Resultater for XIII FINA WMC 2010 Lundby venue
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Results Event 7 (Finals) - Per Age Group with lap times |
Competition name | XIII Fina World Masters Champi | Print Date | 07 August 2010 | |||
Competition place | Gothenburg Lundby | Print Time | 16:47 | |||
Organizer | Fina/SSF | |||||
Pool | 50m | |||||
Competition date | 2010-08-01 |
Event 7, 100m Breast Women, Finals 90 - 94 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Barbara Böhm | 1920 | TSV Siegsdorf | GER | 1:33.76 | 3:19.15 | ||||
2 | Michiko Hamuro | 1919 | KSC OTORI | JPN | 4:36.36 | 4:36.36 | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 85 - 89 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Olga Kokorina | 1923 | Neva Stars | RUS | 1:03.66 | 2:14.93 | ||||
2 | Ingeborg Fritze | 1921 | Düsseldorf SC 1898 | GER | 1:25.71 | 2:56.91 | ||||
3 | Setsuko Narita | 1924 | SAPPORO MST | JPN | 1:35.44 | 3:20.93 | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 80 - 84 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Kimura Etsuko | 1929 | JSS IZUMO | JPN | 1:03.98 | 2:20.87 | ||||
2 | Kapcarova Magdalena | 1927 | SKP Kosice | SVK | 1:06.29 | 2:25.95 | ||||
3 | Jarmila Rebickova | 1930 | PVK Brno | CZE | 1:08.69 | 2:27.04 | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 75 - 79 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Eliane Pellis | 1933 | Antwerpse Zwemclub Scaldis | BEL | 51.27 | 1:46.78 | ||||
2 | Agnes Van Obberghen | 1931 | Antwerpse Zwemclub Scaldis | BEL | 51.30 | 1:50.01 | ||||
3 | Ingrid Keusch-Renner | 1934 | Blau-Weiss Bochum | GER | 56.63 | 2:02.63 | ||||
4 | Stefania Maria Noetzel | 1935 | MKP SZCZECIN | POL | 1:03.60 | 2:14.51 | ||||
5 | Herta Gregg | 1935 | TV Memmingen 1859 e.V | GER | 1:04.14 | 2:14.96 | ||||
6 | Maren Piskora | 1934 | SSG Neptun Germering | GER | 1:06.17 | 2:17.69 | ||||
7 | Beres Hindman | 1934 | Toowoomba Tadpoles | AUS | 1:10.34 | 2:27.67 | ||||
8 | Kakimi Kazuko | 1931 | SENDAI KAKIMI CLUB | JPN | 1:12.06 | 2:29.55 | ||||
9 | Birthe Møller-Jensen | 1932 | Lyngby Svømmeklub | DEN | 1:15.50 | 2:38.01 | ||||
10 | Hashimoto Keiko | 1932 | STARCHS SHINJUKU | JPN | 1:13.07 | 2:39.69 | ||||
11 | Helga Wendt | 1935 | 3513 Wiking Kiel | GER | 1:17.09 | 2:41.71 | ||||
12 | Sugiyama Makiko | 1934 | SAKURAMBO | JPN | 1:25.69 | 2:55.88 | ||||
13 | Momiyama Yukiko | 1932 | TAKAIDO SC | JPN | 1:22.51 | 3:04.81 | ||||
- | Julia Gulyas | 1931 | Pointe Claire Quebec | CAN | DNS | |||||
- | Masae Masumoto | 1935 | GUPPY´S | JPN | DNS | |||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 70 - 74 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Luise Knöpfle | 1939 | SG Stadtwerke München | GER | 49.38 | 1:46.10 | ||||
2 | Ingrid Luening | 1940 | Eosc Offenbach | GER | 51.55 | 1:47.19 | ||||
3 | Muriel Hitchcock | 1938 | Spencer Swim Team | GBR | 52.25 | 1:51.54 | ||||
4 | Cynthia Andrade | 1939 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 54.53 | 1:51.96 | ||||
5 | Eve-Mai Maurer | 1936 | U-Club Tallinn | EST | 52.84 | 1:55.83 | ||||
6 | Alla Kovalenko | 1939 | Gavrily4 Masters | UKR | 53.85 | 1:59.26 | ||||
7 | Miyuki Sakashita | 1938 | VSA MINAMIKUSATSU | JPN | 55.41 | 2:00.27 | ||||
8 | Michiko Arita | 1939 | TEAM ARITA | JPN | 58.55 | 2:01.94 | ||||
9 | Arase Yaeko | 1938 | HIROSHIMA MSC | JPN | 1:01.06 | 2:03.44 | ||||
10 | Marie-Luise Stolte | 1939 | AMTV-FTV Hamburg | GER | 58.26 | 2:04.59 | ||||
11 | Ilona Kaszonyi | 1937 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 1:00.15 | 2:06.78 | ||||
12 | Yuko Otsuka | 1939 | WATER WATER | JPN | 1:00.13 | 2:08.29 | ||||
13 | Yoshiko Fujimori | 1939 | Big Amy | JPN | 1:01.47 | 2:09.52 | ||||
14 | Tineke de Bueger | 1937 | Old Dutch | NED | 1:03.87 | 2:14.72 | ||||
15 | Kako Tachibana | 1936 | HOSHIDA SS | JPN | 1:07.03 | 2:19.21 | ||||
16 | Gun Beskow-Björkenlid | 1936 | Blå Sim&Hoppklubb | SWE | 1:04.85 | 2:19.60 | ||||
17 | Elisabeth Fredriksson | 1938 | Täby Sim | SWE | 1:06.58 | 2:20.53 | ||||
18 | Okano Kiyoko | 1940 | TACHIKAWASUIKYO | JPN | 1:07.55 | 2:21.28 | ||||
19 | Nobuko Sasaki | 1936 | Yokkaichi Ladies | JPN | 1:06.34 | 2:21.42 | ||||
20 | Etsuko Hisada | 1937 | Ami Sports Club | JPN | 1:08.99 | 2:25.68 | ||||
21 | Irene Keel | 1940 | Brisbane Southside Masters | AUS | 1:11.03 | 2:27.55 | ||||
22 | Fernanda Manfrin | 1938 | A.S.D. Gorizia Nuoto | ITA | 1:11.14 | 2:29.69 | ||||
23 | Luiza Shcherbich | 1938 | Pregel | RUS | 1:09.84 | 2:34.21 | ||||
- | Marcela Stastna | 1937 | Bohemians Praha | CZE | DNS | |||||
- | Margit Jebe | 1938 | Swim Florida | USA | DNS | |||||
- | Ryozo Horii | 1936 | WAT | JPN | DNS | |||||
- | Sato Takako | 1937 | SAKURAMBO | JPN | DNS | |||||
- | Kyoko Sakaki | 1938 | REDS GIFU CHUO SS | JPN | DSQ | BrA | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 65 - 69 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Nobuko Yasuda | 1945 | NEYAGAWA GREEN CS | JPN | 45.90 | 1:36.03 | ||||
2 | Diane Ford | 1943 | Spencer Swim Team | GBR | 47.18 | 1:39.78 | ||||
3 | Daniela Barnea | 1944 | Masters of South Texas | USA | 47.70 | 1:40.81 | ||||
4 | Monika Senftleben | 1942 | SG Neukölln Berlin | GER | 48.16 | 1:42.62 | ||||
5 | Vlasta Oehl | 1945 | Stadtwerke München | GER | 49.21 | 1:45.73 | ||||
6 | Elsbeth Flick | 1941 | Bergneustädter SV 1932 e.V | GER | 50.13 | 1:47.28 | ||||
7 | Ivana Felgrova | 1942 | Bohemians Praha | CZE | 50.56 | 1:47.77 | ||||
8 | Seiko Hasebe | 1944 | GARA DI NUOTO | JPN | 51.92 | 1:47.92 | ||||
9 | Krystyna Fecica | 1943 | TP Weteran Zabrze | POL | 51.34 | 1:48.08 | ||||
10 | Monika Warnusz | 1943 | SSF Bonn | GER | 51.20 | 1:48.90 | ||||
11 | Ursula Bongartz | 1945 | Düsseldorf SC 1898 | GER | 50.21 | 1:50.00 | ||||
12 | Rosemarie Papke | 1942 | Potsdamer SV | GER | 52.01 | 1:51.58 | ||||
13 | Matty van Der Veen | 1944 | Old Dutch | NED | 51.35 | 1:52.48 | ||||
14 | Georgina Hamilton | 1943 | Barnet Copthall Swimming Club | GBR | 54.58 | 1:53.88 | ||||
15 | Keiko Otsubo | 1942 | ST KANSAI | JPN | 54.60 | 1:55.74 | ||||
16 | Dana Malonova | 1944 | PVK Brno | CZE | 53.21 | 1:56.74 | ||||
17 | Dörte Siemer | 1941 | Startgemeinschaft Hamburg-West | GER | 55.87 | 1:56.84 | ||||
18 | Maria del Carmen Soria | 1944 | Circulo de la Fuerza Aerea | ARG | 56.34 | 1:58.47 | ||||
19 | Ingeborg Zimmermann | 1943 | Aqua Berlin e.V. | GER | 55.58 | 1:58.89 | ||||
20 | Velleda Cernich | 1942 | RN Saronno | ITA | 58.54 | 1:59.40 | ||||
21 | Ursula Voss | 1945 | SC Magdeburg | GER | 55.04 | 1:59.84 | ||||
22 | Verney Monique | 1944 | EPM | FRA | 58.47 | 2:01.78 | ||||
23 | Vincelette Audouin | 1944 | AMICALE CREILLOISE NATATION | FRA | 57.18 | 2:02.47 | ||||
24 | Betty Kight | 1941 | Masters of South Texas | USA | 57.03 | 2:03.97 | ||||
25 | Jarmila Sebenová | 1943 | Slavia UK Bratislava | SVK | 59.65 | 2:04.06 | ||||
26 | Rosita Alex | 1945 | S-C Hellas Salzgitter | GER | 1:00.59 | 2:04.28 | ||||
27 | Patricia Rix | 1943 | Cape Town Masters SC | RSA | 1:00.30 | 2:05.17 | ||||
28 | Negishi Hisako | 1943 | TACHIKAWASUIKYO | JPN | 59.89 | 2:06.50 | ||||
29 | Agneta Neij | 1943 | Jönköpings Simsällskap | SWE | 59.40 | 2:06.73 | ||||
30 | Saito Ryoko | 1941 | SAKURAMBO | JPN | 57.13 | 2:08.90 | ||||
31 | Margareth Rudolf | 1944 | Salzburger Turnverein | AUT | 1:01.67 | 2:09.13 | ||||
32 | Inge Wischmann | 1942 | SG Wasserratten Norderstedt | GER | 1:03.57 | 2:14.70 | ||||
33 | Yoko Tanaka | 1942 | HARUOKA FUKUOKA | JPN | 1:08.40 | 2:17.29 | ||||
34 | Roswita Norris | 1942 | Davis Aquatic Masters | USA | 1:05.62 | 2:17.46 | ||||
35 | Aiko Sekine | 1943 | J.H.C.C. WATER WALTZ | JPN | 1:09.04 | 2:26.84 | ||||
36 | Gabriella Treggiari | 1945 | G.S. VV.F. | ITA | 1:13.06 | 2:28.89 | ||||
37 | Annelise Madsen | 1945 | Odense Svømme Klub | DEN | 1:10.76 | 2:30.15 | ||||
38 | Bridget Cook | 1944 | Warringah Masters Swimming | AUS | 1:10.17 | 2:34.28 | ||||
- | Barbara Rosenbaum | 1941 | Gsm | USA | DNS | |||||
- | Kiyoko Yoneda | 1941 | KSC OTORI | JPN | DNS | |||||
- | Masayo Murakoshi | 1945 | IWAP | JPN | DNS | |||||
- | Tomoko Harada | 1942 | RN TAMASHIMA | JPN | DNS | |||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 60 - 64 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Colleen Nelson | 1949 | Bermuda Masters Swimming | BER | 47.94 | 1:37.25 | ||||
2 | Annerose Trobisch | 1947 | SG Frankfurt | GER | 45.31 | 1:37.43 | ||||
3 | Elisabeth Reineke | 1949 | SSF Obernkirchen | GER | 46.15 | 1:37.91 | ||||
4 | Christie Hayes | 1948 | Connecticut Masters | USA | 45.62 | 1:38.15 | ||||
5 | Brigitte Kuehl | 1950 | BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. | GER | 45.59 | 1:39.71 | ||||
6 | Sabine Morche-Bloch | 1950 | TSV Achim 1860 | GER | 47.04 | 1:39.74 | ||||
7 | Christa Simmen | 1950 | Eintracht Hildesheim | GER | 46.36 | 1:40.50 | ||||
8 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | 47.65 | 1:41.15 | ||||
9 | Mrazova Erika | 1948 | SKP Kosice | SVK | 47.94 | 1:41.22 | ||||
10 | Kayako Hirose | 1947 | KSC OTORI | JPN | 46.65 | 1:41.66 | ||||
11 | Helen Jenkins | 1946 | Southport Swimming Club | GBR | 48.60 | 1:42.12 | ||||
12 | Dietlind Weise | 1948 | TG Kitzingen | GER | 45.77 | 1:42.59 | ||||
13 | Magdolna Csanadine Toth | 1949 | Totkomosi Rozmar | HUN | 47.51 | 1:43.01 | ||||
14 | Jaroslava Votrubova | 1946 | Bohemians Praha | CZE | 48.39 | 1:44.36 | ||||
15 | Dawn Gledhill | 1950 | Manly | AUS | 51.06 | 1:45.76 | ||||
16 | Marie-Hélène Godin | 1950 | BEC - BORDEAUX | FRA | 50.93 | 1:46.53 | ||||
17 | MaryAnne Nelson | 1950 | Durango Masters Swim Team | USA | 52.21 | 1:47.84 | ||||
18 | Bohumila Cerna | 1949 | PVK Brno | CZE | 52.36 | 1:48.22 | ||||
19 | June Carson | 1948 | Garden State Masters | USA | 50.47 | 1:48.94 | ||||
20 | Atsuko Nishimura | 1947 | Olive sc | JPN | 53.87 | 1:52.89 | ||||
21 | Eva Sitzer | 1948 | SV Rhenania | GER | 53.55 | 1:53.43 | ||||
22 | Marion Schlottau | 1950 | FWV Vorwärts Hamburg | GER | 53.04 | 1:54.63 | ||||
23 | Venzac Valery Janine | 1946 | aajblois | FRA | 53.81 | 1:55.39 | ||||
24 | Meudec Anne | 1950 | CN MORLAIX | FRA | 54.21 | 1:55.53 | ||||
25 | Christine Baasch | 1947 | SG Wasserratten Norderstedt | GER | 55.51 | 1:55.63 | ||||
26 | Chizuko Okamura | 1948 | Amigos Club | JPN | 54.23 | 1:56.65 | ||||
27 | Roberta Galletti | 1947 | ASD Europa Sporting Assoc. | ITA | 55.60 | 1:57.06 | ||||
28 | Stefka Lankova | 1948 | spk liberec | CZE | 57.94 | 1:59.23 | ||||
29 | Anne-Marie Le Roux | 1948 | AO Trappes Natation | FRA | 58.34 | 2:00.82 | ||||
30 | Kazuko Yokota | 1947 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 58.84 | 2:01.29 | ||||
31 | Yoko Wakabayashi | 1946 | YOUTH MACHIDA | JPN | 58.40 | 2:01.83 | ||||
32 | Susanne Steiger | 1948 | SCR Bremgarten | SUI | 59.32 | 2:05.94 | ||||
33 | Elaine Romero | 1948 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 1:00.38 | 2:08.01 | ||||
34 | Le Bellec Annick | 1947 | stade lavallois water polo | FRA | 1:02.25 | 2:09.54 | ||||
35 | Nadia El-Araby | 1946 | Egypt Masters | EGY | 1:00.07 | 2:10.52 | ||||
36 | Margit Sams | 1948 | Salzburger Turnverein | AUT | 1:04.35 | 2:12.09 | ||||
37 | Vigouroux Christiane | 1948 | ASPTT CLERMONT FD | FRA | 1:05.24 | 2:12.18 | ||||
38 | Françoise Autin | 1947 | Nautic Club Angérien | FRA | 1:07.30 | 2:22.19 | ||||
39 | Maria Paola Piras | 1949 | Libertas Nuoto Karalis Lnk | ITA | 1:10.93 | 2:24.80 | ||||
- | Marion Harrison | 1950 | Warringah Masters Swimming | AUS | DNS | |||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 55 - 59 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Irina Shangina | 1955 | Neva Stars | RUS | 42.35 | 1:28.37 | ||||
2 | Frances Penwarden | 1954 | Croydon Amphibians | GBR | 42.51 | 1:29.53 | ||||
3 | Jennifer Merritt | 1951 | SPONDON MASTERS | GBR | 42.75 | 1:30.72 | ||||
4 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | Stockholmspolisens Sim IF | SWE | 43.76 | 1:32.19 | ||||
5 | Ulrike Urbaniak | 1953 | TG Schoetmar | GER | 43.88 | 1:32.96 | ||||
6 | Karin Vogt | 1955 | SG WR Neustadt | AUT | 45.62 | 1:34.62 | ||||
7 | Ineke Weekers | 1953 | PSV | NED | 44.72 | 1:34.63 | ||||
8 | Araceli Rodriguez | 1955 | Acuatica Nelson Vargas | MEX | 46.66 | 1:36.00 | ||||
9 | Elena Kolyadina | 1955 | Pregel | RUS | 46.88 | 1:36.25 | ||||
10 | Eva Bruusgaard | 1954 | Oslo Idrettslag | NOR | 45.67 | 1:36.47 | ||||
11 | Susanne Ostgathe | 1954 | Blau-Weiss Bochum | GER | 45.56 | 1:37.35 | ||||
12 | Mona B Klofver | 1955 | Växjö Simsällskap | SWE | 45.91 | 1:38.05 | ||||
13 | Dietlind Buch Schmidt | 1953 | Acuacol | COL | 46.29 | 1:40.28 | ||||
14 | Mariarosaria Vallone | 1954 | Circolo Canottieri Napoli | ITA | 46.83 | 1:40.79 | ||||
15 | Jean Low | 1953 | Manly | AUS | 48.64 | 1:41.86 | ||||
16 | Sandie McTavish | 1955 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 48.45 | 1:41.87 | ||||
17 | Sybilla Schmidt | 1955 | SV Halle e.V. | GER | 48.34 | 1:42.31 | ||||
18 | Katalin Csapo | 1952 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 49.12 | 1:42.55 | ||||
19 | Gisela Haushalter | 1954 | SG Lünen | GER | 49.44 | 1:44.06 | ||||
20 | Birgitte Obergfell | 1954 | SSF Bonn | GER | 49.05 | 1:44.82 | ||||
21 | Frauke Guenther | 1954 | STV Limbach | GER | 49.77 | 1:44.95 | ||||
22 | Janet Johnson | 1954 | PNA | USA | 50.09 | 1:45.19 | ||||
23 | Junko Kato | 1952 | TEAM KAIDO | JPN | 50.11 | 1:45.21 | ||||
24 | Marianne Low | 1955 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 52.34 | 1:46.73 | ||||
25 | Kirsti Kanerva | 1952 | Porin Uimaseura | FIN | 50.46 | 1:47.04 | ||||
26 | Guidat Pascale | 1952 | CNEpinal | FRA | 52.38 | 1:47.31 | ||||
27 | Keiko Ito | 1953 | AXTOS TAKINOMIZU | JPN | 50.39 | 1:47.45 | ||||
28 | Stanina Olga | 1951 | All Stars | RUS | 51.67 | 1:50.28 | ||||
29 | Winnie Grønbech | 1953 | GI-40 Hermes | DEN | 51.92 | 1:50.35 | ||||
30 | Anna Starzec | 1951 | Lagardère Paris Racing | FRA | 52.86 | 1:51.28 | ||||
31 | Mierwald Ewa | 1954 | WKS Flota Gdynia | POL | 52.81 | 1:52.37 | ||||
32 | Silke Poek | 1951 | Eintracht Hildesheim | GER | 52.73 | 1:52.55 | ||||
33 | Elaine Fraser | 1955 | REN 96 | GBR | 54.99 | 1:53.26 | ||||
34 | Maria deFátima Reis Pires | 1954 | Brasilia Masters | BRA | 54.87 | 1:53.86 | ||||
35 | Luisa Pintão | 1954 | Ass. dos Nadadores dos Estoris | POR | 53.44 | 1:53.97 | ||||
36 | Cristina Scattolin | 1954 | Aquafit Casale A.S.D. | ITA | 54.01 | 1:55.59 | ||||
37 | Elke Geyer | 1955 | Helmstedter SV | GER | 55.58 | 1:57.55 | ||||
38 | Nika Ford | 1951 | Rari Nantes Venezia | ITA | 55.29 | 1:57.63 | ||||
39 | Kikue Sato | 1954 | WITH | JPN | 55.95 | 1:57.73 | ||||
40 | Rosario Castillo | 1951 | Fundacio Claror | ESP | 54.77 | 1:58.03 | ||||
41 | Mme Valentine Nardese | 1955 | USB Longwy Natation Water Polo | FRA | 55.97 | 1:59.10 | ||||
42 | Sonnhild Pallesen | 1951 | Blau-Weiss Bochum | GER | 58.03 | 2:03.06 | ||||
43 | Aura Molina | 1951 | Guatemaster | GUA | 58.57 | 2:10.39 | ||||
44 | Janine Sachs Feder | 1951 | A HEBRAICA | BRA | 1:03.12 | 2:12.77 | ||||
45 | Beata Redlarska | 1952 | SOPOT MASTERS | POL | 1:02.34 | 2:14.36 | ||||
46 | Helane Q. de Magalhães | 1951 | Brasilia Masters | BRA | 1:00.51 | 2:17.19 | ||||
- | Jaqueline Hughes | 1953 | Lindum Mink | GBR | DNS | |||||
- | Monique Wehlén | 1951 | Danderyds Sim Club For Swimmin | SWE | DNS | |||||
- | Tazuko Fujii | 1953 | S-PATIO | JPN | DNS | |||||
- | Watanabe Setsuko | 1951 | SAKURAMBO | JPN | DNS | |||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 50 - 54 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Amanda Heath | 1957 | Spencer Swim Team | GBR | 42.04 | 1:27.44 | ||||
2 | Colette Crabbe | 1956 | Oregon | USA | 41.09 | 1:28.01 | ||||
3 | Birgit Holmstoel | 1960 | SC Steinhagen-Amshausen | GER | 41.91 | 1:29.54 | ||||
4 | Nancy Marchand | 1958 | Lagardère Paris Racing | FRA | 41.71 | 1:29.56 | ||||
5 | Cokie Lepinski | 1959 | Marin Pirates Masters | USA | 42.52 | 1:30.75 | ||||
6 | Verity Dobbie | 1959 | Gateshead and Whickham ASC | GBR | 43.09 | 1:30.79 | ||||
7 | Kerstin Uhlig | 1960 | SG Wetterau | GER | 42.31 | 1:30.80 | ||||
8 | Kathy Hilland | 1959 | CWC Clippers | CAN | 42.15 | 1:31.06 | ||||
8 | Patricia Reilly | 1960 | Aer Lingus Masters | IRL | 43.25 | 1:31.06 | ||||
10 | Elke Ostwald | 1958 | TSV Hohenhameln | GER | 43.35 | 1:31.14 | ||||
11 | Muriel Schmitt | 1957 | SSV Lahr | GER | 43.75 | 1:32.96 | ||||
12 | Chantal Rochat | 1960 | Morges Natation | SUI | 44.76 | 1:33.11 | ||||
13 | Shelley Wearmouth | 1960 | CWC Clippers | CAN | 45.52 | 1:34.95 | ||||
14 | Ferry Maryse | 1956 | ACBB | FRA | 44.74 | 1:35.35 | ||||
15 | Martina Ballhorn | 1960 | 1. FCN | GER | 44.81 | 1:36.47 | ||||
16 | Iris Schulz | 1959 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 46.13 | 1:37.14 | ||||
17 | Lena Nordström | 1957 | Kalmar Simsällskap | SWE | 44.62 | 1:37.46 | ||||
18 | Sabine Böcker | 1958 | SG Essen | GER | 46.51 | 1:37.88 | ||||
19 | Ulrike Abeling | 1960 | SG Essen | GER | 46.52 | 1:38.03 | ||||
20 | Marijke Kraak | 1960 | W.S. Twente | NED | 46.07 | 1:38.08 | ||||
21 | Angelika Wedel | 1960 | SV Region Stuttgart | GER | 47.00 | 1:38.11 | ||||
22 | Cathrin Ljunggren | 1959 | Kalmar Simsällskap | SWE | 46.39 | 1:39.09 | ||||
23 | Dagmar Friedhelm | 1959 | TG Biberach | GER | 45.24 | 1:39.29 | ||||
24 | Marie Keane | 1958 | Comans S.C. Roscommon | IRL | 46.26 | 1:39.65 | ||||
25 | Heike Lischke | 1959 | Schwimmverein Zuerileu | SUI | 44.59 | 1:39.88 | ||||
26 | Dorothea Elisabeth Jäger | 1957 | Schwimmverein Weixdorf | GER | 46.27 | 1:40.33 | ||||
26 | Yuko Funaba | 1959 | YOUTH MACHIDA | JPN | 49.05 | 1:40.33 | ||||
28 | Angela Nora | 1960 | MODENA NUOTO MASTER | ITA | 46.74 | 1:40.75 | ||||
29 | Ana Relvas | 1956 | AAC | POR | 47.41 | 1:40.79 | ||||
30 | Barbara Bergmann | 1956 | Helmstedter SV | GER | 48.48 | 1:41.17 | ||||
31 | Monika Zilliken | 1956 | SC Wiesbaden 1911 | GER | 46.62 | 1:41.56 | ||||
32 | Kerstin Rehnström | 1957 | Ekenäs Simsällskap | FIN | 45.86 | 1:41.73 | ||||
33 | Jeannette Eberhard | 1957 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 48.72 | 1:41.97 | ||||
34 | Anita-Maria Willemsen | 1960 | SV Wiking Kiel | GER | 47.93 | 1:43.01 | ||||
35 | Elizabeth Hanawa | 1960 | Peru Masters | PER | 48.37 | 1:43.77 | ||||
36 | Lenka Stlukova | 1960 | spk liberec | CZE | 48.36 | 1:43.80 | ||||
37 | Merja Salonen-Piira | 1958 | KOO-VEE | FIN | 48.48 | 1:44.05 | ||||
38 | Eva Teli | 1956 | Szentesi Delfin ESC | HUN | 48.08 | 1:44.14 | ||||
39 | Hanne Møller | 1958 | GI-40 Hermes | DEN | 47.91 | 1:44.73 | ||||
40 | Camelia Nicoleta Caraion | 1959 | CS Median Bucuresti | ROM | 49.46 | 1:45.45 | ||||
41 | Janette Brown | 1958 | Calgary Winter Club | CAN | 49.71 | 1:46.61 | ||||
42 | Kathy Brown | 1959 | Dallas Aquatic Masters | USA | 51.82 | 1:46.74 | ||||
43 | Shinobu Matsuyama | 1956 | SC RENASSANCE SASEBO | JPN | 49.91 | 1:46.86 | ||||
44 | Lisa Dimming | 1958 | S77 Stenungsund | SWE | 49.73 | 1:46.98 | ||||
45 | Marcela Valencia | 1957 | Arrayanes | COL | 50.18 | 1:47.56 | ||||
46 | Beth Smith | 1960 | 034-NTEX | USA | 50.10 | 1:48.61 | ||||
47 | Christine Goodair | 1957 | Croydon Amphibians | GBR | 51.30 | 1:48.78 | ||||
48 | Ulrike Liesner | 1957 | SG Essen | GER | 52.67 | 1:49.03 | ||||
49 | Masumi Wakino | 1959 | KYOTO TERRSA | JPN | 52.85 | 1:49.75 | ||||
50 | Cynthia Clutter | 1960 | Hydropower Masters Swim Club | USA | 52.91 | 1:49.88 | ||||
51 | Nicole Cagnoli | 1959 | CN FIUMORBU | FRA | 52.08 | 1:50.70 | ||||
52 | Prive Marie José | 1959 | Annonay | FRA | 52.75 | 1:51.31 | ||||
53 | Patricia Gomez | 1958 | Acuatica Nelson Vargas | MEX | 53.46 | 1:51.85 | ||||
54 | Eva Alfredsson | 1960 | Kungälvs Simsällskap | SWE | 51.81 | 1:52.79 | ||||
55 | Ingrid Schubert | 1958 | SG Bamberg | GER | 51.26 | 1:53.39 | ||||
56 | Ruth Stierli | 1956 | SCR Bremgarten | SUI | 54.42 | 1:56.39 | ||||
57 | Veronica Collette | 1959 | ESPORTS MASTERS ESMAS | ESP | 55.25 | 1:56.46 | ||||
58 | Carmit Romano-Hvid | 1957 | Aquatikin | DEN | 52.69 | 1:56.62 | ||||
59 | Daniela Marchiani | 1959 | C.S.I. Roma Flaminio | ITA | 54.96 | 1:56.63 | ||||
60 | Renata Stephan | 1960 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 54.36 | 1:57.35 | ||||
61 | Therese Crollick | 1957 | Duck Creek Mountain | AUS | 55.90 | 1:59.15 | ||||
62 | Monica Paavilainen | 1960 | Nummelan Kisaajat | FIN | 56.72 | 2:02.79 | ||||
63 | Cheryl Ann Arbuthnot | 1958 | Coelacanth Masters | RSA | 1:02.39 | 2:19.39 | ||||
64 | Luisa Rossana Wong Kuoman | 1956 | Peru Masters | PER | 1:19.37 | 2:40.03 | ||||
- | Dagmar Hilbig | 1958 | SC Bodenteich | GER | DNS | |||||
- | Deborah Newton | 1956 | NBA | USA | DNS | |||||
- | Jolanta Zawadzka | 1957 | GOSIR Piaseczno | POL | DNS | |||||
- | Lileeva Svetlana | 1956 | All Stars | RUS | DNS | |||||
- | Marianne Ørstrøm Andersen | 1958 | Nakskov Svømme Klub | DEN | DNS | |||||
- | Renate Christ | 1960 | SC Wiking Herne 1921 | GER | DNS | |||||
- | Cristina Floris | 1959 | la wellness | ITA | DSQ | BrH | ||||
- | Martina Bartz | 1957 | Warendorfer SU | GER | DSQ | BrH | ||||
- | Tetiana Honcharuk | 1959 | Gavrily4 Masters | UKR | DSQ | GA | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 45 - 49 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Marzena Kulis | 1964 | Team Marche Master | ITA | 37.46 | 1:18.18 | ||||
2 | Monica Coro | 1962 | Aquafit Casale A.S.D. | ITA | 37.15 | 1:19.36 | ||||
3 | Kate Sørensen | 1961 | Glostrup Svømme Klub | DEN | 38.00 | 1:21.33 | ||||
4 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | SWE | 39.12 | 1:21.66 | ||||
5 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | SWE | 39.21 | 1:23.52 | ||||
6 | Michele Schneider | 1964 | villeurbanne natation | FRA | 39.34 | 1:23.87 | ||||
7 | Elke Schmitz | 1964 | SSF Bonn | GER | 38.73 | 1:23.90 | ||||
8 | Cecilia Stanford | 1961 | Cape Town Masters SC | RSA | 40.73 | 1:24.83 | ||||
9 | Johanna Kara | 1965 | Cetus | FIN | 39.56 | 1:25.04 | ||||
10 | Tatiana Prokofyeva | 1965 | Olymp | RUS | 39.01 | 1:25.85 | ||||
11 | Annika Aspholm | 1963 | IF Åland | FIN | 39.79 | 1:26.43 | ||||
12 | Krylova Svetlana | 1961 | Dvina | RUS | 41.54 | 1:26.79 | ||||
13 | Albena Popova | 1962 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 39.86 | 1:26.93 | ||||
14 | Ruth Cheema | 1962 | Market Harborough SC | GBR | 41.44 | 1:28.20 | ||||
15 | Petra Zarrath | 1965 | Blumenthaler TV | GER | 40.83 | 1:29.15 | ||||
16 | Johanna Ueckermann | 1963 | witham dolphins | GBR | 41.57 | 1:29.92 | ||||
17 | Lorraine Veilleux | 1963 | Aquadanse | CAN | 41.91 | 1:29.97 | ||||
18 | Jutta Lenzig | 1965 | TSV Achim 1860 | GER | 42.81 | 1:30.20 | ||||
19 | Marcelle Strauss | 1964 | Cape Town Masters SC | RSA | 42.80 | 1:31.10 | ||||
20 | Kathrin Weiss | 1964 | SSV Blau-Weiss Gersdorf | GER | 43.00 | 1:31.31 | ||||
21 | Julie Astley | 1965 | Adelaide Masters | AUS | 42.56 | 1:32.04 | ||||
22 | Katarina Praznik | 1964 | PK Velenje | SLO | 43.20 | 1:32.95 | ||||
23 | Camacho Martha | 1965 | El Milenio | CRC | 43.53 | 1:32.98 | ||||
24 | Sabine Nischan | 1962 | WSSV | GER | 44.98 | 1:33.74 | ||||
25 | Louise Price | 1962 | Seaside Pirates | AUS | 45.05 | 1:34.11 | ||||
26 | Sigrid Schönhofen | 1963 | SSG Saar Max Ritter | GER | 44.06 | 1:34.55 | ||||
27 | Irina Vazhenina | 1964 | Chayka | RUS | 45.42 | 1:35.88 | ||||
28 | Laura Etzi | 1963 | ASD NUOTO BELLUNO | ITA | 45.84 | 1:36.56 | ||||
29 | Claudia Nickerl | 1965 | SSG Pforzheim | GER | 45.79 | 1:37.54 | ||||
30 | Antje Herrmann | 1965 | Halberstädter SV | GER | 44.80 | 1:37.65 | ||||
31 | Elodia Ramos | 1964 | Club Natacion Metropole | ESP | 47.50 | 1:38.55 | ||||
32 | Gonzalez Ana Lucia | 1962 | El Milenio | CRC | 46.24 | 1:38.83 | ||||
33 | Stefanie Werner | 1961 | TB Wülfrath | GER | 48.50 | 1:38.90 | ||||
34 | Emanuela Bittante | 1961 | ONDABLU s.c.s.d. | ITA | 45.41 | 1:39.11 | ||||
34 | Jelena Salewski | 1963 | Gavrily4 Masters | UKR | 45.03 | 1:39.11 | ||||
36 | Gabriella Rossi | 1965 | Società Nuotatori Padovani | ITA | 46.95 | 1:39.12 | ||||
37 | Kathleen Anne Raymond | 1963 | Sevenoaks Tri Swim Club | GBR | 48.35 | 1:39.62 | ||||
38 | Marie-christine Hernandez | 1963 | BEC - BORDEAUX | FRA | 46.88 | 1:39.72 | ||||
39 | Friderika Kerekes | 1965 | AZPC Amersfoort | NED | 46.89 | 1:40.30 | ||||
40 | Karin Johansson | 1963 | S77 Stenungsund | SWE | 47.66 | 1:41.28 | ||||
41 | Roberta Panizza | 1961 | Pianeta sport acqua | ITA | 47.61 | 1:41.60 | ||||
42 | Eiko Katada | 1964 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 47.91 | 1:41.64 | ||||
43 | Marie Dahlbom | 1965 | Blå Sim&Hoppklubb | SWE | 46.60 | 1:41.68 | ||||
44 | Tetiana Shliahova | 1962 | Gavrily4 Masters | UKR | 48.24 | 1:43.41 | ||||
45 | Therin Sergine | 1964 | ANDERNOS ESPADONS-THALASSA | FRA | 47.68 | 1:43.86 | ||||
46 | Bj Marshall | 1962 | Alexandria Masters Swimming | USA | 48.62 | 1:44.77 | ||||
47 | Martina Brankovsky | 1961 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 46.75 | 1:44.90 | ||||
48 | Britta Zürcher | 1962 | SSG Saar Max Ritter | GER | 48.33 | 1:45.09 | ||||
49 | Murielle Caillet Dayer | 1965 | CN Plan-les-Ouates | SUI | 50.67 | 1:45.75 | ||||
50 | Katja Lahrssen | 1965 | SV Blau-Weiß Wesselburen | GER | 48.58 | 1:46.78 | ||||
51 | Emanuela Strazicic | 1964 | C.S.I. Roma Flaminio | ITA | 49.26 | 1:46.84 | ||||
52 | Maria Fernández Hernández | 1963 | Club Natacion Metropole | ESP | 51.31 | 1:47.81 | ||||
53 | Paola Stranieri | 1963 | Rapallo Nuoto Master | ITA | 51.31 | 1:48.34 | ||||
54 | Geraldine Thompson | 1962 | Aer Lingus Masters | IRL | 50.96 | 1:48.67 | ||||
55 | Maria Fernandes | 1962 | Leixões Sport Clube | POR | 52.50 | 1:49.44 | ||||
56 | Ingvor Andersson | 1962 | Kungälvs Simsällskap | SWE | 52.24 | 1:49.63 | ||||
57 | Carina Axberg | 1963 | Kungälvs Simsällskap | SWE | 48.94 | 1:50.14 | ||||
58 | Katia Nicolas | 1964 | SN Franconville | FRA | 52.51 | 1:50.25 | ||||
59 | Jane Dudok van Heel | 1961 | LRC Hong Kong | CHN | 51.19 | 1:50.49 | ||||
60 | Paola Minardi | 1964 | A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza | ITA | 52.29 | 1:50.67 | ||||
61 | Antonella Stecca | 1962 | ASD Bolzano Nuoto | ITA | 53.21 | 1:51.21 | ||||
62 | Alessandra Bosio | 1965 | Nocetta SS DIL | ITA | 53.13 | 1:51.38 | ||||
63 | Ann Karin Marina Lauwers | 1965 | Sport Full Time Sassari | ITA | 52.71 | 1:52.86 | ||||
64 | Duprey Nelly | 1965 | Club Nautique Le Havre | FRA | 53.36 | 1:52.87 | ||||
65 | Katrin Moberg-Nilsson | 1964 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | 54.10 | 1:54.39 | ||||
66 | Maria Francisco | 1962 | Leixões Sport Clube | POR | 55.39 | 1:56.12 | ||||
67 | Patricia Butler | 1964 | Ennis Masters | IRL | 56.94 | 1:58.64 | ||||
68 | Miriam Lamas | 1962 | Agrupación Mar Natacion | ARG | 57.09 | 2:03.78 | ||||
69 | Bruna Buonocore | 1962 | S.S.D. Partenope Nuoto | ITA | 1:01.05 | 2:08.54 | ||||
70 | Florio Milva | 1961 | G - Udine A.S.D. | ITA | 59.27 | 2:10.12 | ||||
71 | Paula Romano | 1962 | Agrupación Mar Natacion | ARG | 1:05.29 | 2:17.24 | ||||
- | Agata Figielska | 1965 | SPORT-Figielski WOPR Warszawa | POL | DNS | |||||
- | Agnes Nilsson Mendonca | 1962 | Club de Regatas Flamengo | BRA | DNS | |||||
- | Diva Fuganti | 1961 | Amaral Masters | BRA | DNS | |||||
- | Dr. Susanne Woelk | 1965 | AMTV-FTV Hamburg | GER | DNS | |||||
- | Milva Florio | 1961 | ASD G-UDINE | ITA | DNS | |||||
- | Novikova Marina | 1961 | All Stars | RUS | DNS | |||||
- | Sandrine Le Meur | 1964 | CL OMNISPORTS VERNOUILLET | FRA | DNS | |||||
- | Rosemary Kelsall | 1962 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | DSQ | BrA | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 40 - 44 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Heather Morris-Eyton | 1967 | Phoenix Masters | RSA | 36.22 | 1:15.83 | ||||
2 | Sigrid Niehaus | 1969 | Piratas Aguas Abiertas | CRC | 37.28 | 1:20.56 | ||||
3 | Sabina Vitaloni | 1970 | Canottieri Baldesio | ITA | 38.12 | 1:21.24 | ||||
4 | Antje Praefcke | 1970 | SG Frankfurt | GER | 39.23 | 1:22.34 | ||||
5 | Rainy Goodale | 1970 | NEM | USA | 39.13 | 1:23.17 | ||||
6 | Petra Duda | 1970 | SC Wiking Herne 1921 | GER | 38.62 | 1:24.18 | ||||
7 | Angela Delissen | 1966 | Sanitäts-Schwimmverein Hamburg | GER | 40.19 | 1:24.25 | ||||
8 | Laurence Barthe | 1968 | ASPTT GRAND TOULOUSE | FRA | 40.42 | 1:24.76 | ||||
9 | Manuela Giovanardi | 1969 | MODENA NUOTO MASTER | ITA | 38.52 | 1:25.14 | ||||
10 | Sharon Lock | 1969 | Melton Mowbray | GBR | 40.41 | 1:25.93 | ||||
11 | Violetta Schlesinger | 1969 | SG Stadtwerke München | GER | 39.85 | 1:26.13 | ||||
12 | Inger Linn Krogh Hansen | 1969 | Drammen Svømmeklubb | NOR | 40.31 | 1:26.72 | ||||
13 | Kerstin Krumbach | 1967 | Waspo 08 Göttingen | GER | 40.65 | 1:27.03 | ||||
14 | Maria Zelentsova | 1969 | Dvina | RUS | 41.39 | 1:27.06 | ||||
15 | Helga Bitter | 1969 | SG Glems | GER | 41.18 | 1:27.91 | ||||
16 | Jannecke Lauritzen | 1967 | Lambertseter Svømmeklubb | NOR | 41.14 | 1:27.92 | ||||
17 | Claudia Heller | 1967 | SV Hof 1911 e. V. | GER | 41.93 | 1:28.33 | ||||
18 | Mireley Paula Caneva | 1968 | Vecinal+Actitud | ARG | 41.05 | 1:28.39 | ||||
19 | Milena Melandri | 1970 | A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza | ITA | 42.76 | 1:28.46 | ||||
20 | Birgitta Olofsson | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | 42.03 | 1:29.89 | ||||
21 | Joanne Johnson | 1970 | UEA City of Norwich SC | GBR | 42.08 | 1:29.91 | ||||
22 | Claudia Pruss | 1968 | SG Neukölln Berlin | GER | 40.56 | 1:30.01 | ||||
23 | Vera Tarasova | 1969 | Duck´s Creek | RUS | 42.78 | 1:31.43 | ||||
24 | Nathalie Legueult | 1966 | Laval Aquatique Club | FRA | 43.78 | 1:31.88 | ||||
25 | Elizabeth Shaw | 1966 | Otter S.C. | GBR | 43.23 | 1:31.93 | ||||
26 | Nadja Kurz | 1969 | SU citynet@Hall | AUT | 43.11 | 1:32.54 | ||||
27 | Beatrice Bernard | 1968 | Marcq Natation | FRA | 43.64 | 1:32.72 | ||||
28 | Christelle Bassot | 1968 | ESLPB Natation | FRA | 44.15 | 1:33.08 | ||||
29 | Yvonne Prosser | 1968 | SV Lohhof e.V. | GER | 42.11 | 1:33.17 | ||||
30 | Karen Bruton | 1966 | Bermuda Masters Swimming | BER | 43.09 | 1:33.35 | ||||
31 | Katarina Hallerstedt | 1966 | S77 Stenungsund | SWE | 45.22 | 1:33.94 | ||||
32 | Petra Hildner | 1966 | SC Poseidon Berlin e.V. | GER | 45.46 | 1:35.36 | ||||
33 | Britta Wagner | 1968 | TSV Hohenhameln | GER | 44.81 | 1:35.99 | ||||
34 | Malin Gustafsson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | SWE | 45.53 | 1:36.04 | ||||
35 | Annett Rose | 1966 | SG Steglitz Berlin e.V. | GER | 45.66 | 1:36.10 | ||||
36 | Maria-chiara Panizza | 1967 | Pianeta sport acqua | ITA | 46.10 | 1:36.69 | ||||
37 | Maria Manuela Sequeira | 1968 | AAC | POR | 45.34 | 1:37.00 | ||||
38 | Donna Walsh | 1970 | Queensland Gateway Allstars | AUS | 43.95 | 1:37.04 | ||||
39 | Michelle Robert | 1969 | El Milenio | CRC | 44.70 | 1:37.29 | ||||
40 | Anna Sica | 1967 | Asd Il Gabbiano Napoli | ITA | 46.34 | 1:37.68 | ||||
41 | Sandrine Le Comte | 1970 | Grenoble Natation | FRA | 47.78 | 1:37.97 | ||||
42 | Magali Jousset | 1968 | AS Gien Natation | FRA | 46.00 | 1:38.11 | ||||
43 | Maricica Sabau | 1969 | TRIBEACH | USA | 45.78 | 1:38.21 | ||||
44 | Annette Budge | 1968 | Bermuda Masters Swimming | BER | 46.23 | 1:38.70 | ||||
45 | Iryna Zolotko | 1966 | Gavrily4 Masters | UKR | 46.55 | 1:39.48 | ||||
46 | Miriam Reindl | 1967 | TSV 1847 Weilheim | GER | 46.41 | 1:40.19 | ||||
47 | Christine Heimhofer | 1968 | Salzburger Turnverein | AUT | 48.15 | 1:40.42 | ||||
48 | Anne Leroy | 1967 | DAUPHINS CHATELLERAULT | FRA | 47.74 | 1:40.47 | ||||
49 | Susanne Rogge | 1968 | SSV Ostring 93 e.V. | GER | 47.70 | 1:40.88 | ||||
50 | Ute Petzky | 1966 | SG Wasserratten Norderstedt | GER | 47.34 | 1:41.78 | ||||
51 | Orlova Liubov | 1968 | All Stars | RUS | 47.84 | 1:41.79 | ||||
52 | Yulina Dzeryn | 1970 | Lviv Euro | UKR | 48.35 | 1:42.34 | ||||
53 | Gesa Birnstengel | 1970 | Schwimmverein Weixdorf | GER | 47.93 | 1:42.67 | ||||
54 | Sophie Chauveau | 1969 | Ems Bron | FRA | 47.78 | 1:42.82 | ||||
55 | Maria Viseu | 1966 | Leixões Sport Clube | POR | 48.83 | 1:43.05 | ||||
56 | Landman Astra | 1970 | Butterfly Plus | RUS | 47.78 | 1:43.46 | ||||
57 | Susanne Eser | 1969 | SG Erkelenz-Hückelhoven | GER | 49.09 | 1:44.02 | ||||
58 | Dietlind Urban | 1970 | SSV Senftenberg | GER | 48.67 | 1:45.02 | ||||
59 | Carla Lenzi | 1967 | Ass. dos Nadadores dos Estoris | POR | 47.66 | 1:45.83 | ||||
60 | Anja Grünitz | 1966 | SG Wasserratten Norderstedt | GER | 49.32 | 1:46.07 | ||||
61 | Michelle Kjærsgaard | 1969 | Næstved IF | DEN | 49.47 | 1:47.00 | ||||
62 | Therese Lonnqvist Scorti | 1970 | Ice Club Como ASD | ITA | 48.81 | 1:47.52 | ||||
63 | Monika Millet | 1966 | the mermaids | AUT | 49.42 | 1:48.08 | ||||
64 | Carina Blombäck | 1966 | ESPORTS MASTERS ESMAS | ESP | 52.27 | 1:49.79 | ||||
65 | Silvia Julia | 1967 | Centre Natacio Mataro | ESP | 50.98 | 1:52.20 | ||||
- | Annica Åberg | 1966 | Täby Sim | SWE | DNS | |||||
- | Karen Crichton | 1966 | Orkney | GBR | DNS | |||||
- | Lilian Martins | 1968 | TENIS CLUBE DE CAMPINAS | BRA | DNS | |||||
- | Maria Gonzalez | 1970 | Club Natacion Metropole | ESP | DNS | |||||
- | Yashoda Devi | 1970 | KGA Bangalore | IND | DNS | |||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 35 - 39 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Anna-Karin Lundin | 1973 | Kungälvs Simsällskap | SWE | 35.65 | 1:15.90 | ||||
2 | Marit Breitfeld | 1975 | Hamburger Schwimmclub | GER | 35.88 | 1:17.40 | ||||
3 | Stephanie Petscher | 1973 | SG Glems | GER | 37.32 | 1:20.80 | ||||
4 | Elaine R. Guedes Querubim | 1974 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 38.13 | 1:21.34 | ||||
5 | Dora Cerva | 1974 | Sprint Fortuna SC | HUN | 38.48 | 1:22.18 | ||||
6 | Karin Stein | 1971 | ZV Vlaardingen Schiedam | NED | 39.27 | 1:22.69 | ||||
7 | Claudia Trott | 1973 | Eintracht Hildesheim | GER | 40.75 | 1:23.80 | ||||
8 | Nicola Bainbridge | 1971 | WYRE FOREST SC | GBR | 38.44 | 1:23.82 | ||||
9 | Xhervelle Muriel | 1973 | Embourg Natation | BEL | 39.01 | 1:23.84 | ||||
10 | Peyronon Sandy | 1972 | Dauphins Yssingelais | FRA | 38.53 | 1:23.92 | ||||
11 | Ulrike Döscher | 1974 | SV Poseidon Hamburg | GER | 40.42 | 1:24.07 | ||||
12 | Helen Rolle | 1975 | Etwall Eagles | GBR | 38.77 | 1:24.52 | ||||
13 | Ute Holt | 1973 | SG Erkelenz-Hückelhoven | GER | 41.08 | 1:25.29 | ||||
14 | Birte Kahlke | 1972 | SG Elbe | GER | 39.75 | 1:25.40 | ||||
15 | Marina Perepelkina | 1972 | Neva Stars | RUS | 39.73 | 1:25.50 | ||||
16 | Giovanna Cherubini | 1971 | A.S.D. Flaminio sporting club | ITA | 40.67 | 1:25.61 | ||||
17 | Inga Wagner | 1973 | Hamburger Schwimmclub | GER | 41.05 | 1:25.70 | ||||
18 | Beata Sulewska | 1972 | TP Weteran Zabrze | POL | 39.83 | 1:25.74 | ||||
19 | Siubhan Drinnan | 1975 | Edmonton Master Swim Club | CAN | 40.65 | 1:26.51 | ||||
20 | Jill Spanevello Breton | 1972 | ESLPB Natation | FRA | 40.78 | 1:26.58 | ||||
21 | Jenny Noack | 1975 | SV Poseidon Hamburg | GER | 42.46 | 1:26.87 | ||||
22 | Corinna Stoever | 1971 | SV Poseidon Hamburg | GER | 40.74 | 1:27.02 | ||||
23 | Michela Zanola | 1971 | Tuatha De | ITA | 41.33 | 1:27.07 | ||||
24 | Andrea Horni | 1972 | Schwimmclub Delphin Uetendorf | SUI | 42.55 | 1:28.59 | ||||
25 | Cécile Leblanc | 1973 | Laval Aquatique Club | FRA | 41.89 | 1:28.95 | ||||
26 | Elena Rusakova | 1975 | Black Sepia Swimming Club | RUS | 41.78 | 1:29.08 | ||||
27 | SIlvia Calderoni | 1973 | A.S.D. Nuoto Club 2000 Faenza | ITA | 42.53 | 1:29.12 | ||||
28 | Erika Vaccaro | 1973 | ASD Nuoto Giunone | ITA | 41.68 | 1:29.80 | ||||
29 | Franca Podsiadly | 1973 | SC Chemnitz 1892 e.V. | GER | 40.81 | 1:30.83 | ||||
30 | Nichelle Pajeau | 1974 | Evanston Masters | USA | 43.94 | 1:31.84 | ||||
31 | Judilam Goncalves | 1975 | Vikingos Chacao | VEN | 43.68 | 1:32.57 | ||||
32 | Sondra Klitzke | 1974 | SC Poseidon Berlin e.V. | GER | 44.39 | 1:32.66 | ||||
33 | Camilla Davidsson | 1971 | Simklubben Triton | SWE | 44.99 | 1:34.12 | ||||
34 | Mari Luoto | 1975 | Helsingfors Simsällskap | FIN | 43.69 | 1:34.47 | ||||
35 | Georgeta Kari | 1974 | TRIBEACH | USA | 41.69 | 1:34.65 | ||||
36 | Karina Lagazzoli | 1972 | Libertador Natacion Masters | ARG | 45.03 | 1:34.94 | ||||
37 | Giada Pucci | 1975 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 44.72 | 1:35.36 | ||||
38 | Sonja Katharina Sponholz | 1974 | SSG Saar Max Ritter | GER | 42.65 | 1:35.59 | ||||
39 | Louise Cominato | 1974 | Academia Competition | BRA | 45.24 | 1:35.62 | ||||
40 | Anna-Bella Packwood | 1974 | Väsby Simsällskap | SWE | 44.90 | 1:36.32 | ||||
41 | Daniela Cortinovis | 1975 | Rapallo Nuoto Master | ITA | 45.23 | 1:36.36 | ||||
42 | Christelle Rouziere | 1973 | Laval Aquatique Club | FRA | 45.23 | 1:36.38 | ||||
43 | Verena Margreiter | 1974 | the mermaids | AUT | 45.62 | 1:40.86 | ||||
44 | Enas Abd El Mageed Ahmed | 1971 | Egypt Masters | EGY | 46.94 | 1:41.92 | ||||
45 | Anna Maria Desiderà | 1973 | Società Nuotatori Padovani | ITA | 47.96 | 1:46.20 | ||||
46 | Sara Franci | 1973 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 51.76 | 1:48.99 | ||||
47 | Elena Fadeeva | 1971 | All Stars | RUS | 55.64 | 1:57.87 | ||||
- | Antonella De Lisio | 1975 | Hidron Sport ssd a rl | ITA | DNS | |||||
- | Kateryna Kalenska | 1972 | Lviv Euro | UKR | DNS | |||||
- | Katy Baehr | 1972 | SV Wasserfreunde 1898 Hannover | GER | DNS | |||||
- | Marina Akhmetvaleeva | 1974 | Kasatka | RUS | DNS | |||||
- | Tatyana Simonova | 1971 | Yamal Club | RUS | DNS | |||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 30 - 34 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Alexandra Janitzki | 1980 | Waspo 08 Göttingen | GER | 35.15 | 1:15.98 | ||||
2 | Kyla Steenhart | 1978 | Camden Swiss Cottage SC | GBR | 35.86 | 1:17.10 | ||||
3 | Laura Glass | 1980 | Dallas Aquatic Masters | USA | 34.31 | 1:17.92 | ||||
4 | Isabel Figueira | 1979 | Clube Natação de Faro | POR | 35.15 | 1:18.03 | ||||
5 | Mathias Caroline | 1976 | ACBB | FRA | 36.81 | 1:18.91 | ||||
6 | Lucia Bussotti | 1979 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 36.42 | 1:19.01 | ||||
7 | Ruth Morrison | 1979 | LRC Hong Kong | CHN | 35.95 | 1:19.25 | ||||
8 | Lynne Meale | 1977 | UEA City of Norwich SC | GBR | 37.05 | 1:21.40 | ||||
9 | Nadine Krautter | 1980 | TSV Achim 1860 | GER | 38.06 | 1:21.60 | ||||
10 | Hannah Caldas | 1977 | Nc Masters Swimming | USA | 37.42 | 1:21.70 | ||||
11 | Birte Retzbach | 1978 | SG Schwarzwald Baar Heuberg | GER | 38.38 | 1:22.26 | ||||
12 | Chiara Lui | 1977 | CORSICO NUOTO MASTER | ITA | 38.73 | 1:22.29 | ||||
13 | Jillian Coll | 1979 | Limerick Masters | IRL | 37.80 | 1:22.55 | ||||
14 | Daniela Bosetto | 1980 | RN Saronno | ITA | 38.76 | 1:23.65 | ||||
15 | Kim Ribbe | 1980 | FC Voran Ohe | GER | 39.68 | 1:24.42 | ||||
16 | Anna Barnes | 1980 | Picton Masters | AUS | 39.54 | 1:24.70 | ||||
17 | Helen Holter | 1979 | Roma | NOR | 39.92 | 1:25.04 | ||||
18 | Serena Brendaglia | 1977 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 40.25 | 1:25.89 | ||||
19 | Miriam Bruns | 1977 | VFL Lueneburg | GER | 40.70 | 1:25.93 | ||||
20 | Ruth Reuter | 1980 | SG Essen | GER | 40.44 | 1:26.31 | ||||
21 | Katja Sotzmann | 1978 | SG Neukölln Berlin | GER | 41.43 | 1:26.62 | ||||
22 | Erica Fogliata | 1979 | ASD NUOTO BELLUNO | ITA | 40.14 | 1:27.03 | ||||
23 | Tatjana Berlin | 1978 | SC Hellas Einbeck | GER | 40.81 | 1:27.72 | ||||
24 | Rikke Hauerberg Nielsen | 1977 | Gentofte Svømme Klub | DEN | 41.15 | 1:28.09 | ||||
25 | Silke Gawellek | 1977 | Helmstedter SV | GER | 41.38 | 1:28.47 | ||||
26 | Angelica Nordlund | 1980 | Varberg-Falkenberg Sim | SWE | 42.43 | 1:28.59 | ||||
27 | Anette Fröberg | 1977 | Helsingborgs Simsällskap | SWE | 42.92 | 1:30.57 | ||||
28 | Séverine Charbonnel | 1976 | Ems Bron | FRA | 41.99 | 1:30.58 | ||||
29 | Elena Sinelnikova | 1976 | Black Sepia Swimming Club | RUS | 42.67 | 1:31.39 | ||||
30 | Heather Lingner | 1976 | Evanston Masters | USA | 42.73 | 1:31.52 | ||||
31 | Janet Kretschmer | 1977 | SC Hürth | GER | 41.37 | 1:31.84 | ||||
32 | Luciana Paula De Santis | 1979 | Agrupación Mar Natacion | ARG | 44.52 | 1:32.04 | ||||
33 | Anja Hartmann | 1976 | VFL Waiblingen | GER | 42.25 | 1:32.22 | ||||
34 | Katja Seidel | 1977 | Berliner TSC | GER | 42.44 | 1:33.28 | ||||
35 | Céline Clogenson | 1980 | Neptune Club de France | FRA | 44.62 | 1:35.29 | ||||
36 | Christine Vollmer | 1978 | TB Wülfrath | GER | 45.56 | 1:35.54 | ||||
37 | Helen Thulin | 1978 | Täby Sim | SWE | 45.70 | 1:37.24 | ||||
38 | Alicia González | 1976 | Club Natacion Cuatro Caminos | ESP | 47.27 | 1:37.52 | ||||
39 | Laurence Francois | 1977 | LEO LAGRANGE S. B. | FRA | 46.01 | 1:37.80 | ||||
40 | Romana Sirenko | 1976 | Lviv Euro | UKR | 45.49 | 1:37.83 | ||||
41 | Marina Schwarz | 1979 | Linz AG Sport | AUT | 46.23 | 1:39.53 | ||||
42 | Giovanna Drago | 1977 | Pianeta sport acqua | ITA | 46.17 | 1:40.36 | ||||
43 | Susanne Höbig | 1976 | SG Erkelenz-Hückelhoven | GER | 48.57 | 1:41.02 | ||||
44 | Muriel Laurent | 1978 | AMICALE CREILLOISE NATATION | FRA | 48.31 | 1:42.59 | ||||
45 | Isa Pietilä | 1978 | Octopus Lohja | FIN | 53.44 | 1:48.95 | ||||
- | Anna Fontana | 1979 | RARI NANTES VALSUGANA | ITA | DNS | |||||
- | Emma Jenkins | 1976 | Southport Swimming Club | GBR | DNS | |||||
- | Fabiana Favalli | 1976 | Butterfly Brescia | ITA | DNS | |||||
- | Erika Luthman | 1976 | Umeå Simsällskap | SWE | DSQ | BrJ | ||||
Event 7, 100m Breast Women, Finals 25 - 29 years |
Est. start time 15.00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Susanne Hock | 1983 | TV Bad Mergentheim | GER | 34.64 | 1:15.21 | ||||
2 | Sara Larsson | 1983 | Borlänge Simsällskap | SWE | 35.99 | 1:17.43 | ||||
3 | Henriette S Frederiksen | 1985 | U.S.G | DEN | 37.05 | 1:18.80 | ||||
4 | Serena Rigamonti | 1985 | Ispra Swim Planet | ITA | 37.29 | 1:19.01 | ||||
5 | Laura Badoux | 1982 | DAW Alkmaar | NED | 36.88 | 1:19.68 | ||||
5 | Nele Vanbuel | 1985 | Barvaux | BEL | 35.57 | 1:19.68 | ||||
7 | Andrea Martin | 1981 | SGS Hannover | GER | 37.13 | 1:20.19 | ||||
8 | Jenni Svensson | 1982 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 37.63 | 1:20.35 | ||||
9 | Sara English | 1982 | Castlebar | IRL | 37.47 | 1:21.33 | ||||
10 | Magdalena Bolewska | 1984 | MKP Torunczyk Torun | POL | 36.82 | 1:21.35 | ||||
11 | Marijke Monsma | 1985 | DWK Barneveld | NED | 36.93 | 1:21.71 | ||||
12 | Caroline Saillet | 1981 | CN BRUNOY ESSONNE | FRA | 38.13 | 1:21.79 | ||||
13 | Britta Weber | 1982 | SG Wuppertal | GER | 39.45 | 1:22.54 | ||||
14 | Ingrid von Beckmann | 1982 | Cally Masters Islington | GBR | 38.52 | 1:23.46 | ||||
15 | Jasmin Glindemann | 1982 | MTV Heide | GER | 39.37 | 1:23.57 | ||||
16 | Kathrin Engel | 1982 | Post SV Leipzig | GER | 38.88 | 1:24.58 | ||||
17 | Maria Veronica Ester | 1982 | Circulo de la Fuerza Aerea | ARG | 39.18 | 1:24.78 | ||||
18 | Christine Hawkrigg | 1981 | City of Derby Swimming Club | GBR | 38.71 | 1:25.45 | ||||
19 | Suss Burckel Johanne | 1985 | CN OSTWALD | FRA | 40.39 | 1:25.95 | ||||
20 | Sabine Zanini | 1984 | Auxerre Aquatic Club | FRA | 40.72 | 1:26.16 | ||||
21 | Esther Martínez Borobio | 1982 | Club Natació Lleida | ESP | 40.61 | 1:26.24 | ||||
22 | Christine Cathrin | 1984 | ANGERS NATATION | FRA | 40.05 | 1:27.01 | ||||
23 | Cátia Valente | 1984 | Clube de Campismo Luz e Vida | POR | 41.04 | 1:27.60 | ||||
24 | Stephanie Gulde | 1981 | SV Rotation Halle | GER | 40.36 | 1:28.77 | ||||
25 | Agnès Garrigou | 1985 | Sportvg Feuerbach | GER | 42.18 | 1:29.11 | ||||
26 | Gabriella Johnson | 1981 | Cally Masters Islington | GBR | 40.40 | 1:29.23 | ||||
27 | Pauline Lesbordes | 1982 | Ems Bron | FRA | 42.80 | 1:29.57 | ||||
28 | Andrea Gil | 1982 | UCV | VEN | 42.49 | 1:31.36 | ||||
28 | Birte Geyer | 1981 | Helmstedter SV | GER | 42.33 | 1:31.36 | ||||
30 | Annette Vogelsang | 1984 | Z.V. De Bron | NED | 43.19 | 1:31.38 | ||||
31 | Sofia Borglin | 1981 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 41.66 | 1:31.46 | ||||
32 | Marie-adeline Vassaux | 1982 | Ems Bron | FRA | 42.54 | 1:31.69 | ||||
33 | Christina Herbold | 1981 | 1. FCN | GER | 45.46 | 1:32.64 | ||||
34 | Audrey Portier | 1984 | Laval Aquatique Club | FRA | 42.76 | 1:32.90 | ||||
35 | Andrea Chmiel | 1983 | SV Coburg | GER | 44.01 | 1:32.96 | ||||
36 | Els Knippenberg | 1984 | OZV | BEL | 43.62 | 1:32.99 | ||||
37 | Renee de Kok | 1984 | PSV | NED | 43.12 | 1:33.37 | ||||
38 | Swantje Dammann | 1983 | AMTV-FTV Hamburg | GER | 43.35 | 1:33.67 | ||||
39 | Elvira Martin-Caro | 1982 | Club Natacion Cuatro Caminos | ESP | 44.44 | 1:33.92 | ||||
40 | Marina Stiska | 1982 | Heiligenhauser SV 1968 e.V. | GER | 43.49 | 1:34.01 | ||||
41 | Kimberly Thomas | 1982 | Bermuda Masters Swimming | BER | 43.46 | 1:34.19 | ||||
42 | Juliane Friese | 1985 | SV Rotation Halle | GER | 43.31 | 1:36.98 | ||||
43 | Nadia Louhichi | 1981 | Team Quebec | CAN | 45.10 | 1:37.54 | ||||
44 | Katrin Posch | 1983 | SC Hürth | GER | 44.91 | 1:37.84 | ||||
45 | Silvia Odio | 1983 | El Milenio | CRC | 47.14 | 1:41.68 | ||||
46 | Ana Jorge | 1983 | Club Natacion Metropole | ESP | 46.95 | 1:41.98 | ||||
- | Barbara Gluvers | 1985 | Unattached | USA | DNS | |||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 07 August 2010 |
Licensed to: Västsvenska Simförbundet | Print Time | 16:47 |