2022-12-05   22:02:41
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2020 New Zealand Short Course Swimming Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Session One - Heats

Document
Unofficial Summary
After 9 of 9 heats
2020 NZ Short Course Swimming Championships
Place: Water World Te Rapa Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: Oct 6, 2020 to Oct 10, 2020
Event 4, 100m Breaststroke Women - Heat
NZR 1:07.14 Brearna  Crawford 2003 MAGAK (NZL) Tauranga 6/07/2019
13NZR 1:11.52 Natasha Lloyd NCSCB 29/09/2009
14NZR 1:09.97 Natasha Lloyd NCSCB 9/07/2010
15NZR 1:08.76 Chloe Francis NSSAK (NZL) 11/12/2008
16NZR 1:07.14 Brearna Crawford MAGAK 6/07/2019
17NZR 1:07.85 Ciara Smith WAVNL (NZL) 2/10/2018
18NZR 1:08.56 Annabelle Carey AQGCB (NZL) 25/09/2007
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Bronagh Ryan 27 Porirua City Aquatics 1:08.40
Entry time: 1:08.44 (-0.04)
50m: 32.45
100m: 1:08.40
(35.95)
2 Zyleika Pratt-Smith 16 Mt Maunganui Swimming Club 1:10.14 +1.74
Entry time: 1:10.09 (+0.05)
50m: 33.14
100m: 1:10.14
(37.00)
3 Ciara Smith 19 Northwave Swim Club 1:10.46 +2.06
Entry time: 1:08.98 (+1.48)
50m: 33.24
100m: 1:10.46
(37.22)
4 Kaylee Jackson 19 Jasi Swim Club 1:10.62 +2.22
Entry time: 1:10.67 (-0.05)
50m: 33.37
100m: 1:10.62
(37.25)
5 Nikki Chapman 23 Capital Swim Club 1:11.61 +3.21
Entry time: 1:12.05 (-0.44)
50m: 34.23
100m: 1:11.61
(37.38)
6 Rylee Britton 16 St Peter's Swimming Club 1:13.30 +4.90
Entry time: 1:14.58 (-1.28)
50m: 34.63
100m: 1:13.30
(38.67)
7 Tori Grout 16 Raumati Swimming Club 1:14.19 +5.79
Entry time: 1:13.96 (+0.23)
50m: 33.93
100m: 1:14.19
(40.26)
8 Sarah Wilson 17 St Peter's Swimming Club 1:14.26 +5.86
Entry time: 1:14.96 (-0.70)
50m: 34.69
100m: 1:14.26
(39.57)
9 Madison Wills 16 Kiwi ASC 1:14.27 +5.87
Entry time: 1:12.69 (+1.58)
50m: 34.78
100m: 1:14.27
(39.49)
10 Lucy Gordon 21 Jasi Swim Club 1:14.39 +5.99
Entry time: 1:10.59 (+3.80)
50m: 35.43
100m: 1:14.39
(38.96)
11 Madeline Whittam 17 Northwave Swim Club 1:14.41 +6.01
Entry time: 1:13.54 (+0.87)
50m: 35.33
100m: 1:14.41
(39.08)
12 Jade Morrison 15 Capital Swim Club 1:14.82 +6.42
Entry time: 1:15.50 (-0.68)
50m: 34.28
100m: 1:14.82
(40.54)
13 Bree Anderson 17 Nelson South Swim Club 1:14.84 +6.44
Entry time: 1:15.11 (-0.27)
50m: 34.89
100m: 1:14.84
(39.95)
14 Amy Teekman 15 Tawa Swimming Club 1:15.09 +6.69
Entry time: 1:15.39 (-0.30)
50m: 34.34
100m: 1:15.09
(40.75)
15 Cassandra Taylor 15 North Canterbury Swim Club Inc 1:15.12 +6.72
Entry time: 1:15.56 (-0.44)
50m: 35.35
100m: 1:15.12
(39.77)
16 Jodiesha Kirkpatrick 14 Comet Swim Club 1:15.22 +6.82
Entry time: 1:14.86 (+0.36)
50m: 35.30
100m: 1:15.22
(39.92)
17 Lucy Borlase 18 Pirates Swim Team 1:15.48 +7.08
Entry time: 1:14.59 (+0.89)
50m: 35.49
100m: 1:15.48
(39.99)
18 Elisia Wong 18 Pirates Swim Team 1:15.70 +7.30
Entry time: 1:16.80 (-1.10)
50m: 36.08
100m: 1:15.70
(39.62)
19 Sarah Mabin 20 Jasi Swim Club 1:15.75 +7.35
Entry time: 1:14.79 (+0.96)
50m: 35.71
100m: 1:15.75
(40.04)
20 Cate Barton 16 Nelson South Swim Club 1:16.29 +7.89
Entry time: 1:17.67 (-1.38)
50m: 35.59
100m: 1:16.29
(40.70)
21 Sienna McEwan 15 Aquagym Swimming Club 1:16.55 +8.15
Entry time: 1:17.48 (-0.93)
50m: 35.61
100m: 1:16.55
(40.94)
22 Emma Maultsaid 17 St Peter's Swimming Club 1:16.69 +8.29
Entry time: 1:16.08 (+0.61)
50m: 35.91
100m: 1:16.69
(40.78)
23 Caitlin Jenkins 17 Central Hawkes Bay Swimming 1:16.84 +8.44
Entry time: 1:18.29 (-1.45)
50m: 35.64
100m: 1:16.84
(41.20)
24 Emma Parsons 17 St Paul's Swimming Club 1:17.04 +8.64
Entry time: 1:18.30 (-1.26)
50m: 34.90
100m: 1:17.04
(42.14)
24 Annelyse Cowie 16 Swim Rotorua 1:17.04 +8.64
Entry time: 1:14.84 (+2.20)
50m: 35.91
100m: 1:17.04
(41.13)
26 Niki Clulow 16 Aquagym Swimming Club 1:17.31 +8.91
Entry time: 1:18.69 (-1.38)
50m: 36.01
100m: 1:17.31
(41.30)
27 Hannah Lawson 16 Mt Maunganui Swimming Club 1:17.32 +8.92
Entry time: 1:18.44 (-1.12)
50m: 35.88
100m: 1:17.32
(41.44)
28 Rhianna Short 16 Orca Swimming Club 1:17.45 +9.05
Entry time: 1:17.32 (+0.13)
50m: 36.80
100m: 1:17.45
(40.65)
29 Hannah Morgan 17 St Paul's Swimming Club 1:17.52 +9.12
Entry time: 1:14.44 (+3.08)
50m: 35.38
100m: 1:17.52
(42.14)
30 Rebecca Loach 16 Tasman Swim Club 1:17.86 +9.46
Entry time: 1:16.45 (+1.41)
50m: 36.26
100m: 1:17.86
(41.60)
31 Charlotte Gibbs 15 Tawa Swimming Club 1:17.87 +9.47
Entry time: 1:21.20 (-3.33)
50m: 36.34
100m: 1:17.87
(41.53)
32 Estella Wainui-Mackle 15 St Paul's Swimming Club 1:17.90 +9.50
Entry time: 1:18.43 (-0.53)
50m: 36.26
100m: 1:17.90
(41.64)
33 Ella Drummond 14 Capital Swim Club 1:18.28 +9.88
Entry time: 1:18.08 (+0.20)
50m: 36.94
100m: 1:18.28
(41.34)
34 Maddy Horton 15 Jasi Swim Club 1:18.35 +9.95
Entry time: 1:19.74 (-1.39)
50m: 37.81
100m: 1:18.35
(40.54)
35 Hannah King 14 Ashburton Swim Team 1:18.46 +10.06
Entry time: 1:17.38 (+1.08)
50m: 38.30
100m: 1:18.46
(40.16)
36 Maia Adams 16 Raumati Swimming Club 1:18.87 +10.47
Entry time: 1:18.12 (+0.75)
50m: 37.07
100m: 1:18.87
(41.80)
37 Talitha McEwan 14 Evolution Aquatics Tauranga 1:18.93 +10.53
Entry time: 1:18.77 (+0.16)
50m: 37.55
100m: 1:18.93
(41.38)
38 Alina Wong 13 Kiwi West Aquatics 1:19.19 +10.79
Entry time: 1:21.22 (-2.03)
50m: 36.83
100m: 1:19.19
(42.36)
38 Alina Zabel 15 Stratford Amateur Swimming Cl 1:19.19 +10.79
Entry time: 1:17.77 (+1.42)
50m: 36.36
100m: 1:19.19
(42.83)
40 Jorja Younger 16 Masterton Swimming Club 1:19.21 +10.81
Entry time: 1:19.16 (+0.05)
50m: 37.40
100m: 1:19.21
(41.81)
41 Katie Hills 15 Evolution Aquatics Tauranga 1:19.33 +10.93
Entry time: 1:20.43 (-1.10)
50m: 37.41
100m: 1:19.33
(41.92)
42 Billie Parker 15 Aquabladz New Plymouth Swim 1:19.45 +11.05
Entry time: 1:20.61 (-1.16)
50m: 37.08
100m: 1:19.45
(42.37)
43 Heidi Uys 14 Swim Timaru 1:19.76 +11.36
Entry time: 1:19.76 (=)
50m: 37.37
100m: 1:19.76
(42.39)
44 Meg Christophers 17 Neptune Swim Club 1:20.46 +12.06
Entry time: 1:17.61 (+2.85)
50m: 37.22
100m: 1:20.46
(43.24)
45 Isabel Hogg 16 Pirates Swim Team 1:20.49 +12.09
Entry time: 1:19.79 (+0.70)
50m: 37.83
100m: 1:20.49
(42.66)
46 Samantha Dutton 16 Bream Bay Swim Club 1:20.61 +12.21
Entry time: 1:17.64 (+2.97)
50m: 37.20
100m: 1:20.61
(43.41)
46 Ellinor Whittam 14 Northwave Swim Club 1:20.61 +12.21
Entry time: 1:21.04 (-0.43)
50m: 38.26
100m: 1:20.61
(42.35)
48 Monique Wieruszowski 13 Aquabladz New Plymouth Swim 1:21.16 +12.76
Entry time: 1:21.49 (-0.33)
50m: 37.61
100m: 1:21.16
(43.55)
49 Madeline Coombes 14 Hamilton Aquatics 1:21.57 +13.17
Entry time: 1:21.35 (+0.22)
50m: 38.05
100m: 1:21.57
(43.52)
50 Minnette Richards 15 Blenheim Swimming Club 1:21.97 +13.57
Entry time: 1:20.39 (+1.58)
50m: 37.85
100m: 1:21.97
(44.12)
51 Lexi Timpson 15 Blenheim Swimming Club 1:22.09 +13.69
Entry time: 1:20.35 (+1.74)
50m: 38.01
100m: 1:22.09
(44.08)
52 Kennedy Molloy 15 Heretaunga Sundevils 1:22.25 +13.85
Entry time: 1:20.15 (+2.10)
50m: 37.21
100m: 1:22.25
(45.04)
53 Naomi Cooper 14 Tawa Swimming Club 1:22.71 +14.31
Entry time: 1:20.31 (+2.40)
50m: 40.10
100m: 1:22.71
(42.61)
54 Brooke Bennett 14 Selwyn Swim Club 1:22.73 +14.33
Entry time: 1:21.71 (+1.02)
50m: 38.90
100m: 1:22.73
(43.83)
55 Alice Petrie 17 Oamaru Swimming Club 1:23.82 +15.42
Entry time: 1:20.06 (+3.76)
50m: 38.60
100m: 1:23.82
(45.22)
56 Gabriella Smith 14 Wharenui Swim Club 1:29.33 +20.93 SB9
Entry time: 1:34.79 (-5.46)
50m: 41.17
100m: 1:29.33
(48.16)
57 Nikita Howarth 21 Hamilton Aquatics 1:31.11 +22.71 SB7
Entry time: 1:33.46 (-2.35)
50m: 43.79
100m: 1:31.11
(47.32)
58 Jane Fox 20 Orca Swimming Club 1:46.98 +38.58 SB14
Entry time: 1:51.67 (-4.69)
50m: 51.33
100m: 1:46.98
(55.65)
59 Lili-Fox Mason 15 Wharenui Swim Club 1:53.03 +44.63 SB9
Entry time: 1:50.30 (+2.73)
50m: 52.90
100m: 1:53.03
(1:00.13)
60 Katie Short 25 Zenith ASC 1:59.52 +51.12 SB12
Entry time: 2:00.80 (-1.28)
50m: 54.77
100m: 1:59.52
(1:04.75)
- Lilly Hall 14 Nelson South Swim Club DSQ
2020-10-06 10:01:33 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: Swimming New Zealand

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner