m: 1:11.91
(38.85)
150m: 1:53.41
(41.50)
200m: 2:36.15
(42.74)
19 Matylda Maria Koryl 2002 Hamar IL +0.78 473 2:36.23 +26.14
50m: 34.14
100m: 1:13.44
(39.30)
150m: 1:54.77
(41.33)
200m: 2:36.23
(41.46)
20 Tuva Stendalen 2002 BS/Delfana +0.79 471 2:36.51 +26.42
50m: 34.44
100m: 1:14.24
(39.80)
150m: 1:54.86
(40.62)
200m: 2:36.51
(41.65)
21 Oda Tennebekk Vatle 2002 BS/Arna +0.76 465 2:37.22 +27.13
50m: 33.72
100m: 1:12.72
(39.00)
150m: 1:54.93
(42.21)
200m: 2:37.22
(42.29)
22 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.76 464 2:37.27 +27.18
50m: 33.02
100m: 1:11.40
(38.38)
150m: 1:52.55
(41.15)
200m: 2:37.27
(44.72)
23 Amanda Fjellstad 2003 Haldens SK +0.70 452 2:38.70 +28.61
50m: 35.25
100m: 1:15.04
(39.79)
150m: 1:57.00
(41.96)
200m: 2:38.70
(41.70)
24 Vilde Zetlitz Nessler 2003 Stavanger Svømmeklubb +0.73 448 2:39.11 +29.02
50m: 33.06
100m: 1:12.07
(39.01)
150m: 1:54.71
(42.64)
200m: 2:39.11
(44.40)
25 Tiril Rørvik 2004 Team Sør/MSK +0.71 445 2:39.47 +29.38
50m: 34.30
100m: 1:14.51
(40.21)
150m: 1:56.84
(42.33)
200m: 2:39.47
(42.63)
26 Kristine Kleppestrand 2002 Vestkantsvømmerne +0.73 444 2:39.66 +29.57
50m: 34.60
100m: 1:14.80
(40.20)
150m: 1:56.81
(42.01)
200m: 2:39.66
(42.85)
27 Aurora Stavøy 2002 Sortland SLK +0.71 443 2:39.67 +29.58
50m: 34.30
100m: 1:13.82
(39.52)
150m: 1:55.08
(41.26)
200m: 2:39.67
(44.59)
28 Timea Aspegren 2002 Ullensakersvømmerne +0.65 441 2:39.91 +29.82
50m: 33.59
100m: 1:13.87
(40.28)
150m: 1:57.11
(43.24)
200m: 2:39.91
(42.80)
29 Vårin Hagesæter 2003 Skjetten Svømming +0.68 439 2:40.23 +30.14
50m: 34.16
100m: 1:14.44
(40.28)
150m: 1:56.42
(41.98)
200m: 2:40.23
(43.81)
30 Rana Wild-Ali 2005 SK Speed +0.80 423 2:42.23 +32.14
50m: 33.27
100m: 1:12.46
(39.19)
150m: 1:55.53
(43.07)
200m: 2:42.23
(46.70)
31 Vår Granhaug  Rotevatn 2002 Ullensakersvømmerne +0.73 410 2:43.91 +33.82
50m: 35.13
100m: 1:16.79
(41.66)
150m: 2:00.47
(43.68)
200m: 2:43.91
(43.44)
32 Emma Lu Eikemo 2000 Asker SK +0.82 405 2:44.51 +34.42
50m: 35.64
100m: 1:16.87
(41.23)
150m: 2:00.06
(43.19)
200m: 2:44.51
(44.45)
33 Frid Torhild Bratlien Danielsen 2002 Karasjok SK +0.71 391 2:46.54 +36.45
50m: 35.38
100m: 1:17.44
(42.06)
150m: 2:01.43
(43.99)
200m: 2:46.54
(45.11)
34 Kristine Huan Hytenget 2002 Asker SK +0.69 389 2:46.74 +36.65
50m: 37.29
100m: 1:19.36
(42.07)
150m: 2:01.72
(42.36)
200m: 2:46.74
(45.02)
35 Sara Dahl Østrøm 2002 Ullensakersvømmerne +0.72 388 2:46.89 +36.80
50m: 35.93
100m: 1:17.32
(41.39)
150m: 2:00.80
(43.48)
200m: 2:46.89
(46.09)
36 Mia Olsen 2004 Kongstensvømmerne +0.71 373 2:49.12 +39.03
50m: 34.52
100m: 1:17.20
(42.68)
150m: 2:03.60
(46.40)
200m: 2:49.12
(45.52)
37 Mari Lien Børseth 2000 Haugesund SK +0.71 373 2:49.17 +39.08
50m: 35.56
100m: 1:15.88
(40.32)
150m: 2:01.25
(45.37)
200m: 2:49.17
(47.92)
38 Eline Nygaard 2000 Vestkantsvømmerne +0.68 364 2:50.53 +40.44
50m: 37.06
100m: 1:21.11
(44.05)
150m: 2:06.32
(45.21)
200m: 2:50.53
(44.21)
39 Edle Lund 2003 Trondhjems SLK +0.82 364 2:50.54 +40.45
50m: 35.55
100m: 1:18.60
(43.05)
150m: 2:03.08
(44.48)
200m: 2:50.54
(47.46)
40 Kristine Johnsson 2001 Poseidon +0.78 344 2:53.80 +43.71
50m: 34.29
100m: 1:16.02
(41.73)
150m: 2:03.42
(47.40)
200m: 2:53.80
(50.38)
41 Marte Pleym Grønhaug 2004 BS-LK +0.90 335 2:55.23 +45.14
50m: 37.31
100m: 1:21.18
(43.87)
150m: 2:07.93
(46.75)
200m: 2:55.23
(47.30)
42 Eira Ytre-Eide 2000 Asker SK +0.67 334 2:55.47 +45.38
50m: 37.03
100m: 1:21.52
(44.49)
150m: 2:08.36
(46.84)
200m: 2:55.47
(47.11)
43 Emma Borsheim Endregaard 2003 Stavanger Svømmeklubb +0.68 327 2:56.73 +46.64
50m: 35.61
100m: 1:19.73
(44.12)
150m: 2:07.67
(47.94)
200m: 2:56.73
(49.06)
44 Christine M. Tufte Lund 2003 Delfana +0.83 313 2:59.26 +49.17
50m: 36.03
100m: 1:20.30
(44.27)
150m: 2:11.40
(51.10)
200m: 2:59.26
(47.86)
45 Tonje Merethe Lid Rasmussen 2004 BS-LK +0.72 301 3:01.65 +51.56
50m: 38.51
100m: 1:24.05
(45.54)
150m: 2:11.95
(47.90)
200m: 3:01.65
(49.70)
46 Lea Småland 2005 Arna SLK +0.77 298 3:02.27 +52.18
50m: 38.18
100m: 1:26.18
(48.00)
150m: 2:14.28
(48.10)
200m: 3:02.27
(47.99)
47 Victoria Ann Kvilekval 2005 BS-LK +0.85 238 3:16.47 +1:06.38
50m: 39.61
100m: 1:29.55
(49.94)
150m: 2:23.04
(53.49)
200m: 3:16.47
(53.43)
48 Eva Tennebekk Vatle 2005 Arna SLK +0.82 221 3:21.26 +1:11.17
50m: 41.45
100m: 1:34.00
(52.55)
150m: 2:29.29
(55.29)
200m: 3:21.26
(51.97)
- Leah Emilie Stensaker Nilsen 2006 Vestkantsvømmerne +0.78 DSQ
- Emilie Nyenget Løvberg 1995 Bærumsvømmerne DNS
- Ine Marie Andersen 2000 Poseidon DNS
- Alexandra Wenk 1995 Deutcher Schwimm-Verband DNS
- Karin Sofie Syversveen Lie 2001 Bærumsvømmerne DNS
- Stine Holm Røed 2000 SK Speed DNS
Event official at: 05.04.2019 14.47.05
2019-04-05 14.47.20 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner