2022-07-01   18:12:17
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for XIII FINA WMC 2010 Valhalla venue

Below are all results from the competition shown by session.

Competition session 5

Results Event 11 (Finals) - Per Age Group with lap times
Results Event 11 (Finals) - Per Age Group with lap times 
 
  Competition name  XIII Fina World Masters Champi    Print Date  02 August 2010   
  Competition place  Gothenburg Valhalla    Print Time  17:52   
  Organizer  Fina/SSF         
  Pool  50m         
  Competition date  2010-08-04         
 
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 95 years and older 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Mieko Nagaoka  1914  KSG KIRARA YANAI SC  JPN  1:24.16  3:13.28  5:04.76    6:51.65   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 85 - 89 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Ingeborg Fritze  1921  Dsseldorf SC 1898  GER  1:17.73  2:46.58  4:18.62    5:42.49   
Alba Caffarena  1925  Rapallo Nuoto Master  ITA  1:25.21  2:56.88  4:28.94    5:56.66   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 80 - 84 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Britt Grilli  1928  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE  51.86  1:52.05  2:51.66    3:46.22   
Dorothy Dickey  1930  Doncaster Dolphins  AUS  49.87  1:48.13  2:51.74    3:49.47   
Barbro Thrnelf  1927  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE  1:01.81  2:15.81  3:32.44    4:46.50   
Agnes Kiss  1927  Egri Senior szklub  HUN  1:06.09  2:21.95  3:40.44    4:50.86   
Janet Stobie  1929  Motherwell and Wishaw Masters  GBR  1:15.45  2:42.46  4:11.19    5:39.13   
Joaquina Brasil  1929  Academia Dstak  BRA          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 75 - 79 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Lottie Geurts  1935  PSV  NED  45.84  1:36.47  2:28.54    3:15.74   
Denise Robertson  1935  Miami Masters  AUS  45.30  1:36.12  2:28.47    3:16.19   
Kasumi Ishikawa  1935  ST KANSAI  JPN  46.07  1:39.46  2:36.50    3:33.55   
Gerda Grasse  1935  VFV Hildesheim  GER  50.40  1:47.49  2:46.61    3:43.74   
Toshiko Suzuki  1935  AQLUB CHOFU  JPN  51.71  1:52.40  2:56.48    3:59.26   
Franca Parodi  1933  AMATORI NUOTO SAVONA  ITA  52.71  1:53.34  2:58.93    4:02.24   
Jan Finn  1934  Raymond Terrace  AUS  54.37  1:56.87  3:01.17    4:02.94   
Diane Wheatley  1933  MOST  USA  56.15  2:05.33  3:17.46    4:24.42   
Ann Stevens  1933  Illinois Masters  USA  1:02.05  2:13.38  3:25.47    4:38.54   
10  Ishi Tsuboi  1931  SP HOUTOKU KANAZAWA  JPN  1:01.17  2:15.09  3:31.18    4:44.74   
11  Hikichi Mayumi  1935  WAVE SENDAI  JPN  1:02.77  2:14.52  3:30.03    4:48.58   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 70 - 74 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Christel Schulz  1940  SG Einheit Rathenow  GER  38.73  1:21.12  2:05.68    2:48.03  WR 
Yoshiko Osaki  1938  ST KANSAI  JPN  38.89  1:21.55  2:07.68    2:53.32   
Helga Reich  1936  SC Wiking Herne 1921  GER  44.10  1:33.65  2:25.65    3:15.64   
Marga Schulze  1938  SG Neuklln Berlin  GER  45.26  1:35.00  2:25.89    3:15.82   
Jane Birkhead  1940  Masters of South Texas  USA  45.01  1:35.44  2:28.73    3:21.67   
Brenda Walker  1938  Southport Swimming Club  GBR  47.90  1:40.05  2:33.69    3:26.46   
Patricia Tullman  1937  usms-Florida Mavericks  USA  46.76  1:39.16  2:34.04    3:27.84   
Pauline Wingate  1940  Mandurah  AUS  48.40  1:41.61  2:36.68    3:29.00   
Jenny Ball  1938  ISLE OF WIGHT MARLINS  GBR  48.35  1:42.79  2:37.22    3:31.07   
10  Hasegawa Toyoko  1939  SIGMA SC  JPN  50.42  1:43.70  2:39.30    3:37.53   
11  Sumire Ishihara  1936  YOUR ABIKO  JPN  49.65  1:45.25  2:45.86    3:45.82   
12  Masako Hasegawa  1938  Japan Masters Swimming Assoc.  JPN  49.97  1:47.47  2:47.99    3:47.51   
13  Rusty Haley  1936  UOP Masters  USA  53.24  1:52.28  2:53.83    3:52.71   
14  Taeko Watanabe  1939  ITOMAN TAMA  JPN  52.27  1:53.76  2:55.71    3:54.35   
15  Anna Maria Pagnan  1939  Rari Nantes Arenzano  ITA  53.46  1:53.17  2:55.00    3:56.29   
16  Barbara Wachter  1940  TG Kitzingen  GER  55.07  1:55.57  2:58.37    3:58.56   
16  Kyoko Sakaki  1938  REDS GIFU CHUO SS  JPN  51.11  1:51.20  2:55.88    3:58.56   
18  Toshiko Tsuchiya  1938  NAGUMOSUIEIDO  JPN  53.97  2:00.43  3:09.21    4:11.32   
19  Patricia Owens-Bohme  1939  Northland Masters  NZL  52.19  1:53.59  2:59.31    4:11.59   
20  Makiko Hirayama  1937  TEAM STEP  JPN  51.52  2:00.49  3:13.41    4:24.92   
Cecilia Silveira  1937  Minas Tenis Clube  BRA          NT   
Fernanda Manfrin  1938  A.S.D. Gorizia Nuoto  ITA          NT   
Kikue Tanaka  1939  SEVENMAKINOSATO  JPN          NT   
Nobuko Sasaki  1936  Japan Masters Swimming Assoc.  JPN          NT   
Noriko Suzuki  1940  Nittobo Sports Ren. Fukushima  JPN          NT   
Setsuko Sato  1938  MOTOYAMA SS  JPN          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 65 - 69 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svmmeklub  DEN  40.29  1:25.95  2:14.35    2:59.87   
Jean Howard-Jones  1943  Spencer Swim Team  GBR  40.30  1:27.85  2:17.05    3:00.72   
Elaine Blower  1945  Barnet Copthall Swimming Club  GBR  42.73  1:30.50  2:17.50    3:02.64   
Georgina Lopez  1944  MSBC  CAN  43.46  1:32.31  2:22.78    3:11.37   
Gisela Pekarek  1944  Donau-Wien  AUT  44.62  1:33.08  2:24.45    3:14.67   
Anne Kreisel  1941  SG Neuss  GER  45.80  1:36.23  2:27.73    3:16.12   
Nancy Ridout  1942  Tamalpais Aquatic Masters  USA  47.00  1:38.03  2:29.04    3:17.62   
Toshiko Shimizu  1942  MAINICHI MASTERS SC  JPN  48.43  1:41.18  2:34.58    3:20.91   
Laura Losito  1942  A.S.D. Genova Nuoto  ITA  48.75  1:40.19  2:32.92    3:23.29   
10  Ute Hole  1944  ESV Blau-Rot Bonn  GER  45.54  1:36.88  2:31.35    3:23.88   
11  Monika Henze-Roth  1945  SC Siemensstadt Berlin  GER  45.57  1:38.52  2:33.01    3:27.98   
12  Michiko Tsukamoto  1942  Japan Masters Swimming Assoc.  JPN  49.90  1:45.71  2:41.82    3:34.63   
13  Ryoko Uchida  1945  Amigos Club  JPN  50.83  1:45.30  2:42.46    3:36.21   
14  Anne Long  1942  University of San Francisco  USA  50.30  1:46.49  2:42.91    3:36.92   
15  Ellen S.-Gosenheimer  1942  SSG Heilbronn  GER  49.57  1:46.82  2:46.08    3:39.09   
16  Verney Monique  1944  EPM  FRA  50.66  1:47.06  2:44.30    3:43.29   
17  Christa Stiefenhoefer  1942  Vfl Nrnberg e.V  GER  48.83  1:44.06  2:42.84    3:43.32   
18  Christine Hornby  1944  Southport Swimming Club  GBR  46.44  1:42.06  2:43.92    3:43.79   
19  Akiko Ninomiya  1941  KYOEI SC  JPN  50.98  1:47.49  2:44.60    3:43.86   
20  Akiko Sakurai  1944  SC RENASSANCE WASEDA  JPN  52.85  1:48.83  2:50.48    3:48.98   
21  Rosalie Lutvey  1944  Toowoomba Tadpoles  AUS  51.76  1:51.64  2:53.81    3:55.97   
22  Fumika Harano  1941  Ogori SS Fukuoka  JPN  52.17  1:52.36  2:53.78    3:56.46   
23  Emmy Glaser  1941  TV Memmingen 1859 e.V  GER  51.03  1:49.75  2:54.00    3:57.11   
24  Wendy Smith  1943  Fremantle Masters  AUS  52.93  1:54.35  2:56.42    3:57.63   
25  Yoko Tanaka  1942  HARUOKA FUKUOKA  JPN  56.99  1:58.99  3:02.27    4:01.77   
Bakula Patel  1944  GUJARAT STATE AQUATIC ASSOC.  IND          NT   
Claire Gregg  1941  Masters of South Texas  USA          NT   
Mary Stephens  1942  004-GAJA  USA          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 60 - 64 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Sanderina Kruger  1949  Cape Town Masters SC  RSA  33.55  1:10.60  1:50.25    2:29.54  WR 
Conny Boer-Buijs  1950  ZV Vlaardingen Schiedam  NED  35.34  1:15.45  1:56.99    2:36.70   
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE  37.39  1:19.09  2:02.76    2:45.50   
Aida Davis  1948  Peru Masters  PER  39.27  1:22.95  2:07.47    2:48.92   
Dorothea Brandenburg  1949  Bremischer Schwimmverein  GER  39.44  1:23.64  2:09.80    2:54.78   
Mariko Kaito  1949  TEAM KAIDO  JPN  41.02  1:26.18  2:13.86    2:59.80   
Ana Maria Ferreira  1950  SAD-Algs  POR  39.83  1:25.58  2:13.64    3:01.48   
Denise Feltz  1947  AS Gien Natation  FRA  41.00  1:27.09  2:14.60    3:01.64   
Anke Klatt  1949  Hamburger Schwimmclub  GER  39.38  1:25.27  2:14.28    3:03.42   
10  Christel Halbach  1949  SG Essen  GER  42.83  1:30.06  2:19.53    3:06.53   
11  M Leigh Johnson  1949  PNA  USA  44.96  1:33.89  2:23.54    3:13.18   
12  Rosita Ventura  1947  Acuacol  COL  40.62  1:28.54  2:22.21    3:16.24   
13  Michele Mouquet  1946  RACING CLUB ARRAS  FRA  48.27  1:39.57  2:33.12    3:24.27   
14  Maria Nascimento  1948  Academia Dstak  BRA  46.45  1:38.40  2:33.08    3:26.44   
15  Barbro Grufman  1948  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE  48.48  1:42.95  2:40.76    3:34.01   
16  Michiko Hashimoto  1950  Uminchu Club  JPN  47.11  1:40.63  2:38.25    3:34.93   
17  Yukie Mori  1949  L ATTAIN SS KYOTO  JPN  47.69  1:42.41  2:40.70    3:38.36   
18  Barbara Kallenbach  1950  Helmstedter SV  GER  47.86  1:44.47  2:42.38    3:38.94   
19  Akiko Watanabe  1948  Japan Masters Swimming Assoc.  JPN  52.03  1:49.01  2:46.84    3:42.70   
20  Sue Joubert  1948  Fremantle Masters  AUS  49.22  1:45.78  2:44.91    3:43.08   
21  Tabara Taeko  1947  MASUDA SC  JPN  50.66  1:51.28  2:52.14    3:47.23   
22  Taina Wilson  1949  The Ontario Masters Swimmers  CAN  50.83  1:50.65  2:52.06    3:47.80   
23  Fraeya Buhr  1946  UOP Masters  USA  49.97  1:48.38  2:51.55    3:48.07   
24  Mizue Kawamoto  1948  HARUOKA FUKUOKA  JPN  51.44  1:49.02  2:51.27    3:54.97   
Carmen Carrasco  1949  La Sabana  CRC          NT   
Carol Taggart  1949  Illinois Masters  USA          NT   
Liliane Cardinal  1949  Team Quebec  CAN          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 55 - 59 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Diane Coetzee  1955  Cape Town Masters SC  RSA  35.21  1:13.40  1:51.84    2:30.55   
Susan Skiff  1954  Kings Kormats  UAE  35.67  1:14.27  1:54.38    2:33.12   
Junko Sato  1954  Ryogoku Kingyo  JPN  36.39  1:16.34  1:56.49    2:35.46   
Anne Bourne  1954  Camp Hill Edwardians  GBR  36.34  1:15.68  1:56.34    2:36.02   
Valerie Thorp  1953  City of Derby Swimming Club  GBR  37.57  1:20.17  2:07.16    2:53.31   
Sueli Rego  1954  LIMIT ACADEMIA  BRA  38.71  1:20.72  2:07.94    2:55.15   
Gerda Joswig  1955  SC Barsinghausen  GER  41.35  1:28.02  2:15.65    3:00.29   
Diane Ragalie  1952  Illinois Masters  USA  40.85  1:28.03  2:15.40    3:00.72   
Gabriele Sewald  1955  1. Paderborner Schwimmverein  GER  41.34  1:26.65  2:14.90    3:01.65   
10  Kathy Boyer  1954  Masters of South Texas  USA  41.43  1:27.05  2:14.49    3:02.05   
11  Esther Earnest  1953  SSG Heilbronn  GER  40.75  1:27.47  2:15.73    3:02.21   
12  Agneta Gerling  1952  Linkpings Allmnna SS  SWE  41.60  1:27.69  2:16.97    3:05.45   
13  Christine Uhlig  1955  Turngemeinde 1837 Hanau a.V.  GER  40.12  1:28.73  2:21.34    3:10.24   
14  Elaine Fraser  1955  REN 96  GBR  44.46  1:33.48  2:23.90    3:11.81   
15  Misuzu Oshima  1951  REDS GIFU CHUO SS  JPN  42.33  1:31.60  2:26.52    3:17.81   
16  Day Campbell  1951  Silver City Blues Masters  GBR  46.12  1:36.94  2:30.29    3:23.43   
17  Izumi Dohi  1952  Japan Masters Swimming Assoc.  JPN  44.80  1:36.74  2:31.98    3:24.52   
18  Chiho Mitsuhashi  1953  SPL GIFU  JPN  48.76  1:42.61  2:37.70    3:31.75   
19  Dagmar E. Hilden-Kuntz  1953  TV 1848 Oberstein  GER  44.76  1:39.73  2:37.99    3:35.58   
20  Enriqueta Nuez Rios  1951  Casablanca Mxico  MEX  50.03  1:44.98  2:41.39    3:37.09   
Helane Q. de Magalhes  1951  Brasilia Masters  BRA          NT   
Liliana Garro  1954  Delfines Humboldt  CRC          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 50 - 54 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Laura Sterni  1960  Amici del Nuoto Firenze  ITA  33.63  1:10.75  1:49.48    2:27.56   
Denise Brown  1959  Michigan Masters  USA  35.67  1:12.96  1:50.69    2:28.28   
Susanna Sordelli  1956  Forum Sport Center  ITA  35.36  1:13.71  1:52.44    2:30.18   
Salima Bouayad Agha  1959  Neptune Club de France  FRA  33.83  1:12.23  1:51.83    2:31.42   
Mary Lippold  1956  PNA  USA  36.71  1:15.86  1:55.56    2:33.67   
Fernanda Prado  1958  Praia Clube  BRA  34.96  1:14.41  1:55.41    2:33.99   
Ingrid Mllerop  1960  Roma  NOR  35.42  1:15.17  1:56.69    2:37.19   
Shelley Wearmouth  1960  CWC Clippers  CAN  36.31  1:16.38  1:58.26    2:39.20   
Sue Jensen  1960  New England Masters  USA  37.55  1:17.56  1:59.13    2:39.61   
10  Birgitta Appelfeldtthylwe  1957  Bl Sim&Hoppklubb  SWE  35.83  1:16.00  1:58.54    2:39.67   
11  Corinne Toe  1957  Etoile Sportive Seynod Nat.  FRA  37.02  1:17.56  1:59.62    2:40.22   
12  Karin Eddelbuettel  1958  SV Poseidon Hamburg  GER  36.41  1:16.22  1:59.62    2:42.84   
13  Maryann Davie  1956  Phoenix Masters  RSA  38.10  1:18.44  2:00.01    2:43.08   
14  Leena Brooke  1960  Helsingfors Simsllskap  FIN  37.95  1:19.19  2:02.00    2:45.15   
15  Catherine Hartle  1958  Spencer Swim Team  GBR  38.97  1:20.90  2:04.03    2:45.54   
16  Dorothy Ledwith  1958  Ennis Masters  IRL  38.10  1:19.41  2:02.67    2:45.68   
17  Sara Geld  1958  Formula Academia  BRA  38.81  1:20.94  2:04.61    2:46.12   
18  Verity Dobbie  1959  Gateshead and Whickham ASC  GBR  37.86  1:19.27  2:02.92    2:46.22   
19  Ferry Maryse  1956  ACBB  FRA  37.46  1:19.26  2:03.19    2:47.27   
20  Sidobre Catherine  1957  Lagardre Paris Racing  FRA  38.30  1:20.52  2:04.72    2:48.38   
21  Eszter Lazar  1959  Egri Senior szklub  HUN  39.92  1:22.86  2:06.63    2:48.74   
22  Laurence Coulon  1960  Etoile Sportive Seynod Nat.  FRA  38.53  1:22.09  2:06.73    2:49.61   
23  Marijke Kraak  1960  W.S. Twente  NED  38.19  1:20.06  2:04.69    2:50.01   
24  Tineke Traa-Wolthuis  1957  Aqualero  NED  39.18  1:22.93  2:07.84    2:51.17   
25  Cristina Solis  1959  SANTAFESINOS DE NEUQUEN  ARG  39.25  1:21.58  2:06.32    2:52.49   
26  Helen Morley  1958  Calgary Winter Club  CAN  40.59  1:24.10  2:09.31    2:54.14   
27  Antje Thoms  1960  Berliner TSC  GER  39.02  1:23.12  2:09.78    2:55.90   
28  Janette Brown  1958  Calgary Winter Club  CAN  39.49  1:24.95  2:12.79    2:57.06   
29  Annelies Carola Reuter  1956  Schwimmverein Weixdorf  GER  38.23  1:22.62  2:09.25    2:58.54   
30  Elisabeth Gabriel  1958  Dsseldorf SC 1898  GER  41.49  1:26.97  2:13.28    2:58.75   
31  Pia van der Molen  1960  H.Z.P.C. Heerenveen  NED  38.72  1:23.29  2:11.56    2:59.01   
32  Laila Rye Fonager  1958  GI-40 Hermes  DEN  38.88  1:23.74  2:11.36    3:00.58   
33  Cynthia Clutter  1960  Hydropower Masters Swim Club  USA  41.58  1:28.11  2:15.45    3:01.06   
34  Lotta rne  1959  Kungsbacka Simsllskap  SWE  41.41  1:28.19  2:17.04    3:01.52   
35  Lenka Stlukova  1960  spk liberec  CZE  40.04  1:27.08  2:16.92    3:03.96   
36  Amy Rust  1959  PNA  USA  42.76  1:29.89  2:18.46    3:05.77   
37  Lib Rust  1959  PNA  USA  42.07  1:29.37  2:18.46    3:06.60   
38  Linda Brell  1960  Seaside Pirates  AUS  42.34  1:30.25  2:20.83    3:08.78   
39  Rocio De Vergara  1960  CLUB NATACION VILLALBA  ESP  42.29  1:29.32  2:20.01    3:10.91   
40  Janet Briggs  1959  Etwall Eagles  GBR  42.18  1:30.98  2:22.30    3:11.79   
41  Fulvia Di Bernardo  1959  MASTER MELZO NUOTO  ITA  43.27  1:30.60  2:21.65    3:12.35   
42  Nicole Cagnoli  1959  CN FIUMORBU  FRA  42.48  1:30.91  2:23.15    3:14.14   
43  Else Annette Mller  1958  GI-40 Hermes  DEN  42.15  1:33.13  2:25.96    3:14.93   
44  Debra Chitiz  1960  Israeli Masters Swimming Club  ISR  44.77  1:33.60  2:26.46    3:17.53   
45  Hanne Mller  1958  GI-40 Hermes  DEN  44.07  1:38.50  2:35.59    3:28.56   
Gabriella Reggiani  1959  Nuoto Club 91 Parma  ITA          NT   
Gutierrez Enid  1958  El Milenio  CRC          NT   
Kerstin Brandt  1960  STV Limbach  GER          NT   
Mara ngela Gmez Doval  1956  Club Fluvial de Lugo  ESP          NT   
Patricia Gomez  1958  Acuatica Nelson Vargas  MEX          NT   
Rosanna Dantone  1960  la wellness  ITA          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 45 - 49 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Susanna Rosn  1963  Ystads Simsllskap  SWE  31.37  1:05.17  1:40.71    2:16.41   
Dymphna Morris  1961  Aer Lingus Masters  IRL  33.04  1:08.72  1:45.26    2:22.76   
Carola Khouri  1962  AHSM  USA  33.68  1:10.09  1:47.41    2:23.18   
Marcelle Strauss  1964  Cape Town Masters SC  RSA  32.72  1:08.88  1:47.54    2:25.95   
Anne-Mari Krjmies  1964  Nummelan Kisaajat  FIN  33.34  1:09.47  1:48.56    2:26.54   
Dorothea Pielke  1965  SGS Hannover  GER  34.23  1:12.13  1:50.58    2:29.20   
Julie Astley  1965  Adelaide Masters  AUS  33.73  1:10.99  1:49.88    2:29.71   
Sandrine Le Meur  1964  CL OMNISPORTS VERNOUILLET  FRA  34.23  1:12.17  1:51.83    2:31.04   
Beate Schortmann  1965  Heidmhler FC  GER  34.82  1:14.37  1:54.59    2:33.90   
10  Lena Marklund  1965  Upsala Simsllskap  SWE  35.47  1:13.42  1:53.52    2:34.63   
11  Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS  SWE  35.22  1:14.62  1:55.48    2:35.12   
12  Maria Erika Eriksson  1965  Gteborg Sim  SWE  35.52  1:15.96  1:55.70    2:36.02   
13  Maria Haglund  1963  Simklubben Nautilus  SWE  35.11  1:12.92  1:53.68    2:37.12   
14  Regina Dobschin  1961  BSC Robben  GER  36.25  1:16.17  1:57.89    2:39.06   
15  Monika Sturm-Constantin  1963  Bad Homburger SC  GER  35.59  1:15.42  1:58.01    2:39.49   
16  Kicki Molin  1964  Danderyds Sim Club For Swimmin  SWE  35.75  1:15.05  1:56.31    2:40.58   
17  Maria Cabada  1963  El Milenio  CRC  37.15  1:17.99  2:01.51    2:44.37   
18  Ingrid Kuhlmann  1963  SG Glems  GER  38.62  1:20.01  2:02.75    2:44.68   
19  Ramune Ivanauskaite  1964  TAKAS  LTU  37.57  1:18.59  2:01.69    2:45.12   
20  Cordula Ruh  1961  Bad Homburger SC  GER  38.22  1:19.04  2:02.73    2:46.76   
21  Laura Etzi  1963  ASD NUOTO BELLUNO  ITA  38.10  1:19.58  2:02.87    2:47.07   
22  Marie El Hage  1965  Egypt Masters  EGY  37.96  1:19.95  2:04.10    2:48.63   
23  Ruta Rimkeviciene  1963  TAKAS  LTU  38.43  1:22.36  2:06.98    2:50.22   
24  Tiziana Renon  1961  Centro Nuoto Bastia  ITA  39.04  1:21.31  2:05.79    2:50.72   
25  Marion Freundel  1965  SSF Bonn  GER  36.81  1:19.70  2:06.41    2:52.19   
26  Sandra Lawson  1965  CAPS  CAN  38.66  1:21.91  2:06.93    2:52.33   
27  Kathleen Anne Raymond  1963  Sevenoaks Tri Swim Club  GBR  38.83  1:22.28  2:08.16    2:52.49   
28  Sue Arrowsmith  1962  Nottingham Leander  GBR  39.43  1:22.76  2:09.14    2:53.95   
29  Susan Tharra  1962  MTV Heide  GER  37.38  1:22.83  2:10.34    2:54.82   
30  Elke Engel  1962  Delphin Ratingen Lintorf  GER  39.17  1:23.10  2:09.69    2:55.59   
31  Carmen Braun  1964  Wasserfreunde Northeim  GER  38.59  1:22.62  2:09.71    2:55.62   
32  Birgid Behl  1961  SSF Bonn  GER  39.81  1:25.57  2:10.89    2:57.04   
33  Dagmar Hausburg  1965  SVV Plauen e.V.  GER  39.83  1:24.76  2:11.59    2:58.35   
34  Heike Cammin  1964  SSV Ostring 93 e.V.  GER  38.58  1:22.89  2:10.83    3:00.24   
35  Junko Kuroda  1961  AINOSENSHI  JPN  42.17  1:28.33  2:16.05    3:03.13   
36  Graziana Morini  1962  Nuoto Club 91 Parma  ITA  39.44  1:25.67  2:15.86    3:03.62   
37  Manuela Golz  1965  SC Siemensstadt Berlin  GER  40.80  1:26.21  2:15.25    3:03.72   
38  Angelika Hoenecke  1963  Wiener Sport Club  AUT  39.44  1:24.42  2:14.52    3:04.11   
39  Martina Volk  1963  SG Lnen  GER  42.41  1:29.85  2:19.48    3:07.42   
40  Fabiana Visintin  1962  ADUS TRIESTINA NUOTO  ITA  42.50  1:31.05  2:21.72    3:08.88   
41  Maria Hernandez Mercedes  1963  S.S.D. Partenope Nuoto  ITA  40.91  1:28.31  2:20.34    3:09.67   
42  Jane Dudok van Heel  1961  LRC Hong Kong  CHN  43.60  1:32.09  2:23.44    3:10.46   
43  Martine Korban  1965  MSBC  CAN  42.19  1:29.59  2:20.04    3:11.04   
44  Susan Leach  1962  Gloucester Masters  GBR  41.90  1:29.78  2:19.94    3:12.82   
45  Cristiana Fiorenza  1962  C.S.I. Roma Flaminio  ITA  44.20  1:32.84  2:24.52    3:13.06   
Maria Calderon Fernandez  1964  ALBACETE MASTER NATACIN  ESP          NT   
Yvonne Egan-Davidson  1965  Powerpoints  AUS          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 40 - 44 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Merete Lvberg  1967  Lambertseter Svmmeklubb  NOR  32.23  1:06.02  1:40.56    2:14.43   
Amanda Picard  1968  Cape Town Masters SC  RSA  31.75  1:06.56  1:42.39    2:18.16   
Helga Linnenbaum  1967  TV Emsdetten  GER  32.12  1:06.17  1:42.59    2:18.29   
Ina Ziegler  1966  Berliner TSC  GER  32.23  1:07.47  1:44.00    2:20.67   
Sarah Brandrick  1968  City of Derby Swimming Club  GBR  33.52  1:09.96  1:47.60    2:23.01   
Tiitta Elias  1967  Masters of South Texas  USA  32.38  1:09.21  1:47.25    2:24.14   
Yulia Boeva  1969  Olymp  RUS  33.36  1:09.79  1:47.33    2:25.15   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsllskap  SWE  33.32  1:09.69  1:47.85    2:26.31   
Beate Scholtyssek  1968  SSG Bremen/Bremerhaven  GER  32.90  1:09.46  1:48.70    2:27.50   
10  Trine Aasland Sekkester  1967  Roma  NOR  33.92  1:10.42  1:49.16    2:27.59   
11  Joanne Johnson  1970  UEA City of Norwich SC  GBR  34.10  1:11.03  1:49.57    2:27.71   
12  Lucilla Corio  1966  RN Saronno  ITA  35.91  1:13.51  1:51.62    2:28.61   
13  Birgitta Olofsson  1967  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE  33.94  1:11.19  1:50.81    2:28.70   
14  Malgorzata Serbin  1966  MKP SZCZECIN  POL  34.00  1:11.09  1:50.44    2:30.37   
15  Gundi Brger  1969  WSC Lindlar 1997 e.V.  GER  34.04  1:12.41  1:51.89    2:30.69   
16  Andrea Winzen  1966  SG Bayer WU/Ue/Do  GER  34.09  1:12.64  1:52.63    2:30.94   
17  Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin  SWE  34.06  1:11.00  1:50.79    2:31.33   
18  Sari Galsworthy  1969  Fremantle Masters  AUS  34.68  1:13.71  1:53.33    2:33.48   
19  Adeline De Wilde  1970  CN Orlans la Source  FRA  35.70  1:13.99  1:54.15    2:33.49   
20  Christiane Wehmeyer  1967  Bermuda Masters Swimming  BER  34.34  1:12.89  1:53.27    2:33.72   
21  Karen Kennedy  1966  Phoenix Masters  RSA  35.09  1:14.01  1:54.85    2:33.85   
22  Laurence Fargier  1969  Etoile Sportive Seynod Nat.  FRA  35.63  1:14.74  1:55.17    2:34.51   
23  Katharina Ashauer  1970  SG Essen  GER  34.86  1:14.05  1:55.16    2:36.49   
24  Elizabeth Shaw  1966  Otter S.C.  GBR  35.78  1:15.21  1:57.27    2:37.72   
25  Daniela Bernardo  1969  G.S. Vigili del Fuoco Trieste  ITA  37.06  1:16.23  1:57.10    2:37.82   
26  Jennifer Parker  1968  Rocky Mountain Masters  CAN  35.91  1:15.04  1:56.66    2:38.32   
27  Maria Brando  1969  Leixes Sport Clube  POR  1:15.21  1:15.21  2:38.81    2:38.81   
28  Tanja Haiber  1970  HSC  GER  35.21  1:14.72  1:56.55    2:38.99   
29  Maria Elena Marani  1966  Circolo Canottieri Aniene  ITA  39.70  1:20.35  2:01.72    2:41.20   
30  Simonetta Moretti  1969  Eschilo Fitness  ITA  38.58  1:19.64  2:01.33    2:41.58   
31  Anette Bergstrm  1969  Kungsbacka Simsllskap  SWE  1:10.94  1:15.54      2:42.77   
32  Annette Budge  1968  Bermuda Masters Swimming  BER  37.13  1:19.00  2:02.99    2:44.50   
33  Wendy Knoops  1968  RZ Roermondse Zwemvereniging  NED  35.74  1:16.98  2:01.22    2:45.07   
34  Monica Moscatelli  1968  ASA Cinisello ASD  ITA  38.28  1:19.60  2:03.33    2:45.14   
35  Cristina Surez Acosta  1969  CN Las Palmas  ESP  1:07.33  1:20.06      2:45.23   
36  Margaret Pozzo  1968  LRC Hong Kong  CHN  37.73  1:19.30  2:03.10    2:45.97   
37  Kathrin Niedermanner  1970  SV Lok Eilenburg  GER  35.88  1:16.15  2:00.50    2:48.00   
38  Jennifer Jantsch  1970  FC Voran Ohe  GER  1:16.22  1:21.37      2:48.88   
39  Agns de BOYNES  1966  Club Nautique Havrais  FRA  37.53  1:18.62  2:04.13    2:50.62   
40  Elisa Biagini  1969  Amici del Nuoto Firenze  ITA  1:14.70  1:23.11      2:58.31   
41  Kristien van de Moortel  1969  ShaRK  BEL  1:04.49  1:25.55      2:59.15   
42  Sandrine Le Comte  1970  Grenoble Natation  FRA  41.93  1:27.47  2:59.87    2:59.87   
42  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsllskap  SWE  1:12.34  1:20.35      2:59.87   
Carina Blombck  1966  ESPORTS MASTERS ESMAS  ESP          NT   
Carmen M. Benito Vioque  1967  CLUB NATACION OVIMASTER  ESP          NT   
Leandra Landolfi  1968  C.S.I. Roma Flaminio  ITA          NT   
Mejia Guiselle  1967  El Milenio  CRC          NT   
Nuria Mesalles  1967  Delfines Humboldt  CRC          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 35 - 39 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Kirsten Cameron  1973  Shear Magic Masterton Masters  NZL  30.54  1:03.39  1:36.60    2:08.86   
Claudia Poll  1972  El Milenio  CRC  30.23  1:02.85  1:36.32    2:08.93   
Valeria Vergani  1971  Pratogrande Sport  ITA  30.96  1:04.78  1:39.68    2:14.76   
Jane Kelsey  1975  Red Tide of NY  USA  31.40  1:05.33  1:40.92    2:16.22   
Cecy Cohen  1974  Sport City Mexico  MEX  32.08  1:07.00  1:43.04    2:19.47   
Andrea Streichan  1971  BSC Robben  GER  32.51  1:07.41  1:43.43    2:19.80   
Helen Akers  1971  Long Eaton  GBR  32.17  1:07.62  1:44.53    2:21.78   
Malin Nilsson  1973  Gteborg Sim  SWE  31.48  1:07.02  1:44.65    2:23.21   
Karine Riccardi  1972  CN FIUMORBU  FRA  32.40  1:08.19  1:46.27    2:24.05   
10  Daliah Kiefer-Grzan  1973  SC Villingen  GER  33.00  1:09.56  1:47.03    2:25.74   
10  Sandrine Boucneau  1975  Marcq Natation  FRA  32.78  1:09.19  1:47.37    2:25.74   
12  Beatriz Perez Garcia  1972  Club Natacion Jerez  ESP  34.20  1:10.99  1:48.98    2:27.73   
13  Christine Hole  1972  SSV 1846 Ulm Old stars  GER  33.41  1:10.94  1:49.65    2:28.86   
14  Katja Hechel  1971  SG Glems  GER  33.25  1:10.90  1:50.34    2:29.70   
15  Christine U.-Lindbom  1971  Tby Sim  SWE  34.02  1:12.10  1:51.50    2:29.86   
16  Carla Rocha  1973  Academia Competition  BRA  33.54  1:11.96  1:50.89    2:30.72   
17  Annette de Visser  1971  Oceanus Aalsmeer  NED  33.35  1:10.99  1:51.36    2:31.19   
18  Maria Elena Hankins  1973  GAJA  USA  36.02  1:14.82  1:53.91    2:31.55   
19  Birte Kahlke  1972  SG Elbe  GER  34.62  1:13.39  1:53.52    2:33.93   
20  Chizuyo Kinoshita  1974  AIM  JPN  33.41  1:11.07  1:52.60    2:34.14   
21  Stefanie Marka  1972  Schwimm Aktiv Club  AUT  34.10  1:13.74  1:54.43    2:34.25   
22  Giorgia Bianchin  1973  ASD NUOTO BELLUNO  ITA  34.90  1:13.93  1:55.01    2:34.36   
23  Vanessa Ancic  1974  CS CHAMONIX  FRA  35.12  1:13.88  1:55.11    2:34.55   
24  Liselotte Joling  1975  PSV  NED  35.13  1:15.56  1:55.77    2:34.90   
25  Claire Amner  1974  Cape Town Masters SC  RSA  36.04  1:15.62  1:56.07    2:35.80   
26  Medrea Ligia  1971  aqua01cluj-napoca  ROM  35.60  1:15.37  1:56.05    2:36.44   
27  Francesca Soggia  1974  Sport Full Time Sassari  ITA  36.73  1:16.38  1:57.15    2:36.81   
28  Kerstin Sandra Schubert  1972  SG Bayer WU/Ue/Do  GER  34.22  1:13.96  1:55.73    2:37.19   
29  Dianne Nien  1971  RZ Roermondse Zwemvereniging  NED  35.24  1:15.90  1:57.63    2:38.58   
30  Judilam Goncalves  1975  Vikingos Chacao  VEN  36.27  1:16.87  1:58.70    2:40.22   
31  Katrin Ziegler  1971  SSG Saar Max Ritter  GER  36.81  1:17.11  1:58.77    2:40.63   
32  Maya Schlesinger  1975  Israeli Masters Swimming Club  ISR  38.34  1:20.54  2:02.24    2:41.17   
33  Betina Hillmayr  1971  SGS Hannover  GER  34.30  1:13.84  1:57.79    2:42.33   
34  Sara Dozzini  1973  CORSICO NUOTO MASTER  ITA  36.64  1:17.05  2:00.05    2:42.40   
35  Anne Ruuskanen  1973  Vetehiset  FIN  34.74  1:15.16  1:59.05    2:42.75   
36  Heidi Christensen  1975  Aarhus GF  DEN  36.68  1:17.53  2:01.01    2:42.87   
37  Barbara Ferrarini  1973  C.N. Uisp Bologna  ITA  36.27  1:16.48  2:00.35    2:44.09   
38  Regina Senften  1973  SV Basel  SUI  37.64  1:18.89  2:03.08    2:46.18   
39  Celia Mantovani  1975  Marcq Natation  FRA  36.74  1:17.71  2:02.08    2:46.70   
40  Diaz Ninoska  1971  El Milenio  CRC  37.53  1:19.27  2:03.68    2:47.27   
41  Tracey McIlwaine  1971  The Ontario Masters Swimmers  CAN  39.81  1:21.97  2:05.65    2:47.51   
42  Germain Isabelle  1972  C.N Sausheim  FRA  37.30  1:19.77  2:04.54    2:47.55   
43  Mari Luoto  1975  Helsingfors Simsllskap  FIN  38.03  1:22.08  2:06.76    2:48.69   
44  Miriam Gomez Gomez  1975  Club Natacion Jerez  ESP  34.78  1:16.63  2:03.28    2:49.01   
45  Angelika Kamps  1973  SV. Aegir 21 Kempen  GER  36.28  1:18.08  2:03.15    2:49.12   
46  Antonella Bruno  1973  Eschilo Fitness  ITA  37.29  1:19.15  2:04.97    2:49.17   
47  Mira Schrowe von  1975  Helsingfors Simsllskap  FIN  38.83  1:20.74  2:06.06    2:50.26   
48  Graciela Rodriguea Lpez  1973  CN Las Palmas  ESP  39.96  1:22.51  2:06.01    2:51.21   
49  Tina Boltersdorf  1972  SSF Bonn  GER  36.58  1:20.70  2:07.15    2:52.99   
Claudia Fioretti  1975  A.S.D.NANTES OSTIENSIS  ITA          NT   
Diana Cibiriene  1974  ILGAPLAUKIAI  LTU          NT   
Olga Mitrofanova  1971  All Stars  RUS          NT   
Sara Bonifazio  1972  CORSICO NUOTO MASTER  ITA          NT   
Sara Franci  1973  Amici del Nuoto Firenze  ITA          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 30 - 34 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Katja Trosien  1977  SV Wasserfreunde 1898 Hannover  GER  30.21  1:03.46  1:36.85    2:09.88   
Lisa Broadfield  1978  Neptune Club de France  FRA  30.09  1:02.50  1:36.79    2:10.36   
Anne Dalgaard  1979  U.S.G  DEN  30.11  1:04.01  1:38.93    2:13.62   
Aurelie Goffin  1979  Barvaux  BEL  31.68  1:06.10  1:40.91    2:14.03   
Loredana Murrow Zisu  1979  Clubul Sportiv de Inot Resita  ROM  31.00  1:04.98  1:40.40    2:14.73   
Angela Grillo  1978  Circolo Canottieri Aniene  ITA  31.12  1:05.03  1:40.06    2:15.12   
Daniela Lange  1976  SC Hellas Einbeck  GER  31.36  1:05.92  1:41.05    2:15.30   
Nathalie Bergeron  1978  CMN de Qubec  CAN  30.47  1:04.10  1:39.34    2:15.91   
Carla Barbosa de Arruda  1976  Club de Regatas Flamengo  BRA  31.55  1:05.41  1:41.44    2:18.21   
10  Katharine Nimmo  1976  Gloucester Masters  GBR  31.85  1:07.06  1:43.43    2:18.81   
11  Rebecca Proli  1978  Deakker Nuoto Club  ITA  32.53  1:08.09  1:44.54    2:20.09   
12  Vera Hoyer  1980  SG Glems  GER  30.93  1:06.07  1:43.30    2:20.91   
13  Sophie Zabala  1980  BIARRITZ OLYMPIQUE TRIATHLON  FRA  32.71  1:08.37  1:45.54    2:22.39   
14  Mathias Caroline  1976  ACBB  FRA  32.82  1:08.24  1:45.63    2:22.45   
15  Fernanda Scavon-Schiesari  1978  Esporte Clube Pinheiros  BRA  33.76  1:10.26  1:46.91    2:22.78   
16  Frauke Kraatz  1980  Delphin Ratingen Lintorf  GER  32.45  1:08.40  1:46.12    2:23.29   
17  Sharun Tetiana  1977  Gavrily4 Masters  UKR  32.19  1:07.81  1:45.69    2:23.79   
18  Valentina Lugano  1980  Derthona Nuoto  ITA  33.66  1:09.51  1:47.12    2:24.26   
19  Carol Cashell  1978  Dolphin Masters  IRL  32.50  1:08.61  1:46.32    2:24.56   
20  Ruth Morrison  1979  LRC Hong Kong  CHN  33.12  1:09.38  1:47.17    2:25.29   
21  Serena Brendaglia  1977  Amici del Nuoto Firenze  ITA  34.46  1:11.27  1:49.01    2:26.71   
22  Alana Miles  1980  KZPC Kerkrade  NED  33.50  1:10.67  1:49.55    2:27.12   
23  Francesca Buttarelli  1980  A.S.D. Flaminio sporting club  ITA  34.07  1:11.21  1:49.76    2:28.95   
24  Claudia Konrad  1976  TV Bad Mergentheim  GER  33.56  1:10.97  1:50.64    2:30.73   
25  Elizabeth Murray  1979  Belfast Masters Swim Team  IRL  34.12  1:11.18  1:50.96    2:31.01   
26  Charlotte Kunz  1979  Asker Svmmeklubb  NOR  34.52  1:12.51  1:52.27    2:31.04   
27  Marina Vitko  1976  Black Sepia Swimming Club  RUS  32.31  1:10.07  1:50.64    2:31.42   
28  Dominika Michalik  1979  MKS JUVENIA BIALYSTOK  POL  36.77  1:15.84  1:55.76    2:34.17   
29  Tina Jeromen  1977  Riba  SLO  36.05  1:14.74  1:55.13    2:34.20   
30  Aida Lucia Sanchez Perez  1978  Acuacol  COL  34.12  1:11.23  1:52.79    2:35.01   
31  Katja Aernecke  1977  SC Magdeburg  GER  33.62  1:11.15  1:52.58    2:35.36   
32  Ana P Polidori Zechlinski  1979  Grmio Nutico Unio  BRA  34.12  1:13.04  1:54.50    2:35.57   
33  Nadine Dierker  1976  SC Osnabrck 04  GER  34.60  1:13.18  1:54.51    2:36.28   
34  Jolanda van Gendt  1978  PSV  NED  34.63  1:14.08  1:55.46    2:37.55   
35  Iwona Wlodarska  1980  Portsmouth Northsea SC  GBR  36.48  1:16.60  1:58.53    2:39.21   
36  Christina Rthke  1980  AMTV-FTV Hamburg  GER  36.58  1:16.34  1:57.52    2:39.33   
37  Claudia Rauty  1979  Nuotatori Pistoiesi  ITA  37.28  1:17.61  1:59.33    2:40.11   
38  Michaela Bruns  1979  Bremischer Schwimmverein  GER  37.68  1:19.00  2:00.93    2:40.80   
39  Alicia Gonzlez  1976  Club Natacion Cuatro Caminos  ESP  38.13  1:19.38  2:01.21    2:43.71   
Annie Lacerte  1978  Team Quebec  CAN          NT   
Claudia Gualtierotti  1979  Nuotatori Pistoiesi  ITA          NT   
Finazzi Federica  1979  ASD BERGAMO NUOTO  ITA          NT   
Gabriela Couto  1978  Esporte Clube Pinheiros  BRA          NT   
Inmaculada SebastiaMilian  1976  CN AQUAMASTERS  ESP          NT   
Julie Roy  1980  Team Quebec  CAN          NT   
Roco Polo Muoz  1978  Club Natacin Benidorm  ESP          NT   
Saskia Khler  1980  Barmstedter MTV  GER          NT   
Szilvia Balega  1980  Szentesi Delfin ESC  HUN          NT   
Valentina Pizzin  1978  Nottoli Nuoto  ITA          NT   
                     
 
Event 11, 200m Free Women, Finals 25 - 29 years 
Est. start time 12:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Kate Smith  1982  City of Newcastle  GBR  30.68  1:04.40  1:39.19    2:14.44   
Laura Hiesinger  1984  SC Regensburg  GER  31.01  1:05.38  1:41.29    2:16.80   
Grace C. MUOZ LOZANO  1982  CLUB DEPORTIVO DIANA QUINTANA  ECU  31.96  1:06.36  1:42.65    2:18.34   
Kira Neal  1984  Romford Town Sc  GBR  32.22  1:07.04  1:42.75    2:18.87   
Nina Jrgensen  1985  Gentofte Svmme Klub  DEN  32.22  1:07.55  1:43.08    2:19.33   
Ann Van Beylen  1984  RSCM  BEL  30.92  1:06.44  1:43.91    2:20.05   
Carla Beckmann  1984  Gtersloher SV  GER  32.10  1:07.82  1:44.51    2:20.93   
Jana Benecke  1985  SC Magdeburg  GER  31.74  1:06.76  1:43.34    2:21.46   
Audrey Le Maitre  1981  CN BRUNOY ESSONNE  FRA  32.43  1:06.72  1:43.66    2:21.71   
10  Alexandra Lemaire  1984  JSA NATATION  FRA  32.09  1:07.67  1:44.91    2:22.17   
11  Yvonne Hackmann  1984  City of Cambridge  GBR  32.23  1:07.57  1:44.64    2:22.51   
12  Alison Holman  1984  Santa Barbara Masters  USA  33.00  1:09.11  1:46.85    2:24.72   
13  Adriana Koc-Spadaro  1983  Canadian Dolphins  CAN  31.64  1:06.56  1:44.99    2:24.93   
14  Sandra Kentschke  1985  SV TuS 1925 Herten e.V.  GER  32.98  1:09.54  1:46.70    2:25.04   
15  Rebecca Nilsen  1984  Lrenskog-Rlingen KK  NOR  34.08  1:10.93  1:48.71    2:25.69   
16  Aletta Kuhn  1985  Spok  GER  33.48  1:10.25  1:48.93    2:26.19   
17  Erica Skl  1985  Kunglvs Simsllskap  SWE  33.44  1:10.30  1:48.55    2:26.26   
18  Lise Galtat  1982  Neptune Club de France  FRA  32.72  1:09.20  1:47.81    2:26.71   
19  Susana von Maldonado  1984  Club Terrazas  PER  34.19  1:10.91  1:48.47    2:26.73   
20  Ilaria Fabrizio  1982  Fanfulla lodi 1874 nuoto  ITA  33.95  1:10.22  1:49.07    2:27.43   
21  Helen Wallace  1983  Seaside Pirates  AUS  34.62  1:11.76  1:49.94    2:27.52   
22  Tanja Garling  1981  SG Glems  GER  34.18  1:11.52  1:49.94    2:27.65   
23  Laura Gerlach  1984  Schwimmverein Marsberg 1961  GER  34.24  1:11.52  1:50.80    2:27.88   
24  Christine Cathrin  1984  ANGERS NATATION  FRA  33.58  1:10.66  1:48.86    2:28.42   
25  Julie Kirkegaard  1985  Aalborg Svmmeklub  DEN  32.46  1:09.16  1:48.98    2:29.31   
26  Jennifer Bohling  1985  SGS Hannover  GER  34.27  1:11.54  1:50.28    2:29.35   
27  Elisa Filardo  1982  A.S.D. Flaminio sporting club  ITA  33.56  1:11.16  1:50.08    2:29.61   
28  Sabine Zanini  1984  Auxerre Aquatic Club  FRA  33.27  1:11.38  1:50.98    2:29.65   
29  Katrin Gausmann  1981  SC Osnabrck 04  GER  33.28  1:11.33  1:51.19    2:30.00   
30  Laura Umana  1983  Indoor Club - Costa Rica  CRC  35.25  1:13.94  1:53.47    2:31.15   
31  Sabine Molkenthin  1982  SG Wasserratten Norderstedt  GER  35.09  1:13.25  1:52.63    2:31.18   
32  Maria Olsson  1985  Gteborg Sim  SWE  34.73  1:13.12  1:52.51    2:31.65   
33  Maria Rosana Campos Diaz  1981  UCV  VEN  33.49  1:10.32  1:49.88    2:31.71   
34  Eveline Lippet  1981  SSG Reutlingen Tbingen  GER  35.53  1:13.91  1:53.39    2:31.82   
35  Myriam Desroches  1983  Team Quebec  CAN  35.73  1:14.03  1:53.24    2:31.88   
36  Anne-sophie Krug  1982  LEO LAGRANGE S. B.  FRA  34.77  1:13.19  1:53.44    2:32.41   
37  Anna Camenzind  1983  WSSV  GER  34.41  1:11.34  1:51.28    2:32.48   
38  Vanessa Wollny  1983  WaSpo Herringen  GER  34.60  1:12.88  1:53.65    2:34.05   
39  Carina Hertz  1983  Malm Kappsimningsklubb  SWE  32.97  1:11.60  1:52.86    2:34.17   
40  Audrey Rivest  1985  The Ontario Masters Swimmers  CAN  35.48  1:13.81  1:54.06    2:34.75   
41  Esther Martnez Borobio  1982  Club Nataci Lleida  ESP  37.05  1:17.07  1:56.63    2:34.94   
42  Bettina Behrens  1983  FC Voran Ohe  GER  35.82  1:14.93  1:55.30    2:35.02   
43  Els Knippenberg  1984  OZV  BEL  35.23  1:14.09  1:55.07    2:35.46   
44  Andrea Chmiel  1983  SV Coburg  GER  35.33  1:14.41  1:55.19    2:35.89   
45  Stine Lennartsson  1985  Malm Kappsimningsklubb  SWE  34.97  1:13.51  1:54.98    2:36.03   
46  Hanneke Heymen  1984  Montferland  NED  35.24  1:13.83  1:55.10    2:36.40   
47  Ruta Siskaite  1984  ILGAPLAUKIAI  LTU  34.60  1:13.67  1:55.78    2:37.44   
48  Melanie Lange  1984  SG Erkelenz-Hckelhoven  GER  35.38  1:15.71  1:56.75    2:37.62   
49  Laura Sulkava  1985  Vetehiset  FIN  35.10  1:14.49  1:56.44    2:37.81   
50  Karin Pettersson  1985  Kungsbacka Simsllskap  SWE  33.21  1:12.33  1:54.09    2:38.09   
51  Nadia Louhichi  1981  Team Quebec  CAN  37.20  1:17.22  1:58.66    2:38.46   
Christina Bahr  1985  AMTV-FTV Hamburg  GER          NT   
Juliana Alexandre-garcia  1984  El Milenio  CRC          NT   
Katrin Drscher  1982  MTV Heide  GER          NT   
Silvia Odio  1983  El Milenio  CRC          NT   
Valeria Serpentini  1984  Centro Nuoto Bastia  ITA          NT   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  02 August 2010 
Licensed to: Vstsvenska Simfrbundet  Print Time  17:52 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner