Resultat för XIII FINA WMC 2010 Valhalla venue
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass 5
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with lap times |
Competition name | XIII Fina World Masters Champi | Print Date | 07 August 2010 | |||
Competition place | Gothenburg Valhalla | Print Time | 16:40 | |||
Organizer | Fina/SSF | |||||
Pool | 50m | |||||
Competition date | 2010-08-02 |
Event 13, 50m Fly Women, Finals 85 - 89 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Nora Tausz Ronai | 1924 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 1:14.06 | CR | ||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 80 - 84 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Agnes Kiss | 1927 | Egri Senior Úszóklub | HUN | 1:08.42 | |||||
2 | Yoko Kobayashi | 1926 | YOUTH MACHIDA | JPN | 1:14.93 | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 75 - 79 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Mutsuko Furuhata | 1935 | HOTAKA SC | JPN | 1:01.15 | |||||
2 | Liselotte Hohlfeld | 1935 | SC Magdeburg | GER | 1:06.20 | |||||
3 | Helle Stukis | 1931 | U-Club Tallinn | EST | 1:06.33 | |||||
4 | Elena Placci | 1935 | Circulo de la Fuerza Aerea | ARG | 1:08.33 | |||||
5 | Glad Bryce | 1934 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 1:10.90 | |||||
6 | Christa Görnemann | 1934 | SC Magdeburg | GER | 1:13.35 | |||||
7 | Helga Wendt | 1935 | 3513 Wiking Kiel | GER | 1:13.38 | |||||
- | Kakimi Kazuko | 1931 | SENDAI KAKIMI CLUB | JPN | NT | |||||
- | Maria Helena Ruiz | 1932 | Mac-Nina | BRA | NT | |||||
- | Ruth Hertzberg | 1932 | Colorado Masters Swimming | USA | NT | |||||
- | Shirley McFarland | 1935 | Baddaginnie AUSSI | AUS | NT | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 70 - 74 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Christel Schulz | 1940 | SG Einheit Rathenow | GER | 38.08 | WR | ||||
2 | Marcela Stastna | 1937 | Bohemians Praha | CZE | 44.42 | |||||
3 | Janet Masters | 1940 | South Beds Masters | GBR | 49.49 | |||||
4 | Patricia Tullman | 1937 | usms-Florida Mavericks | USA | 51.45 | |||||
5 | Christa Svobodova | 1937 | SK Spolchemie Usti nad Labem | CZE | 51.88 | |||||
6 | Barbara Viedenz | 1940 | Düsseldorf SC 1898 | GER | 52.56 | |||||
7 | Marie-Luise Stolte | 1939 | AMTV-FTV Hamburg | GER | 53.43 | |||||
8 | Hiroko Sasaki | 1936 | YOUTH MACHIDA | JPN | 54.08 | |||||
9 | Karin Keil | 1940 | SC Magdeburg | GER | 54.40 | |||||
10 | Muriel Hitchcock | 1938 | Spencer Swim Team | GBR | 55.58 | |||||
11 | Birgitta Hjalmarsson | 1937 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 55.76 | |||||
12 | Mieko Nagaya | 1937 | ASAHIKAWA SS | JPN | 57.15 | |||||
13 | Hasegawa Toyoko | 1939 | SIGMA SC | JPN | 58.70 | |||||
14 | Kazuko Tanigawa | 1940 | Top Swimming Club | JPN | 1:00.30 | |||||
15 | Cecilia Silveira | 1937 | Minas Tenis Clube | BRA | 1:04.13 | |||||
16 | Masako Hasegawa | 1938 | Cfc Inasu | JPN | 1:06.54 | |||||
17 | Kako Tachibana | 1936 | HOSHIDA SS | JPN | 1:06.95 | |||||
18 | Jenny Ball | 1938 | ISLE OF WIGHT MARLINS | GBR | 1:08.90 | |||||
- | Noriko Hanaichi | 1940 | Blue Express | JPN | NT | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 65 - 69 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Gisela Pekarek | 1944 | Donau-Wien | AUT | 39.26 | |||||
2 | Jean Howard-Jones | 1943 | Spencer Swim Team | GBR | 42.45 | |||||
3 | Georgina Lopez | 1944 | MSBC | CAN | 43.73 | |||||
4 | Monika Senftleben | 1942 | SG Neukölln Berlin | GER | 44.46 | |||||
5 | Ivana Felgrova | 1942 | Bohemians Praha | CZE | 46.50 | |||||
6 | Annie Metzsch | 1945 | Odense Svømme Klub | DEN | 47.86 | |||||
7 | Katsue Nomura | 1942 | YOUTH MACHIDA | JPN | 48.70 | |||||
8 | Mieko Ota | 1944 | PS SENNAN SWIMMING | JPN | 50.20 | |||||
9 | Maria del Carmen Soria | 1944 | Circulo de la Fuerza Aerea | ARG | 50.25 | |||||
10 | Liudmila Zykova | 1941 | PKVVS | RUS | 52.83 | |||||
11 | Annie Cooke | 1944 | Campbelltown Australia | AUS | 53.04 | |||||
12 | Jarmila Sebenová | 1943 | Slavia UK Bratislava | SVK | 53.99 | |||||
13 | Toshiko Shimizu | 1942 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 57.64 | |||||
14 | Ann Louise Onton | 1943 | Connecticut Masters | USA | 58.06 | |||||
15 | Brigitte Mai | 1942 | SG Essen | GER | 58.42 | |||||
16 | Yasuko Yoshida | 1941 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 59.54 | |||||
17 | Nogi Taiko | 1942 | RN SAKURA | JPN | 59.80 | |||||
- | Gabriella Treggiari | 1945 | G.S. VV.F. | ITA | NT | |||||
- | Gunhild Schridde | 1944 | Helmstedter SV | GER | NT | |||||
- | Margareth Rudolf | 1944 | Salzburger Turnverein | AUT | NT | |||||
- | Michiko Tsukamoto | 1942 | West Sc Ueno | JPN | NT | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 60 - 64 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Charlotte Davis | 1950 | PNA | USA | 33.55 | |||||
2 | Conny Boer-Buijs | 1950 | ZV Vlaardingen Schiedam | NED | 34.83 | |||||
3 | Sanderina Kruger | 1949 | Cape Town Masters SC | RSA | 35.01 | |||||
4 | Marilyn Earp | 1950 | Warringah Masters Swimming | AUS | 35.76 | |||||
5 | Ellen Rockholm | 1948 | Sierra Marlins | USA | 36.90 | |||||
6 | Bitte Axling | 1946 | Danderyds Sim Club For Swimmin | SWE | 39.41 | |||||
7 | Sabine Morche-Bloch | 1950 | TSV Achim 1860 | GER | 40.27 | |||||
8 | Annerose Trobisch | 1947 | SG Frankfurt | GER | 40.46 | |||||
9 | Colleen Nelson | 1949 | Bermuda Masters Swimming | BER | 40.87 | |||||
10 | Harriet Bure | 1946 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | 40.92 | |||||
11 | Dawn Gledhill | 1950 | Manly | AUS | 42.01 | |||||
12 | Christel Halbach | 1949 | SG Essen | GER | 42.31 | |||||
13 | Anete Monteiro | 1950 | Esporte Clube Pinheiros | BRA | 42.50 | |||||
14 | Aida Davis | 1948 | Peru Masters | PER | 42.88 | |||||
15 | Gabriele Fischer | 1950 | WaSpo Herringen | GER | 43.14 | |||||
16 | Roberta Turini | 1948 | Andrea Doria | ITA | 43.54 | |||||
17 | Dietlind Weise | 1948 | TG Kitzingen | GER | 45.67 | |||||
18 | Nishibu Tomoko | 1947 | DAUPHINS MAKUHARI | JPN | 45.82 | |||||
19 | Zsuzsanna Z. Kertesz | 1950 | Senior Delfinek SE | HUN | 46.37 | |||||
20 | Isolde König | 1948 | SV Halle e.V. | GER | 46.82 | |||||
21 | Uta Schneider | 1949 | SCR Bremgarten | SUI | 47.01 | |||||
22 | Masako Kodama | 1950 | TOKOROZAWA YMCA | JPN | 48.57 | |||||
23 | Kazuko Yokota | 1947 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 50.85 | |||||
24 | Vera Lucia Figueiredo | 1947 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 52.16 | |||||
- | Alena Kovarova | 1949 | PVK Brno | CZE | NT | |||||
- | Bianca Cosenza | 1949 | Club de Regatas Flamengo | BRA | NT | |||||
- | Carol Taggart | 1949 | Illinois Masters | USA | NT | |||||
- | Enomoto Yo | 1949 | SF SHIROKANE | JPN | NT | |||||
- | Epp Kaljo | 1950 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | NT | |||||
- | Marion Schlottau | 1950 | FWV Vorwärts Hamburg | GER | NT | |||||
- | Nancy Holt | 1949 | MOST | USA | NT | |||||
- | Rabia Sevil Gemicioglu | 1947 | Galatasaray | TUR | NT | |||||
- | Sue Joubert | 1948 | Fremantle Masters | AUS | NT | |||||
- | Takeko Okuno | 1950 | Konami Nishinomiya | JPN | NT | |||||
- | Olechnicka Witoslawa | 1950 | WKS Flota Gdynia | POL | DSQ | GM | ||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 55 - 59 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | Luleå Simsällskap | SWE | 34.10 | |||||
2 | Gunilla Leinsköld | 1955 | Simklubben Neptun | SWE | 34.97 | |||||
3 | Jeanne Lappin | 1955 | 027-GERM | USA | 35.23 | |||||
4 | Jutta Dr.meeuw | 1954 | SG Wuppertal | GER | 36.26 | |||||
5 | Catherine Besson | 1954 | Lagardère Paris Racing | FRA | 36.42 | |||||
6 | Jo Matthews | 1955 | Shear Magic Masterton Masters | NZL | 36.90 | |||||
7 | Carmen Hanna | 1954 | Acuacol | COL | 37.69 | |||||
8 | Jennifer Merritt | 1951 | SPONDON MASTERS | GBR | 38.15 | |||||
9 | Marcela Neimeister | 1952 | SV. Weinstadt | GER | 38.64 | |||||
10 | Alena Pospisilova | 1954 | Bohemians Praha | CZE | 38.87 | |||||
11 | Graciete Barros | 1955 | Academia D´stak | BRA | 39.98 | |||||
12 | Michaela Stockinger | 1955 | Donau-Wien | AUT | 40.76 | |||||
13 | Marion Bucher | 1955 | TelekomPost Sportgemeins. Köln | GER | 41.69 | |||||
14 | Keiko Ito | 1953 | AXTOS TAKINOMIZU | JPN | 43.14 | |||||
15 | Hiroko Mizutani | 1951 | CFC YOGA | JPN | 43.23 | |||||
16 | Kaarina Markkula | 1952 | Cetus | FIN | 43.37 | |||||
17 | Masako Suganuma | 1954 | TEAM KAIDO | JPN | 44.74 | |||||
18 | Trine Thoen | 1954 | Oslo Idrettslag | NOR | 48.32 | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 50 - 54 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Judith Hattle | 1960 | Carlisle Masters | GBR | 31.83 | |||||
2 | Elke Heide-Haury | 1959 | SSG Filder Neckar Teck | GER | 33.10 | |||||
3 | Chantal Rochat | 1960 | Morges Natation | SUI | 33.16 | |||||
4 | Susan Ingraham | 1959 | Masters of South Texas | USA | 33.40 | |||||
5 | Astrid Rendez | 1960 | SC Poseidon Berlin e.V. | GER | 33.72 | |||||
6 | Aroma Martorell | 1958 | Mac-Nina | BRA | 33.99 | |||||
7 | Mathilde Vink | 1958 | SWOL 1894 | NED | 34.16 | |||||
8 | Elizabeth Cosgrave | 1958 | Trojan Swimming Club | IRL | 34.17 | |||||
9 | Marianne Ørstrøm Andersen | 1958 | Nakskov Svømme Klub | DEN | 34.26 | |||||
10 | Herlinde Toth | 1959 | Schwimmunion Perchtoldsdorf | AUT | 34.87 | |||||
11 | Morand Sophie | 1960 | ACBB | FRA | 35.23 | |||||
12 | Francine De Pachtere | 1960 | Etoile Sportive Seynod Nat. | FRA | 35.52 | |||||
13 | Ann Senn | 1958 | Minnesota Masters | USA | 35.84 | |||||
14 | Marijke Kraak | 1960 | W.S. Twente | NED | 36.70 | |||||
15 | Cokie Lepinski | 1959 | Marin Pirates Masters | USA | 36.94 | |||||
16 | Ingrid Strugstad | 1960 | Roma | NOR | 37.28 | |||||
17 | Dawn Jaeger | 1956 | PNA | USA | 37.39 | |||||
18 | Beth Smith | 1960 | 034-NTEX | USA | 37.40 | |||||
19 | Judith Van Britsom | 1959 | Brabo | BEL | 37.47 | |||||
20 | Annika Nilsson | 1960 | Skuru Idrottsklubb | SWE | 37.88 | |||||
21 | Maria Ludovica Allevi | 1959 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 37.89 | |||||
22 | Leslie Dolan | 1957 | Tamalpais Aquatic Masters | USA | 38.06 | |||||
23 | Tineke Traa-Wolthuis | 1957 | Aqualero | NED | 38.10 | |||||
24 | Anne Morrissey | 1960 | Phoenix | IRL | 38.11 | |||||
25 | Sidobre Catherine | 1957 | Lagardère Paris Racing | FRA | 38.79 | |||||
26 | Gina Berliner | 1956 | Växjö Simsällskap | SWE | 39.06 | |||||
27 | Ana Maria M. Escutia | 1957 | CLUB NAUTICO ZARATE | ARG | 39.17 | |||||
28 | Unni Priscilla Salte | 1960 | Roma | NOR | 39.55 | |||||
29 | Dorothea Elisabeth Jäger | 1957 | Schwimmverein Weixdorf | GER | 39.63 | |||||
30 | Janine Boivin | 1960 | Team Quebec | CAN | 39.83 | |||||
31 | Masami Inazawa | 1958 | Coconut Wellness Club Asoda | JPN | 40.12 | |||||
32 | Cathrin Ljunggren | 1959 | Kalmar Simsällskap | SWE | 40.42 | |||||
33 | Rhonda Price | 1957 | Long Tan Legends | AUS | 41.64 | |||||
34 | Elke Kalz | 1957 | SSV Senftenberg | GER | 42.67 | |||||
35 | Martina Bartz | 1957 | Warendorfer SU | GER | 42.82 | |||||
36 | Françoise Mouton | 1958 | Embourg Natation | BEL | 42.92 | |||||
37 | Nancy Knowles | 1957 | Swift Swimming | BAH | 43.80 | |||||
38 | Karin K-Willburger | 1960 | Sport Union Annen | GER | 44.18 | |||||
39 | Lyudmyla Khiresh | 1957 | Lviv Euro | UKR | 44.20 | |||||
40 | Carin Liley | 1958 | MTV Segeberg | GER | 44.41 | |||||
- | Françoise Joly | 1956 | tritons lumbrois | FRA | NT | |||||
- | Geneviève Pascaud | 1958 | BEC - BORDEAUX | FRA | NT | |||||
- | Marlies Kinzel | 1960 | the mermaids | AUT | NT | |||||
- | Rosanna Dantone | 1960 | la wellness | ITA | NT | |||||
- | Therese Crollick | 1957 | Duck Creek Mountain | AUS | NT | |||||
- | Yvonne Schwarz | 1960 | Tvg Drochtersen | GER | NT | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 45 - 49 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Nataliya Matveeva | 1965 | Chayka | RUS | 29.90 | CR | ||||
2 | Maria Norberg | 1963 | Kristianstads SLS | SWE | 30.29 | CR | ||||
3 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | SWE | 31.05 | |||||
4 | Cecilia Stanford | 1961 | Cape Town Masters SC | RSA | 31.67 | |||||
5 | Sybille Ermisch | 1964 | SV Halle e.V. | GER | 31.96 | |||||
6 | Monica Coro | 1962 | Aquafit Casale A.S.D. | ITA | 32.21 | |||||
7 | Wilma van Velsen | 1964 | Montferland | NED | 32.70 | |||||
8 | Anja Ritter | 1964 | SG Stadtwerke München | GER | 32.76 | |||||
9 | Christina Hörbäck | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | SWE | 32.80 | |||||
10 | Carola Khouri | 1962 | AHSM | USA | 32.81 | |||||
11 | Kate Sørensen | 1961 | Glostrup Svømme Klub | DEN | 33.04 | |||||
12 | Elvira Kuzmina | 1965 | Duck´s Creek | RUS | 33.09 | |||||
13 | Elena Quintanilla | 1965 | Club Natacion Metropole | ESP | 33.26 | |||||
14 | Stefanie Niemietz | 1962 | SG Bayer Uerdingen | GER | 33.56 | |||||
15 | Tine Carstensen | 1962 | Næstved IF | DEN | 33.75 | |||||
16 | Kerstin Macht | 1962 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 34.51 | |||||
17 | Kristina Sund | 1964 | Kungsbacka Simsällskap | SWE | 34.54 | |||||
18 | Lucia Mezzopera | 1963 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 34.89 | |||||
19 | Mylene Ribeiro | 1961 | Mac-Nina | BRA | 35.75 | |||||
20 | Jutta Kratz | 1962 | SSG Saar Max Ritter | GER | 36.14 | |||||
21 | Annika Svanberg | 1962 | S77 Stenungsund | SWE | 36.22 | |||||
22 | Annelie Hallberg | 1961 | Anderstorps Simsällskap | SWE | 36.45 | |||||
23 | Florence Flourac | 1964 | CS CHAMONIX | FRA | 36.76 | |||||
24 | Maribel Fernandes | 1965 | Leixões Sport Clube | POR | 37.09 | |||||
25 | Andrea Nitzsche | 1965 | DSV Nixe Charlottenburg | GER | 37.14 | |||||
26 | Elisabeth Pålsson | 1963 | Göteborg Sim | SWE | 37.21 | |||||
27 | Emanuela Bittante | 1961 | ONDABLU s.c.s.d. | ITA | 37.40 | |||||
28 | Katleen Steffen | 1965 | SSV Senftenberg | GER | 37.61 | |||||
29 | Simona Montagnani | 1962 | MODENA NUOTO MASTER | ITA | 37.63 | |||||
30 | Siv Laila Eriksen | 1965 | Vardø SK | NOR | 37.75 | |||||
31 | Anna Edin | 1964 | Skuru Idrottsklubb | SWE | 37.97 | |||||
32 | Friderika Kerekes | 1965 | AZPC Amersfoort | NED | 38.03 | |||||
33 | Maikki Torsti | 1963 | Cetus | FIN | 38.54 | |||||
34 | Ruth Langebartels | 1964 | SG Erkelenz-Hückelhoven | GER | 38.62 | |||||
35 | Karin Söderman | 1964 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 38.68 | |||||
36 | Birgitta Flensburg | 1961 | Skuru Idrottsklubb | SWE | 39.05 | |||||
37 | Jette Kurtzhals | 1963 | Roskilde Svømning | DEN | 39.56 | |||||
38 | Mika Mitsumata | 1965 | SC GORO | JPN | 39.66 | |||||
39 | Helena Wallner | 1965 | Sundsvalls Simsällskap | SWE | 40.36 | |||||
40 | Gonzalez Ana Lucia | 1962 | El Milenio | CRC | 40.80 | |||||
41 | Corine Trova | 1963 | Pays Viennois Natation | FRA | 40.92 | |||||
42 | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | Stockholmspolisens Sim IF | SWE | 41.50 | |||||
43 | Annegret Birth | 1965 | SSV Ostring 93 e.V. | GER | 41.90 | |||||
44 | Tetyana Ivlyeva | 1963 | Gavrily4 Masters | UKR | 41.96 | |||||
45 | Paola Minardi | 1964 | A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza | ITA | 42.21 | |||||
46 | Maike Geerhardt | 1963 | BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. | GER | 42.33 | |||||
47 | Jelena Salewski | 1963 | Gavrily4 Masters | UKR | 42.88 | |||||
- | Alie Visser | 1964 | H.Z.P.C. Heerenveen | NED | NT | |||||
- | Anne Jönsson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | SWE | NT | |||||
- | Bj Marshall | 1962 | Alexandria Masters Swimming | USA | NT | |||||
- | Cintia Larrossa | 1965 | Clube Brilhante | BRA | NT | |||||
- | Cristiana Fiorenza | 1962 | C.S.I. Roma Flaminio | ITA | NT | |||||
- | Diane Harpold | 1963 | Colorado Masters Swimming | USA | NT | |||||
- | Kathleen Dickinson | 1962 | Ashington ASC | GBR | NT | |||||
- | Kathrin Stumpp | 1965 | LOK | GER | NT | |||||
- | Marie Sjöberg | 1962 | Helsingborgs Simsällskap | SWE | NT | |||||
- | Myriam Germann | 1962 | Pays Viennois Natation | FRA | NT | |||||
- | Olga Tikhomirova | 1963 | Pregel | RUS | NT | |||||
- | Patricia Cotti | 1963 | Lagardère Paris Racing | FRA | NT | |||||
- | Alessandra Leuzzi | 1963 | ASD G-UDINE | ITA | DSQ | BfG | ||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 40 - 44 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Sabine Leiding | 1969 | SV Rheinhausen 1913 e.V. | GER | 30.77 | |||||
2 | Johanna Feldtman | 1970 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 31.18 | |||||
3 | Bente Rist | 1967 | Masters Sørlandet | NOR | 31.29 | |||||
4 | Janne Thorstensen | 1966 | Masters Sørlandet | NOR | 31.71 | |||||
5 | Sonja Gwerder | 1970 | AMT | SUI | 31.84 | |||||
6 | Milena Barbieri | 1969 | Tuatha De | ITA | 31.97 | |||||
7 | Antje Praefcke | 1970 | SG Frankfurt | GER | 32.30 | |||||
8 | Csilla Csikany | 1968 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 32.37 | |||||
9 | Jolanda Oudkerk | 1967 | wsv speyer | GER | 32.44 | |||||
10 | Ann Celay | 1968 | IFK Lidingö Simklubb | SWE | 32.48 | |||||
11 | Maren Zwiesigk | 1968 | Berliner TSC | GER | 32.63 | |||||
12 | Walburga Warnke | 1966 | SC Magdeburg | GER | 32.69 | |||||
13 | Ulrika Feldtman | 1967 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 32.70 | |||||
14 | Kaisa Vuorio | 1967 | Helsingfors Simsällskap | FIN | 32.86 | |||||
15 | Sandra Joffroy | 1970 | BEC - BORDEAUX | FRA | 32.98 | |||||
16 | Caroline Girardet | 1970 | Cercle des Nageurs de Nyon | SUI | 33.18 | |||||
17 | Marja Haglund | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | SWE | 33.27 | |||||
18 | Maria Stella Almeida | 1969 | CLUBE PAINEIRAS DO MORUMBI | BRA | 33.36 | |||||
19 | Carolina Mauri | 1969 | El Milenio | CRC | 33.52 | |||||
20 | Tatiana Kalinina | 1966 | Pregel | RUS | 33.69 | |||||
21 | Sari Galsworthy | 1969 | Fremantle Masters | AUS | 33.73 | |||||
22 | Birgitta Olofsson | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | 33.77 | |||||
23 | Tiitta Elias | 1967 | Masters of South Texas | USA | 33.78 | |||||
24 | Beata Zubel | 1968 | KUAZS Uniwersytet Szczecinski | POL | 33.84 | |||||
25 | Katharina Ashauer | 1970 | SG Essen | GER | 34.13 | |||||
26 | Pia Möller | 1968 | Helsingborgs Simsällskap | SWE | 34.32 | |||||
27 | Jeanette Svanberg | 1970 | Simklubben Neptun | SWE | 34.88 | |||||
28 | Rossana Bevilacqua | 1970 | CORSICO NUOTO MASTER | ITA | 34.92 | |||||
29 | Yukari Iwayama | 1967 | JS Coulaines | FRA | 34.94 | |||||
30 | Catherine Shearn | 1969 | Basingstoke Bluefins SC | GBR | 34.98 | |||||
31 | Antje-Marie Horn | 1966 | PSV Delphin 1889 | GER | 35.18 | |||||
32 | Kathrin Niedermanner | 1970 | SV Lok Eilenburg | GER | 35.27 | |||||
33 | Susann Mariak | 1970 | Möllner SV | GER | 35.65 | |||||
34 | Rainy Goodale | 1970 | NEM | USA | 35.87 | |||||
35 | Henriett NovakneCseszregi | 1969 | Budapesti Delfinek SE | HUN | 36.02 | |||||
36 | Margaret Pozzo | 1968 | LRC Hong Kong | CHN | 36.31 | |||||
36 | Maricica Sabau | 1969 | TRIBEACH | USA | 36.31 | |||||
38 | Katarina Hallerstedt | 1966 | S77 Stenungsund | SWE | 36.44 | |||||
39 | Monica Moscatelli | 1968 | ASA Cinisello ASD | ITA | 36.48 | |||||
40 | Maria Elena Montaruli | 1969 | MODENA NUOTO MASTER | ITA | 36.61 | |||||
41 | Yvonne Prosser | 1968 | SV Lohhof e.V. | GER | 36.92 | |||||
42 | Gabriele Marzilger | 1968 | DSV Nixe Charlottenburg | GER | 37.03 | |||||
43 | Anja Burmeister | 1970 | AMTV-FTV Hamburg | GER | 37.22 | |||||
44 | Petra Weber | 1968 | SSG Saar Max Ritter | GER | 37.38 | |||||
45 | Gesa Birnstengel | 1970 | Schwimmverein Weixdorf | GER | 37.58 | |||||
46 | Beatrix Flemming | 1967 | Bad Homburger SC | GER | 38.73 | |||||
46 | Michela Bettin | 1969 | SNP | ITA | 38.73 | |||||
48 | Milena Melandri | 1970 | A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza | ITA | 38.93 | |||||
49 | Barbara Bellucci | 1969 | Polisportiva Eschilo 1 | ITA | 39.52 | |||||
50 | Claudia Cornejo | 1969 | Club Terrazas | PER | 40.07 | |||||
51 | Valeria Cacace | 1968 | S.S.D. Partenope Nuoto | ITA | 40.14 | |||||
- | Helen Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | SWE | NT | |||||
- | Karin Eriksson | 1968 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | NT | |||||
- | Michelle Robert | 1969 | El Milenio | CRC | NT | |||||
- | Miriam Reindl | 1967 | TSV 1847 Weilheim | GER | NT | |||||
- | Nicole Groleau | 1966 | Team Quebec | CAN | NT | |||||
- | Raffaella Chicco | 1968 | ASD G-UDINE | ITA | NT | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 35 - 39 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Anna Lohmann | 1975 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 29.42 | |||||
2 | Maria Rivera | 1973 | ECA MASTER | VEN | 29.68 | |||||
3 | Yudina Ekaterina | 1975 | All Stars | RUS | 29.98 | |||||
4 | Raquel Stellet | 1971 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 30.02 | |||||
5 | Rosaria Cassaro | 1974 | Waterpolopalermo | ITA | 30.84 | |||||
6 | Siubhan Drinnan | 1975 | Edmonton Master Swim Club | CAN | 31.11 | |||||
7 | Oxana Bronitskaya | 1972 | Tsunami | RUS | 31.28 | |||||
8 | Marcia Cossatis-Lima | 1972 | Mac-Nina | BRA | 31.64 | |||||
9 | Urte Jacobs | 1974 | Swim Team Elmshorn | GER | 31.71 | |||||
10 | Mia Jonsson | 1973 | Kristianstads SLS | SWE | 32.01 | |||||
11 | Alexandra Tessier | 1974 | Team Quebec | CAN | 32.48 | |||||
12 | Jenny Noack | 1975 | SV Poseidon Hamburg | GER | 32.50 | |||||
13 | Christine U.-Lindbom | 1971 | Täby Sim | SWE | 32.58 | |||||
13 | Sanda Mladenovic | 1975 | Riba | SLO | 32.58 | |||||
15 | Inga Wagner | 1973 | Hamburger Schwimmclub | GER | 32.90 | |||||
16 | Chacon Marcela | 1974 | El Milenio | CRC | 33.11 | |||||
17 | Tanja Kintrup | 1973 | SC Wiking Herne 1921 | GER | 33.23 | |||||
18 | Louise Cominato | 1974 | Academia Competition | BRA | 33.24 | |||||
19 | Sandra Boyens | 1974 | FC Voran Ohe | GER | 33.34 | |||||
20 | Michela Zanola | 1971 | Tuatha De | ITA | 33.77 | |||||
21 | Peyronon Sandy | 1972 | Dauphins Yssingelais | FRA | 33.79 | |||||
22 | Olga Veryukina | 1973 | Pregel | RUS | 33.87 | |||||
23 | Ulla Petzolt | 1973 | SSKC Poseidon Aschaffenburg | GER | 33.88 | |||||
24 | Ute Holt | 1973 | SG Erkelenz-Hückelhoven | GER | 33.97 | |||||
25 | Xhervelle Muriel | 1973 | Embourg Natation | BEL | 34.13 | |||||
26 | Vanessa Ancic | 1974 | CS CHAMONIX | FRA | 34.20 | |||||
27 | Ana Paula Sousa | 1973 | Academia Competition | BRA | 34.30 | |||||
28 | Carmen Trimbitas | 1973 | TRIBEACH | USA | 34.32 | |||||
29 | Betina Hillmayr | 1971 | SGS Hannover | GER | 34.87 | |||||
30 | Gabriele Schulenburg | 1973 | Bremischer Schwimmverein | GER | 35.36 | |||||
31 | Helena Persson | 1973 | Västerås Simsällskap | SWE | 35.42 | |||||
32 | Chizuyo Kinoshita | 1974 | AIM | JPN | 35.46 | |||||
33 | Annelie Sterling | 1972 | Västerås Simsällskap | SWE | 35.66 | |||||
34 | Sarah Berry | 1973 | Chelmsford Swimming Club | GBR | 36.02 | |||||
35 | Samantha Bardelli | 1975 | Centro Nuoto Montecatini | ITA | 36.03 | |||||
35 | Tove Bengtsson | 1973 | Stockholmspolisens Sim IF | SWE | 36.03 | |||||
37 | Nichelle Pajeau | 1974 | Evanston Masters | USA | 36.18 | |||||
38 | Rebecca Goldbach | 1974 | HT16 Hamburg | GER | 36.36 | |||||
39 | Camilla Davidsson | 1971 | Simklubben Triton | SWE | 36.41 | |||||
40 | Diaz Ninoska | 1971 | El Milenio | CRC | 36.52 | |||||
41 | Flavia Daniela Munteanu | 1973 | TRIBEACH | USA | 36.53 | |||||
42 | Sara Dozzini | 1973 | CORSICO NUOTO MASTER | ITA | 36.55 | |||||
43 | Tina Carlsson | 1972 | Västerås Simsällskap | SWE | 36.99 | |||||
44 | Luisa Forestali | 1971 | Nuoto Master Verona | ITA | 37.19 | |||||
45 | Karine Egiazaryan | 1974 | Butterfly Plus | RUS | 37.63 | |||||
46 | Grit Mäbert | 1971 | KSC Strausberg e.v. 4730 | GER | 37.72 | |||||
- | Celine Swiderski | 1974 | CL OMNISPORTS VERNOUILLET | FRA | NT | |||||
- | Elena Fadeeva | 1971 | All Stars | RUS | NT | |||||
- | N.renin Gemicioglu | 1971 | Galatasaray | TUR | NT | |||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 30 - 34 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Katja Trosien | 1977 | SV Wasserfreunde 1898 Hannover | GER | 29.30 | |||||
2 | Alexa Brown | 1979 | Brisbane Northside | AUS | 29.54 | |||||
3 | Antje Auhl | 1976 | SG Frankfurt | GER | 29.77 | |||||
4 | Laura Glass | 1980 | Dallas Aquatic Masters | USA | 29.81 | |||||
4 | Rebecca Fox | 1980 | Long Eaton | GBR | 29.81 | |||||
6 | Severine Volkhammer | 1980 | SV Gera | GER | 30.07 | |||||
7 | Silke Ihsen | 1978 | SV Wasserfreunde 1898 Hannover | GER | 30.37 | |||||
8 | Francesca Manerba | 1976 | AS Sogeis | ITA | 30.58 | |||||
9 | Nahomi Shirata | 1976 | GOLD RUSH | JPN | 30.81 | |||||
10 | Valeria Corbino | 1979 | T.C.Match Ball Siracusa | ITA | 30.87 | |||||
11 | Antje Wippich | 1980 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 30.90 | |||||
12 | Nathalie Bergeron | 1978 | CMN de Québec | CAN | 31.50 | |||||
13 | Lilla Fanni Asztalos | 1977 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 31.63 | |||||
14 | Lescrenier Marie | 1980 | CNEpinal | FRA | 31.86 | |||||
15 | Natalie Andersson | 1979 | Simklubben Triton | SWE | 32.01 | |||||
16 | Miriam Müller | 1978 | Hamburger Schwimmclub | GER | 32.29 | |||||
17 | Martina Daller | 1980 | Göteborg Sim | SWE | 32.58 | |||||
18 | Kristina Vasiliauskaite | 1979 | Gentofte Svømme Klub | DEN | 32.64 | |||||
19 | Gisela Noemi Angelico | 1979 | Libertador Natacion Masters | ARG | 32.68 | |||||
20 | Evgeniya Mchedlishvili | 1978 | Poseidon Moscow | RUS | 32.72 | |||||
21 | Francesca Buttarelli | 1980 | A.S.D. Flaminio sporting club | ITA | 32.99 | |||||
22 | Jillian Coll | 1979 | Limerick Masters | IRL | 33.08 | |||||
23 | Simona Baravalle | 1980 | 30 | ITA | 33.11 | |||||
24 | Ulla Nielsen | 1979 | Gentofte Svømme Klub | DEN | 33.49 | |||||
25 | Heather Lingner | 1976 | Evanston Masters | USA | 33.51 | |||||
26 | Katja Lerche | 1976 | Berliner TSC | GER | 33.57 | |||||
27 | Nadine Krautter | 1980 | TSV Achim 1860 | GER | 33.60 | |||||
28 | Katja Aernecke | 1977 | SC Magdeburg | GER | 33.70 | |||||
29 | Sarah Kinsey | 1979 | Borough of Kirklees SC | GBR | 33.81 | |||||
30 | Ana P Polidori Zechlinski | 1979 | Grêmio Náutico União | BRA | 33.89 | |||||
31 | Christine Kluetemeyer | 1979 | SSG Bremen/Bremerhaven | GER | 34.06 | |||||
32 | Johanna Johansson | 1978 | Täby Sim | SWE | 34.22 | |||||
33 | Marie Larsen | 1980 | Aalborg Svømmeklub | DEN | 34.50 | |||||
34 | Luciana Paula De Santis | 1979 | Agrupación Mar Natacion | ARG | 35.04 | |||||
35 | Cécile You | 1980 | SAINT SEBASTIEN NATATION | FRA | 35.12 | |||||
36 | Monica Loschi | 1977 | simply sport Pescara | ITA | 35.16 | |||||
37 | Anette Fröberg | 1977 | Helsingborgs Simsällskap | SWE | 35.21 | |||||
38 | Adrienne Monger | 1980 | Hemel Hempstead | GBR | 36.21 | |||||
39 | Romana Sirenko | 1976 | Lviv Euro | UKR | 36.43 | |||||
- | Barbara Fava | 1977 | Reggiana Nuoto | ITA | NT | |||||
- | Fabiana Favalli | 1976 | Butterfly Brescia | ITA | NT | |||||
- | Finazzi Federica | 1979 | ASD BERGAMO NUOTO | ITA | NT | |||||
- | Marina Schwarz | 1979 | Linz AG Sport | AUT | NT | |||||
- | Valentina Pizzin | 1978 | Nottoli Nuoto | ITA | NT | |||||
- | Valentina Martini | 1980 | Centro Nuoto Bastia | ITA | DSQ | BfI | ||||
Event 13, 50m Fly Women, Finals 25 - 29 years |
Est. start time 15:30 |
Place | Name | Born | Club | Finish | Status | |||||
1 | Linda Lund Kristiansen | 1984 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | DEN | 27.90 | WR | ||||
2 | Nina-Christin Winter | 1983 | SV Wasserfreunde 1898 Hannover | GER | 29.20 | |||||
3 | Jana Haemmer | 1984 | SV Neptun Kiel | GER | 29.71 | |||||
4 | Lucy Lloyd-Roach | 1983 | Trafford Metropolitan Borough | GBR | 29.95 | |||||
5 | Laura Benevenia | 1981 | Tuatha De | ITA | 30.03 | |||||
6 | Giulia Anfossi | 1984 | Tuatha De | ITA | 30.11 | |||||
7 | Zsuzsa Csobanki | 1983 | Sprint Fortuna SC | HUN | 30.35 | |||||
8 | Maria Hirsch | 1983 | SC Magdeburg | GER | 30.49 | |||||
9 | Bianca Lintker | 1982 | SC Osnabrück 04 | GER | 30.55 | |||||
10 | Ana Bulicic | 1981 | JADRAN SPLIT | CRO | 30.56 | |||||
11 | Liisa Räty | 1982 | Cetus | FIN | 30.63 | |||||
12 | Kia Kilpinen | 1981 | Norrtälje Simklubb | SWE | 31.04 | |||||
13 | Henriette S Frederiksen | 1985 | U.S.G | DEN | 31.23 | |||||
14 | Christine Jaeggi | 1981 | Cally Masters Islington | GBR | 31.31 | |||||
15 | Katrin Gobba | 1981 | MTV Heide | GER | 31.40 | |||||
16 | Kate Smith | 1982 | City of Newcastle | GBR | 31.64 | |||||
17 | Suss Burckel Johanne | 1985 | CN OSTWALD | FRA | 32.19 | |||||
18 | Elisabeth Olivius | 1983 | IKSU Simning | SWE | 32.61 | |||||
19 | Alison Holman | 1984 | Santa Barbara Masters | USA | 32.89 | |||||
20 | Diana Pacheco | 1984 | Leixões Sport Clube | POR | 32.91 | |||||
21 | Stephanie Gulde | 1981 | SV Rotation Halle | GER | 32.93 | |||||
22 | Corinna Krebs | 1984 | SC Poseidon Berlin e.V. | GER | 32.94 | |||||
23 | Maria Veronica Ester | 1982 | Circulo de la Fuerza Aerea | ARG | 33.33 | |||||
24 | Uta Hillig | 1985 | Dresdner Delphine | GER | 33.57 | |||||
25 | Tiia Sievilä | 1985 | Keravan Uimarit | FIN | 33.60 | |||||
26 | Eveline Lippet | 1981 | SSG Reutlingen Tübingen | GER | 33.63 | |||||
27 | Floriane Lambert | 1982 | UJS LA MULATIERE | FRA | 33.80 | |||||
28 | Carina Hertz | 1983 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 33.81 | |||||
29 | Laura Sulkava | 1985 | Vetehiset | FIN | 33.83 | |||||
30 | Anna Fenton | 1982 | Cally Masters Islington | GBR | 33.93 | |||||
31 | Line Ekander | 1981 | Aarhus GF | DEN | 34.05 | |||||
32 | Francesca Salvatori | 1983 | Rarinantes Legnano | ITA | 34.10 | |||||
33 | Jenni Svensson | 1982 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 34.11 | |||||
34 | Katharina Görtz | 1984 | SG Badenweiler-Neuenburg | GER | 34.14 | |||||
35 | Massari Flavia | 1982 | A.S.D.Bel Poggio Nuoto | ITA | 34.21 | |||||
36 | Katarzyna Walenta | 1985 | MKP Torunczyk Torun | POL | 34.23 | |||||
37 | Erika Pantzar | 1981 | IKSU Simning | SWE | 34.26 | |||||
38 | Gabriella Johnson | 1981 | Cally Masters Islington | GBR | 34.34 | |||||
39 | Theresa Meissner | 1984 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 34.37 | |||||
40 | Audrey Portier | 1984 | Laval Aquatique Club | FRA | 34.51 | |||||
41 | Alice Roselli | 1983 | A.S.D. Gorizia Nuoto | ITA | 34.65 | |||||
42 | Sofia Borglin | 1981 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 34.70 | |||||
43 | Lisbeth Kristin Bjørnø | 1985 | Roma | NOR | 34.74 | |||||
43 | Sophie Deroeux | 1981 | montigny-en-gohelle | FRA | 34.74 | |||||
45 | Juliana Alexandre-garcia | 1984 | El Milenio | CRC | 34.84 | |||||
46 | Katie Loker | 1985 | Calverton and Bingham | GBR | 35.09 | |||||
47 | Elena Moriggi | 1985 | RN Saronno | ITA | 35.33 | |||||
48 | Kimberly Thomas | 1982 | Bermuda Masters Swimming | BER | 35.39 | |||||
49 | Ekaterina Erofeeva | 1983 | Neva Stars | RUS | 35.68 | |||||
50 | Maria Olsson | 1985 | Göteborg Sim | SWE | 35.86 | |||||
51 | Ramona Stegemann | 1983 | SC Osnabrück 04 | GER | 35.94 | |||||
- | Alice Lebeau | 1985 | U.S.Chauvigny Natation | FRA | NT | |||||
- | Andrea Boehm | 1985 | BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. | GER | NT | |||||
- | Cathie Paris | 1982 | LEO LAGRANGE S. B. | FRA | NT | |||||
- | Elisa Filardo | 1982 | A.S.D. Flaminio sporting club | ITA | NT | |||||
- | Elissa Gelleny | 1981 | Cally Masters Islington | GBR | NT | |||||
- | Giulia Edo | 1981 | AP PADANA | ITA | NT | |||||
- | Melanie Lange | 1984 | SG Erkelenz-Hückelhoven | GER | NT | |||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 07 August 2010 |
Licensed to: Västsvenska Simförbundet | Print Time | 16:40 |