2019-10-17   11:15:38
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Fredag 28 juni 2019 kl. 17:30

Document
Heatresultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Plats: Lindängsbadet Arrangör: Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 28 jun 2019 till den 2 jul 2019
Gren 1, 200m Frisim Damer - A Final
Sponsor: Coach Vitazka
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy ITA Rom ITA 2009-07-29
WJ 1:56.12 Duo Shen 1997 CHN CHN Nanjing CHN 2014-08-20
ER 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rom ITA 2009-07-29
EJ 1:56.78 JEB 1900 2015-01-01
NR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
NJ 1:57.34 Sarah Sjöström 1993 Sweden SWE Linköping SWE 2009-07-02
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
SJ 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London GBR 2012-03-05
MR 1:54.34 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Norrköping SWE 2016-07-06
FM 2:00.47 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Landskrona SWE 2018-07-04
FJ 2:00.89 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings SS SWE Landskrona SWE 2018-07-04
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap +0.69 899 1:57.06
50m: 26.91
100m: 56.18
(29.27)
150m: 1:26.46
(30.28)
200m: 1:57.06
(30.60)
2 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS +0.76 756 2:04.02 +6.96
50m: 29.20
100m: 1:00.97
(31.77)
150m: 1:32.13
(31.16)
200m: 2:04.02
(31.89)
3 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.79 725 2:05.75 +8.69
50m: 29.57
100m: 1:01.80
(32.23)
150m: 1:34.02
(32.22)
200m: 2:05.75
(31.73)
3 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun +0.73 725 2:05.75 +8.69
50m: 29.69
100m: 1:01.69
(32.00)
150m: 1:34.00
(32.31)
200m: 2:05.75
(31.75)
5 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.82 723 2:05.86 +8.80
50m: 29.88
100m: 1:01.59
(31.71)
150m: 1:34.07
(32.48)
200m: 2:05.86
(31.79)
6 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.73 716 2:06.28 +9.22
50m: 29.40
100m: 1:01.12
(31.72)
150m: 1:33.87
(32.75)
200m: 2:06.28
(32.41)
7 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.76 711 2:06.55 +9.49
50m: 29.83
100m: 1:02.06
(32.23)
150m: 1:34.87
(32.81)
200m: 2:06.55
(31.68)
8 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.73 671 2:09.00 +11.94
50m: 29.23
100m: 1:01.26
(32.03)
150m: 1:34.90
(33.64)
200m: 2:09.00
(34.10)
Grenen officiell:  2019-06-28 18:05:58
Gren 1, 200m Frisim Damer - B Final
Sponsor: Coach Vitazka
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy ITA Rom ITA 2009-07-29
WJ 1:56.12 Duo Shen 1997 CHN CHN Nanjing CHN 2014-08-20
ER 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rom ITA 2009-07-29
EJ 1:56.78 JEB 1900 2015-01-01
NR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
NJ 1:57.34 Sarah Sjöström 1993 Sweden SWE Linköping SWE 2009-07-02
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
SJ 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London GBR 2012-03-05
MR 1:54.34 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Norrköping SWE 2016-07-06
FM 2:00.47 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Landskrona SWE 2018-07-04
FJ 2:00.89 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings SS SWE Landskrona SWE 2018-07-04
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emilia Rönningdal 2002 S 71 +0.71 721 2:05.95
50m: 29.68
100m: 1:01.30
(31.62)
150m: 1:33.68
(32.38)
200m: 2:05.95
(32.27)
2 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim +0.69 717 2:06.21 +0.26
50m: 29.18
100m: 1:01.62
(32.44)
150m: 1:34.40
(32.78)
200m: 2:06.21
(31.81)
3 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap +0.77 706 2:06.84 +0.89
50m: 29.84
100m: 1:01.70
(31.86)
150m: 1:33.90
(32.20)
200m: 2:06.84
(32.94)
4 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.76 692 2:07.72 +1.77
50m: 29.87
100m: 1:01.94
(32.07)
150m: 1:34.73
(32.79)
200m: 2:07.72
(32.99)
5 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap +0.73 687 2:08.03 +2.08
50m: 29.80
100m: 1:02.10
(32.30)
150m: 1:35.51
(33.41)
200m: 2:08.03
(32.52)
6 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb +0.74 686 2:08.08 +2.13
50m: 29.65
100m: 1:01.78
(32.13)
150m: 1:35.02
(33.24)
200m: 2:08.08
(33.06)
7 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.81 646 2:10.66 +4.71
50m: 30.55
100m: 1:03.66
(33.11)
150m: 1:37.18
(33.52)
200m: 2:10.66
(33.48)
8 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.74 592 2:14.48 +8.53
50m: 30.21
100m: 1:03.46
(33.25)
150m: 1:37.62
(34.16)
200m: 2:14.48
(36.86)
Grenen officiell:  2019-06-28 18:05:58
2019-06-28 18:06:05 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner