Resultat för Masters Mestaruusuinnit 2019
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
18:11 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
1:29.55 |
3:12.82 |
4:54.47 |
|
6:39.14 |
|
|
Cetus Espoo |
6:37.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Sortila |
1935 |
|
|
1:52.05 |
3:58.13 |
6:04.70 |
|
8:08.68 |
|
|
Hämeenlinnan Uimaseura |
7:48.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markku Makkonen |
1948 |
|
|
1:25.36 |
2:57.52 |
4:29.97 |
|
5:59.30 |
|
|
Savonlinnan Uimaseura |
6:03.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rafik Neuman |
1948 |
|
|
1:40.61 |
3:34.11 |
5:27.85 |
|
7:19.97 |
|
|
S.C.Pingviinit |
6:32.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Matti Alpola |
1953 |
|
|
1:39.31 |
3:30.46 |
5:20.57 |
|
7:05.41 |
|
|
Simmis Wanda |
7:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarmo Saari |
1955 |
|
|
1:19.70 |
2:49.77 |
4:21.08 |
|
5:49.18 |
|
|
Aurajoen Uinti |
5:38.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tom Nylund |
1959 |
|
|
1:16.71 |
2:43.11 |
4:14.90 |
|
5:49.93 |
|
|
Swimming Team Rauma |
5:46.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Markku Lehtonen |
1958 |
|
|
1:25.69 |
2:59.14 |
4:30.99 |
|
5:59.48 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
5:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Esko Turunen |
1955 |
|
|
1:34.84 |
3:18.63 |
5:02.56 |
|
6:44.25 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
6:30.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
1:37.54 |
3:26.56 |
5:15.80 |
|
7:02.94 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
6:49.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Jorma Heinonen |
1958 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
6:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Mandahl |
1961 |
|
|
1:17.81 |
2:37.33 |
3:55.97 |
|
5:13.36 |
|
|
Upsala Simsällskap |
5:20.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mauri Kanto |
1963 |
|
|
1:16.09 |
2:37.58 |
3:58.75 |
|
5:16.24 |
|
|
Kauhajoen Karhu |
5:30.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Simo-Pekka Torsti |
1960 |
|
|
1:16.56 |
2:40.04 |
4:02.89 |
|
5:22.82 |
|
|
Cetus Espoo |
5:24.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Markku Viitala |
1963 |
|
|
1:15.14 |
2:38.37 |
4:03.68 |
|
5:27.10 |
|
|
S.C.Pingviinit |
5:35.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Kinnunen |
1965 |
|
|
1:08.57 |
2:21.18 |
3:32.70 |
|
4:42.92 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
4:42.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kare-Petri Kaukomaa |
1965 |
|
|
1:15.27 |
2:39.57 |
4:06.64 |
|
5:36.55 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tommi Kähkönen |
1970 |
|
|
1:09.22 |
2:22.55 |
3:35.57 |
|
4:48.20 |
|
|
Speedo Masters Finland |
4:52.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ville Alopaeus |
1971 |
|
|
1:10.51 |
2:27.80 |
3:46.72 |
|
5:07.34 |
|
|
Cetus Espoo |
5:02.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Matias Murole |
1971 |
|
|
1:18.48 |
2:39.31 |
4:03.19 |
|
5:27.06 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:25.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Pavel Pavlov |
1970 |
|
|
1:18.94 |
2:44.62 |
4:11.30 |
|
5:34.24 |
|
|
Olymp Russia |
5:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kari Paananen |
1970 |
|
|
1:21.43 |
2:49.63 |
4:17.27 |
|
5:42.39 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:43.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jani-Petteri Puustinen |
1979 |
|
|
1:08.50 |
2:21.25 |
3:33.35 |
|
4:43.25 |
|
|
Aurajoen Uinti |
4:45.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Frans Veck |
1979 |
|
|
1:09.97 |
2:23.48 |
3:34.34 |
|
4:46.39 |
|
|
Speedo Masters Finland |
4:59.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Valtteri Rahkonen |
1975 |
|
|
1:13.15 |
2:30.62 |
3:49.76 |
|
5:09.28 |
|
|
Cetus Espoo |
5:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Aarne Hakanen |
1977 |
|
|
1:17.54 |
2:42.31 |
4:09.01 |
|
5:32.74 |
|
|
Swimming Team Rauma |
6:03.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Martti Näsäkkälä |
1978 |
|
|
1:18.18 |
2:41.88 |
4:07.71 |
|
5:32.85 |
|
|
ORCA Helsinki |
5:42.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Miikka Mattila |
1977 |
|
|
1:20.24 |
2:49.32 |
4:19.58 |
|
5:45.75 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
5:57.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sami-Petteri Pitkänen |
1975 |
|
|
1:23.62 |
2:56.72 |
4:29.75 |
|
5:57.04 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
6:25.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Teemu Malmelin |
1981 |
|
|
1:11.79 |
2:31.69 |
3:52.56 |
|
5:09.76 |
|
|
Nokian Pyry |
5:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Markku Ahonen |
1981 |
|
|
1:16.32 |
2:37.51 |
3:58.78 |
|
5:16.49 |
|
|
UPOT |
5:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikael Koponen |
1986 |
|
|
1:09.26 |
2:22.05 |
3:33.52 |
|
4:39.27 |
|
|
Helsingin Uimarit |
4:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emil Svartström |
1985 |
|
|
1:08.49 |
2:21.73 |
3:37.53 |
|
4:56.12 |
|
|
Helsingin Uimarit |
5:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tomi Miettinen |
1986 |
|
|
1:11.81 |
2:29.05 |
3:46.59 |
|
5:00.37 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:04.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Erno Leppänen |
1985 |
|
|
1:14.68 |
2:36.38 |
3:58.68 |
|
5:23.81 |
|
|
S.C.Pingviinit |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Niilo Latva-Pukkila |
1989 |
|
|
1:30.73 |
3:10.24 |
4:51.44 |
|
6:30.36 |
|
|
HTU Stadi |
6:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha-Matti Halonen |
1990 |
|
|
1:09.27 |
2:23.62 |
3:39.60 |
|
4:54.62 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
4:54.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
18:11 |
|