Resultat för Finnish Open Grand Prix 2020
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Day 1 heats
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finnish Open Grand Prix 2020
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Oulun Uimahalli |
Organizer: |
Suomen Uimaliitto & Oulun Uinti |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Nov 14, 2020 to Nov 15, 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 16, 50m Butterfly Men - Heat |
|
|
EMA |
23.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SE |
23.50 |
|
|
Jere Hård |
1978 |
SWIM (FIN) |
Berliini |
30.7.2002 |
|
|
|
|
NSE |
24.01 |
|
|
Nicolas Lia |
2001 |
Barum (FIN) |
Kazan |
3.7.2019 |
|
|
|
|
NEM A |
24.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Niko Mäkelä |
1998 |
Helsingfors Simsällskap |
|
818 |
23.81 |
|
|
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 23.74 |
(+0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Ari-Pekka Liukkonen |
1989 |
Cetus Espoo |
|
744 |
24.57 |
+0.76 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 24.59 |
(-0.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Anton Herrala |
1993 |
TaTu Tampere |
|
724 |
24.80 |
+0.99 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 24.37 |
(+0.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Tuomas Kiviluoma |
1993 |
Cetus Espoo |
|
703 |
25.04 |
+1.23 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 25.07 |
(-0.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Veeti Ruohtula |
2001 |
Joensuun Uimaseura ry |
|
697 |
25.11 |
+1.30 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 25.04 |
(+0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Eemil Varho |
1997 |
Uinti Tampere |
|
678 |
25.34 |
+1.53 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 24.99 |
(+0.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Erik Nurmi |
2001 |
Vanders |
|
643 |
25.80 |
+1.99 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 25.63 |
(+0.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Ibrahim Ezzat |
2002 |
Aurajoen Uinti Ry |
|
629 |
25.98 |
+2.17 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 25.64 |
(+0.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Topias Nygård |
2000 |
Oulun Uinti 1906 |
|
621 |
26.10 |
+2.29 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 25.88 |
(+0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Joonas Maaranen |
2004 |
Hyvinkään Uimaseura |
|
621 |
26.10 |
+2.29 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.76 |
(-0.66) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Arttu Erkinaro |
1992 |
Oulun Uinti 1906 |
|
619 |
26.12 |
+2.31 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.03 |
(+0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Efim Romanov |
2002 |
TaTu Tampere |
|
607 |
26.29 |
+2.48 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.83 |
(-0.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Mohamed Ezzat |
2001 |
Aurajoen Uinti Ry |
|
596 |
26.45 |
+2.64 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.34 |
(+0.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Jakob Sievers |
2000 |
Uinti Tampere |
|
596 |
26.46 |
+2.65 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.34 |
(+0.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Toni Knuutila |
1993 |
Porin Uimaseura |
|
594 |
26.49 |
+2.68 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.22 |
(+0.27) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Miika Tolvanen |
1996 |
Joensuun Uimaseura ry |
|
587 |
26.59 |
+2.78 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 26.16 |
(+0.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Jani-Markus Sula |
1999 |
Åbo Simklubb |
|
586 |
26.61 |
+2.80 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.26 |
(+0.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Ville Korpilähde |
2002 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
584 |
26.64 |
+2.83 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.62 |
(+0.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Juuso Leppänen |
2004 |
Åbo Simklubb |
|
582 |
26.67 |
+2.86 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.30 |
(+0.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Niki Karlsson |
2000 |
Helsingfors Simsällskap |
|
580 |
26.70 |
+2.89 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.74 |
(+0.96) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Marcus Forsel |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
|
576 |
26.76 |
+2.95 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.90 |
(+0.86) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Noa Mäkelä |
2001 |
Oulun Uinti 1906 |
|
563 |
26.96 |
+3.15 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.89 |
(+0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Atte Lindholm |
2001 |
Swimming Jyväskylä |
|
545 |
27.25 |
+3.44 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.15 |
(+0.10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Lauri-Luukas Jäntti |
2002 |
Porin Uimaseura |
|
542 |
27.31 |
+3.50 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.54 |
(-0.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Jere Hannuksela |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
527 |
27.57 |
+3.76 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.99 |
(-0.42) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Julius Nyberg |
2002 |
Kampuksen Plaani |
|
525 |
27.60 |
+3.79 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.72 |
(-1.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Onni-Kalle Luomala |
2002 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
|
523 |
27.63 |
+3.82 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.61 |
(+0.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Bruce Clayhills |
1997 |
Helsingfors Simsällskap |
|
514 |
27.79 |
+3.98 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.00 |
(-0.21) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Juho Keränen |
2002 |
Oulun Lohet |
|
508 |
27.91 |
+4.10 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.85 |
(-0.94) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Veeti Veijonen |
2001 |
Kampuksen Plaani |
|
508 |
27.91 |
+4.10 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.90 |
(+0.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Jere Kotomäki |
1997 |
Kokkolan Uimaseura |
|
507 |
27.92 |
+4.11 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.17 |
(-0.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Petri Lampela |
1996 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
497 |
28.10 |
+4.29 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.98 |
(+1.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Kalle Pesälä |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
496 |
28.12 |
+4.31 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.92 |
(-0.80) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Ohto Pihlajamäki |
2001 |
Kuopion Uimaseura |
|
491 |
28.21 |
+4.40 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.23 |
(+0.98) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
|
Tiitus Taskila |
2001 |
Oulun Uinti 1906 |
|
487 |
28.30 |
+4.49 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.06 |
(+0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Eero Asikainen |
2004 |
Tuusulan Uimaseura ry |
|
486 |
28.32 |
+4.51 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.28 |
(-0.96) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
|
Jesse Anttila |
2002 |
Kokkolan Uimaseura |
|
476 |
28.52 |
+4.71 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 27.63 |
(+0.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
|
Ukko-Pekka Luomala |
2004 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
|
474 |
28.56 |
+4.75 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.25 |
(-0.69) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
|
Nico Peltonen |
2005 |
Hyvinkään Uimaseura |
|
469 |
28.65 |
+4.84 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.95 |
(-0.30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
|
Rasmus Koskela |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
461 |
28.82 |
+5.01 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.37 |
(-0.55) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
|
Benjamin Evans |
2003 |
Swimming Club Vuokatti |
|
441 |
29.25 |
+5.44 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 28.77 |
(+0.48) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
|
Sihan Yu |
2003 |
Oulun Uinti 1906 |
|
440 |
29.27 |
+5.46 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.57 |
(-0.30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
|
Hugo Mattola |
2001 |
Kokkolan Uimaseura |
|
421 |
29.70 |
+5.89 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.06 |
(+0.64) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
|
janne tyni |
2000 |
Oulun Uinti 1906 |
|
402 |
30.15 |
+6.34 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.12 |
(+1.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
|
Ville Luukkonen |
1998 |
Varkauden Uimarit |
|
387 |
30.54 |
+6.73 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.65 |
(+0.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
|
Leo Lähteenmäki |
1991 |
Porin Uimaseura |
|
436 |
29.35 |
+5.54 |
|
|
S9 |
|
|
|
Entry time: 28.93 |
(+0.42) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
|
Aleksi Kaidesoja |
1997 |
Swimming Jyväskylä |
|
224 |
36.62 |
+12.81 |
|
|
S14 |
|
|
|
Entry time: 35.62 |
(+1.00) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
|
Verneri Eronen |
2002 |
Swimming Jyväskylä |
|
107 |
46.82 |
+23.01 |
|
|
S9 |
|
|
|
Entry time: 45.13 |
(+1.69) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Roope Eiserbeck |
1999 |
Joensuun Uimaseura ry |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
SW 8.5 |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Matias Tyry |
1993 |
TaTu Tampere |
|
|
DNF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Johannes Lindroos |
1996 |
Aurajoen Uinti Ry |
|
|
DNF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 14.11.2020 12:49:08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020-11-14 12:49:12 |
Datahandling: WinGrodan 2.6 |
Licensed to: Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|