2022-07-01   19:53:49
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for XIII FINA WMC 2010 Valhalla venue

Below are all results from the competition shown by session.

Competition session 5

Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with lap times
Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with lap times 
 
  Competition name  XIII Fina World Masters Champi    Print Date  07 August 2010   
  Competition place  Gothenburg Valhalla    Print Time  16:39   
  Organizer  Fina/SSF         
  Pool  50m         
  Competition date  2010-08-02         
 
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 85 - 89 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Nora Tausz Ronai  1924  Club de Regatas Flamengo  BRA  3:49.41  6:39.38  10:26.83    13:11.37  CR 
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 80 - 84 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Toshiko Amano  1926  SUIEIKAI  JPN  5:38.84  9:13.84  13:47.68    16:38.00   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 75 - 79 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Ursula Froehlich  1935  Rheingauer Schwimm Club  GER  2:20.56  4:28.04  6:53.20    8:36.43   
Eulah Varty  1934  The Ontario Masters Swimmers  CAN  2:33.78  4:55.10  7:33.05    9:45.02   
Mae Waldie  1935  Team Quebec  CAN  2:47.96  5:05.33  7:55.24    9:55.93   
Michiko Tokano  1934  Tokyo DC Komazawa  JPN  2:41.06  5:15.29  8:33.48    10:52.51   
Hikichi Mayumi  1935  WAVE SENDAI  JPN  3:24.84  6:26.18  9:53.36    12:34.07   
Elena Placci  1935  Circulo de la Fuerza Aerea  ARG  3:04.68  6:16.54  9:37.23    12:42.36   
Maria Helena Ruiz  1932  Mac-Nina  BRA  4:29.99  8:33.45  12:12.76    15:29.97   
Ruth Hertzberg  1932  Colorado Masters Swimming  USA          NT   
Birthe Mller-Jensen  1932  Lyngby Svmmeklub  DEN          DSQ  BaE 
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 70 - 74 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Helga Reich  1936  SC Wiking Herne 1921  GER  1:54.55  4:03.82  6:14.35    8:01.16   
Hiroko Kobayashi  1940  Live Sport Shogen  JPN  2:01.31  4:18.07  6:36.08    8:28.16   
Cynthia Andrade  1939  Club de Regatas Flamengo  BRA  2:12.59  4:40.52  6:49.61    8:52.49   
Mitsuko Endo  1937  SC RENASSANCE WASEDA  JPN  2:14.92  4:33.71  7:07.12    9:00.89   
Sandra Lea  1939  Inverness  GBR  2:21.99  4:42.48  7:29.04    9:40.41   
Atsuko Takeuchi  1936  KYOEI SC  JPN  2:30.76  5:09.90  8:00.26    9:52.95   
Fusae Maruyama  1938  Saginuma  JPN  2:35.89  5:18.22  8:11.14    10:20.16   
Toshiko Tsuchiya  1938  NAGUMOSUIEIDO  JPN  2:51.21  5:26.71  8:26.67    10:26.38   
Lea Schoen  1937  Amaral Masters  BRA  3:06.80  5:56.44  9:25.16    11:40.47   
10  Shirley Dacey  1936  The Ontario Masters Swimmers  CAN  3:33.35  6:15.71  9:34.42    11:58.67   
11  Rita De Carolis  1940  AMATORI NUOTO SAVONA  ITA  3:05.00  6:14.10  9:34.10    12:15.51   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 65 - 69 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Elaine Blower  1945  Barnet Copthall Swimming Club  GBR  1:51.52  3:45.42  5:56.42    7:34.74   
Daniela Barnea  1944  Masters of South Texas  USA  1:47.23  3:47.76  5:45.89    7:36.86   
Mary Pohlmann  1945  St Louis Area Masters (SLAM)  USA  1:53.79  3:49.13  6:16.56    8:02.86   
Georgina Hamilton  1943  Barnet Copthall Swimming Club  GBR  1:58.23  4:10.65  6:22.16    8:07.95   
Herilene Freitas  1942  Club de Regatas Flamengo  BRA  2:01.11  3:57.42  6:25.09    8:14.75   
Sigrid Koch  1941  Helmstedter SV  GER  2:10.05  4:20.71  6:40.00    8:29.41   
Anne Long  1942  University of San Francisco  USA  2:20.56  4:30.39  6:53.90    8:44.65   
Matty van Der Veen  1944  Old Dutch  NED  2:09.58  4:41.11  6:59.31    8:56.66   
Mieko Ota  1944  PS SENNAN SWIMMING  JPN  2:07.24  4:45.69  7:14.87    9:07.49   
10  Saito Ryoko  1941  SAKURAMBO  JPN  2:28.17  5:11.97  7:38.70    9:42.04   
11  Fumika Harano  1941  Ogori SS Fukuoka  JPN  2:34.33  5:04.80  7:48.54    9:50.05   
12  Roswita Norris  1942  Davis Aquatic Masters  USA  2:58.35  5:24.04  7:53.38    10:06.33   
13  Ann Louise Onton  1943  Connecticut Masters  USA  2:20.05  6:32.57  10:10.67    10:10.67   
14  Rosalie Lutvey  1944  Toowoomba Tadpoles  AUS  2:44.82  5:28.66  8:28.85    10:32.82   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 60 - 64 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Charlotte Davis  1950  PNA  USA  1:22.08  3:01.55  4:50.03    6:08.99  WR 
Brigitte Merten  1946  SG Neuklln Berlin  GER  1:31.84  3:15.76  5:09.46    6:42.96   
Kira Makarova  1947  Neva Stars  RUS  1:34.88  3:17.71  5:12.41    6:43.20   
Jannekeyn Marie-jos  1950  union saint bruno bordeaux  FRA  1:39.18  3:19.62  5:21.56    6:52.21   
Elisabeth Reineke  1949  SSF Obernkirchen  GER  1:42.03  3:30.90  5:25.80    7:02.62   
Christie Hayes  1948  Connecticut Masters  USA  1:52.22  3:40.82  5:34.44    7:04.89   
Natalia Mikhaylova  1948  Olymp  RUS  1:49.72  3:31.35  5:40.97    7:10.81   
Dawn Gledhill  1950  Manly  AUS  1:42.84  3:38.56  5:42.22    7:17.40   
Tracy Clarkson  1949  Brisbane Northside  AUS  1:52.51  3:45.28  5:56.54    7:28.10   
10  Denise Feltz  1947  AS Gien Natation  FRA  1:50.44  3:52.50  5:54.31    7:29.33   
11  Ruth Stbert  1949  SG Neuklln Berlin  GER  1:51.37  3:55.07  6:00.96    7:37.87   
12  Helen Jenkins  1946  Southport Swimming Club  GBR  1:51.39  3:47.40  5:48.32    7:45.87   
13  Leonor Garcia Tinajero  1949  Acuatica Nelson Vargas  MEX  2:00.77  4:16.38  6:22.52    8:21.89   
14  Elza Marina MazzeiAdolpho  1946  Esporte Clube Pinheiros  BRA  2:09.27  4:11.91  6:36.61    8:23.08   
15  Antoinette Gilding  1950  W.S. Twente  NED  2:13.17  4:13.21  6:39.96    8:34.22   
16  Catherine Watmough  1949  Surrey Park Seahorses  AUS  2:03.98  4:27.26  6:52.96    8:47.61   
17  Maria Cioffi  1950  ADQUACENARED  ARG  2:26.79  4:49.07  7:07.22    9:09.06   
18  Mikiko Watanabe  1950  REDS GIFU CHUO SS  JPN  2:44.18  4:57.07  7:21.89    9:37.23   
Bianca Cosenza  1949  Club de Regatas Flamengo  BRA          NT   
Epp Kaljo  1950  The Ontario Masters Swimmers  CAN          NT   
Keiko Inagaki  1949  Kappa Ladies Club  JPN          DSQ  BaD 
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 55 - 59 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Laura Vaca  1953  ANV Mexico  MEX  1:23.63  3:02.36  4:51.19    6:13.20   
Junko Sato  1954  Ryogoku Kingyo  JPN  1:24.37  3:08.08  5:03.46    6:25.86   
Irina Shangina  1955  Neva Stars  RUS  1:32.54  3:16.48  4:57.09    6:29.13   
Marion Hillenbrand  1954  SG Stadtwerke Mnchen  GER  1:34.45  3:22.54  5:09.06    6:44.49   
Araceli Rodriguez  1955  Acuatica Nelson Vargas  MEX  1:38.79  3:28.89  5:17.07    6:46.78   
Thrse Sharkey  1955  Winelands  RSA  1:51.94  3:30.52  5:30.94    6:57.62   
Jo Matthews  1955  Shear Magic Masterton Masters  NZL  1:29.72  3:20.88  5:18.85    6:58.19   
Claudia Koch  1952  Stadtwerke Mnchen  GER  1:34.20  3:27.24  5:25.92    7:00.88   
Alena Pospisilova  1954  Bohemians Praha  CZE  1:41.80  3:35.21  5:32.79    7:06.29   
10  Elena Kolyadina  1955  Pregel  RUS  1:47.96  3:47.27  5:41.03    7:21.84   
11  Alison Wilson  1954  Shrewsbury  GBR  1:48.66  3:37.52  5:48.31    7:28.19   
12  Adrian Yveline  1952  CN MORLAIX  FRA  1:49.15  3:48.11  5:56.58    7:33.49   
13  Diane Ragalie  1952  Illinois Masters  USA  1:51.63  3:52.70  6:01.12    7:34.01   
14  Heike Drger  1952  Helmstedter SV  GER  1:56.17  3:51.84  5:58.62    7:46.81   
15  Brigitte Weinzierl  1952  SV Lohhof e.V.  GER  1:59.09  4:01.23  6:09.74    7:56.05   
16  Lcia Silva  1954  Club de Regatas Flamengo  BRA  1:52.54  3:58.23  6:15.61    7:56.43   
17  Genevieve Langlois Lordez  1953  Lagardre Paris Racing  FRA  1:56.34  4:02.34  6:19.83    8:02.73   
18  Rosario Castillo  1951  Fundacio Claror  ESP  2:08.91  4:24.37  6:46.45    8:42.11   
19  Maria deFtima Reis Pires  1954  Brasilia Masters  BRA  2:16.16  4:36.31  6:55.67    8:52.65   
20  Linda Callaway  1953  Masters of South Texas  USA  2:14.63  4:34.27  7:05.16    8:56.31   
21  Viviana Yoquet  1955  SANTAFESINOS DE NEUQUEN  ARG  2:17.38  4:35.45  6:55.41    9:00.44   
Rosa Eimannsberger  1952  ESN Nanterre  FRA          NT   
Graciete Barros  1955  Academia Dstak  BRA          DSQ  BrL 
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 50 - 54 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Judith Hattle  1960  Carlisle Masters  GBR  1:17.04  2:48.32  4:29.31    5:56.39   
Colette Crabbe  1956  Oregon  USA  1:19.74  2:55.71  4:37.58    6:01.10   
Renate Christ  1960  SC Wiking Herne 1921  GER  1:23.06  3:04.15  4:48.22    6:11.90   
Amanda Heath  1957  Spencer Swim Team  GBR  1:25.15  3:06.43  4:47.30    6:12.24   
Denise Brown  1959  Michigan Masters  USA  1:22.48  2:57.75  4:53.53    6:13.78   
Aleksandra Niespodziana  1958  MASTERS ASTORIA BYDGOSZCZ  POL  1:21.63  3:03.70  4:56.31    6:21.50   
Patricia Verhagen vd Helm  1959  AquAmigos  NED  1:25.97  3:06.68  5:01.55    6:23.13   
Birgit Holmstoel  1960  SC Steinhagen-Amshausen  GER  1:27.76  3:15.40  4:58.10    6:26.17   
Larisa Nagovitsyna  1959  Tsunami  RUS  1:26.54  3:05.35  4:56.42    6:27.34   
10  Toshimi Sato  1959  Konami Sayama  JPN  1:38.34  3:18.79  5:04.03    6:35.58   
11  Sue Jensen  1960  New England Masters  USA  1:31.67  3:20.38  5:16.45    6:38.31   
12  Olga Kedrova  1960  Poseidon Moscow  RUS  1:34.98  3:20.83  5:10.01    6:39.91   
13  Robin OLeary  1957  USMS PNA  USA  1:39.40  3:22.64  5:12.12    6:40.64   
14  Dawn Jaeger  1956  PNA  USA  1:25.81  3:15.24  5:12.22    6:43.65   
15  Natalia Aleshchenko  1957  Pregel  RUS  1:32.50  3:24.42  5:21.33    6:54.49   
16  Ana Maria M. Escutia  1957  CLUB NAUTICO ZARATE  ARG  1:31.68  3:20.03  5:21.42    6:55.15   
17  Hella Dietze  1958  Chemnitzer SG Helbersdorf  GER  1:41.45  3:33.58  5:29.23    7:01.30   
18  Aranzazu Arnega  1957  Tenerife Masters  ESP  1:40.44  3:32.71  5:28.30    7:01.51   
19  Anne Morrissey  1960  Phoenix  IRL  1:35.86  3:37.64  5:28.74    7:01.91   
20  Shelagh Bantock  1956  London Silver Dolphins  CAN  1:43.36  3:35.72  5:39.20    7:11.84   
21  Rosana Andrade  1960  Masters of South Texas  USA  1:39.33  3:26.17  5:35.20    7:12.79   
22  Pia van der Molen  1960  H.Z.P.C. Heerenveen  NED  1:47.25  3:38.15  5:43.11    7:19.10   
23  Rocio De Vergara  1960  CLUB NATACION VILLALBA  ESP  1:49.26  3:36.38  5:38.97    7:19.51   
24  Sylvie Godart  1960  Stade Valeriquais Natation  FRA  1:47.62  3:45.96  5:50.65    7:21.87   
25  Carmen Foz Baldiz  1960  CLUB NATACION COVIBAR RIVAS  ESP  1:56.55  4:08.28  6:20.32    8:17.68   
26  Mariko Ukai  1956  CFC MORIOKA  JPN  2:16.76  4:18.20  6:42.38    8:25.92   
27  Ursula Manhart  1958  Union Suedstadt  AUT  2:05.01  4:30.06  6:45.62    8:39.61   
Marina Roshchina  1956  Troyka  RUS          NT   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 45 - 49 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Marzena Kulis  1964  Team Marche Master  ITA  1:14.78  2:48.99  4:19.51    5:37.03   
Dorit Gierke  1965  WV Wunstorf  GER  1:16.31  2:47.72  4:27.64    5:42.55   
Susanne Reibel-Oberle  1964  SSV Lahr  GER  1:11.87  2:40.76  4:22.62    5:43.11   
Anette Philipsson  1965  Linkpings Allmnna SS  SWE  1:16.38  2:47.50  4:28.09    5:45.58   
Marta Rumyantseva  1964  Tsunami  RUS  1:25.94  3:01.22  4:40.61    6:03.66   
Rita Lzr  1962  Egri Senior szklub  HUN  1:31.89  2:59.63  4:45.69    6:06.97   
Sandrine Le Meur  1964  CL OMNISPORTS VERNOUILLET  FRA  1:19.68  3:00.89  4:47.82    6:11.39   
Ellen Garne  1965  Gentofte Svmme Klub  DEN  1:25.67  3:03.17  4:50.05    6:13.98   
Monika Dechert  1963  Schwimmclub Holzland  GER  1:25.89  3:08.86  5:02.62    6:28.66   
10  Svetlana Kozlova  1965  Neva Stars  RUS  1:34.44  3:14.43  5:01.75    6:34.63   
11  Maryna Poliakova  1963  Gavrily4 Masters  UKR  1:40.97  3:19.25  5:10.80    6:39.63   
12  Camacho Martha  1965  El Milenio  CRC  1:34.68  3:24.81  5:12.32    6:42.61   
13  Mara Regina Matheu  1964  Guatemaster  GUA  1:42.59  3:30.95  5:24.18    6:55.69   
14  Annegret Birth  1965  SSV Ostring 93 e.V.  GER  1:38.54  3:24.74  5:22.60    6:59.10   
15  Emanuela Bittante  1961  ONDABLU s.c.s.d.  ITA  1:43.77  3:39.03  5:33.06    7:11.65   
16  Mercedes Martin Crespo  1962  CLUB NATACION COVIBAR RIVAS  ESP  1:48.05  3:50.59  5:45.07    7:19.94   
17  Therin Sergine  1964  ANDERNOS ESPADONS-THALASSA  FRA  1:52.40  3:58.37  5:56.06    7:33.19   
18  Tatiana Abu Nijmeh  1965  Stockholmspolisens Sim IF  SWE  1:43.14  3:46.40  5:55.15    7:34.62   
19  Shizuka Yasuda  1964  Renaissance Sangenjaya  JPN  1:48.57  3:55.02  6:07.59    7:42.93   
20  Alie Visser  1964  H.Z.P.C. Heerenveen  NED  1:46.19  3:43.45  5:53.88    7:47.18   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 40 - 44 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Caroline Girardet  1970  Cercle des Nageurs de Nyon  SUI  1:15.12  2:43.92  4:24.46    5:41.49   
Laura Palasciano  1970  Circolo Canottieri Aniene  ITA  1:14.23  2:41.40  4:25.89    5:41.99   
Nora Haide Toledano  1969  Casablanca Mxico  MEX  1:16.41  2:43.77  4:32.59    5:55.98   
Lucilla Corio  1966  RN Saronno  ITA  1:21.04  2:53.89  4:48.63    6:09.84   
Anna-Carin Nordin  1970  IFK Liding Simklubb  SWE  1:21.67  2:58.49  4:50.95    6:15.12   
Olena Ierantseva  1966  Aqua Masters Swim Club Kiev  UKR  1:39.31  3:13.80  5:05.12    6:34.85   
Teodora Knig  1966  TSV Vorhalle  GER  1:31.26  3:13.44  5:05.62    6:36.28   
Estelle Lecureur  1968  Club Nautique Le Havre  FRA  1:34.40  3:20.00  5:20.99    6:53.02   
Barbara Verginelli  1969  Due Ponti  ITA  1:37.24  3:19.12  5:20.52    6:58.88   
10  Anne Leroy  1967  DAUPHINS CHATELLERAULT  FRA  1:45.05  3:36.64  5:32.86    7:12.96   
Ursula Schrck  1966  Libertador Natacion Masters  ARG          DSQ  BrL 
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 35 - 39 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
sa Neij  1972  Jnkpings Simsllskap  SWE  1:10.58  2:30.98  4:07.39    5:20.69   
Oxana Bronitskaya  1972  Tsunami  RUS  1:14.83  2:40.69  4:15.27    5:28.62   
Claudia Nuez Nuez  1974  Asoc. Jose Hernandez  ARG  1:12.90  2:35.00  4:11.16    5:29.02   
Marit Breitfeld  1975  Hamburger Schwimmclub  GER  1:12.46  2:44.88  4:13.27    5:29.02   
Cecilia Kentell  1975  Malm Kappsimningsklubb  SWE  1:13.62  2:42.27  4:17.15    5:33.66   
Nicola Latty  1971  Oundle and District  GBR  1:12.93  2:41.37  4:22.30    5:36.07   
Dora Cerva  1974  Sprint Fortuna SC  HUN  1:13.12  2:42.27  4:18.98    5:36.08   
Ulrike Dscher  1974  SV Poseidon Hamburg  GER  1:10.97  2:43.33  4:20.72    5:38.81   
Jane Kelsey  1975  Red Tide of NY  USA  1:15.10  2:41.82  4:26.21    5:39.26   
10  Monika Messner  1973  SU citynet@Hall  AUT  1:17.49  2:46.50  4:30.17    5:49.68   
11  Xhervelle Muriel  1973  Embourg Natation  BEL  1:19.01  2:53.24  4:31.37    5:50.87   
12  Karen Driver  1971  Colne ASC  GBR  1:26.92  3:02.47  4:42.08    5:59.45   
13  Katja Hechel  1971  SG Glems  GER  1:21.96  2:54.85  4:40.31    6:02.13   
14  Sarah Knapman  1972  Eastbourne Swimming Club  GBR  1:22.84  2:57.69  4:44.25    6:04.67   
15  Claire Amner  1974  Cape Town Masters SC  RSA  1:27.10  3:00.86  4:43.55    6:06.08   
16  Liselotte Joling  1975  PSV  NED  1:24.48  3:02.96  4:44.68    6:07.98   
17  Mercedes Aybar  1972  Dominicana Masters  DOM  1:23.63  3:00.94  4:51.50    6:15.76   
18  Tatiana Debellemanire  1975  Marcq Natation  FRA  1:32.11  3:08.72  4:55.81    6:21.61   
19  Nichelle Pajeau  1974  Evanston Masters  USA  1:31.74  3:19.53  5:03.31    6:32.15   
20  Giada Pucci  1975  Centro Nuoto Bastia  ITA  1:33.56  3:23.30  5:08.02    6:36.03   
Maria Teresa Aguilar  1975  BUAP  MEX          NT   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 30 - 34 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Alexandra Janitzki  1980  Waspo 08 Gttingen  GER  1:09.89  2:33.63  3:58.68    5:09.95   
Valerie Hadd  1978  English Bay Swim Club  CAN  1:11.48  2:32.26  4:02.73    5:15.37   
Velez Anne  1979  SO Millau natation  FRA  1:12.09  2:34.60  4:03.39    5:16.25   
Maria Vitazka  1979  Malm Kappsimningsklubb  SWE  1:13.35  2:38.28  4:12.29    5:24.17   
Lucia Bussotti  1979  Amici del Nuoto Firenze  ITA  1:15.48  2:39.46  4:11.36    5:28.52   
Anna Barnes  1980  Picton Masters  AUS  1:12.45  2:40.55  4:13.50    5:29.73   
Viola Oertel  1976  SG Dreieich  GER  1:11.87  2:41.71  4:16.91    5:35.73   
Daniela Lange  1976  SC Hellas Einbeck  GER  1:15.27  2:45.36  4:27.71    5:38.89   
Katharine Nimmo  1976  Gloucester Masters  GBR  1:13.60  2:44.27  4:24.20    5:39.49   
10  Alison Peakman  1979  Birmingham Masters  GBR  1:15.84  2:40.55  4:21.95    5:41.60   
11  Christine Kluetemeyer  1979  SSG Bremen/Bremerhaven  GER  1:16.12  2:51.19  4:32.06    5:51.98   
12  Johanna Johansson  1978  Tby Sim  SWE  1:19.36  2:54.07  4:34.40    5:52.53   
13  Gisela Noemi Angelico  1979  Libertador Natacion Masters  ARG  1:18.61  2:52.68  4:36.38    5:57.98   
14  Emma Davies  1979  City of Derby Swimming Club  GBR  1:19.78  2:53.44  4:41.14    5:59.37   
15  Emerentia Knebel  1976  KZPC Kerkrade  NED  1:20.59  2:54.71  4:42.78    6:03.67   
16  Clizia Borrello  1976  ASA Cinisello ASD  ITA  1:21.05  2:52.42  4:41.91    6:06.80   
17  Meri Viljanen  1980  Nummelan Kisaajat  FIN  1:21.35  2:56.17  4:40.15    6:07.34   
18  Monica Ramirez  1977  Casablanca Mxico  MEX  1:21.86  3:05.67  4:47.42    6:11.18   
19  Cline Clogenson  1980  Neptune Club de France  FRA  1:25.56  3:04.43  4:49.88    6:16.28   
20  Rosemarie Twomey  1976  Dolphin Masters  IRL  1:19.45  3:00.86  4:51.04    6:17.54   
21  Paula Pajanian  1976  Club de Regatas Flamengo  BRA  1:23.73  3:05.48  4:58.47    6:29.85   
22  Yvonne Gerritsen  1980  DES  NED  1:28.74  3:18.01  5:04.01    6:37.88   
Sabine Desagre  1977  Orca Natation Soignies  BEL          NT   
                     
 
Event 9, 400m Ind Me Women, Finals 25 - 29 years 
Start time 09:00 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Marit Blmer  1984  SG Ruhr  GER  1:12.39  2:35.74  4:09.03    5:19.92   
Susanne Hock  1983  TV Bad Mergentheim  GER  1:15.51  2:42.03  4:11.42    5:28.83   
Nele Vanbuel  1985  Barvaux  BEL  1:10.93  2:38.86  4:08.47    5:29.20   
Sara English  1982  Castlebar  IRL  1:14.76  2:40.17  4:15.24    5:33.45   
Ana Elisa Rodal Rosas  1982  Casablanca Mxico  MEX  1:13.46  2:45.59  4:21.26    5:35.23   
Nadya Putter  1983  ZV Vlaardingen Schiedam  NED  1:13.00  2:38.67  4:21.00    5:38.32   
Cecile van Oppen  1982  Cally Masters Islington  GBR  1:14.79  2:42.52  4:22.59    5:40.49   
Victoria Hillenbrand  1984  SG Stadtwerke Mnchen  GER  1:19.03  2:45.58  4:21.96    5:40.91   
Diletta Lugano  1984  Derthona Nuoto  ITA  1:10.63  2:37.60  4:21.29    5:41.71   
10  Virginie Graveleau  1985  CA Cholet  FRA  1:20.96  2:49.22  4:25.08    5:45.86   
11  Britta Weber  1982  SG Wuppertal  GER  1:18.48  2:50.59  4:27.02    5:45.89   
12  Magdalena Bolewska  1984  MKP Torunczyk Torun  POL  1:15.45  2:46.17  4:21.72    5:46.22   
13  Ingrid von Beckmann  1982  Cally Masters Islington  GBR  1:16.85  2:48.93  4:23.23    5:46.24   
14  Grace C. MUOZ LOZANO  1982  CLUB DEPORTIVO DIANA QUINTANA  ECU  1:17.77  2:47.75  4:31.26    5:49.80   
15  Tina Matt  1984  SC Villingen  GER  1:17.85  2:54.63  4:33.19    5:52.99   
16  Myriam Desroches  1983  Team Quebec  CAN  1:23.50  2:59.06  4:40.87    6:01.57   
17  Ctia Valente  1984  Clube de Campismo Luz e Vida  POR  1:27.43  3:00.01  4:42.24    6:06.31   
18  Katharina Grtz  1984  SG Badenweiler-Neuenburg  GER  1:20.11  2:57.53  4:42.64    6:07.70   
19  Line Ekander  1981  Aarhus GF  DEN  1:23.57  3:03.55  4:45.40    6:07.81   
20  Linda Hoogendam  1983  dELFT  NED  1:22.51  2:54.28  4:50.17    6:08.58   
21  Annika Langer  1982  SC Hakoah Wien  AUT  1:26.97  3:03.38  4:50.90    6:19.81   
22  Christina Herbold  1981  1. FCN  GER  1:29.05  3:05.92  4:55.21    6:25.03   
23  Linda Holmberg  1981  Simklubben Triton  SWE  1:20.99  2:57.66  4:52.22    6:26.34   
Annette Vogelsang  1984  Z.V. De Bron  NED          NT   
Katja Buntins  1985  SC Humboldt  GER          NT   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  07 August 2010 
Licensed to: Vstsvenska Simfrbundet  Print Time  16:39 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner