2022-12-08   22:59:34
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2021 Aon New Zealand Swimming Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 1, 800m Freestyle Men - Final
NZR 7:53.50 Zac Reid AQNTR (NZL) 13/12/2020
18yr NZR 8:01.87 Zac Reid TR (NZL) 4/07/2018
17yr NZR 8:05.32 Standard
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Zac Reid 21 Aquabladz New Plymouth Swim +0.69 8:00.34
Entry time: 7:52.45 (+7.89)
50m: 27.18
100m: 57.16
(29.98)
150m: 1:27.70
(30.54)
200m: 1:58.40
(30.70)
250m: 2:28.91
(30.51)
300m: 2:59.54
(30.63)
350m: 3:30.18
(30.64)
400m: 4:01.06
(30.88)
450m: 4:30.72
(29.66)
500m: 5:00.75
(30.03)
550m: 5:30.52
(29.77)
600m: 6:00.35
(29.83)
650m: 6:30.45
(30.10)
700m: 7:00.74
(30.29)
750m: 7:31.14
(30.40)
800m: 8:00.34
(29.20)
2 Louis Clark 19 North Shore Swimming Club +0.78 8:08.26 +7.92
Entry time: 8:11.83 (-3.57)
50m: 27.22
100m: 57.59
(30.37)
150m: 1:28.26
(30.67)
200m: 1:58.93
(30.67)
250m: 2:29.32
(30.39)
300m: 3:00.13
(30.81)
350m: 3:30.82
(30.69)
400m: 4:01.58
(30.76)
450m: 4:32.23
(30.65)
500m: 5:03.17
(30.94)
550m: 5:34.18
(31.01)
600m: 6:05.39
(31.21)
650m: 6:36.53
(31.14)
700m: 7:07.63
(31.10)
750m: 7:38.87
(31.24)
800m: 8:08.26
(29.39)
3 Joseph Stewart 18 Pirates Swim Team +0.67 8:28.15 +27.81
Entry time: 8:20.68 (+7.47)
50m: 27.51
100m: 57.78
(30.27)
150m: 1:28.73
(30.95)
200m: 1:59.88
(31.15)
250m: 2:31.17
(31.29)
300m: 3:02.40
(31.23)
350m: 3:34.32
(31.92)
400m: 4:05.81
(31.49)
450m: 4:37.40
(31.59)
500m: 5:09.81
(32.41)
550m: 5:42.54
(32.73)
600m: 6:15.21
(32.67)
650m: 6:47.94
(32.73)
700m: 7:21.56
(33.62)
750m: 7:55.12
(33.56)
800m: 8:28.15
(33.03)
4 Gus Shivnan 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.71 8:37.21 +36.87
Entry time: 8:48.10 (-10.89)
50m: 28.81
100m: 1:00.58
(31.77)
150m: 1:32.56
(31.98)
200m: 2:05.29
(32.73)
250m: 2:38.02
(32.73)
300m: 3:11.11
(33.09)
350m: 3:44.24
(33.13)
400m: 4:17.57
(33.33)
450m: 4:50.33
(32.76)
500m: 5:23.87
(33.54)
550m: 5:56.46
(32.59)
600m: 6:29.04
(32.58)
650m: 7:01.93
(32.89)
700m: 7:34.16
(32.23)
750m: 8:05.79
(31.63)
800m: 8:37.21
(31.42)
5 Alec Swan 17 Tasman Swim Club +0.72 8:40.33 +39.99
Entry time: 8:32.20 (+8.13)
50m: 28.92
100m: 1:00.28
(31.36)
150m: 1:32.42
(32.14)
200m: 2:04.99
(32.57)
250m: 2:37.79
(32.80)
300m: 3:10.98
(33.19)
350m: 3:44.07
(33.09)
400m: 4:17.16
(33.09)
450m: 4:50.24
(33.08)
500m: 5:23.22
(32.98)
550m: 5:55.72
(32.50)
600m: 6:28.80
(33.08)
650m: 7:01.84
(33.04)
700m: 7:34.73
(32.89)
750m: 8:07.50
(32.77)
800m: 8:40.33
(32.83)
6 Oxford Bayley 17 Nelson South Swim Club +0.62 8:42.88 +42.54
Entry time: 8:43.17 (-0.29)
50m: 28.67
100m: 1:00.25
(31.58)
150m: 1:32.46
(32.21)
200m: 2:05.30
(32.84)
250m: 2:37.91
(32.61)
300m: 3:11.64
(33.73)
350m: 3:44.41
(32.77)
400m: 4:18.05
(33.64)
450m: 4:51.19
(33.14)
500m: 5:24.88
(33.69)
550m: 5:58.36
(33.48)
600m: 6:31.67
(33.31)
650m: 7:04.71
(33.04)
700m: 7:38.05
(33.34)
750m: 8:10.76
(32.71)
800m: 8:42.88
(32.12)
7 Jackson Herrick 17 Orca Swimming Club +0.75 8:58.73 +58.39
Entry time: 8:48.46 (+10.27)
50m: 28.69
100m: 1:01.26
(32.57)
150m: 1:34.01
(32.75)
200m: 2:07.66
(33.65)
250m: 2:41.32
(33.66)
300m: 3:15.61
(34.29)
350m: 3:49.94
(34.33)
400m: 4:24.61
(34.67)
450m: 4:58.39
(33.78)
500m: 5:32.84
(34.45)
550m: 6:07.32
(34.48)
600m: 6:42.25
(34.93)
650m: 7:16.18
(33.93)
700m: 7:50.67
(34.49)
750m: 8:24.73
(34.06)
800m: 8:58.73
(34.00)
Event official at: 5/04/2021 7:21:10 pm
2021-04-06 08:15:32 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 2, 1500m Freestyle Women - Final
NZR 15:40.14 Lauren Boyle UNIAK (NZL) 4/08/2015
18yr NZR 16:28.57 Eve Thomas AK (NZL) 18/12/2019
17yr NZR 16:46.83 Tabith Baumann AK (NZL) 18/03/2013
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Hayley McIntosh 22 Phoenix Aquatics +0.76 16:35.11
Entry time: 16:39.12 (-4.01)
50m: 30.93
100m: 1:04.27
(33.34)
150m: 1:37.36
(33.09)
200m: 2:10.51
(33.15)
250m: 2:43.81
(33.30)
300m: 3:16.90
(33.09)
350m: 3:49.95
(33.05)
400m: 4:22.89
(32.94)
450m: 4:56.13
(33.24)
500m: 5:29.32
(33.19)
550m: 6:02.60
(33.28)
600m: 6:36.01
(33.41)
650m: 7:09.26
(33.25)
700m: 7:42.77
(33.51)
750m: 8:16.36
(33.59)
800m: 8:49.99
(33.63)
850m: 9:23.48
(33.49)
900m: 9:56.95
(33.47)
950m: 10:29.97
(33.02)
1000m: 11:03.22
(33.25)
1050m: 11:36.60
(33.38)
1100m: 12:10.17
(33.57)
1150m: 12:43.23
(33.06)
1200m: 13:16.56
(33.33)
1250m: 13:49.74
(33.18)
1300m: 14:23.12
(33.38)
1350m: 14:56.01
(32.89)
1400m: 15:29.47
(33.46)
1450m: 16:02.37
(32.90)
1500m: 16:35.11
(32.74)
2 Caitlin Deans 21 Neptune Swim Club +0.76 16:37.01 +1.90
Entry time: 16:35.73 (+1.28)
50m: 30.27
100m: 1:02.82
(32.55)
150m: 1:35.77
(32.95)
200m: 2:08.81
(33.04)
250m: 2:41.86
(33.05)
300m: 3:15.09
(33.23)
350m: 3:48.41
(33.32)
400m: 4:21.45
(33.04)
450m: 4:54.65
(33.20)
500m: 5:28.10
(33.45)
550m: 6:01.36
(33.26)
600m: 6:34.79
(33.43)
650m: 7:08.05
(33.26)
700m: 7:41.46
(33.41)
750m: 8:14.94
(33.48)
800m: 8:48.52
(33.58)
850m: 9:22.12
(33.60)
900m: 9:55.87
(33.75)
950m: 10:29.58
(33.71)
1000m: 11:03.52
(33.94)
1050m: 11:37.06
(33.54)
1100m: 12:10.52
(33.46)
1150m: 12:43.81
(33.29)
1200m: 13:17.26
(33.45)
1250m: 13:50.69
(33.43)
1300m: 14:24.33
(33.64)
1350m: 14:57.84
(33.51)
1400m: 15:31.23
(33.39)
1450m: 16:04.72
(33.49)
1500m: 16:37.01
(32.29)
3 Keira-Lee Allott 16 Evolution Aquatics Tauranga +0.78 17:11.94 +36.83
Entry time: 17:28.05 (-16.11)
50m: 31.03
100m: 1:04.70
(33.67)
150m: 1:38.63
(33.93)
200m: 2:12.67
(34.04)
250m: 2:47.01
(34.34)
300m: 3:21.28
(34.27)
350m: 3:55.63
(34.35)
400m: 4:29.90
(34.27)
450m: 5:04.37
(34.47)
500m: 5:38.79
(34.42)
550m: 6:13.00
(34.21)
600m: 6:47.21
(34.21)
650m: 7:21.90
(34.69)
700m: 7:56.48
(34.58)
750m: 8:31.27
(34.79)
800m: 9:05.97
(34.70)
850m: 9:41.02
(35.05)
900m: 10:16.04
(35.02)
950m: 10:50.89
(34.85)
1000m: 11:25.69
(34.80)
1050m: 12:00.56
(34.87)
1100m: 12:35.62
(35.06)
1150m: 13:10.48
(34.86)
1200m: 13:45.54
(35.06)
1250m: 14:20.55
(35.01)
1300m: 14:55.23
(34.68)
1350m: 15:30.01
(34.78)
1400m: 16:04.80
(34.79)
1450m: 16:38.84
(34.04)
1500m: 17:11.94
(33.10)
4 Talitha McEwan 15 Evolution Aquatics Tauranga +0.58 17:30.14 +55.03
Entry time: 17:33.51 (-3.37)
50m: 30.94
100m: 1:04.54
(33.60)
150m: 1:38.72
(34.18)
200m: 2:13.01
(34.29)
250m: 2:47.38
(34.37)
300m: 3:21.78
(34.40)
350m: 3:56.46
(34.68)
400m: 4:31.51
(35.05)
450m: 5:06.45
(34.94)
500m: 5:41.38
(34.93)
550m: 6:16.53
(35.15)
600m: 6:51.58
(35.05)
650m: 7:26.83
(35.25)
700m: 8:02.05
(35.22)
750m: 8:37.49
(35.44)
800m: 9:13.05
(35.56)
850m: 9:48.47
(35.42)
900m: 10:24.21
(35.74)
950m: 10:59.97
(35.76)
1000m: 11:35.71
(35.74)
1050m: 12:11.56
(35.85)
1100m: 12:47.06
(35.50)
1150m: 13:22.63
(35.57)
1200m: 13:58.17
(35.54)
1250m: 14:33.77
(35.60)
1300m: 15:09.54
(35.77)
1350m: 15:45.34
(35.80)
1400m: 16:21.03
(35.69)
1450m: 16:55.82
(34.79)
1500m: 17:30.14
(34.32)
5 Ruby Heath 21 Neptune Swim Club +0.73 17:33.14 +58.03
Entry time: 17:01.42 (+31.72)
50m: 30.43
100m: 2:11.28
(1:40.85)
150m: 1:37.86
()
250m: 2:46.27
(2:46.27)
350m: 3:55.67
(3:55.67)
450m: 5:05.45
(5:05.45)
550m: 6:15.15
(6:15.15)
650m: 7:24.96
(7:24.96)
750m: 8:35.41
(8:35.41)
850m: 9:46.58
(9:46.58)
950m: 10:58.13
(10:58.13)
1050m: 12:10.06
(12:10.06)
1150m: 13:22.44
(13:22.44)
1250m: 14:34.86
(14:34.86)
1350m: 15:46.76
(15:46.76)
1450m: 16:58.27
(16:58.27)
1500m: 17:33.14
(34.87)
6 Sarah Cummings 16 Liz van Welie Aquatics +0.59 17:48.22 +1:13.11
Entry time: 17:43.45 (+4.77)
50m: 31.80
100m: 1:07.05
(35.25)
150m: 1:42.16
(35.11)
200m: 2:17.40
(35.24)
250m: 2:52.69
(35.29)
300m: 3:27.98
(35.29)
350m: 4:03.42
(35.44)
400m: 4:38.92
(35.50)
450m: 5:14.28
(35.36)
500m: 5:50.01
(35.73)
550m: 6:25.55
(35.54)
600m: 7:01.40
(35.85)
650m: 7:37.25
(35.85)
700m: 8:13.02
(35.77)
750m: 8:49.00
(35.98)
800m: 9:24.92
(35.92)
850m: 10:00.53
(35.61)
900m: 10:36.32
(35.79)
950m: 11:12.31
(35.99)
1000m: 11:48.27
(35.96)
1050m: 12:24.31
(36.04)
1100m: 13:00.36
(36.05)
1150m: 13:36.57
(36.21)
1200m: 14:12.83
(36.26)
1250m: 14:49.17
(36.34)
1300m: 15:25.01
(35.84)
1350m: 16:01.21
(36.20)
1400m: 16:37.28
(36.07)
1450m: 17:12.97
(35.69)
1500m: 17:48.22
(35.25)
7 Abbey Smale 17 Tasman Swim Club +0.84 18:02.47 +1:27.36
Entry time: 17:41.43 (+21.04)
50m: 31.89
100m: 1:06.19
(34.30)
150m: 1:41.21
(35.02)
200m: 2:16.64
(35.43)
250m: 2:52.14
(35.50)
300m: 3:28.25
(36.11)
350m: 4:04.21
(35.96)
400m: 4:40.58
(36.37)
450m: 5:16.55
(35.97)
500m: 5:53.20
(36.65)
550m: 6:29.50
(36.30)
600m: 7:06.02
(36.52)
650m: 7:42.70
(36.68)
700m: 8:19.40
(36.70)
750m: 8:55.77
(36.37)
800m: 9:32.50
(36.73)
850m: 10:08.82
(36.32)
900m: 10:45.43
(36.61)
950m: 11:21.84
(36.41)
1000m: 11:58.81
(36.97)
1050m: 12:35.22
(36.41)
1100m: 13:11.87
(36.65)
1150m: 13:48.39
(36.52)
1200m: 14:25.49
(37.10)
1250m: 15:02.23
(36.74)
1300m: 15:38.85
(36.62)
1350m: 16:15.03
(36.18)
1400m: 16:51.03
(36.00)
1450m: 17:27.14
(36.11)
1500m: 18:02.47
(35.33)
8 Sophie Hay 14 Hamilton Aquatics +0.69 18:07.99 +1:32.88
Entry time: 18:12.80 (-4.81)
50m: 31.79
100m: 1:06.18
(34.39)
150m: 1:41.41
(35.23)
200m: 2:17.09
(35.68)
250m: 2:52.93
(35.84)
300m: 3:29.25
(36.32)
350m: 4:05.55
(36.30)
400m: 4:42.32
(36.77)
450m: 5:18.75
(36.43)
500m: 5:55.41
(36.66)
550m: 6:31.77
(36.36)
600m: 7:08.63
(36.86)
650m: 7:45.33
(36.70)
700m: 8:22.07
(36.74)
750m: 8:58.10
(36.03)
800m: 9:34.72
(36.62)
850m: 10:11.04
(36.32)
900m: 10:47.45
(36.41)
950m: 11:24.10
(36.65)
1000m: 12:00.81
(36.71)
1050m: 12:37.61
(36.80)
1100m: 13:14.38
(36.77)
1150m: 13:51.32
(36.94)
1200m: 14:28.60
(37.28)
1250m: 15:05.49
(36.89)
1300m: 15:42.55
(37.06)
1350m: 16:19.32
(36.77)
1400m: 16:56.35
(37.03)
1450m: 17:32.89
(36.54)
1500m: 18:07.99
(35.10)
9 Lena Hamblyn-Ough 15 Coast Swimming Club +0.54 18:29.28 +1:54.17
Entry time: 18:16.54 (+12.74)
50m: 32.27
100m: 1:08.16
(35.89)
150m: 1:43.95
(35.79)
200m: 2:20.07
(36.12)
250m: 2:55.89
(35.82)
300m: 3:32.31
(36.42)
350m: 4:08.42
(36.11)
400m: 4:45.00
(36.58)
450m: 5:21.20
(36.20)
500m: 5:57.88
(36.68)
550m: 6:34.19
(36.31)
600m: 7:11.31
(37.12)
650m: 7:47.97
(36.66)
700m: 8:25.19
(37.22)
750m: 9:01.85
(36.66)
800m: 9:38.88
(37.03)
850m: 10:15.97
(37.09)
900m: 10:53.61
(37.64)
950m: 11:31.25
(37.64)
1000m: 12:09.48
(38.23)
1050m: 12:47.48
(38.00)
1100m: 13:25.68
(38.20)
1150m: 14:03.70
(38.02)
1200m: 14:41.95
(38.25)
1250m: 15:19.79
(37.84)
1300m: 15:57.98
(38.19)
1350m: 16:36.42
(38.44)
1400m: 17:14.72
(38.30)
1450m: 17:52.47
(37.75)
1500m: 18:29.28
(36.81)
Event official at: 5/04/2021 7:45:33 pm
2021-04-06 08:28:55 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 3, 100m Backstroke Women - Heat
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Helena Gasson 26 Coast Swimming Club +0.59 1:00.94 Q
Entry time: 59.66 (+1.28)
50m: 29.51
100m: 1:00.94
(31.43)
2 Vanessa Ouwehand 21 Phoenix Aquatics +0.62 1:03.32 +2.38 Q
Entry time: 1:02.07 (+1.25)
50m: 30.26
100m: 1:03.32
(33.06)
3 Alice Waldow 18 United Swimming Club +0.51 1:04.20 +3.26 Q
Entry time: 1:03.02 (+1.18)
50m: 31.50
100m: 1:04.20
(32.70)
4 Sophie Irving 18 Capital Swim Club +0.59 1:04.40 +3.46 Q
Entry time: 1:03.57 (+0.83)
50m: 31.15
100m: 1:04.40
(33.25)
5 Jesse Welsh 17 United Swimming Club +0.70 1:04.46 +3.52 Q
Entry time: 1:03.45 (+1.01)
50m: 31.52
100m: 1:04.46
(32.94)
6 Paige Flynn 24 Hamilton Aquatics +0.65 1:04.71 +3.77 Q
Entry time: 1:01.57 (+3.14)
50m: 30.89
100m: 1:04.71
(33.82)
7 Zyleika Pratt-Smith 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.69 1:04.84 +3.90 Q
Entry time: 1:03.23 (+1.61)
50m: 31.55
100m: 1:04.84
(33.29)
8 Liv Peebles 15 TBSS Central City Swimming +0.64 1:05.01 +4.07 Q
Entry time: 1:04.68 (+0.33)
50m: 31.09
100m: 1:05.01
(33.92)
9 Zoe Crawford 16 North Shore Swimming Club +0.66 1:05.03 +4.09 Q
Entry time: 1:04.41 (+0.62)
50m: 31.64
100m: 1:05.03
(33.39)
10 Summer Osborne 15 North Shore Swimming Club +0.57 1:05.23 +4.29 Q
Entry time: 1:05.79 (-0.56)
50m: 31.54
100m: 1:05.23
(33.69)
11 Tyler Finau 17 Enterprise Swim Team +0.76 1:05.75 +4.81 Q
Entry time: 1:04.14 (+1.61)
50m: 31.91
100m: 1:05.75
(33.84)
12 Tess Whineray 16 TBSS Central City Swimming +0.75 1:05.90 +4.96 Q
Entry time: 1:04.35 (+1.55)
50m: 31.97
100m: 1:05.90
(33.93)
13 Gabrielle Doyle 14 North Shore Swimming Club +0.57 1:05.98 +5.04 Q
Entry time: 1:04.86 (+1.12)
50m: 32.00
100m: 1:05.98
(33.98)
14 Molly Shivnan 18 Mt Maunganui Swimming Club +0.69 1:06.08 +5.14 Q
Entry time: 1:03.24 (+2.84)
50m: 31.57
100m: 1:06.08
(34.51)
15 Holly Rahurahu 17 North Canterbury Swim Club Inc +0.60 1:06.21 +5.27 Q
Entry time: 1:06.68 (-0.47)
50m: 32.36
100m: 1:06.21
(33.85)
16 Chloe Seaman 17 North Shore Swimming Club +0.59 1:06.71 +5.77 Q
Entry time: 1:04.70 (+2.01)
50m: 32.04
100m: 1:06.71
(34.67)
17 Paris Cutler 18 Kiwi West Aquatics +0.69 1:06.76 +5.82 Q
Entry time: 1:06.97 (-0.21)
50m: 32.87
100m: 1:06.76
(33.89)
18 Hope Chmiel 15 Vikings Swim Club Inc +0.55 1:06.97 +6.03 Q
Entry time: 1:05.00 (+1.97)
50m: 31.75
100m: 1:06.97
(35.22)
19 Mia Boot 18 Coast Swimming Club +0.58 1:07.20 +6.26 Q
Entry time: 1:06.41 (+0.79)
50m: 32.60
100m: 1:07.20
(34.60)
20 Ariella Ripohau 14 Bream Bay Swim Club +0.60 1:07.53 +6.59 Q
Entry time: 1:07.82 (-0.29)
50m: 32.54
100m: 1:07.53
(34.99)
21 Talitha McEwan 15 Evolution Aquatics Tauranga +0.62 1:07.69 +6.75 Q
Entry time: 1:06.13 (+1.56)
50m: 32.94
100m: 1:07.69
(34.75)
22 Amber George 16 Waitakere Swimming Club +0.64 1:07.95 +7.01 Q
Entry time: 1:06.87 (+1.08)
50m: 32.33
100m: 1:07.95
(35.62)
23 Savannah-Eve Martin 14 North Shore Swimming Club +0.64 1:08.18 +7.24 Q
Entry time: 1:05.54 (+2.64)
50m: 32.71
100m: 1:08.18
(35.47)
24 Sasha Reid 19 Aquabladz New Plymouth Swim +0.65 1:08.22 +7.28 Q
Entry time: 1:04.90 (+3.32)
50m: 32.45
100m: 1:08.22
(35.77)
25 Esme Paterson 19 Neptune Swim Club +0.63 1:08.33 +7.39
Entry time: 1:09.54 (-1.21)
50m: 32.55
100m: 1:08.33
(35.78)
26 Anna McGowan 15 TBSS Central City Swimming +0.73 1:08.42 +7.48
Entry time: 1:07.12 (+1.30)
50m: 33.38
100m: 1:08.42
(35.04)
27 Jade Houston 17 St Peter's Swimming Club +0.60 1:08.59 +7.65
Entry time: 1:05.44 (+3.15)
50m: 32.68
100m: 1:08.59
(35.91)
28 Lily Cooney 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.67 1:08.64 +7.70
Entry time: 1:07.16 (+1.48)
50m: 33.24
100m: 1:08.64
(35.40)
29 Isabella Thurlow 16 Tasman Swim Club +0.73 1:09.09 +8.15
Entry time: 1:07.97 (+1.12)
50m: 32.89
100m: 1:09.09
(36.20)
30 Rebecca Reade 18 Bream Bay Swim Club +0.77 1:09.13 +8.19
Entry time: 1:07.82 (+1.31)
50m: 33.66
100m: 1:09.13
(35.47)
31 Amelia Bray 14 TBSS Central City Swimming +0.69 1:09.28 +8.34
Entry time: 1:07.90 (+1.38)
50m: 32.69
100m: 1:09.28
(36.59)
32 Mine' Nel 19 North Shore Swimming Club +0.66 1:09.37 +8.43
Entry time: 1:08.10 (+1.27)
50m: 33.80
100m: 1:09.37
(35.57)
33 Simone Lusby 21 United Swimming Club +0.74 1:09.41 +8.47
Entry time: 1:07.81 (+1.60)
50m: 33.30
100m: 1:09.41
(36.11)
34 Elisia Wong 18 Pirates Swim Team +0.68 1:09.44 +8.50
Entry time: 1:08.11 (+1.33)
50m: 33.48
100m: 1:09.44
(35.96)
35 Laura Thompson 16 Liz van Welie Aquatics +0.60 1:09.59 +8.65
Entry time: 1:08.10 (+1.49)
50m: 33.56
100m: 1:09.59
(36.03)
36 Isabella Campion 16 United Swimming Club +0.61 1:09.74 +8.80
Entry time: 1:07.35 (+2.39)
50m: 33.92
100m: 1:09.74
(35.82)
37 Jermaine Masangkay 18 Aquagym Swimming Club +0.64 1:09.78 +8.84
Entry time: 1:07.25 (+2.53)
50m: 33.75
100m: 1:09.78
(36.03)
38 Grace Jones 20 Heretaunga Sundevils +0.58 1:09.86 +8.92
Entry time: 1:08.19 (+1.67)
50m: 33.29
100m: 1:09.86
(36.57)
39 Danele Botha 15 SwimZone Racing 1:10.07 +9.13
Entry time: 1:08.48 (+1.59)
50m: 33.27
100m: 1:10.07
(1:10.07)
40 Taryn Banks 17 Coast Swimming Club 1:10.39 +9.45
Entry time: 1:08.95 (+1.44)
50m: 34.15
100m: 1:10.39
(1:10.39)
41 Doyoun Kim 15 North Shore Swimming Club +0.64 1:10.47 +9.53
Entry time: 1:09.58 (+0.89)
50m: 33.95
100m: 1:10.47
(36.52)
42 Edie Ancell 16 Pukekohe Swimming Club 1:10.69 +9.75
Entry time: 1:09.01 (+1.68)
50m: 34.59
100m: 1:10.69
(1:10.69)
43 Harriet Park 17 Heretaunga Sundevils +0.97 1:11.04 +10.10
Entry time: 1:08.42 (+2.62)
50m: 33.31
100m: 1:11.04
(1:11.04)
44 Nina Goble 16 Aquabladz New Plymouth Swim 1:11.47 +10.53
Entry time: 1:08.63 (+2.84)
50m: 34.50
100m: 1:11.47
(1:11.47)
45 Kaiya Brown (V) 17 Roskill Swimming Club 1:11.97 +11.03
Entry time: 1:09.35 (+2.62)
50m: 34.10
100m: 1:11.97
(1:11.97)
46 Emily Cameron 19 Pukekohe Swimming Club +0.69 1:12.09 +11.15
Entry time: 1:09.57 (+2.52)
50m: 34.40
100m: 1:12.09
(37.69)
47 Eileena Bao 14 North Shore Swimming Club 1:12.30 +11.36
Entry time: 1:08.52 (+3.78)
50m: 34.73
100m: 1:12.30
(1:12.30)
48 Samantha Harman 16 Tasman Swim Club +0.65 1:12.76 +11.82
Entry time: 1:07.78 (+4.98)
50m: 34.25
100m: 1:12.76
(38.51)
- Isabelle Gibson 14 United Swimming Club +0.65 DSQ
Event official at: 6/04/2021 11:44:33 am
2021-04-06 11:44:44 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Heat results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 3, 100m Backstroke Women - A Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
OLYQT 1:00.25
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Helena Gasson 26 Coast Swimming Club +0.57 1:00.81
Entry time: 1:00.94 (-0.13)
100m: 1:00.81
(1:00.81)
2 Vanessa Ouwehand 21 Phoenix Aquatics +0.61 1:01.35 +0.54
Entry time: 1:03.32 (-1.97)
100m: 1:01.35
(1:01.35)
3 Jesse Welsh 17 United Swimming Club +0.69 1:03.56 +2.75
Entry time: 1:04.46 (-0.90)
100m: 1:03.56
(1:03.56)
4 Alice Waldow 18 United Swimming Club +0.53 1:04.21 +3.40
Entry time: 1:04.20 (+0.01)
100m: 1:04.21
(1:04.21)
5 Liv Peebles 15 TBSS Central City Swimming +0.62 1:04.39 +3.58
Entry time: 1:05.01 (-0.62)
100m: 1:04.39
(1:04.39)
6 Paige Flynn 24 Hamilton Aquatics +0.65 1:04.45 +3.64
Entry time: 1:04.71 (-0.26)
100m: 1:04.45
(1:04.45)
7 Zyleika Pratt-Smith 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.66 1:04.54 +3.73
Entry time: 1:04.84 (-0.30)
100m: 1:04.54
(1:04.54)
8 Sophie Irving 18 Capital Swim Club +0.60 1:04.61 +3.80
Entry time: 1:04.40 (+0.21)
100m: 1:04.61
(1:04.61)
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm
Event 3, 100m Backstroke Women - B Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
OLYQT 1:00.25
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Zoe Crawford 16 North Shore Swimming Club +0.59 1:04.96
Entry time: 1:05.03 (-0.07)
100m: 1:04.96
(1:04.96)
2 Holly Rahurahu 17 North Canterbury Swim Club Inc +0.64 1:05.11 +0.15
Entry time: 1:06.21 (-1.10)
50m: 21.27
100m: 1:05.11
(43.84)
3 Summer Osborne 15 North Shore Swimming Club +0.78 1:05.47 +0.51
Entry time: 1:05.23 (+0.24)
50m: 21.88
100m: 1:05.47
(43.59)
4 Tess Whineray 16 TBSS Central City Swimming +0.73 1:05.68 +0.72
Entry time: 1:05.90 (-0.22)
100m: 1:05.68
(1:05.68)
4 Molly Shivnan 18 Mt Maunganui Swimming Club +0.65 1:05.68 +0.72
Entry time: 1:06.08 (-0.40)
50m: 22.29
100m: 1:05.68
(43.39)
6 Tyler Finau 17 Enterprise Swim Team +0.72 1:05.97 +1.01
Entry time: 1:05.75 (+0.22)
50m: 21.62
100m: 1:05.97
(44.35)
7 Gabrielle Doyle 14 North Shore Swimming Club +0.58 1:05.99 +1.03
Entry time: 1:05.98 (+0.01)
50m: 21.51
100m: 1:05.99
(44.48)
8 Chloe Seaman 17 North Shore Swimming Club +0.61 1:06.66 +1.70
Entry time: 1:06.71 (-0.05)
50m: 22.55
100m: 1:06.66
(44.11)
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm
Event 3, 100m Backstroke Women - C Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
OLYQT 1:00.25
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Hope Chmiel 15 Vikings Swim Club Inc +0.53 1:05.86
Entry time: 1:06.97 (-1.11)
100m: 1:05.86
(1:05.86)
2 Talitha McEwan 15 Evolution Aquatics Tauranga +0.63 1:06.08 +0.22
Entry time: 1:07.69 (-1.61)
100m: 1:06.08
(1:06.08)
3 Savannah-Eve Martin 14 North Shore Swimming Club +0.62 1:06.58 +0.72
Entry time: 1:08.18 (-1.60)
100m: 1:06.58
(1:06.58)
4 Sasha Reid 19 Aquabladz New Plymouth Swim +0.67 1:06.78 +0.92
Entry time: 1:08.22 (-1.44)
100m: 1:06.78
(1:06.78)
5 Mia Boot 18 Coast Swimming Club +0.58 1:07.33 +1.47
Entry time: 1:07.20 (+0.13)
100m: 1:07.33
(1:07.33)
6 Paris Cutler 18 Kiwi West Aquatics +0.68 1:07.60 +1.74
Entry time: 1:06.76 (+0.84)
100m: 1:07.60
(1:07.60)
7 Ariella Ripohau 14 Bream Bay Swim Club +0.57 1:07.92 +2.06
Entry time: 1:07.53 (+0.39)
100m: 1:07.92
(1:07.92)
8 Amber George 16 Waitakere Swimming Club +0.65 1:08.22 +2.36
Entry time: 1:07.95 (+0.27)
100m: 1:08.22
(1:08.22)
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm
2021-04-06 19:30:42 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 4, 100m Backstroke Men - Heat
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Andrew Jeffcoat 21 Pukekohe Swimming Club +0.58 54.64 Q
Entry time: 52.72 (+1.92)
50m: 26.14
100m: 54.64
(28.50)
2 Kane Follows 23 North Shore Swimming Club +0.66 55.27 +0.63 Q
Entry time: 54.78 (+0.49)
50m: 26.85
100m: 55.27
(28.42)
3 Zachary Dell 20 Pukekohe Swimming Club +0.60 55.33 +0.69 Q
Entry time: 53.91 (+1.42)
50m: 26.61
100m: 55.33
(28.72)
4 Cameron Gray 17 North Shore Swimming Club +0.68 56.98 +2.34 Q
Entry time: 55.10 (+1.88)
50m: 27.59
100m: 56.98
(29.39)
5 Wilrich Coetzee 23 Coast Swimming Club +0.58 57.24 +2.60 Q
Entry time: 56.05 (+1.19)
50m: 28.23
100m: 57.24
(29.01)
6 Ezekiel Pine 19 Neptune Swim Club +0.58 58.00 +3.36 Q
Entry time: 56.71 (+1.29)
50m: 27.82
100m: 58.00
(30.18)
7 Cooper Morley 17 North Shore Swimming Club +0.56 58.06 +3.42 Q
Entry time: 57.83 (+0.23)
50m: 28.15
100m: 58.06
(29.91)
8 Jason Churches 21 North Shore Swimming Club +0.59 58.29 +3.65 Q
Entry time: 56.79 (+1.50)
50m: 28.12
100m: 58.29
(30.17)
9 Taiko Torepe-Ormsby 17 Wharenui Swim Club +0.56 58.89 +4.25 Q
Entry time: 56.66 (+2.23)
50m: 28.58
100m: 58.89
(30.31)
10 Satori Dobbie 21 QEII Swim Club +0.61 58.98 +4.34 Q
Entry time: 59.80 (-0.82)
50m: 28.32
100m: 58.98
(30.66)
11 Joel Crampton 19 Capital Swim Club +0.60 58.99 +4.35 Q
Entry time: 59.17 (-0.18)
50m: 28.77
100m: 58.99
(30.22)
12 Samuel Poching 18 North Shore Swimming Club +0.64 59.00 +4.36 Q
Entry time: 56.84 (+2.16)
50m: 28.81
100m: 59.00
(30.19)
13 Thomas Murray 16 Pukekohe Swimming Club +0.65 59.53 +4.89 Q
Entry time: 58.44 (+1.09)
50m: 28.52
100m: 59.53
(31.01)
14 Gustav Campher 16 North Shore Swimming Club +0.60 59.55 +4.91 Q
Entry time: 58.68 (+0.87)
50m: 28.40
100m: 59.55
(31.15)
15 Lochlan McKenzie 18 Vikings Swim Club Inc +0.59 59.95 +5.31 Q
Entry time: 59.95 (=)
50m: 28.45
100m: 59.95
(31.50)
16 Tyler Tapper 18 Wharenui Swim Club +0.54 1:00.03 +5.39 Q
Entry time: 56.80 (+3.23)
50m: 29.27
100m: 1:00.03
(30.76)
17 Teegan Farr 22 Coast Swimming Club +0.54 1:00.96 +6.32 Q
Entry time: 1:00.20 (+0.76)
50m: 28.79
100m: 1:00.96
(32.17)
18 Hunter Dobson 15 Waitakere Swimming Club +0.58 1:00.97 +6.33 Q
Entry time: 59.59 (+1.38)
50m: 29.44
100m: 1:00.97
(31.53)
19 MacAllister Clark 18 North Shore Swimming Club +0.65 1:01.19 +6.55 Q
Entry time: 59.13 (+2.06)
50m: 29.11
100m: 1:01.19
(32.08)
20 Ryan Peck 15 Parnell Swimming +0.74 1:01.75 +7.11 Q
Entry time: 1:00.25 (+1.50)
50m: 29.43
100m: 1:01.75
(32.32)
21 Quin Walden 16 Pukekohe Swimming Club +0.56 1:01.85 +7.21 Q
Entry time: 59.47 (+2.38)
50m: 29.76
100m: 1:01.85
(32.09)
22 William Seymour 14 Tasman Swim Club +0.64 1:01.90 +7.26 Q
Entry time: 1:02.14 (-0.24)
50m: 29.18
100m: 1:01.90
(32.72)
23 Joshua Amyes 17 Tasman Swim Club +0.67 1:02.15 +7.51 Q
Entry time: 1:00.59 (+1.56)
50m: 30.12
100m: 1:02.15
(32.03)
24 Jasper Cornish 14 Coast Swimming Club +0.64 1:02.23 +7.59 Q
Entry time: 1:01.07 (+1.16)
50m: 29.52
100m: 1:02.23
(32.71)
25 Ryan Tomov 16 North Shore Swimming Club +0.71 1:02.53 +7.89
Entry time: 1:01.65 (+0.88)
50m: 30.50
100m: 1:02.53
(32.03)
26 Moab Heynekamp 18 Pirates Swim Team +0.66 1:02.60 +7.96
Entry time: 1:00.27 (+2.33)
50m: 30.27
100m: 1:02.60
(32.33)
27 Jacob Laurence 16 Waitakere Swimming Club +0.79 1:02.71 +8.07
Entry time: 1:00.49 (+2.22)
50m: 30.31
100m: 1:02.71
(32.40)
28 Connor Barr 17 Wharenui Swim Club +0.65 1:02.86 +8.22
Entry time: 1:00.26 (+2.60)
50m: 29.65
100m: 1:02.86
(33.21)
29 Thomas-Kokoro Frost (V) 18 Raumati Swimming Club +0.60 1:02.88 +8.24
Entry time: 1:00.25 (+2.63)
50m: 29.47
100m: 1:02.88
(33.41)
30 Zachary Knowles 17 Waitaha Swim Club +0.61 1:03.04 +8.40
Entry time: 1:02.34 (+0.70)
50m: 29.55
100m: 1:03.04
(33.49)
31 Wills Graham 17 Aquagym Swimming Club +0.57 1:03.48 +8.84
Entry time: 1:02.86 (+0.62)
50m: 30.42
100m: 1:03.48
(33.06)
32 Blake Elliott 18 Pukekohe Swimming Club +0.61 1:03.65 +9.01
Entry time: 1:01.31 (+2.34)
50m: 30.22
100m: 1:03.65
(33.43)
33 Jake Stephens 16 Heretaunga Sundevils +0.63 1:03.67 +9.03
Entry time: 1:01.69 (+1.98)
50m: 30.48
100m: 1:03.67
(33.19)
34 James Crosbie 14 United Swimming Club +0.72 1:04.01 +9.37
Entry time: 1:02.58 (+1.43)
50m: 30.80
100m: 1:04.01
(33.21)
35 Bede Aitu (V) 19 TBSS Central City Swimming +0.89 1:04.82 +10.18
Entry time: 59.97 (+4.85)
50m: 30.55
100m: 1:04.82
(34.27)
Event official at: 6/04/2021 11:58:33 am
2021-04-06 11:59:09 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Heat results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 4, 100m Backstroke Men - A Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
53.85
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Andrew Jeffcoat 21 Pukekohe Swimming Club 54.89
Entry time: 54.64 (+0.25)
50m: 26.70
100m: 54.89
(28.19)
2 Zachary Dell 20 Pukekohe Swimming Club +0.60 55.25 +0.36
Entry time: 55.33 (-0.08)
50m: 26.66
100m: 55.25
(28.59)
3 Kane Follows 23 North Shore Swimming Club +0.64 55.38 +0.49
Entry time: 55.27 (+0.11)
50m: 26.82
100m: 55.38
(28.56)
4 Wilrich Coetzee 23 Coast Swimming Club +0.59 56.71 +1.82
Entry time: 57.24 (-0.53)
50m: 27.70
100m: 56.71
(29.01)
5 Cameron Gray 17 North Shore Swimming Club +0.65 57.15 +2.26
Entry time: 56.98 (+0.17)
50m: 27.54
100m: 57.15
(29.61)
6 Ezekiel Pine 19 Neptune Swim Club +0.58 57.73 +2.84
Entry time: 58.00 (-0.27)
50m: 27.69
100m: 57.73
(30.04)
7 Cooper Morley 17 North Shore Swimming Club +0.56 58.26 +3.37
Entry time: 58.06 (+0.20)
50m: 28.03
100m: 58.26
(30.23)
8 Jason Churches 21 North Shore Swimming Club +0.63 58.41 +3.52
Entry time: 58.29 (+0.12)
50m: 27.82
100m: 58.41
(30.59)
Event official at: 6/04/2021 7:41:09 pm
Event 4, 100m Backstroke Men - B Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
53.85
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Taiko Torepe-Ormsby 17 Wharenui Swim Club +0.55 57.22
Entry time: 58.89 (-1.67)
50m: 27.79
100m: 57.22
(29.43)
2 Samuel Poching 18 North Shore Swimming Club +0.66 58.23 +1.01
Entry time: 59.00 (-0.77)
50m: 28.55
100m: 58.23
(29.68)
3 Joel Crampton 19 Capital Swim Club +0.56 58.46 +1.24
Entry time: 58.99 (-0.53)
50m: 28.39
100m: 58.46
(30.07)
4 Thomas Murray 16 Pukekohe Swimming Club +0.61 58.73 +1.51
Entry time: 59.53 (-0.80)
50m: 28.69
100m: 58.73
(30.04)
5 Satori Dobbie 21 QEII Swim Club +0.60 58.81 +1.59
Entry time: 58.98 (-0.17)
50m: 28.93
100m: 58.81
(29.88)
6 Gustav Campher 16 North Shore Swimming Club +0.58 59.04 +1.82
Entry time: 59.55 (-0.51)
50m: 28.77
100m: 59.04
(30.27)
7 Tyler Tapper 18 Wharenui Swim Club +0.57 59.47 +2.25
Entry time: 1:00.03 (-0.56)
50m: 28.86
100m: 59.47
(30.61)
8 Lochlan McKenzie 18 Vikings Swim Club Inc +0.62 1:00.21 +2.99
Entry time: 59.95 (+0.26)
50m: 28.86
100m: 1:00.21
(31.35)
Event official at: 6/04/2021 7:41:09 pm
Event 4, 100m Backstroke Men - C Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
53.85
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Teegan Farr 22 Coast Swimming Club +0.56 59.97
Entry time: 1:00.96 (-0.99)
50m: 28.96
100m: 59.97
(31.01)
2 MacAllister Clark 18 North Shore Swimming Club +0.61 1:00.03 +0.06
Entry time: 1:01.19 (-1.16)
50m: 28.56
100m: 1:00.03
(31.47)
3 Hunter Dobson 15 Waitakere Swimming Club +0.59 1:01.18 +1.21
Entry time: 1:00.97 (+0.21)
50m: 29.36
100m: 1:01.18
(31.82)
4