2023-01-28   10:16:48
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for Open Nordic Masters 2019

Below are all results from the competition shown by session.

Lauantai-ilta

Document
Results
Open Nordic Masters 2019
Place: Organizer: Vanders
Pool: 50m Competition Date: Oct 25, 2019 to Oct 27, 2019
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 35-39 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Mari Ääri 1980 Aurajoen Uinti Ry 623 33.51
2 Hanna Wengrud 1984 Västerås Simsällskap 612 33.72 +0.21
3 Tiina Lehtonen 1983 Järvenpään Uintiklubi ry 407 38.61 +5.10
4 Ella Wessén 1982 Västerås Simsällskap 403 38.73 +5.22
5 Asta Viuhkola 1980 Oulun Lohet 368 39.93 +6.42
6 Anu Tolvanen 1982 Aurajoen Uinti Ry 337 41.11 +7.60
7 Sara Persson 1983 Göteborg Sim 299 42.78 +9.27
8 Johanna Rahko 1983 Kempeleen Pyrintö 249 45.50 +11.99
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 40-44 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Raakel Luoto 1975 Åbo Simklubb 921 31.31
2 Johanna Salmela 1976 Tuusulan Uimaseura ry 649 35.19 +3.88
3 Kristiina Arusoo 1979 Meisterujumise U-Klubi 457 39.55 +8.24
4 Sarri Sipilä 1977 Swimming Jyväskylä 300 45.50 +14.19
5 Christel Hollund 1979 Stord Kappsymjarlag 247 48.56 +17.25
6 Ida Stjernkvist 1977 Göteborg Sim 236 49.30 +17.99
7 Tiina Kämäräinen 1978 Nurmijärven Uinti 188 53.17 +21.86
8 Minna Kokko 1977 Swimming Jyväskylä 167 55.31 +24.00
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 45-49 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Olga Susloparova 1974 43 Region 606 36.65
2 Ieva Trizna 1971 Asker SK 561 37.61 +0.96
3 Karin Axelsson 1970 Solna Sundbyberg SS 04 524 38.47 +1.82
4 Sanna Soininen 1973 Brahean Uimarit 491 39.31 +2.66
5 Lóa Birna Birgisdóttir 1972 Sundfélagið Ægir 460 40.17 +3.52
6 Tilde Juul 1974 Sigma Swim Birkerød 458 40.23 +3.58
7 Terhi Heikkilä 1974 Kampuksen Plaani 366 43.33 +6.68
8 Mia Löija 1972 Simmis Wanda ry 319 45.37 +8.72
9 Margrét J. Magnúsdóttir 1971 Sunddeild Breiðabliks 273 47.78 +11.13
10 Anna Sohlberg 1974 Göteborg Sim 142 59.39 +22.74
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 50-54 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Anna Hammar 1968 Saltsjöbadens Idrottsförening 799 34.50
2 Susanne Metzsch 1968 H2Odense 679 36.43 +1.93
3 Ulla Hurula 1965 Kuopion Uimaseura 677 36.45 +1.95
4 Anu Ilander 1968 Helsingfors Simsällskap 639 37.16 +2.66
5 Johanna Kara 1965 Cetus Espoo 598 37.99 +3.49
6 Tiia Kujala 1968 Oulun Uinti 1906 498 40.37 +5.87
7 Leena Rasinaho 1965 S.C. Pingviinit 455 41.61 +7.11
8 Bodil Karlsson 1965 Ålands Simförening 432 42.33 +7.83
9 Margarita Berezevskaja 1968 Meisterujumise U-Klubi 305 47.55 +13.05
10 Anu Lajunen 1966 Swimming Jyväskylä 257 50.32 +15.82
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 55-59 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Maria Norberg 1963 Kristianstads SLS 637 37.59
2 Cecilia Maunsbach 1964 Sigma Swim Birkerød 520 40.22 +2.63
3 Pirkko Hankonen 1963 Järvenpään Uintiklubi ry 494 40.92 +3.33
4 Riina OTS 1964 Meisterujumise U-Klubi 365 45.24 +7.65
5 Bente Getz Sollie 1963 Bergen og Omegn Masters 292 48.75 +11.16
6 Tuija Lönnrot 1964 Helsingfors Simsällskap 218 53.70 +16.11
7 Raija Sandelin 1960 Uintiklubi Nereus 167 58.67 +21.08
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 60-64 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Christina Lorenzen 1958 Täby Sim 497 42.74
2 Eva Berglund-Lindbäck 1955 Danderyds Simförening 425 45.01 +2.27
3 Anne-Marja Hammar 1958 S.C. Pingviinit 368 47.22 +4.48
4 Caroline Magnusson 1956 Täby Sim 288 51.26 +8.52
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 65-69 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Kirsti Kanerva 1952 Uintiklubi Nereus 335 49.59
2 Sirpa Visakoski 1952 Aurajoen Uinti Ry 258 54.07 +4.48
3 Berit Marx Pedersen 1950 Swim Team Taastrup - VATCPH 201 58.74 +9.15
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 70-74 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Margit Ohlsson 1945 Stockholmspolisens IF SF 858 40.71
2 Margit Sams 1948 Salzburger Turnverein Schwimm 399 52.55 +11.84
3 Viive NÕU 1948 Meisterujumise U-Klubi 331 55.92 +15.21
4 Guðmunda Ólöf Jónasdóttir 1949 UMS Borgarfjarðar 299 57.81 +17.10
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 75-79 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Anna Maija Pyrrö 1941 Swimming Jyväskylä 261 1:03.42
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 80-84 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ute Remenyi 1939 Salzburger Turnverein Schwimm 627 53.88
2 Heli Paalosalo 1938 Uintiklubi Nereus 588 55.07 +1.19
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 30-34 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Elisa Vilhunen 1988 S.C. Pingviinit 506 35.85
2 Vivi Brooke 1989 Helsingfors Simsällskap 448 37.33 +1.48
3 Maria Muukkonen 1986 Aurajoen Uinti Ry 425 37.99 +2.14
4 Salla Valtari 1985 Helsingfors Simsällskap 386 39.23 +3.38
5 Amanda Akander 1988 Göteborg Sim 348 40.59 +4.74
6 Kaisa Härkönen 1988 S.C. Pingviinit 238 46.08 +10.23
7 Eveliina Puustjärvi 1985 Simmis Wanda ry 222 47.15 +11.30
8 Heli Karhunen 1985 Kempeleen Pyrintö 164 52.13 +16.28
9 Minna Männikkö 1989 Kuopion Uimaseura 126 56.95 +21.10
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
Event 24, 50m Selkäuinti Naiset 25-29 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Agnes Larsson 1991 Solna Sundbyberg SS 04 445 37.95
2 Anna Karjalainen 1994 Oulun Lohet 346 41.28 +3.33
Event official at: 26.10.2019 19.34.33
2019-10-26 19.35.07 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Vanders

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner