2020-12-02   01:18:01
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM (25 m) Skåne Blekinge

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 1, 100m Frisim Herrar - Final
Sponsor: Däckperfekt
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Persson 18 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 721 50.11
Entry time: 49.00 (+1.11)
50m: 24.13
100m: 50.11
(25.98)
2 Daniel Fischer 18 Helsingborgs Simsällskap +0.62 690 50.84 +0.73
Entry time: 51.44 (-0.60)
50m: 24.37
100m: 50.84
(26.47)
3 John Brolin 18 Helsingborgs Simsällskap +0.67 682 51.05 +0.94
Entry time: 50.57 (+0.48)
50m: 24.90
100m: 51.05
(26.15)
4 Johan Rydahl 19 Helsingborgs Simsällskap +0.59 673 51.28 +1.17
Entry time: 51.42 (-0.14)
50m: 24.54
100m: 51.28
(26.74)
5 Hugo Stenskepp 17 Vellinge-Näsets Simklubb +0.62 655 51.74 +1.63
Entry time: 51.26 (+0.48)
50m: 24.71
100m: 51.74
(27.03)
6 Dante Vollmer 19 Helsingborgs Simsällskap +0.67 634 52.30 +2.19
Entry time: 51.85 (+0.45)
50m: 25.08
100m: 52.30
(27.22)
6 William Lundblad 16 Helsingborgs Simsällskap +0.65 634 52.30 +2.19
Entry time: 52.39 (-0.09)
50m: 25.02
100m: 52.30
(27.28)
8 William Kerman 19 Helsingborgs Simsällskap +0.63 632 52.35 +2.24
Entry time: 52.65 (-0.30)
50m: 25.14
100m: 52.35
(27.21)
9 Isak Larsson 20 Simklubben Poseidon +0.69 629 52.44 +2.33
Entry time: 51.16 (+1.28)
50m: 25.04
100m: 52.44
(27.40)
10 David Falk 17 Simklubben Poseidon +0.63 627 52.48 +2.37
Entry time: 50.88 (+1.60)
50m: 25.06
100m: 52.48
(27.42)
11 Jonathan Palminger 16 SK Triton +0.53 626 52.53 +2.42
Entry time: 52.84 (-0.31)
50m: 25.27
100m: 52.53
(27.26)
12 Robin Falk 19 Simklubben Poseidon +0.63 625 52.54 +2.43
Entry time: 53.10 (-0.56)
50m: 25.29
100m: 52.54
(27.25)
13 Isaac Barrett 15 Vellinge-Näsets Simklubb +0.60 622 52.63 +2.52
Entry time: 53.96 (-1.33)
50m: 25.38
100m: 52.63
(27.25)
14 Johannes Strömberg 18 Vellinge-Näsets Simklubb +0.70 615 52.84 +2.73
Entry time: 54.05 (-1.21)
50m: 25.57
100m: 52.84
(27.27)
15 Anton Witzell 16 Simklubben Sydsim +0.78 607 53.05 +2.94
Entry time: 52.86 (+0.19)
50m: 25.60
100m: 53.05
(27.45)
16 Dennie Halilovic 18 Simklubben Sydsim +0.67 606 53.08 +2.97
Entry time: 53.70 (-0.62)
50m: 25.41
100m: 53.08
(27.67)
17 Jens Christiansen 19 Simklubben Sydsim +0.71 606 53.09 +2.98
Entry time: 51.21 (+1.88)
50m: 24.88
100m: 53.09
(28.21)
18 Marcus Barkrot 18 Karlskrona Simsällskap +0.67 599 53.29 +3.18
Entry time: 52.95 (+0.34)
50m: 25.48
100m: 53.29
(27.81)
19 Anton Andersson 23 Malmö Kappsimningsklubb +0.71 599 53.30 +3.19
Entry time: 51.95 (+1.35)
50m: 25.95
100m: 53.30
(27.35)
20 Henning Cederlund 17 Helsingborgs Simsällskap +0.69 597 53.37 +3.26
Entry time: 51.34 (+2.03)
50m: 25.68
100m: 53.37
(27.69)
21 Felix Tjärnberg 15 Helsingborgs Simsällskap +0.64 582 53.82 +3.71
Entry time: 54.15 (-0.33)
50m: 25.83
100m: 53.82
(27.99)
22 Hugo Lennartsson 16 Malmö Kappsimningsklubb +0.46 581 53.83 +3.72
Entry time: 54.54 (-0.71)
50m: 25.84
100m: 53.83
(27.99)
23 Filip Salbrink 18 Simklubben Poseidon +0.65 579 53.89 +3.78
Entry time: 53.54 (+0.35)
50m: 25.98
100m: 53.89
(27.91)
24 Nils Wergeland 18 Simklubben Poseidon +0.64 573 54.09 +3.98
Entry time: 53.14 (+0.95)
50m: 26.16
100m: 54.09
(27.93)
25 Bill Beckman 15 Malmö Kappsimningsklubb +0.62 573 54.10 +3.99
Entry time: 53.87 (+0.23)
50m: 26.05
100m: 54.10
(28.05)
26 Emil Svensson 18 Vellinge-Näsets Simklubb +0.58 566 54.32 +4.21
Entry time: 53.75 (+0.57)
50m: 25.82
100m: 54.32
(28.50)
27 Anders Ludvigsson 20 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 561 54.47 +4.36
Entry time: 52.25 (+2.22)
50m: 26.45
100m: 54.47
(28.02)
28 Mattias Rydqvist 20 Föreningen Trelleborg Sim +0.65 556 54.63 +4.52
Entry time: 54.26 (+0.37)
50m: 26.28
100m: 54.63
(28.35)
29 David Olofsson 16 Simklubben Poseidon +0.72 555 54.66 +4.55
Entry time: 56.98 (-2.32)
50m: 26.78
100m: 54.66
(27.88)
30 Felix Rosenkvist 16 Simklubben Sydsim +0.62 554 54.69 +4.58
Entry time: 56.94 (-2.25)
50m: 26.24
100m: 54.69
(28.45)
31 Ian Hangård 18 Simklubben Poseidon +0.73 553 54.72 +4.61
Entry time: 54.36 (+0.36)
50m: 25.56
100m: 54.72
(29.16)
32 Gustav Östlund 20 Simklubben Poseidon +0.67 537 55.27 +5.16
Entry time: 53.35 (+1.92)
50m: 25.64
100m: 55.27
(29.63)
33 Primus Olsson 20 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 537 55.28 +5.17
Entry time: 52.29 (+2.99)
50m: 25.83
100m: 55.28
(29.45)
34 Dennis Micin 18 Karlskrona Simsällskap +0.73 535 55.33 +5.22
Entry time: 53.85 (+1.48)
50m: 26.59
100m: 55.33
(28.74)
35 Anton Jansson 18 Simklubben Poseidon +0.65 529 55.55 +5.44
Entry time: 56.57 (-1.02)
50m: 26.60
100m: 55.55
(28.95)
36 Joel Nilsson 15 Helsingborgs Simsällskap +0.62 527 55.62 +5.51
Entry time: 56.26 (-0.64)
50m: 26.71
100m: 55.62
(28.91)
37 Nicolas Nolén 20 SK Triton +0.65 526 55.66 +5.55
Entry time: 54.78 (+0.88)
50m: 26.93
100m: 55.66
(28.73)
38 Fredrik Nilsson 18 SK Triton +0.66 504 56.46 +6.35
Entry time: 56.97 (-0.51)
50m: 27.16
100m: 56.46
(29.30)
39 Fabian Claeson 18 Osby Simsällskap +0.74 236 1:12.72 +22.61 S9
Entry time: 1:09.41 (+3.31)
50m: 35.21
100m: 1:12.72
(37.51)
Grenen officiell:  2020-10-17 09:42:59
2020-10-17 09:43:05 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 2, 50m Bröstsim Herrar - Final
Sponsor: TimeCenter AB
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 22 Landskrona Simsällskap +0.64 727 28.07
Entry time: 28.27 (-0.20)
2 August Mathisen 19 Helsingborgs Simsällskap +0.65 698 28.46 +0.39
Entry time: 28.50 (-0.04)
3 Linus Kahl 19 Landskrona Simsällskap +0.61 647 29.18 +1.11
Entry time: 29.25 (-0.07)
4 Linus Forsgren 17 SK Triton +0.63 628 29.47 +1.40
Entry time: 29.74 (-0.27)
5 Axel Andrén 19 Malmö Kappsimningsklubb +0.68 581 30.26 +2.19
Entry time: 29.63 (+0.63)
6 Hannes Wrenne 16 Helsingborgs Simsällskap +0.64 569 30.46 +2.39
Entry time: 30.07 (+0.39)
7 Anthon Huasson 16 Ringsjö Simklubb +0.64 562 30.58 +2.51
Entry time: 31.54 (-0.96)
8 Gustav Englund 19 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 560 30.62 +2.55
Entry time: 29.99 (+0.63)
9 Axel Lloyd 21 Föreningen Trelleborg Sim +0.61 535 31.09 +3.02
Entry time: 31.41 (-0.32)
10 Jacob Olsson 14 Kristianstads SLS +0.64 535 31.10 +3.03
Entry time: 31.90 (-0.80)
11 Axel Vaide 15 Helsingborgs Simsällskap +0.69 524 31.31 +3.24
Entry time: 31.56 (-0.25)
12 Vincent Hua 16 Ringsjö Simklubb +0.62 511 31.57 +3.50
Entry time: 31.68 (-0.11)
13 Hugo Vaide 17 Helsingborgs Simsällskap +0.62 507 31.65 +3.58
Entry time: 31.04 (+0.61)
14 Marcus Skog 24 Klippans Simsällskap +0.73 497 31.86 +3.79
Entry time: 31.51 (+0.35)
15 Ahmed Sadoon 18 Kristianstads SLS +0.59 475 32.36 +4.29
Entry time: 31.19 (+1.17)
16 Andreas Nordh 29 Osby Simsällskap +0.98 247 40.21 +12.14 SB14
Entry time: 36.48 (+3.73)
Grenen officiell:  2020-10-17 09:44:46
2020-10-17 09:44:51 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 3, 400m Medley Herrar - Final
Sponsor: GDPR.nu
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alan Jovic 16 Helsingborgs Simsällskap +0.63 556 4:45.48
Entry time: 4:49.76 (-4.28)
50m: 29.09
100m: 1:02.00
(32.91)
150m: 1:37.97
(35.97)
200m: 2:13.88
(35.91)
250m: 2:53.83
(39.95)
300m: 3:35.27
(41.44)
350m: 4:10.99
(35.72)
400m: 4:45.48
(34.49)
2 Axel Gladher 14 Karlskrona Simsällskap +0.63 518 4:52.33 +6.85
Entry time: 4:54.40 (-2.07)
50m: 30.07
100m: 1:06.28
(36.21)
150m: 1:45.37
(39.09)
200m: 2:23.90
(38.53)
250m: 3:04.56
(40.66)
300m: 3:45.35
(40.79)
350m: 4:20.03
(34.68)
400m: 4:52.33
(32.30)
3 Niklas Andersson 15 Helsingborgs Simsällskap +0.71 510 4:53.73 +8.25
Entry time: 4:53.44 (+0.29)
50m: 29.68
100m: 1:04.69
(35.01)
150m: 1:43.65
(38.96)
200m: 2:21.81
(38.16)
250m: 3:04.28
(42.47)
300m: 3:47.12
(42.84)
350m: 4:21.36
(34.24)
400m: 4:53.73
(32.37)
4 Emil Pettersson 18 Simklubben Poseidon +0.66 489 4:57.90 +12.42
Entry time: 5:06.61 (-8.71)
50m: 30.59
100m: 1:06.34
(35.75)
150m: 1:43.53
(37.19)
200m: 2:20.48
(36.95)
250m: 3:04.14
(43.66)
300m: 3:48.87
(44.73)
350m: 4:24.03
(35.16)
400m: 4:57.90
(33.87)
5 Daniel Olsson-Shirazi 23 Simklubben Sydsim +0.76 481 4:59.56 +14.08
Entry time: 5:09.91 (-10.35)
50m: 29.96
100m: 1:04.76
(34.80)
150m: 1:45.46
(40.70)
200m: 2:24.51
(39.05)
250m: 3:07.34
(42.83)
300m: 3:50.18
(42.84)
350m: 4:25.74
(35.56)
400m: 4:59.56
(33.82)
Grenen officiell:  2020-10-17 09:50:45
2020-10-17 09:50:49 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar - Final
Sponsor: Travelpoint
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustaf Hansson 19 Helsingborgs Simsällskap +0.58 591 58.23
Entry time: 58.25 (-0.02)
50m: 27.81
100m: 58.23
(30.42)
2 Arvid Nilsson 17 SK Triton +0.77 563 59.19 +0.96
Entry time: 59.27 (-0.08)
50m: 28.94
100m: 59.19
(30.25)
3 Anton Witzell 16 Simklubben Sydsim +0.73 560 59.27 +1.04
Entry time: 58.54 (+0.73)
50m: 29.17
100m: 59.27
(30.10)
4 Christoffer Dellhede 19 Landskrona Simsällskap +0.63 553 59.54 +1.31
Entry time: 56.26 (+3.28)
50m: 28.70
100m: 59.54
(30.84)
5 Jacob Glans 14 Kristianstads SLS +0.62 545 59.83 +1.60
Entry time: 1:00.82 (-0.99)
50m: 28.96
100m: 59.83
(30.87)
6 Nils Wergeland 18 Simklubben Poseidon +0.62 544 59.86 +1.63
Entry time: 57.58 (+2.28)
50m: 29.43
100m: 59.86
(30.43)
7 Gustaf Stokholm 16 Helsingborgs Simsällskap +0.62 540 1:00.00 +1.77
Entry time: 1:01.55 (-1.55)
50m: 28.80
100m: 1:00.00
(31.20)
8 Karl Hydén Liljegren 19 Malmö Kappsimningsklubb +0.61 535 1:00.18 +1.95
Entry time: 59.72 (+0.46)
50m: 29.09
100m: 1:00.18
(31.09)
9 Hampus Svensson 21 Landskrona Simsällskap +0.66 534 1:00.24 +2.01
Entry time: 58.92 (+1.32)
50m: 28.39
100m: 1:00.24
(31.85)
9 Felix Rosenkvist 16 Simklubben Sydsim +0.67 534 1:00.24 +2.01
Entry time: 1:01.79 (-1.55)
50m: 29.38
100m: 1:00.24
(30.86)
11 Wilmer Ingvarsson 17 Ängelholms Simsällskap +0.62 532 1:00.31 +2.08
Entry time: 1:01.34 (-1.03)
50m: 29.20
100m: 1:00.31
(31.11)
12 Bo Beckman 18 Malmö Kappsimningsklubb +0.54 513 1:01.05 +2.82
Entry time: 1:01.69 (-0.64)
50m: 29.15
100m: 1:01.05
(31.90)
13 Jens Christiansen 19 Simklubben Sydsim +0.66 509 1:01.18 +2.95
Entry time: 59.77 (+1.41)
50m: 28.89
100m: 1:01.18
(32.29)
14 Hugo Vaide 17 Helsingborgs Simsällskap +0.62 505 1:01.38 +3.15
Entry time: 58.06 (+3.32)
50m: 29.19
100m: 1:01.38
(32.19)
15 Isak Larsson 20 Simklubben Poseidon +0.67 499 1:01.62 +3.39
Entry time: 58.53 (+3.09)
50m: 29.00
100m: 1:01.62
(32.62)
16 Sten Ludvigsson 22 Malmö Kappsimningsklubb +0.58 491 1:01.92 +3.69
Entry time: 1:01.71 (+0.21)
50m: 29.88
100m: 1:01.92
(32.04)
17 Jonathan Palminger 16 SK Triton +0.60 478 1:02.51 +4.28
Entry time: 1:00.27 (+2.24)
50m: 30.50
100m: 1:02.51
(32.01)
18 Eskil Ramäng 16 Vellinge-Näsets Simklubb +0.72 476 1:02.56 +4.33
Entry time: 1:02.25 (+0.31)
50m: 30.66
100m: 1:02.56
(31.90)
19 Gabriel Agardh 17 Simklubben Hajen +0.76 432 1:04.62 +6.39
Entry time: 1:00.98 (+3.64)
50m: 30.63
100m: 1:04.62
(33.99)
20 William Svensson 17 Karlskrona Simsällskap +0.68 427 1:04.90 +6.67
Entry time: 1:00.47 (+4.43)
50m: 31.05
100m: 1:04.90
(33.85)
21 Fabian Claeson 18 Osby Simsällskap +0.62 229 1:19.87 +21.64 S9
Entry time: 1:17.27 (+2.60)
50m: 39.03
100m: 1:19.87
(40.84)
Grenen officiell:  2020-10-17 09:58:33
2020-10-17 09:58:40 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 5, 100m Medley Herrar - Final
Sponsor: TimeCenter AB
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 22 Landskrona Simsällskap +0.63 733 55.73
Entry time: 56.60 (-0.87)
50m: 25.37
100m: 55.73
(30.36)
2 Linus Kahl 19 Landskrona Simsällskap +0.61 685 56.99 +1.26
Entry time: 56.96 (+0.03)
50m: 26.56
100m: 56.99
(30.43)
3 Dante Vollmer 19 Helsingborgs Simsällskap +0.66 639 58.35 +2.62
Entry time: 58.32 (+0.03)
50m: 26.64
100m: 58.35
(31.71)
4 Erik Nicklasson 22 Malmö Kappsimningsklubb +0.67 617 59.01 +3.28
Entry time: 1:00.54 (-1.53)
50m: 27.61
100m: 59.01
(31.40)
5 Johannes Strömberg 18 Vellinge-Näsets Simklubb +0.70 577 1:00.35 +4.62
Entry time: 1:01.15 (-0.80)
50m: 27.48
100m: 1:00.35
(32.87)
6 Hugo Stenskepp 17 Vellinge-Näsets Simklubb +0.63 550 1:01.32 +5.59
Entry time: 58.96 (+2.36)
50m: 27.75
100m: 1:01.32
(33.57)
7 Isaac Barrett 15 Vellinge-Näsets Simklubb +0.61 531 1:02.06 +6.33
Entry time: 1:02.69 (-0.63)
50m: 28.88
100m: 1:02.06
(33.18)
8 Axel Lloyd 21 Föreningen Trelleborg Sim +0.60 516 1:02.65 +6.92
Entry time: 1:01.28 (+1.37)
50m: 29.00
100m: 1:02.65
(33.65)
9 Fredrik Nilsson 18 SK Triton +0.67 449 1:05.62 +9.89
Entry time: 1:03.19 (+2.43)
50m: 31.83
100m: 1:05.62
(33.79)
10 Primus Olsson 20 Malmö Kappsimningsklubb +0.49 447 1:05.73 +10.00
Entry time: 1:01.88 (+3.85)
50m: 29.75
100m: 1:05.73
(35.98)
11 Andreas Nordh 29 Osby Simsällskap +0.91 291 1:15.78 +20.05 SM14
Entry time: 1:12.66 (+3.12)
50m: 35.17
100m: 1:15.78
(40.61)
Grenen officiell:  2020-10-17 10:03:26
2020-10-17 10:03:30 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 6, 200m Frisim Herrar - Final
Sponsor: Kunskapsporten/Vattnets Hus
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Persson 18 Malmö Kappsimningsklubb +0.68 705 1:51.65
Entry time: 1:49.97 (+1.68)
50m: 25.49
100m: 53.89
(28.40)
150m: 1:23.05
(29.16)
200m: 1:51.65
(28.60)
2 William Kerman 19 Helsingborgs Simsällskap +0.63 696 1:52.10 +0.45
Entry time: 1:51.78 (+0.32)
50m: 25.96
100m: 54.22
(28.26)
150m: 1:23.38
(29.16)
200m: 1:52.10
(28.72)
3 William Lundblad 16 Helsingborgs Simsällskap +0.65 659 1:54.16 +2.51
Entry time: 1:53.21 (+0.95)
50m: 26.75
100m: 55.77
(29.02)
150m: 1:24.83
(29.06)
200m: 1:54.16
(29.33)
4 John Brolin 18 Helsingborgs Simsällskap +0.70 649 1:54.72 +3.07
Entry time: 1:52.77 (+1.95)
50m: 26.72
100m: 55.95
(29.23)
150m: 1:26.59
(30.64)
200m: 1:54.72
(28.13)
5 Gustav Lind 18 Helsingborgs Simsällskap +0.45 641 1:55.23 +3.58
Entry time: 1:54.21 (+1.02)
50m: 26.65
100m: 56.50
(29.85)
150m: 1:26.14
(29.64)
200m: 1:55.23
(29.09)
6 Daniel Fischer 18 Helsingborgs Simsällskap +0.65 634 1:55.63 +3.98
Entry time: 1:54.58 (+1.05)
50m: 25.93
100m: 55.23
(29.30)
150m: 1:25.34
(30.11)
200m: 1:55.63
(30.29)
7 David Falk 17 Simklubben Poseidon +0.69 619 1:56.57 +4.92
Entry time: 1:51.33 (+5.24)
50m: 27.41
100m: 57.13
(29.72)
150m: 1:26.93
(29.80)
200m: 1:56.57
(29.64)
8 Axel Auer 17 Helsingborgs Simsällskap +0.58 615 1:56.83 +5.18
Entry time: 1:56.82 (+0.01)
50m: 26.82
100m: 56.55
(29.73)
150m: 1:26.61
(30.06)
200m: 1:56.83
(30.22)
9 Marcus Kindberg 27 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 613 1:56.96 +5.31
Entry time: 1:54.56 (+2.40)
50m: 27.36
100m: 57.09
(29.73)
150m: 1:27.38
(30.29)
200m: 1:56.96
(29.58)
10 Henning Cederlund 17 Helsingborgs Simsällskap +0.66 610 1:57.11 +5.46
Entry time: 1:52.46 (+4.65)
50m: 27.58
100m: 57.59
(30.01)
150m: 1:27.56
(29.97)
200m: 1:57.11
(29.55)
11 Filip Salbrink 18 Simklubben Poseidon +0.69 598 1:57.93 +6.28
Entry time: 1:56.07 (+1.86)
50m: 27.73
100m: 57.71
(29.98)
150m: 1:27.70
(29.99)
200m: 1:57.93
(30.23)
12 David Olofsson 16 Simklubben Poseidon +0.71 591 1:58.36 +6.71
Entry time: 1:57.84 (+0.52)
50m: 27.79
100m: 57.92
(30.13)
150m: 1:28.40
(30.48)
200m: 1:58.36
(29.96)
13 Nils Wergeland 18 Simklubben Poseidon +0.64 590 1:58.43 +6.78
Entry time: 1:53.69 (+4.74)
50m: 27.67
100m: 57.47
(29.80)
150m: 1:28.31
(30.84)
200m: 1:58.43
(30.12)
14 Noah Malmgren 16 Helsingborgs Simsällskap +0.68 577 1:59.30 +7.65
Entry time: 2:00.45 (-1.15)
50m: 27.69
100m: 57.95
(30.26)
150m: 1:28.57
(30.62)
200m: 1:59.30
(30.73)
15 Ian Hangård 18 Simklubben Poseidon +0.74 577 1:59.32 +7.67
Entry time: 2:03.06 (-3.74)
50m: 28.18
100m: 58.54
(30.36)
150m: 1:28.70
(30.16)
200m: 1:59.32
(30.62)
16 Emil Svensson 18 Vellinge-Näsets Simklubb +0.73 562 2:00.35 +8.70
Entry time: 2:04.81 (-4.46)
50m: 28.34
100m: 58.68
(30.34)
150m: 1:28.77
(30.09)
200m: 2:00.35
(31.58)
17 Mattias Rydqvist 20 Föreningen Trelleborg Sim +0.68 546 2:01.54 +9.89
Entry time: 1:59.12 (+2.42)
50m: 28.10
100m: 58.67
(30.57)
150m: 1:29.54
(30.87)
200m: 2:01.54
(32.00)
18 Robin Falk 19 Simklubben Poseidon +0.64 541 2:01.91 +10.26
Entry time: 1:58.10 (+3.81)
50m: 27.42
100m: 57.32
(29.90)
150m: 1:29.62
(32.30)
200m: 2:01.91
(32.29)
19 Nicolas Nolén 20 SK Triton +0.67 540 2:01.96 +10.31
Entry time: 1:57.12 (+4.84)
50m: 28.81
100m: 59.93
(31.12)
150m: 1:31.25
(31.32)
200m: 2:01.96
(30.71)
20 Joel Nilsson 15 Helsingborgs Simsällskap +0.52 540 2:02.00 +10.35
Entry time: 1:58.58 (+3.42)
50m: 27.59
100m: 58.33
(30.74)
150m: 1:30.15
(31.82)
200m: 2:02.00
(31.85)
21 Hugo Lennartsson 16 Malmö Kappsimningsklubb +0.63 525 2:03.11 +11.46
Entry time: 1:58.62 (+4.49)
50m: 27.77
100m: 58.06
(30.29)
150m: 1:29.92
(31.86)
200m: 2:03.11
(33.19)
Grenen officiell:  2020-10-17 10:28:44
2020-10-17 10:28:53 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar - Final
Sponsor: DiTec
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 August Mathisen 19 Helsingborgs Simsällskap +0.66 714 1:02.19
Entry time: 1:02.58 (-0.39)
50m: 29.32
100m: 1:02.19
(32.87)
2 Linus Kahl 19 Landskrona Simsällskap +0.62 696 1:02.75 +0.56
Entry time: 1:00.16 (+2.59)
50m: 30.10
100m: 1:02.75
(32.65)
3 Linus Forsgren 17 SK Triton +0.65 639 1:04.55 +2.36
Entry time: 1:03.95 (+0.60)
50m: 30.66
100m: 1:04.55
(33.89)
4 Gustav Englund 19 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 593 1:06.16 +3.97
Entry time: 1:04.67 (+1.49)
50m: 31.05
100m: 1:06.16
(35.11)
5 Anton Andersson 23 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 577 1:06.79 +4.60
Entry time: 1:05.74 (+1.05)
50m: 31.86
100m: 1:06.79
(34.93)
6 Alan Jovic 16 Helsingborgs Simsällskap +0.61 564 1:07.28 +5.09
Entry time: 1:08.04 (-0.76)
50m: 30.94
100m: 1:07.28
(36.34)
7 Axel Gladher 14 Karlskrona Simsällskap +0.45 555 1:07.63 +5.44
Entry time: 1:07.42 (+0.21)
50m: 32.00
100m: 1:07.63
(35.63)
8 Adam Juliusson 16 Helsingborgs Simsällskap +0.73 554 1:07.68 +5.49
Entry time: 1:08.34 (-0.66)
50m: 31.98
100m: 1:07.68
(35.70)
9 Jacob Olsson 14 Kristianstads SLS +0.64 554 1:07.70 +5.51
Entry time: 1:07.94 (-0.24)
50m: 31.72
100m: 1:07.70
(35.98)
10 Hannes Wrenne 16 Helsingborgs Simsällskap +0.67 550 1:07.87 +5.68
Entry time: 1:05.12 (+2.75)
50m: 31.45
100m: 1:07.87
(36.42)
11 Anthon Huasson 16 Ringsjö Simklubb +0.55 547 1:07.98 +5.79
Entry time: 1:08.91 (-0.93)
50m: 31.51
100m: 1:07.98
(36.47)
12 Bill Beckman 15 Malmö Kappsimningsklubb +0.60 537 1:08.38 +6.19
Entry time: 1:08.83 (-0.45)
50m: 32.18
100m: 1:08.38
(36.20)
13 Vincent Hua 16 Ringsjö Simklubb +0.63 523 1:09.01 +6.82
Entry time: 1:08.21 (+0.80)
50m: 31.79
100m: 1:09.01
(37.22)
14 Axel Andrén 19 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 521 1:09.09 +6.90
Entry time: 1:06.03 (+3.06)
50m: 32.50
100m: 1:09.09
(36.59)
15 Malte Laurén 16 Simklubben Hajen +0.67 521 1:09.10 +6.91
Entry time: 1:08.69 (+0.41)
50m: 32.74
100m: 1:09.10
(36.36)
16 Malte Svensson 15 Helsingborgs Simsällskap +0.76 517 1:09.28 +7.09
Entry time: 1:08.99 (+0.29)
50m: 32.48
100m: 1:09.28
(36.80)
17 Marcus Skog 24 Klippans Simsällskap +0.72 500 1:10.03 +7.84
Entry time: 1:09.48 (+0.55)
50m: 33.00
100m: 1:10.03
(37.03)
18 Vlad Lupu 17 Helsingborgs Simsällskap +0.64 459 1:12.07 +9.88
Entry time: 1:08.84 (+3.23)
50m: 33.31
100m: 1:12.07
(38.76)
19 Andreas Nordh 29 Osby Simsällskap +0.52 258 1:27.27 +25.08 SB14
Entry time: 1:22.70 (+4.57)
50m: 41.05
100m: 1:27.27
(46.22)
Grenen officiell:  2020-10-17 10:36:01
2020-10-17 10:36:06 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 8, 800m Frisim Herrar - Final
Sponsor: PEAB
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oscar Elfers 18 Helsingborgs Simsällskap +0.74 633 8:36.19
Entry time: 8:31.75 (+4.44)
50m: 28.87
100m: 1:00.54
(31.67)
150m: 1:33.11
(32.57)
200m: 2:05.48
(32.37)
250m: 2:38.20
(32.72)
300m: 3:10.63
(32.43)
350m: 3:43.03
(32.40)
400m: 4:15.88
(32.85)
450m: 4:48.58
(32.70)
500m: 5:21.58
(33.00)
550m: 5:54.36
(32.78)
600m: 6:27.48
(33.12)
650m: 7:00.73
(33.25)
700m: 7:33.78
(33.05)
750m: 8:06.23
(32.45)
800m: 8:36.19
(29.96)
2 Anton Jansson 18 Simklubben Poseidon +0.65 611 8:42.31 +6.12
Entry time: 8:21.79 (+20.52)
50m: 28.09
100m: 59.71
(31.62)
150m: 1:31.86
(32.15)
200m: 2:04.33
(32.47)
250m: 2:36.62
(32.29)
300m: 3:09.02
(32.40)
350m: 3:41.99
(32.97)
400m: 4:14.50
(32.51)
450m: 4:47.72
(33.22)
500m: 5:21.17
(33.45)
550m: 5:54.45
(33.28)
600m: 6:27.37
(32.92)
650m: 7:00.90
(33.53)
700m: 7:34.77
(33.87)
750m: 8:09.10
(34.33)
800m: 8:42.31
(33.21)
3 Elias Hysing 20 Helsingborgs Simsällskap +0.70 590 8:48.41 +12.22
Entry time: 8:25.37 (+23.04)
50m: 29.30
100m: 1:01.14
(31.84)
150m: 1:34.07
(32.93)
200m: 2:07.16
(33.09)
250m: 2:40.36
(33.20)
300m: 3:13.85
(33.49)
350m: 3:47.15
(33.30)
400m: 4:21.00
(33.85)
450m: 4:54.39
(33.39)
500m: 5:28.08
(33.69)
550m: 6:01.36
(33.28)
600m: 6:35.20
(33.84)
650m: 7:08.29
(33.09)
700m: 7:42.25
(33.96)
750m: 8:15.99
(33.74)
800m: 8:48.41
(32.42)
4 Axel Vaide 15 Helsingborgs Simsällskap +0.71 578 8:52.17 +15.98
Entry time: 8:45.01 (+7.16)
50m: 30.16
100m: 1:02.71
(32.55)
150m: 1:35.31
(32.60)
200m: 2:08.12
(32.81)
250m: 2:41.54
(33.42)
300m: 3:14.86
(33.32)
350m: 3:48.57
(33.71)
400m: 4:22.03
(33.46)
450m: 4:55.88
(33.85)
500m: 5:29.97
(34.09)
550m: 6:04.35
(34.38)
600m: 6:38.11
(33.76)
650m: 7:11.86
(33.75)
700m: 7:45.83
(33.97)
750m: 8:20.01
(34.18)
800m: 8:52.17
(32.16)
5 Karl Hydén Liljegren 19 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 567 8:55.53 +19.34
Entry time: 8:32.18 (+23.35)
50m: 29.97
100m: 1:01.44
(31.47)
150m: 1:34.35
(32.91)
200m: 2:07.51
(33.16)
250m: 2:40.81
(33.30)
300m: 3:14.76
(33.95)
350m: 3:49.13
(34.37)
400m: 4:23.60
(34.47)
450m: 4:57.13
(33.53)
500m: 5:31.00
(33.87)
550m: 6:05.43
(34.43)
600m: 6:39.82
(34.39)
650m: 7:14.57
(34.75)
700m: 7:49.58
(35.01)
750m: 8:24.51
(34.93)
800m: 8:55.53
(31.02)
6 Måns Burmester-Lysell 16 Simklubben Hajen +0.77 524 9:09.68 +33.49
Entry time: 9:14.34 (-4.66)
50m: 29.82
100m: 1:03.53
(33.71)
150m: 1:37.60
(34.07)
200m: 2:11.73
(34.13)
250m: 2:46.26
(34.53)
300m: 3:20.82
(34.56)
350m: 3:55.67
(34.85)
400m: 4:30.51
(34.84)
450m: 5:05.48
(34.97)
500m: 5:40.43
(34.95)
550m: 6:15.53
(35.10)
600m: 6:50.91
(35.38)
650m: 7:26.00
(35.09)
700m: 8:01.37
(35.37)
750m: 8:36.39
(35.02)
800m: 9:09.68
(33.29)
7 Tomislav Corluka 17 Kristianstads SLS +0.62 521 9:10.90 +34.71
Entry time: 9:13.59 (-2.69)
50m: 31.02
100m: 1:04.36
(33.34)
150m: 1:38.55
(34.19)
200m: 2:12.27
(33.72)
250m: 2:46.69
(34.42)
300m: 3:21.74
(35.05)
350m: 3:55.98
(34.24)
400m: 4:30.70
(34.72)
450m: 5:05.91
(35.21)
500m: 5:41.11
(35.20)
550m: 6:16.53
(35.42)
600m: 6:51.91
(35.38)
650m: 7:26.77
(34.86)
700m: 8:02.19
(35.42)
750m: 8:37.25
(35.06)
800m: 9:10.90
(33.65)
8 Fabian Claeson 18 Osby Simsällskap +0.36 337 10:37.03 +2:00.84 S9
Entry time: 10:54.78 (-17.75)
50m: 35.89
100m: 1:15.40
(39.51)
150m: 1:55.02
(39.62)
200m: 2:35.08
(40.06)
250m: 3:15.40
(40.32)
300m: 3:55.63
(40.23)
350m: 4:36.11
(40.48)
400m: 5:16.77
(40.66)
450m: 5:57.03
(40.26)
500m: 6:37.52
(40.49)
550m: 7:18.02
(40.50)
600m: 7:58.40
(40.38)
650m: 8:39.04
(40.64)
700m: 9:18.95
(39.91)
750m: 9:58.50
(39.55)
800m: 10:37.03
(38.53)
Grenen officiell:  2020-10-17 10:48:23
2020-10-17 10:48:27 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar - Final
Sponsor: TimeCenter AB
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johannes Strömberg 18 Vellinge-Näsets Simklubb +0.72 600 26.34
Entry time: 26.97 (-0.63)
2 Gustaf Hansson 19 Helsingborgs Simsällskap +0.60 579 26.65 +0.31
Entry time: 26.78 (-0.13)
3 Hampus Svensson 21 Landskrona Simsällskap +0.62 535 27.37 +1.03
Entry time: 27.04 (+0.33)
4 Anton Witzell 16 Simklubben Sydsim +0.62 529 27.47 +1.13
Entry time: 27.31 (+0.16)
5 Sten Ludvigsson 22 Malmö Kappsimningsklubb +0.60 528 27.49 +1.15
Entry time: 27.69 (-0.20)
6 Christoffer Dellhede 19 Landskrona Simsällskap +0.63 512 27.77 +1.43
Entry time: 26.05 (+1.72)
7 Arvid Nilsson 17 SK Triton +0.71 498 28.02 +1.68
Entry time: 27.95 (+0.07)
8 Gustaf Stokholm 16 Helsingborgs Simsällskap +0.62 496 28.07 +1.73
Entry time: 28.11 (-0.04)
9 Nils Wergeland 18 Simklubben Poseidon +0.63 483 28.31 +1.97
Entry time: 28.41 (-0.10)
10 Emil Svensson 18 Vellinge-Näsets Simklubb +0.68 477 28.43 +2.09
Entry time: 27.73 (+0.70)
11 Felix Rosenkvist 16 Simklubben Sydsim +0.65 475 28.46 +2.12
Entry time: 30.65 (-2.19)
12 Bo Beckman 18 Malmö Kappsimningsklubb +0.56 472 28.52 +2.18
Entry time: 29.06 (-0.54)
13 Wilmer Ingvarsson 17 Ängelholms Simsällskap +0.62 454 28.91 +2.57
Entry time: 28.15 (+0.76)
14 Hugo Vaide 17 Helsingborgs Simsällskap +0.65 445 29.09 +2.75
Entry time: 27.52 (+1.57)
15 Eskil Ramäng 16 Vellinge-Näsets Simklubb +0.78 442 29.17 +2.83
Entry time: 30.47 (-1.30)
16 Gabriel Agardh 17 Simklubben Hajen +0.58 438 29.24 +2.90
Entry time: 28.60 (+0.64)
17 Primus Olsson 20 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 433 29.35 +3.01
Entry time: 29.02 (+0.33)
18 William Svensson 17 Karlskrona Simsällskap +0.69 400 30.15 +3.81
Entry time: 28.89 (+1.26)
Grenen officiell:  2020-10-17 10:53:07
2020-10-17 10:53:12 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ängelholms Simsällskap
Document
Resultat
DM (25 m) Skåne Blekinge
Plats: Vattnets Hus Arrangör: Skånesim/Ängelholms Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 17 okt 2020 till den 18 okt 2020
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar - Final
Sponsor: Kunskapsporten/Vattnets Hus
Plac Namn Ålder Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 22 Landskrona Simsällskap +0.63 703 54.05
Entry time: 53.74 (+0.31)
50m: 25.21
100m: 54.05
(28.84)
2 Linus Kahl 19 Landskrona Simsällskap +0.62 675 54.81 +0.76
Entry time: 55.30 (-0.49)
50m: 25.94
100m: 54.81
(28.87)
3 Johan Rydahl 19 Helsingborgs Simsällskap +0.68 639 55.82 +1.77
Entry time: 55.08 (+0.74)
50m: 25.66
100m: 55.82
(30.16)
4 Hugo Stenskepp 17 Vellinge-Näsets Simklubb +0.64 637 55.87 +1.82
Entry time: 54.29 (+1.58)
50m: 26.07
100m: 55.87
(29.80)
4 William Kerman 19 Helsingborgs Simsällskap +0.50 637 55.87 +1.82
Entry time: 56.34 (-0.47)
50m: 26.19
100m: 55.87
(29.68)
6 David Falk 17 Simklubben Poseidon +0.65 619 56.40 +2.35
Entry time: 54.38 (+2.02)
50m: 26.36
100m: 56.40
(30.04)
7 Erik Nicklasson 22 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 584 57.51 +3.46
Entry time: 58.19 (-0.68)
50m: 27.22
100m: 57.51
(30.29)
8 Isak Larsson 20 Simklubben Poseidon +0.73 581 57.59 +3.54
Entry time: 54.65 (+2.94)
50m: 26.65
100m: 57.59
(30.94)
9 Axel Auer 17 Helsingborgs Simsällskap +0.60 580 57.64 +3.59
Entry time: 56.07 (+1.57)
50m: 26.46
100m: 57.64
(31.18)
10 Jens Christiansen 19 Simklubben Sydsim +0.71 579 57.68 +3.63
Entry time: 56.40 (+1.28)
50m: 26.91
100m: 57.68
(30.77)
11 William Lundblad 16 Helsingborgs Simsällskap +0.63 577 57.75 +3.70
Entry time: 57.57 (+0.18)
50m: 27.53
100m: 57.75
(30.22)
12 Anders Ludvigsson 20 Malmö Kappsimningsklubb +0.53 555 58.49 +4.44
Entry time: 59.02 (-0.53)
50m: 27.11
100m: 58.49
(31.38)
13 Jonathan Palminger 16 SK Triton +0.64 543 58.90 +4.85
Entry time: 59.79 (-0.89)
50m: 27.67
100m: 58.90
(31.23)
14 Hugo Lennartsson 16 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 531 59.36 +5.31
Entry time: 59.21 (+0.15)
50m: 27.75
100m: 59.36
(31.61)
15 Gustav Östlund 20 Simklubben Poseidon +0.66 520 59.78 +5.73
Entry time: 57.75 (+2.03)
50m: 28.04
100m: 59.78
(31.74)
16 Ian Hangård 18 Simklubben Poseidon +0.75 516 59.93 +5.88
Entry time: 56.99 (+2.94)
50m: 28.58
100m: 59.93
(31.35)
17 Felix Tjärnberg 15 Helsingborgs Simsällskap +0.68 495 1:00.78 +6.73
Entry time: 1:00.33 (+0.45)
50m: 27.93
100m: 1:00.78
(32.85)
18 Markus Rydgren 17 Landskrona Simsällskap +0.69 492 1:00.87 +6.82
Entry time: 58.90 (+1.97)
50m: 27.92
100m: 1:00.87
(32.95)
19 Dennis Micin 18 Karlskrona Simsällskap +0.74 490 1:00.97 +6.92
Entry time: 59.79 (+1.18)
50m: 28.04
100m: 1:00.97
(32.93)
20 Alfred Rosberg 17 Sjöbo Simsällskap +0.62 475 1:01.60 +7.55
Entry time: 1:01.69 (-0.09)
50m: 28.02
100m: 1:01.60
(33.58)
21 Adam Ringdahl 22 Malmö Kappsimningsklubb +0.74 469 1:01.86 +7.81
Entry time: 1:00.45 (+1.41)
50m: 28.99
100m: 1:01.86
(32.87)
22 Bill Beckman 15 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 410 1:04.71 +10.66
Entry time: 1:00.51 (+4.20)
50m: 29.00
100m: 1:04.71
(35.71)
- Gustav Lind 18 Helsingborgs Simsällskap +0.46 DSQ