Resultat för XIII FINA WMC 2010 Lundby venue
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 34 (Finals) - Per Age Group with lap times |
Competition name | XIII Fina World Masters Champi | Print Date | 07 August 2010 | |||
Competition place | Gothenburg Lundby | Print Time | 16:51 | |||
Organizer | Fina/SSF | |||||
Pool | 50m | |||||
Competition date | 2010-08-05 |
Event 34, 200m Fly Men, Finals 85 - 89 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Thomas Maine | 1925 | St Louis Area Masters (SLAM) | USA | 54.03 | 1:58.22 | 3:07.64 | 4:15.93 | WR | |
Event 34, 200m Fly Men, Finals 80 - 84 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
- | Sidney Salek | 1930 | Kati Kati | NZL | DSQ | BfE | ||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 75 - 79 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Giulio Divano | 1931 | AMATORI NUOTO SAVONA | ITA | 50.62 | 1:45.41 | 2:42.07 | 3:34.43 | CR | |
2 | William Lauer | 1934 | Greater Knoxville Masters Swim | USA | 51.06 | 1:51.75 | 2:53.29 | 3:50.30 | ||
3 | Anri Vereshchagin | 1934 | Chayka | RUS | 52.82 | 1:52.58 | 2:55.55 | 3:56.17 | ||
4 | Hans-Jürgen Müller | 1935 | SC Wasserfreunde München | GER | 55.29 | 1:56.20 | 3:01.83 | 4:09.41 | ||
5 | Josef Krejci | 1933 | Schwimmklubb Luzern | SUI | 56.10 | 1:59.17 | 3:05.98 | 4:11.48 | ||
6 | Siegfried Vogel | 1934 | S.V. Sachsen 90 Werdau | GER | 54.95 | 2:01.73 | 3:11.82 | 4:12.68 | ||
7 | Christopher Smith | 1932 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 1:04.17 | 2:24.03 | 3:46.60 | 5:03.17 | ||
8 | Yoshihisa Kashima | 1933 | URAWA SC ECUR | JPN | 1:02.16 | 2:17.68 | 3:48.01 | 5:40.90 | ||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 70 - 74 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Günter Schöpke | 1940 | Tus Rotenburg v. 1861 | GER | 38.98 | 1:26.40 | 2:15.49 | 3:04.35 | CR | |
2 | William Letch | 1940 | Exmouth S & LSS | GBR | 42.41 | 1:32.12 | 2:24.89 | 3:17.77 | ||
3 | David Cumming | 1938 | Eastbourne Swimming Club | GBR | 43.66 | 1:35.55 | 2:31.87 | 3:27.24 | ||
4 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | FIN | 47.62 | 1:43.52 | 2:39.28 | 3:31.55 | ||
5 | Peter Wermelskirchen | 1939 | SG Bayer WU/Ue/Do | GER | 46.16 | 1:39.64 | 2:35.84 | 3:33.93 | ||
6 | Frank Cody | 1940 | Michigan Masters | USA | 50.24 | 1:45.00 | 2:41.93 | 3:37.89 | ||
7 | Keith Ingram | 1940 | Birmingham Masters | GBR | 46.43 | 1:42.07 | 2:47.86 | 3:47.08 | ||
8 | Ahmed Hamada | 1939 | Egypt Masters | EGY | 48.26 | 1:46.45 | 2:49.95 | 3:52.63 | ||
9 | Goro Takahashi | 1937 | JAC TSUTIURA | JPN | 1:04.23 | 2:14.57 | 3:24.64 | 4:28.06 | ||
10 | Wilfried Brunzel | 1938 | KSC Strausberg e.v. 4730 | GER | 59.15 | 2:04.91 | 3:17.19 | 4:30.02 | ||
- | Art Wolfe | 1940 | 001-CMS | USA | DNS | |||||
- | Claudio Negri | 1936 | SAT FINY TAORMINA | ITA | DNS | |||||
- | Zygmunt Lewandowski | 1937 | OSIR INOWROCLAW | POL | DNS | |||||
- | Eduard Terentyev | 1938 | Gavrily4 Masters | UKR | DSQ | BfG | ||||
- | Masakazu Mitsuhashi | 1938 | ATHENA AMC | JPN | DSQ | GF | ||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 65 - 69 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Derek Parr | 1944 | Otter S.C. | GBR | 38.34 | 1:22.45 | 2:09.67 | 2:58.05 | ||
2 | Rudolf Smerda | 1943 | PVK Brno | CZE | 38.06 | 1:26.22 | 2:14.09 | 3:02.77 | ||
3 | Peter Stockhammer | 1945 | Delphin Herzogenaurach | GER | 39.64 | 1:28.15 | 2:19.87 | 3:11.39 | ||
4 | Ivan Pivovarov | 1943 | Unattached Masters(UN-MAB) | CAN | 42.93 | 1:29.99 | 2:20.99 | 3:12.19 | ||
5 | Rob Hanou | 1943 | PSV | NED | 43.73 | 1:36.56 | 2:31.80 | 3:24.36 | ||
6 | Gerhard Knussmann | 1945 | TV Memmingen 1859 e.V | GER | 43.57 | 1:37.70 | 2:34.56 | 3:29.53 | ||
7 | Massimo Campolmi | 1945 | Fiorentina Nuoto Master | ITA | 48.74 | 1:41.53 | 2:35.79 | 3:29.69 | ||
8 | Novitskiy Yaroslav | 1945 | All Stars | RUS | 46.01 | 1:39.38 | 2:35.63 | 3:32.42 | ||
9 | Chuck Milam | 1945 | 095-MMM | USA | 49.76 | 1:48.19 | 2:46.86 | 3:42.09 | ||
10 | Josef Hillstrom | 1944 | Amakhosi Masters Swimming | RSA | 55.08 | 1:54.11 | 2:55.36 | 3:52.59 | ||
11 | Kazimierz D-Wiercinski | 1943 | MTP Lublinianka | POL | 54.67 | 1:53.69 | 2:55.79 | 3:57.47 | ||
12 | Urban Bengtson | 1945 | Umeå Simsällskap | SWE | 52.74 | 1:56.40 | 3:01.47 | 4:02.24 | ||
13 | Manfred Bottin | 1941 | SV Langenfeld 1912 | GER | 51.81 | 1:56.43 | 3:05.06 | 4:19.20 | ||
14 | Roger Boutillier | 1943 | AS Herblay Natation | FRA | 58.88 | 2:05.94 | 3:16.11 | 4:24.14 | ||
- | Daniel Drown | 1942 | Kaos Water Polo Club | USA | DNS | |||||
- | Erik Lokensgard | 1942 | Michigan Masters | USA | DNS | |||||
- | Joachim Hintze | 1942 | SG Neukölln Berlin | GER | DNS | |||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 60 - 64 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Paul Wyatt | 1946 | Coogee Randwick NSW | AUS | 38.84 | 1:22.68 | 2:13.49 | 3:04.75 | ||
2 | Nikolay Kulakov | 1947 | Poseidon Moscow | RUS | 41.29 | 1:29.99 | 2:19.62 | 3:06.86 | ||
3 | Halton Cheadle | 1949 | Cape Town Masters SC | RSA | 38.71 | 1:26.57 | 2:20.11 | 3:12.24 | ||
4 | John Twohig | 1950 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 43.50 | 1:33.87 | 2:26.35 | 3:12.77 | ||
5 | Michael Barry | 1950 | US Masters Swimming | USA | 39.85 | 1:28.88 | 2:21.44 | 3:12.88 | ||
6 | Griva Sergey | 1949 | All Stars | RUS | 44.72 | 1:35.84 | 2:28.53 | 3:15.81 | ||
7 | Don Taylor | 1950 | Cairns Sea Eagles | AUS | 40.79 | 1:28.90 | 2:22.83 | 3:16.22 | ||
8 | Helmut Hertelendy | 1950 | SV Hof 1911 e. V. | GER | 41.15 | 1:30.79 | 2:26.49 | 3:17.70 | ||
9 | Jaroslav Okac | 1949 | AXIS JIHLAVA | CZE | 40.95 | 1:30.87 | 2:26.44 | 3:27.09 | ||
10 | Henrik Kreuger | 1947 | Itamirim Clube de Campo | BRA | 49.43 | 1:44.77 | 2:39.24 | 3:32.45 | ||
11 | Hubert Heintz | 1948 | AUCHEL NATATION | FRA | 46.19 | 1:39.10 | 2:36.42 | 3:34.23 | ||
12 | Kamal Mandour | 1947 | Egypt Masters | EGY | 52.60 | 1:52.51 | 2:54.45 | 3:54.63 | ||
- | Chris Jessup | 1946 | South Beds Masters | GBR | NT | |||||
- | Pedro Martins | 1950 | CIR-INTERNACIONAL REGATAS | BRA | DNS | |||||
- | Peter Larcombe | 1947 | East Coast Masters | RSA | DNS | |||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 55 - 59 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Patrick Berger | 1954 | NICE LA SEMEUSE | FRA | 34.46 | 1:13.50 | 1:54.48 | 2:34.67 | ||
2 | Joel Kriger | 1953 | Masters Parana | BRA | 36.92 | 1:18.99 | 2:02.35 | 2:47.30 | ||
3 | William Chisholm | 1955 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 37.51 | 1:20.24 | 2:04.78 | 2:50.59 | ||
4 | Bengt Jönsson | 1955 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | SWE | 36.12 | 1:16.44 | 1:59.32 | 2:52.28 | ||
5 | Maciej Slugocki | 1952 | Hobart Aquatic Masters SC | AUS | 42.53 | 1:27.04 | 2:14.58 | 3:03.16 | ||
6 | Thomas Malauschek | 1954 | DSW1912 Darmstadt | GER | 37.65 | 1:22.07 | 2:11.68 | 3:03.54 | ||
7 | Augusto Gonzales-Vigil | 1952 | Club Terrazas | PER | 37.88 | 1:27.38 | 2:18.25 | 3:04.43 | ||
8 | Dave Davenport | 1953 | Basingstoke Bluefins SC | GBR | 39.83 | 1:27.84 | 2:17.78 | 3:05.52 | ||
9 | Magdy Mandour | 1954 | Egypt Masters | EGY | 38.73 | 1:23.58 | 2:13.49 | 3:12.29 | ||
10 | David Eric Arbuthnot | 1953 | Coelacanth Masters | RSA | 44.07 | 1:33.73 | 2:26.70 | 3:18.95 | ||
11 | Gordon Whyte | 1952 | Warringah Masters Swimming | AUS | 42.77 | 1:32.92 | 2:25.83 | 3:19.56 | ||
12 | Pedro Juan Bilbao Garay | 1955 | LINENSE TENIS CLUB | ESP | 44.01 | 1:35.84 | 2:31.85 | 3:24.11 | ||
13 | Ramon Vicente Tirado | 1954 | Venezuela Masters | VEN | 40.44 | 1:32.31 | 2:26.87 | 3:26.96 | ||
14 | Mark Keil | 1953 | New England Masters | USA | 41.31 | 1:37.87 | 2:37.08 | 3:38.25 | ||
15 | Wolfgang Ploszynski | 1954 | Schwimmverein Göppingen 04 | GER | 48.77 | 1:44.87 | 2:43.30 | 3:41.70 | ||
16 | Francisco Roman Cabra | 1951 | Aquatic center | COL | 47.37 | 1:44.47 | 2:45.95 | 3:42.27 | ||
17 | Bernal Garcia | 1953 | Tennis San José | CRC | 42.17 | 1:39.14 | 2:42.12 | 3:43.67 | ||
- | Mohan Kutty | 1953 | KGA Bangalore | IND | NT | |||||
- | Ferenc Erdelyi | 1952 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | DNS | |||||
- | Lars Ferron | 1955 | Florida Gold Coast | USA | DNS | |||||
- | Mark Buckley | 1953 | South Coast Aquatics | USA | DNS | |||||
- | Perry Brown | 1952 | Nortlanders 011-NORT | USA | DNS | |||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 50 - 54 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Marcus Mattioli | 1960 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 29.14 | 1:02.24 | 1:37.51 | 2:15.05 | WR | |
2 | Hugo Bregman | 1958 | WVZ | NED | 31.23 | 1:07.39 | 1:44.46 | 2:20.86 | ||
3 | Gilyazov Rinat | 1959 | All Stars | RUS | 33.83 | 1:11.77 | 1:49.96 | 2:28.82 | ||
4 | Frédéric Chevallot | 1960 | aix en provence | FRA | 33.34 | 1:11.80 | 1:50.97 | 2:30.90 | ||
5 | Podmarev Timur | 1957 | Duck´s Creek | RUS | 32.60 | 1:10.49 | 1:50.83 | 2:32.55 | ||
6 | Vladlen Nesvetaev | 1960 | Tsunami | RUS | 34.01 | 1:13.48 | 1:53.69 | 2:37.83 | ||
7 | Rod Sikora | 1960 | 018-DAMM | USA | 35.88 | 1:16.91 | 1:59.24 | 2:40.10 | ||
8 | Stefano Marzullo | 1959 | A.N. Lucca Capannori | ITA | 36.10 | 1:17.03 | 2:00.12 | 2:44.23 | ||
9 | Roderick Holshausen | 1958 | Cape Town Masters SC | RSA | 34.76 | 1:14.21 | 1:56.20 | 2:45.77 | ||
10 | Bernd Haase | 1960 | Halberstädter SV | GER | 34.64 | 1:14.72 | 1:59.37 | 2:46.09 | ||
11 | Andrej Skafar | 1960 | PK Olimpija | SLO | 36.74 | 1:18.78 | 2:04.60 | 2:52.14 | ||
12 | Jan Westrup | 1960 | Skuru Idrottsklubb | SWE | 37.93 | 1:22.70 | 2:09.44 | 2:55.23 | ||
13 | Pascal Mercuri | 1960 | CN Orléans la Source | FRA | 38.20 | 1:22.64 | 2:08.83 | 2:57.07 | ||
14 | Carlos G-Espresati | 1956 | C.N.TARRACO | ESP | 43.20 | 1:32.07 | 2:22.93 | 3:13.36 | ||
15 | Jan Willem Heuten | 1960 | W.S. Twente | NED | 41.46 | 1:33.57 | 2:29.48 | 3:21.60 | ||
- | Skrzypek Stefan | 1956 | Redeco Wroclaw | POL | NT | |||||
- | Algimantas Vilkevicius | 1958 | TAKAS | LTU | DNS | |||||
- | Frank Wuest | 1960 | NEM | USA | DNS | |||||
- | Hans-Rüdiger Knorr | 1956 | Eintracht Hildesheim | GER | DNS | |||||
- | Igor Shtakelberg | 1956 | Aquasib | RUS | DNS | |||||
- | Jan-Olof Svensson | 1960 | Simklubben Laxen | SWE | DNS | |||||
- | John McCarthy | 1960 | Glenalbyn | IRL | DNS | |||||
- | Jorge Villegas | 1956 | Casablanca México | MEX | DNS | |||||
- | Manuel Sereno | 1960 | BEC - BORDEAUX | FRA | DNS | |||||
- | Vladimirs Sveds | 1956 | Clams,Cardiff | GBR | DNS | |||||
- | Lars Kruse Byron | 1960 | U.S.G | DEN | DSQ | GF | ||||
- | Massimo Giardino | 1959 | Dimensione Nuoto ASD | ITA | DSQ | BfF | ||||
- | Steve Nelsen | 1960 | Plano Wet Cats | USA | DSQ | BfE | ||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 45 - 49 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Mauro Cappelletti | 1965 | Ice Club Como ASD | ITA | 31.31 | 1:06.05 | 1:41.61 | 2:17.82 | ||
2 | Alessandro Tiberti | 1963 | Circolo Canottieri Aniene | ITA | 31.93 | 1:07.24 | 1:43.53 | 2:20.96 | ||
3 | Igor Vazhenin | 1964 | Chayka | RUS | 33.46 | 1:10.21 | 1:47.99 | 2:27.93 | ||
4 | Riccardo Bucci | 1964 | Riviera Nuoto Dolo | ITA | 33.44 | 1:10.91 | 1:49.63 | 2:32.87 | ||
5 | Jos Rogiers | 1963 | RSCM | BEL | 34.11 | 1:12.43 | 1:52.72 | 2:33.84 | ||
6 | Danilo Vicioso | 1963 | Dominicana Masters | DOM | 33.57 | 1:13.04 | 1:54.52 | 2:34.21 | ||
7 | Andreas Lange | 1965 | SC Hellas Einbeck | GER | 33.96 | 1:12.62 | 1:53.07 | 2:34.89 | ||
8 | Alexander Mruzek | 1965 | Univerzita Brno | CZE | 34.48 | 1:13.35 | 1:53.89 | 2:35.89 | ||
9 | Jiri Ehlich | 1963 | TJ KRNOV | CZE | 32.15 | 1:08.90 | 1:50.30 | 2:37.95 | ||
10 | Andrew Gristwood | 1964 | Cleethorpes and District SC | GBR | 35.49 | 1:15.35 | 1:56.67 | 2:39.12 | ||
11 | Jürgen Goossens | 1962 | KON. ZWEMCLUB NEPTUNUS AALST | BEL | 34.46 | 1:15.27 | 1:59.04 | 2:43.08 | ||
12 | Günter Pressl | 1963 | Schwimm Aktiv Club | AUT | 34.23 | 1:13.84 | 1:57.44 | 2:44.34 | ||
13 | Valeriy Tyrin | 1965 | Poseidon Moscow | RUS | 32.68 | 1:09.43 | 1:52.94 | 2:45.53 | ||
14 | Per Matsson | 1962 | Sundsvalls Simsällskap | SWE | 35.27 | 1:15.64 | 1:59.70 | 2:50.59 | ||
15 | Spyros Georgallides | 1965 | St.George Masters Swim Club | AUS | 33.44 | 1:13.90 | 2:04.54 | 2:59.21 | ||
- | Allen Kunkle | 1963 | Unattached | USA | DNS | |||||
- | Andrii Khloptsov | 1964 | Aqua Masters Swim Club Kiev | UKR | DNS | |||||
- | Eckhard Erbsland | 1963 | SSV Lahr | GER | DNS | |||||
- | Francisco Monroy | 1964 | Club Terrazas | PER | DNS | |||||
- | Gian Luca Mazzarese | 1964 | Muirgheal SSD | ITA | DNS | |||||
- | Gustav Foghammar | 1964 | Gustavsbergs Simsällskap | SWE | DNS | |||||
- | Juan Antonio Ruiz Calvo | 1963 | CLUB NATACION COVIBAR RIVAS | ESP | DNS | |||||
- | Michael Pruefert | 1964 | SG Dortmund | GER | DNS | |||||
- | Michael Stigson | 1961 | Blå Sim&Hoppklubb | SWE | DNS | |||||
- | Sebastian Barros | 1963 | Club de Regatas Flamengo | BRA | DNS | |||||
- | Sergey Makarychev | 1965 | Poseidon Moscow | RUS | DNS | |||||
- | Torsten Meier | 1965 | 1. Paderborner Schwimmverein | GER | DNS | |||||
- | Vincenzo Cinaglia | 1963 | Pool Nuoto Sambenedettese | ITA | DNS | |||||
- | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | SWE | DSQ | BfF | ||||
- | Osmar Zaiane | 1965 | Penguin | CAN | DSQ | BfD | ||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 40 - 44 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Mark Vogel | 1970 | Gentofte Svømme Klub | DEN | 30.72 | 1:05.47 | 1:41.23 | 2:16.74 | ||
2 | Alejandro Moreno | 1968 | Sport City Mexico | MEX | 30.50 | 1:04.88 | 1:40.30 | 2:16.81 | ||
3 | Hasse Nilsson | 1969 | Simklubben Laxen | SWE | 31.86 | 1:08.03 | 1:45.27 | 2:19.36 | ||
4 | André Wrasse | 1970 | SG Stadtwerke München | GER | 29.92 | 1:04.65 | 1:40.94 | 2:19.53 | ||
5 | Andrey Kremlevskiy | 1968 | Tsunami | RUS | 30.47 | 1:05.25 | 1:41.52 | 2:20.98 | ||
6 | Cordier Yann | 1970 | ACBB | FRA | 32.29 | 1:08.71 | 1:46.87 | 2:26.08 | ||
7 | Heiko Boknecht | 1968 | TSV Quakenbrück | GER | 33.19 | 1:10.83 | 1:48.93 | 2:27.41 | ||
8 | Rene Beetsma | 1969 | H.Z.P.C. Heerenveen | NED | 32.19 | 1:10.45 | 1:50.37 | 2:31.33 | ||
9 | Christian Carvalho | 1968 | Clube Curitibano | BRA | 35.34 | 1:14.79 | 1:54.65 | 2:34.21 | ||
10 | Erlend Alstad | 1967 | Oslo Idrettslag | NOR | 34.09 | 1:12.94 | 1:54.45 | 2:34.53 | ||
11 | Nagy Norbert | 1969 | Sprint Fortuna SC | HUN | 33.82 | 1:13.08 | 1:54.09 | 2:36.47 | ||
12 | Ciro Gutierrez Ascanio | 1970 | Club Natacion Metropole | ESP | 34.60 | 1:15.53 | 1:58.29 | 2:40.97 | ||
13 | Brett Davidson | 1967 | Powerpoints | AUS | 35.56 | 1:16.66 | 1:58.36 | 2:42.08 | ||
14 | Maurizio Mastrorilli | 1969 | Asd Il Gabbiano Napoli | ITA | 35.14 | 1:16.07 | 1:59.17 | 2:42.22 | ||
15 | Stanislav Krot | 1967 | Aqua Masters Swim Club Kiev | UKR | 32.99 | 1:13.06 | 1:59.53 | 2:42.92 | ||
16 | Uncescu Cristinel | 1967 | Aquarium Novi | ITA | 36.52 | 1:17.79 | 1:58.76 | 2:43.74 | ||
17 | João Neto | 1966 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 35.91 | 1:18.38 | 2:03.64 | 2:48.29 | ||
18 | Ray McArdle | 1969 | Dolphin Masters | IRL | 36.02 | 1:17.40 | 2:05.27 | 2:56.25 | ||
19 | Adrian Stroie | 1967 | TRIBEACH | USA | 34.74 | 1:16.09 | 2:01.98 | 2:58.63 | ||
20 | Colombier Christophe | 1970 | SAINT SEBASTIEN NATATION | FRA | 36.93 | 1:21.27 | 2:10.47 | 2:59.67 | ||
- | B.emrah Gemicioglu | 1969 | Galatasaray | TUR | NT | |||||
- | Dietmar Zilz | 1966 | SV Rheinhausen 1913 e.V. | GER | NT | |||||
- | Francisco Delgado A | 1967 | Sport City Mexico | MEX | NT | |||||
- | Casey Sweeting | 1970 | N/A | FRA | DNS | |||||
- | Gian Luca Sondali | 1966 | Circolo Canottieri Aniene | ITA | DNS | |||||
- | Losa Eros | 1968 | ASD BERGAMO NUOTO | ITA | DNS | |||||
- | Michael Sorensen | 1968 | Alaska Masters | USA | DNS | |||||
- | Olivier Gallet | 1966 | Chamalières-Montferrand nat. | FRA | DNS | |||||
- | Tadeusz Stuchlik | 1969 | TP Weteran Zabrze | POL | DNS | |||||
- | Arild Tveiten | 1970 | Lambertseter Svømmeklubb | NOR | DSQ | BfD | ||||
- | Vaidotas Gumbis | 1966 | ILGAPLAUKIAI | LTU | DSQ | GF | ||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 35 - 39 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Rabat Pierre | 1975 | SO Millau natation | FRA | 31.13 | 1:06.52 | 1:41.86 | 2:16.39 | ||
2 | Roman Titinshnider | 1972 | Israeli Masters Swimming Club | ISR | 31.64 | 1:07.36 | 1:43.82 | 2:18.06 | ||
3 | Mauri Rosolen | 1975 | TC de Presidente Prudente | BRA | 30.60 | 1:05.19 | 1:41.95 | 2:19.41 | ||
4 | Arkadiusz Berwecki | 1973 | Motyl Mosir Stalowa Wola | POL | 32.02 | 1:07.17 | 1:43.29 | 2:20.16 | ||
5 | German Dron | 1972 | Moscow Masters | RUS | 32.02 | 1:06.99 | 1:43.18 | 2:22.06 | ||
6 | Guillaume Filaire | 1974 | Neptune Club de France | FRA | 31.62 | 1:08.07 | 1:45.97 | 2:23.62 | ||
7 | Henri Kaarma | 1974 | Viimsi Veeklubi | EST | 32.65 | 1:08.32 | 1:45.72 | 2:25.39 | ||
8 | Yann-Eric Bonin | 1975 | MARTIGUES NATATION | FRA | 32.30 | 1:08.85 | 1:47.27 | 2:25.96 | ||
9 | Graham Hill | 1971 | Seaside Pirates | AUS | 33.53 | 1:12.97 | 1:54.35 | 2:35.27 | ||
10 | Peter Bitskey | 1975 | Debreceni Szenior Uszoklub | HUN | 34.09 | 1:13.96 | 1:57.00 | 2:37.20 | ||
11 | Antoine Basset | 1975 | CA Cholet | FRA | 34.06 | 1:15.12 | 1:59.48 | 2:43.73 | ||
12 | Gael Malleret | 1972 | Ems Bron | FRA | 33.96 | 1:14.58 | 1:58.57 | 2:44.65 | ||
13 | Andrew Allum | 1974 | Wycombe District SC | GBR | 35.88 | 1:17.59 | 2:02.41 | 2:46.63 | ||
14 | Vinicius Castro Passos | 1975 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 35.27 | 1:16.57 | 2:01.83 | 2:48.17 | ||
- | Nelson Saenz | 1974 | AQAMASTER | COL | DNS | |||||
- | Graco Morlan | 1975 | Casablanca México | MEX | DSQ | BfE | ||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 30 - 34 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Vladan Markovic | 1977 | Zlatni Delfin | SCG | 29.04 | 1:01.86 | 1:36.28 | 2:11.25 | ||
2 | Thomas Ehrhardt | 1977 | SSKC Poseidon Aschaffenburg | GER | 29.95 | 1:03.55 | 1:37.30 | 2:12.49 | ||
3 | Andrej Pirc | 1980 | Aktivcek | SLO | 29.96 | 1:03.82 | 1:38.51 | 2:13.15 | ||
4 | Adrian Visinescu | 1976 | SPORTING CLUB THIONVILLOIS | FRA | 30.73 | 1:03.45 | 1:37.75 | 2:14.63 | ||
5 | Loïc Leroy | 1980 | MARTIGUES NATATION | FRA | 30.24 | 1:04.37 | 1:38.94 | 2:15.19 | ||
6 | Fabien Czachor | 1976 | Ems Bron | FRA | 30.88 | 1:05.44 | 1:40.57 | 2:15.67 | ||
7 | Ralf Hildebrandt | 1978 | 1.Dresdner Schwimmgemeinschaft | GER | 29.71 | 1:04.97 | 1:41.17 | 2:15.93 | ||
8 | Livny Del Valle | 1977 | Master Chihuahua | MEX | 29.66 | 1:03.47 | 1:39.62 | 2:18.50 | ||
9 | Andronov Oleg | 1977 | All Stars | RUS | 32.93 | 1:09.39 | 1:44.45 | 2:18.68 | ||
10 | Geoff Twinning | 1980 | Stroud Masters | GBR | 30.73 | 1:06.00 | 1:41.61 | 2:18.97 | ||
11 | Favier Stéphane | 1977 | Dauphins Yssingelais | FRA | 31.26 | 1:07.86 | 1:46.94 | 2:24.82 | ||
12 | Gergely Molnár | 1980 | Sprint Fortuna SC | HUN | 31.93 | 1:09.10 | 1:47.41 | 2:25.24 | ||
13 | Juan Valencia Saldarriaga | 1979 | Acuacol | COL | 31.90 | 1:07.71 | 1:46.54 | 2:26.29 | ||
14 | Nils Rix | 1980 | SG Wasserratten Norderstedt | GER | 31.30 | 1:07.33 | 1:46.79 | 2:27.55 | ||
15 | Alessandro Rossi | 1977 | Fiorentina Nuoto Master | ITA | 32.49 | 1:09.96 | 1:48.26 | 2:27.97 | ||
16 | Bathfield Nicolas | 1978 | Göteborg Sim | SWE | 31.16 | 1:06.71 | 1:44.96 | 2:28.60 | ||
17 | Oscar Rincon | 1978 | Camden Swiss Cottage SC | GBR | 31.62 | 1:08.06 | 1:46.83 | 2:29.75 | ||
18 | Anthony Paris | 1979 | LEO LAGRANGE S. B. | FRA | 32.95 | 1:10.33 | 1:50.10 | 2:33.71 | ||
19 | Gabriele Dal Monego | 1978 | ONDABLU s.c.s.d. | ITA | 35.92 | 1:18.61 | 2:02.95 | 2:47.97 | ||
- | Adrian Bengtson | 1976 | Umeå Simsällskap | SWE | NT | |||||
- | Dominik Fehd | 1979 | AWV Coburg 1920 eV | GER | NT | |||||
- | Claudio Jose Ponce Gomez | 1977 | Galenos del Agua | VEN | DNS | |||||
- | Daniele Bergamini | 1980 | Tuatha De | ITA | DNS | |||||
- | Fabio Duailibe-Melo | 1978 | Mac-Nina | BRA | DNS | |||||
- | Francisco N. Palomar | 1976 | Club Natacion Jerez | ESP | DNS | |||||
- | Joris Haest | 1979 | PSV | NED | DNS | |||||
- | Jose Albarracin | 1976 | Venezuela Masters | VEN | DNS | |||||
- | Luis González | 1977 | Club Natacion Cuatro Caminos | ESP | DNS | |||||
Event 34, 200m Fly Men, Finals 25 - 29 years |
Est. start time 14.30 |
Place | Name | Born | Club | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | ||
1 | Michael Bott | 1984 | TSV Wildbad | GER | 28.39 | 1:01.66 | 1:36.95 | 2:11.73 | ||
2 | Nils Frese | 1984 | SGS Hannover | GER | 28.69 | 1:01.70 | 1:36.07 | 2:11.90 | ||
3 | Sergey Kruglov | 1983 | Kasatka | RUS | 30.12 | 1:03.88 | 1:40.28 | 2:18.36 | ||
4 | Benedikt Schubert | 1981 | SG Stadtwerke München | GER | 31.78 | 1:07.56 | 1:44.33 | 2:21.56 | ||
5 | Thomas Moschke | 1985 | 1.Dresdner Schwimmgemeinschaft | GER | 30.97 | 1:06.70 | 1:44.07 | 2:21.91 | ||
6 | Daniel Halldén | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | SWE | 29.79 | 1:04.29 | 1:42.19 | 2:23.33 | ||
7 | Alexandre Le Roux | 1985 | AO Trappes Natation | FRA | 30.32 | 1:05.52 | 1:43.80 | 2:24.82 | ||
8 | Nick Valentine | 1981 | City of Newcastle | GBR | 30.31 | 1:05.68 | 1:43.24 | 2:25.84 | ||
9 | David Wohlfarth | 1985 | BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. | GER | 30.43 | 1:05.98 | 1:44.46 | 2:29.63 | ||
10 | Henrik Stenberg | 1982 | Stockholms Kappsimningsklubb | SWE | 31.48 | 1:07.65 | 1:46.45 | 2:30.33 | ||
11 | Borja Franco Llopis | 1982 | CN AQUAMASTERS | ESP | 35.62 | 1:15.08 | 1:56.27 | 2:38.03 | ||
12 | Giulio Trinca | 1983 | Villa Bonelli | ITA | 35.60 | 1:16.31 | 1:58.31 | 2:40.10 | ||
- | Claudio Silipigni | 1984 | Caronno Pertusella Nuoto | ITA | NT | |||||
- | Miguel Gutierrez Varela | 1981 | YMCA | MEX | NT | |||||
- | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | SWE | NT | |||||
- | Alessandro Mollica | 1984 | Sporting Club Catania a.s.d. | ITA | DNS | |||||
- | Francesco Viola | 1982 | A.S.D.SALARIA NUOTO | ITA | DNS | |||||
- | Leandro Luy Peixoto | 1981 | Itamirim Clube de Campo | BRA | DNS | |||||
- | Sebastian Friese | 1983 | SG Stadtwerke München | GER | DNS | |||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 07 August 2010 |
Licensed to: Västsvenska Simförbundet | Print Time | 16:51 |