2022-07-01   18:14:29
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for XIII FINA WMC 2010 Valhalla venue

Below are all results from the competition shown by session.

Competition session 5

Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with lap times
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with lap times 
 
  Competition name  XIII Fina World Masters Champi    Print Date  07 August 2010   
  Competition place  Gothenburg Valhalla    Print Time  16:40   
  Organizer  Fina/SSF         
  Pool  50m         
  Competition date  2010-08-02         
 
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 85 - 89 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Nora Tausz Ronai  1924  Club de Regatas Flamengo  BRA          1:14.06  CR 
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 80 - 84 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Agnes Kiss  1927  Egri Senior szklub  HUN          1:08.42   
Yoko Kobayashi  1926  YOUTH MACHIDA  JPN          1:14.93   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 75 - 79 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Mutsuko Furuhata  1935  HOTAKA SC  JPN          1:01.15   
Liselotte Hohlfeld  1935  SC Magdeburg  GER          1:06.20   
Helle Stukis  1931  U-Club Tallinn  EST          1:06.33   
Elena Placci  1935  Circulo de la Fuerza Aerea  ARG          1:08.33   
Glad Bryce  1934  The Ontario Masters Swimmers  CAN          1:10.90   
Christa Grnemann  1934  SC Magdeburg  GER          1:13.35   
Helga Wendt  1935  3513 Wiking Kiel  GER          1:13.38   
Kakimi Kazuko  1931  SENDAI KAKIMI CLUB  JPN          NT   
Maria Helena Ruiz  1932  Mac-Nina  BRA          NT   
Ruth Hertzberg  1932  Colorado Masters Swimming  USA          NT   
Shirley McFarland  1935  Baddaginnie AUSSI  AUS          NT   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 70 - 74 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Christel Schulz  1940  SG Einheit Rathenow  GER          38.08  WR 
Marcela Stastna  1937  Bohemians Praha  CZE          44.42   
Janet Masters  1940  South Beds Masters  GBR          49.49   
Patricia Tullman  1937  usms-Florida Mavericks  USA          51.45   
Christa Svobodova  1937  SK Spolchemie Usti nad Labem  CZE          51.88   
Barbara Viedenz  1940  Dsseldorf SC 1898  GER          52.56   
Marie-Luise Stolte  1939  AMTV-FTV Hamburg  GER          53.43   
Hiroko Sasaki  1936  YOUTH MACHIDA  JPN          54.08   
Karin Keil  1940  SC Magdeburg  GER          54.40   
10  Muriel Hitchcock  1938  Spencer Swim Team  GBR          55.58   
11  Birgitta Hjalmarsson  1937  Malm Kappsimningsklubb  SWE          55.76   
12  Mieko Nagaya  1937  ASAHIKAWA SS  JPN          57.15   
13  Hasegawa Toyoko  1939  SIGMA SC  JPN          58.70   
14  Kazuko Tanigawa  1940  Top Swimming Club  JPN          1:00.30   
15  Cecilia Silveira  1937  Minas Tenis Clube  BRA          1:04.13   
16  Masako Hasegawa  1938  Cfc Inasu  JPN          1:06.54   
17  Kako Tachibana  1936  HOSHIDA SS  JPN          1:06.95   
18  Jenny Ball  1938  ISLE OF WIGHT MARLINS  GBR          1:08.90   
Noriko Hanaichi  1940  Blue Express  JPN          NT   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 65 - 69 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Gisela Pekarek  1944  Donau-Wien  AUT          39.26   
Jean Howard-Jones  1943  Spencer Swim Team  GBR          42.45   
Georgina Lopez  1944  MSBC  CAN          43.73   
Monika Senftleben  1942  SG Neuklln Berlin  GER          44.46   
Ivana Felgrova  1942  Bohemians Praha  CZE          46.50   
Annie Metzsch  1945  Odense Svmme Klub  DEN          47.86   
Katsue Nomura  1942  YOUTH MACHIDA  JPN          48.70   
Mieko Ota  1944  PS SENNAN SWIMMING  JPN          50.20   
Maria del Carmen Soria  1944  Circulo de la Fuerza Aerea  ARG          50.25   
10  Liudmila Zykova  1941  PKVVS  RUS          52.83   
11  Annie Cooke  1944  Campbelltown Australia  AUS          53.04   
12  Jarmila Sebenov  1943  Slavia UK Bratislava  SVK          53.99   
13  Toshiko Shimizu  1942  MAINICHI MASTERS SC  JPN          57.64   
14  Ann Louise Onton  1943  Connecticut Masters  USA          58.06   
15  Brigitte Mai  1942  SG Essen  GER          58.42   
16  Yasuko Yoshida  1941  MAINICHI MASTERS SC  JPN          59.54   
17  Nogi Taiko  1942  RN SAKURA  JPN          59.80   
Gabriella Treggiari  1945  G.S. VV.F.  ITA          NT   
Gunhild Schridde  1944  Helmstedter SV  GER          NT   
Margareth Rudolf  1944  Salzburger Turnverein  AUT          NT   
Michiko Tsukamoto  1942  West Sc Ueno  JPN          NT   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 60 - 64 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Charlotte Davis  1950  PNA  USA          33.55   
Conny Boer-Buijs  1950  ZV Vlaardingen Schiedam  NED          34.83   
Sanderina Kruger  1949  Cape Town Masters SC  RSA          35.01   
Marilyn Earp  1950  Warringah Masters Swimming  AUS          35.76   
Ellen Rockholm  1948  Sierra Marlins  USA          36.90   
Bitte Axling  1946  Danderyds Sim Club For Swimmin  SWE          39.41   
Sabine Morche-Bloch  1950  TSV Achim 1860  GER          40.27   
Annerose Trobisch  1947  SG Frankfurt  GER          40.46   
Colleen Nelson  1949  Bermuda Masters Swimming  BER          40.87   
10  Harriet Bure  1946  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE          40.92   
11  Dawn Gledhill  1950  Manly  AUS          42.01   
12  Christel Halbach  1949  SG Essen  GER          42.31   
13  Anete Monteiro  1950  Esporte Clube Pinheiros  BRA          42.50   
14  Aida Davis  1948  Peru Masters  PER          42.88   
15  Gabriele Fischer  1950  WaSpo Herringen  GER          43.14   
16  Roberta Turini  1948  Andrea Doria  ITA          43.54   
17  Dietlind Weise  1948  TG Kitzingen  GER          45.67   
18  Nishibu Tomoko  1947  DAUPHINS MAKUHARI  JPN          45.82   
19  Zsuzsanna Z. Kertesz  1950  Senior Delfinek SE  HUN          46.37   
20  Isolde Knig  1948  SV Halle e.V.  GER          46.82   
21  Uta Schneider  1949  SCR Bremgarten  SUI          47.01   
22  Masako Kodama  1950  TOKOROZAWA YMCA  JPN          48.57   
23  Kazuko Yokota  1947  MAINICHI MASTERS SC  JPN          50.85   
24  Vera Lucia Figueiredo  1947  Club de Regatas Flamengo  BRA          52.16   
Alena Kovarova  1949  PVK Brno  CZE          NT   
Bianca Cosenza  1949  Club de Regatas Flamengo  BRA          NT   
Carol Taggart  1949  Illinois Masters  USA          NT   
Enomoto Yo  1949  SF SHIROKANE  JPN          NT   
Epp Kaljo  1950  The Ontario Masters Swimmers  CAN          NT   
Marion Schlottau  1950  FWV Vorwrts Hamburg  GER          NT   
Nancy Holt  1949  MOST  USA          NT   
Rabia Sevil Gemicioglu  1947  Galatasaray  TUR          NT   
Sue Joubert  1948  Fremantle Masters  AUS          NT   
Takeko Okuno  1950  Konami Nishinomiya  JPN          NT   
Olechnicka Witoslawa  1950  WKS Flota Gdynia  POL          DSQ  GM 
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 55 - 59 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Maria Rhodin  1955  Lule Simsllskap  SWE          34.10   
Gunilla Leinskld  1955  Simklubben Neptun  SWE          34.97   
Jeanne Lappin  1955  027-GERM  USA          35.23   
Jutta Dr.meeuw  1954  SG Wuppertal  GER          36.26   
Catherine Besson  1954  Lagardre Paris Racing  FRA          36.42   
Jo Matthews  1955  Shear Magic Masterton Masters  NZL          36.90   
Carmen Hanna  1954  Acuacol  COL          37.69   
Jennifer Merritt  1951  SPONDON MASTERS  GBR          38.15   
Marcela Neimeister  1952  SV. Weinstadt  GER          38.64   
10  Alena Pospisilova  1954  Bohemians Praha  CZE          38.87   
11  Graciete Barros  1955  Academia Dstak  BRA          39.98   
12  Michaela Stockinger  1955  Donau-Wien  AUT          40.76   
13  Marion Bucher  1955  TelekomPost Sportgemeins. Kln  GER          41.69   
14  Keiko Ito  1953  AXTOS TAKINOMIZU  JPN          43.14   
15  Hiroko Mizutani  1951  CFC YOGA  JPN          43.23   
16  Kaarina Markkula  1952  Cetus  FIN          43.37   
17  Masako Suganuma  1954  TEAM KAIDO  JPN          44.74   
18  Trine Thoen  1954  Oslo Idrettslag  NOR          48.32   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 50 - 54 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Judith Hattle  1960  Carlisle Masters  GBR          31.83   
Elke Heide-Haury  1959  SSG Filder Neckar Teck  GER          33.10   
Chantal Rochat  1960  Morges Natation  SUI          33.16   
Susan Ingraham  1959  Masters of South Texas  USA          33.40   
Astrid Rendez  1960  SC Poseidon Berlin e.V.  GER          33.72   
Aroma Martorell  1958  Mac-Nina  BRA          33.99   
Mathilde Vink  1958  SWOL 1894  NED          34.16   
Elizabeth Cosgrave  1958  Trojan Swimming Club  IRL          34.17   
Marianne rstrm Andersen  1958  Nakskov Svmme Klub  DEN          34.26   
10  Herlinde Toth  1959  Schwimmunion Perchtoldsdorf  AUT          34.87   
11  Morand Sophie  1960  ACBB  FRA          35.23   
12  Francine De Pachtere  1960  Etoile Sportive Seynod Nat.  FRA          35.52   
13  Ann Senn  1958  Minnesota Masters  USA          35.84   
14  Marijke Kraak  1960  W.S. Twente  NED          36.70   
15  Cokie Lepinski  1959  Marin Pirates Masters  USA          36.94   
16  Ingrid Strugstad  1960  Roma  NOR          37.28   
17  Dawn Jaeger  1956  PNA  USA          37.39   
18  Beth Smith  1960  034-NTEX  USA          37.40   
19  Judith Van Britsom  1959  Brabo  BEL          37.47   
20  Annika Nilsson  1960  Skuru Idrottsklubb  SWE          37.88   
21  Maria Ludovica Allevi  1959  Amici del Nuoto Firenze  ITA          37.89   
22  Leslie Dolan  1957  Tamalpais Aquatic Masters  USA          38.06   
23  Tineke Traa-Wolthuis  1957  Aqualero  NED          38.10   
24  Anne Morrissey  1960  Phoenix  IRL          38.11   
25  Sidobre Catherine  1957  Lagardre Paris Racing  FRA          38.79   
26  Gina Berliner  1956  Vxj Simsllskap  SWE          39.06   
27  Ana Maria M. Escutia  1957  CLUB NAUTICO ZARATE  ARG          39.17   
28  Unni Priscilla Salte  1960  Roma  NOR          39.55   
29  Dorothea Elisabeth Jger  1957  Schwimmverein Weixdorf  GER          39.63   
30  Janine Boivin  1960  Team Quebec  CAN          39.83   
31  Masami Inazawa  1958  Coconut Wellness Club Asoda  JPN          40.12   
32  Cathrin Ljunggren  1959  Kalmar Simsllskap  SWE          40.42   
33  Rhonda Price  1957  Long Tan Legends  AUS          41.64   
34  Elke Kalz  1957  SSV Senftenberg  GER          42.67   
35  Martina Bartz  1957  Warendorfer SU  GER          42.82   
36  Franoise Mouton  1958  Embourg Natation  BEL          42.92   
37  Nancy Knowles  1957  Swift Swimming  BAH          43.80   
38  Karin K-Willburger  1960  Sport Union Annen  GER          44.18   
39  Lyudmyla Khiresh  1957  Lviv Euro  UKR          44.20   
40  Carin Liley  1958  MTV Segeberg  GER          44.41   
Franoise Joly  1956  tritons lumbrois  FRA          NT   
Genevive Pascaud  1958  BEC - BORDEAUX  FRA          NT   
Marlies Kinzel  1960  the mermaids  AUT          NT   
Rosanna Dantone  1960  la wellness  ITA          NT   
Therese Crollick  1957  Duck Creek Mountain  AUS          NT   
Yvonne Schwarz  1960  Tvg Drochtersen  GER          NT   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 45 - 49 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Nataliya Matveeva  1965  Chayka  RUS          29.90  CR 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS  SWE          30.29  CR 
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim  SWE          31.05   
Cecilia Stanford  1961  Cape Town Masters SC  RSA          31.67   
Sybille Ermisch  1964  SV Halle e.V.  GER          31.96   
Monica Coro  1962  Aquafit Casale A.S.D.  ITA          32.21   
Wilma van Velsen  1964  Montferland  NED          32.70   
Anja Ritter  1964  SG Stadtwerke Mnchen  GER          32.76   
Christina Hrbck  1962  Varberg-Falkenberg Sim  SWE          32.80   
10  Carola Khouri  1962  AHSM  USA          32.81   
11  Kate Srensen  1961  Glostrup Svmme Klub  DEN          33.04   
12  Elvira Kuzmina  1965  Ducks Creek  RUS          33.09   
13  Elena Quintanilla  1965  Club Natacion Metropole  ESP          33.26   
14  Stefanie Niemietz  1962  SG Bayer Uerdingen  GER          33.56   
15  Tine Carstensen  1962  Nstved IF  DEN          33.75   
16  Kerstin Macht  1962  ESV Frankfurt/Oder  GER          34.51   
17  Kristina Sund  1964  Kungsbacka Simsllskap  SWE          34.54   
18  Lucia Mezzopera  1963  Centro Nuoto Bastia  ITA          34.89   
19  Mylene Ribeiro  1961  Mac-Nina  BRA          35.75   
20  Jutta Kratz  1962  SSG Saar Max Ritter  GER          36.14   
21  Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund  SWE          36.22   
22  Annelie Hallberg  1961  Anderstorps Simsllskap  SWE          36.45   
23  Florence Flourac  1964  CS CHAMONIX  FRA          36.76   
24  Maribel Fernandes  1965  Leixes Sport Clube  POR          37.09   
25  Andrea Nitzsche  1965  DSV Nixe Charlottenburg  GER          37.14   
26  Elisabeth Plsson  1963  Gteborg Sim  SWE          37.21   
27  Emanuela Bittante  1961  ONDABLU s.c.s.d.  ITA          37.40   
28  Katleen Steffen  1965  SSV Senftenberg  GER          37.61   
29  Simona Montagnani  1962  MODENA NUOTO MASTER  ITA          37.63   
30  Siv Laila Eriksen  1965  Vard SK  NOR          37.75   
31  Anna Edin  1964  Skuru Idrottsklubb  SWE          37.97   
32  Friderika Kerekes  1965  AZPC Amersfoort  NED          38.03   
33  Maikki Torsti  1963  Cetus  FIN          38.54   
34  Ruth Langebartels  1964  SG Erkelenz-Hckelhoven  GER          38.62   
35  Karin Sderman  1964  Centro Nuoto Bastia  ITA          38.68   
36  Birgitta Flensburg  1961  Skuru Idrottsklubb  SWE          39.05   
37  Jette Kurtzhals  1963  Roskilde Svmning  DEN          39.56   
38  Mika Mitsumata  1965  SC GORO  JPN          39.66   
39  Helena Wallner  1965  Sundsvalls Simsllskap  SWE          40.36   
40  Gonzalez Ana Lucia  1962  El Milenio  CRC          40.80   
41  Corine Trova  1963  Pays Viennois Natation  FRA          40.92   
42  Tatiana Abu Nijmeh  1965  Stockholmspolisens Sim IF  SWE          41.50   
43  Annegret Birth  1965  SSV Ostring 93 e.V.  GER          41.90   
44  Tetyana Ivlyeva  1963  Gavrily4 Masters  UKR          41.96   
45  Paola Minardi  1964  A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza  ITA          42.21   
46  Maike Geerhardt  1963  BSV Medizin Marzahn 1990 e.V.  GER          42.33   
47  Jelena Salewski  1963  Gavrily4 Masters  UKR          42.88   
Alie Visser  1964  H.Z.P.C. Heerenveen  NED          NT   
Anne Jnsson  1964  Skuru Idrottsklubb  SWE          NT   
Bj Marshall  1962  Alexandria Masters Swimming  USA          NT   
Cintia Larrossa  1965  Clube Brilhante  BRA          NT   
Cristiana Fiorenza  1962  C.S.I. Roma Flaminio  ITA          NT   
Diane Harpold  1963  Colorado Masters Swimming  USA          NT   
Kathleen Dickinson  1962  Ashington ASC  GBR          NT   
Kathrin Stumpp  1965  LOK  GER          NT   
Marie Sjberg  1962  Helsingborgs Simsllskap  SWE          NT   
Myriam Germann  1962  Pays Viennois Natation  FRA          NT   
Olga Tikhomirova  1963  Pregel  RUS          NT   
Patricia Cotti  1963  Lagardre Paris Racing  FRA          NT   
Alessandra Leuzzi  1963  ASD G-UDINE  ITA          DSQ  BfG 
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 40 - 44 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Sabine Leiding  1969  SV Rheinhausen 1913 e.V.  GER          30.77   
Johanna Feldtman  1970  Malm Kappsimningsklubb  SWE          31.18   
Bente Rist  1967  Masters Srlandet  NOR          31.29   
Janne Thorstensen  1966  Masters Srlandet  NOR          31.71   
Sonja Gwerder  1970  AMT  SUI          31.84   
Milena Barbieri  1969  Tuatha De  ITA          31.97   
Antje Praefcke  1970  SG Frankfurt  GER          32.30   
Csilla Csikany  1968  UJBUDA Senior SC Budapest  HUN          32.37   
Jolanda Oudkerk  1967  wsv speyer  GER          32.44   
10  Ann Celay  1968  IFK Liding Simklubb  SWE          32.48   
11  Maren Zwiesigk  1968  Berliner TSC  GER          32.63   
12  Walburga Warnke  1966  SC Magdeburg  GER          32.69   
13  Ulrika Feldtman  1967  Malm Kappsimningsklubb  SWE          32.70   
14  Kaisa Vuorio  1967  Helsingfors Simsllskap  FIN          32.86   
15  Sandra Joffroy  1970  BEC - BORDEAUX  FRA          32.98   
16  Caroline Girardet  1970  Cercle des Nageurs de Nyon  SUI          33.18   
17  Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsllskap  SWE          33.27   
18  Maria Stella Almeida  1969  CLUBE PAINEIRAS DO MORUMBI  BRA          33.36   
19  Carolina Mauri  1969  El Milenio  CRC          33.52   
20  Tatiana Kalinina  1966  Pregel  RUS          33.69   
21  Sari Galsworthy  1969  Fremantle Masters  AUS          33.73   
22  Birgitta Olofsson  1967  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE          33.77   
23  Tiitta Elias  1967  Masters of South Texas  USA          33.78   
24  Beata Zubel  1968  KUAZS Uniwersytet Szczecinski  POL          33.84   
25  Katharina Ashauer  1970  SG Essen  GER          34.13   
26  Pia Mller  1968  Helsingborgs Simsllskap  SWE          34.32   
27  Jeanette Svanberg  1970  Simklubben Neptun  SWE          34.88   
28  Rossana Bevilacqua  1970  CORSICO NUOTO MASTER  ITA          34.92   
29  Yukari Iwayama  1967  JS Coulaines  FRA          34.94   
30  Catherine Shearn  1969  Basingstoke Bluefins SC  GBR          34.98   
31  Antje-Marie Horn  1966  PSV Delphin 1889  GER          35.18   
32  Kathrin Niedermanner  1970  SV Lok Eilenburg  GER          35.27   
33  Susann Mariak  1970  Mllner SV  GER          35.65   
34  Rainy Goodale  1970  NEM  USA          35.87   
35  Henriett NovakneCseszregi  1969  Budapesti Delfinek SE  HUN          36.02   
36  Margaret Pozzo  1968  LRC Hong Kong  CHN          36.31   
36  Maricica Sabau  1969  TRIBEACH  USA          36.31   
38  Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund  SWE          36.44   
39  Monica Moscatelli  1968  ASA Cinisello ASD  ITA          36.48   
40  Maria Elena Montaruli  1969  MODENA NUOTO MASTER  ITA          36.61   
41  Yvonne Prosser  1968  SV Lohhof e.V.  GER          36.92   
42  Gabriele Marzilger  1968  DSV Nixe Charlottenburg  GER          37.03   
43  Anja Burmeister  1970  AMTV-FTV Hamburg  GER          37.22   
44  Petra Weber  1968  SSG Saar Max Ritter  GER          37.38   
45  Gesa Birnstengel  1970  Schwimmverein Weixdorf  GER          37.58   
46  Beatrix Flemming  1967  Bad Homburger SC  GER          38.73   
46  Michela Bettin  1969  SNP  ITA          38.73   
48  Milena Melandri  1970  A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza  ITA          38.93   
49  Barbara Bellucci  1969  Polisportiva Eschilo 1  ITA          39.52   
50  Claudia Cornejo  1969  Club Terrazas  PER          40.07   
51  Valeria Cacace  1968  S.S.D. Partenope Nuoto  ITA          40.14   
Helen Johansson  1968  Kungsbacka Simsllskap  SWE          NT   
Karin Eriksson  1968  Sim o Idrottsklubben Hellas  SWE          NT   
Michelle Robert  1969  El Milenio  CRC          NT   
Miriam Reindl  1967  TSV 1847 Weilheim  GER          NT   
Nicole Groleau  1966  Team Quebec  CAN          NT   
Raffaella Chicco  1968  ASD G-UDINE  ITA          NT   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 35 - 39 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malm Kappsimningsklubb  SWE          29.42   
Maria Rivera  1973  ECA MASTER  VEN          29.68   
Yudina Ekaterina  1975  All Stars  RUS          29.98   
Raquel Stellet  1971  Club de Regatas Flamengo  BRA          30.02   
Rosaria Cassaro  1974  Waterpolopalermo  ITA          30.84   
Siubhan Drinnan  1975  Edmonton Master Swim Club  CAN          31.11   
Oxana Bronitskaya  1972  Tsunami  RUS          31.28   
Marcia Cossatis-Lima  1972  Mac-Nina  BRA          31.64   
Urte Jacobs  1974  Swim Team Elmshorn  GER          31.71   
10  Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS  SWE          32.01   
11  Alexandra Tessier  1974  Team Quebec  CAN          32.48   
12  Jenny Noack  1975  SV Poseidon Hamburg  GER          32.50   
13  Christine U.-Lindbom  1971  Tby Sim  SWE          32.58   
13  Sanda Mladenovic  1975  Riba  SLO          32.58   
15  Inga Wagner  1973  Hamburger Schwimmclub  GER          32.90   
16  Chacon Marcela  1974  El Milenio  CRC          33.11   
17  Tanja Kintrup  1973  SC Wiking Herne 1921  GER          33.23   
18  Louise Cominato  1974  Academia Competition  BRA          33.24   
19  Sandra Boyens  1974  FC Voran Ohe  GER          33.34   
20  Michela Zanola  1971  Tuatha De  ITA          33.77   
21  Peyronon Sandy  1972  Dauphins Yssingelais  FRA          33.79   
22  Olga Veryukina  1973  Pregel  RUS          33.87   
23  Ulla Petzolt  1973  SSKC Poseidon Aschaffenburg  GER          33.88   
24  Ute Holt  1973  SG Erkelenz-Hckelhoven  GER          33.97   
25  Xhervelle Muriel  1973  Embourg Natation  BEL          34.13   
26  Vanessa Ancic  1974  CS CHAMONIX  FRA          34.20   
27  Ana Paula Sousa  1973  Academia Competition  BRA          34.30   
28  Carmen Trimbitas  1973  TRIBEACH  USA          34.32   
29  Betina Hillmayr  1971  SGS Hannover  GER          34.87   
30  Gabriele Schulenburg  1973  Bremischer Schwimmverein  GER          35.36   
31  Helena Persson  1973  Vsters Simsllskap  SWE          35.42   
32  Chizuyo Kinoshita  1974  AIM  JPN          35.46   
33  Annelie Sterling  1972  Vsters Simsllskap  SWE          35.66   
34  Sarah Berry  1973  Chelmsford Swimming Club  GBR          36.02   
35  Samantha Bardelli  1975  Centro Nuoto Montecatini  ITA          36.03   
35  Tove Bengtsson  1973  Stockholmspolisens Sim IF  SWE          36.03   
37  Nichelle Pajeau  1974  Evanston Masters  USA          36.18   
38  Rebecca Goldbach  1974  HT16 Hamburg  GER          36.36   
39  Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton  SWE          36.41   
40  Diaz Ninoska  1971  El Milenio  CRC          36.52   
41  Flavia Daniela Munteanu  1973  TRIBEACH  USA          36.53   
42  Sara Dozzini  1973  CORSICO NUOTO MASTER  ITA          36.55   
43  Tina Carlsson  1972  Vsters Simsllskap  SWE          36.99   
44  Luisa Forestali  1971  Nuoto Master Verona  ITA          37.19   
45  Karine Egiazaryan  1974  Butterfly Plus  RUS          37.63   
46  Grit Mbert  1971  KSC Strausberg e.v. 4730  GER          37.72   
Celine Swiderski  1974  CL OMNISPORTS VERNOUILLET  FRA          NT   
Elena Fadeeva  1971  All Stars  RUS          NT   
N.renin Gemicioglu  1971  Galatasaray  TUR          NT   
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 30 - 34 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Katja Trosien  1977  SV Wasserfreunde 1898 Hannover  GER          29.30   
Alexa Brown  1979  Brisbane Northside  AUS          29.54   
Antje Auhl  1976  SG Frankfurt  GER          29.77   
Laura Glass  1980  Dallas Aquatic Masters  USA          29.81   
Rebecca Fox  1980  Long Eaton  GBR          29.81   
Severine Volkhammer  1980  SV Gera  GER          30.07   
Silke Ihsen  1978  SV Wasserfreunde 1898 Hannover  GER          30.37   
Francesca Manerba  1976  AS Sogeis  ITA          30.58   
Nahomi Shirata  1976  GOLD RUSH  JPN          30.81   
10  Valeria Corbino  1979  T.C.Match Ball Siracusa  ITA          30.87   
11  Antje Wippich  1980  ESV Frankfurt/Oder  GER          30.90   
12  Nathalie Bergeron  1978  CMN de Qubec  CAN          31.50   
13  Lilla Fanni Asztalos  1977  UJBUDA Senior SC Budapest  HUN          31.63   
14  Lescrenier Marie  1980  CNEpinal  FRA          31.86   
15  Natalie Andersson  1979  Simklubben Triton  SWE          32.01   
16  Miriam Mller  1978  Hamburger Schwimmclub  GER          32.29   
17  Martina Daller  1980  Gteborg Sim  SWE          32.58   
18  Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svmme Klub  DEN          32.64   
19  Gisela Noemi Angelico  1979  Libertador Natacion Masters  ARG          32.68   
20  Evgeniya Mchedlishvili  1978  Poseidon Moscow  RUS          32.72   
21  Francesca Buttarelli  1980  A.S.D. Flaminio sporting club  ITA          32.99   
22  Jillian Coll  1979  Limerick Masters  IRL          33.08   
23  Simona Baravalle  1980  30  ITA          33.11   
24  Ulla Nielsen  1979  Gentofte Svmme Klub  DEN          33.49   
25  Heather Lingner  1976  Evanston Masters  USA          33.51   
26  Katja Lerche  1976  Berliner TSC  GER          33.57   
27  Nadine Krautter  1980  TSV Achim 1860  GER          33.60   
28  Katja Aernecke  1977  SC Magdeburg  GER          33.70   
29  Sarah Kinsey  1979  Borough of Kirklees SC  GBR          33.81   
30  Ana P Polidori Zechlinski  1979  Grmio Nutico Unio  BRA          33.89   
31  Christine Kluetemeyer  1979  SSG Bremen/Bremerhaven  GER          34.06   
32  Johanna Johansson  1978  Tby Sim  SWE          34.22   
33  Marie Larsen  1980  Aalborg Svmmeklub  DEN          34.50   
34  Luciana Paula De Santis  1979  Agrupacin Mar Natacion  ARG          35.04   
35  Ccile You  1980  SAINT SEBASTIEN NATATION  FRA          35.12   
36  Monica Loschi  1977  simply sport Pescara  ITA          35.16   
37  Anette Frberg  1977  Helsingborgs Simsllskap  SWE          35.21   
38  Adrienne Monger  1980  Hemel Hempstead  GBR          36.21   
39  Romana Sirenko  1976  Lviv Euro  UKR          36.43   
Barbara Fava  1977  Reggiana Nuoto  ITA          NT   
Fabiana Favalli  1976  Butterfly Brescia  ITA          NT   
Finazzi Federica  1979  ASD BERGAMO NUOTO  ITA          NT   
Marina Schwarz  1979  Linz AG Sport  AUT          NT   
Valentina Pizzin  1978  Nottoli Nuoto  ITA          NT   
Valentina Martini  1980  Centro Nuoto Bastia  ITA          DSQ  BfI 
                     
 
Event 13, 50m Fly Women, Finals 25 - 29 years 
Est. start time 15:30 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Linda Lund Kristiansen  1984  Svmmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          27.90  WR 
Nina-Christin Winter  1983  SV Wasserfreunde 1898 Hannover  GER          29.20   
Jana Haemmer  1984  SV Neptun Kiel  GER          29.71   
Lucy Lloyd-Roach  1983  Trafford Metropolitan Borough  GBR          29.95   
Laura Benevenia  1981  Tuatha De  ITA          30.03   
Giulia Anfossi  1984  Tuatha De  ITA          30.11   
Zsuzsa Csobanki  1983  Sprint Fortuna SC  HUN          30.35   
Maria Hirsch  1983  SC Magdeburg  GER          30.49   
Bianca Lintker  1982  SC Osnabrck 04  GER          30.55   
10  Ana Bulicic  1981  JADRAN SPLIT  CRO          30.56   
11  Liisa Rty  1982  Cetus  FIN          30.63   
12  Kia Kilpinen  1981  Norrtlje Simklubb  SWE          31.04   
13  Henriette S Frederiksen  1985  U.S.G  DEN          31.23   
14  Christine Jaeggi  1981  Cally Masters Islington  GBR          31.31   
15  Katrin Gobba  1981  MTV Heide  GER          31.40   
16  Kate Smith  1982  City of Newcastle  GBR          31.64   
17  Suss Burckel Johanne  1985  CN OSTWALD  FRA          32.19   
18  Elisabeth Olivius  1983  IKSU Simning  SWE          32.61   
19  Alison Holman  1984  Santa Barbara Masters  USA          32.89   
20  Diana Pacheco  1984  Leixes Sport Clube  POR          32.91   
21  Stephanie Gulde  1981  SV Rotation Halle  GER          32.93   
22  Corinna Krebs  1984  SC Poseidon Berlin e.V.  GER          32.94   
23  Maria Veronica Ester  1982  Circulo de la Fuerza Aerea  ARG          33.33   
24  Uta Hillig  1985  Dresdner Delphine  GER          33.57   
25  Tiia Sievil  1985  Keravan Uimarit  FIN          33.60   
26  Eveline Lippet  1981  SSG Reutlingen Tbingen  GER          33.63   
27  Floriane Lambert  1982  UJS LA MULATIERE  FRA          33.80   
28  Carina Hertz  1983  Malm Kappsimningsklubb  SWE          33.81   
29  Laura Sulkava  1985  Vetehiset  FIN          33.83   
30  Anna Fenton  1982  Cally Masters Islington  GBR          33.93   
31  Line Ekander  1981  Aarhus GF  DEN          34.05   
32  Francesca Salvatori  1983  Rarinantes Legnano  ITA          34.10   
33  Jenni Svensson  1982  Malm Kappsimningsklubb  SWE          34.11   
34  Katharina Grtz  1984  SG Badenweiler-Neuenburg  GER          34.14   
35  Massari Flavia  1982  A.S.D.Bel Poggio Nuoto  ITA          34.21   
36  Katarzyna Walenta  1985  MKP Torunczyk Torun  POL          34.23   
37  Erika Pantzar  1981  IKSU Simning  SWE          34.26   
38  Gabriella Johnson  1981  Cally Masters Islington  GBR          34.34   
39  Theresa Meissner  1984  ESV Frankfurt/Oder  GER          34.37   
40  Audrey Portier  1984  Laval Aquatique Club  FRA          34.51   
41  Alice Roselli  1983  A.S.D. Gorizia Nuoto  ITA          34.65   
42  Sofia Borglin  1981  Malm Kappsimningsklubb  SWE          34.70   
43  Lisbeth Kristin Bjrn  1985  Roma  NOR          34.74   
43  Sophie Deroeux  1981  montigny-en-gohelle  FRA          34.74   
45  Juliana Alexandre-garcia  1984  El Milenio  CRC          34.84   
46  Katie Loker  1985  Calverton and Bingham  GBR          35.09   
47  Elena Moriggi  1985  RN Saronno  ITA          35.33   
48  Kimberly Thomas  1982  Bermuda Masters Swimming  BER          35.39   
49  Ekaterina Erofeeva  1983  Neva Stars  RUS          35.68   
50  Maria Olsson  1985  Gteborg Sim  SWE          35.86   
51  Ramona Stegemann  1983  SC Osnabrck 04  GER          35.94   
Alice Lebeau  1985  U.S.Chauvigny Natation  FRA          NT   
Andrea Boehm  1985  BSV Medizin Marzahn 1990 e.V.  GER          NT   
Cathie Paris  1982  LEO LAGRANGE S. B.  FRA          NT   
Elisa Filardo  1982  A.S.D. Flaminio sporting club  ITA          NT   
Elissa Gelleny  1981  Cally Masters Islington  GBR          NT   
Giulia Edo  1981  AP PADANA  ITA          NT   
Melanie Lange  1984  SG Erkelenz-Hckelhoven  GER          NT   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  07 August 2010 
Licensed to: Vstsvenska Simfrbundet  Print Time  16:40 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner