Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021 Aon NZ Swimming Championships
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
|
Organizer: |
Swimming New Zealand |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 3, 100m Backstroke Women - A Final |
|
|
Sponsor: |
Banana Boat NZ Ocean Swim Series |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NZR |
1:00.22 |
|
|
|
Emily Thomas |
|
AK (NZL) |
|
13/12/2009 |
|
|
|
|
|
18yr NZR |
1:01.47 |
|
|
|
Gina Galloway |
|
AK (NZL) |
|
19/06/2019 |
|
|
|
|
|
17yr NZR |
1:01.21 |
|
|
|
Bobbi Gichard |
|
CO (NZL) |
|
5/04/2017 |
|
|
|
|
|
OLYQT |
1:00.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Helena Gasson |
26 |
Coast Swimming Club |
+0.57 |
|
1:00.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:00.94 |
(-0.13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Vanessa Ouwehand |
21 |
Phoenix Aquatics |
+0.61 |
|
1:01.35 |
+0.54 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:03.32 |
(-1.97) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Jesse Welsh |
17 |
United Swimming Club |
+0.69 |
|
1:03.56 |
+2.75 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:04.46 |
(-0.90) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Alice Waldow |
18 |
United Swimming Club |
+0.53 |
|
1:04.21 |
+3.40 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:04.20 |
(+0.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Liv Peebles |
15 |
TBSS Central City Swimming |
+0.62 |
|
1:04.39 |
+3.58 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.01 |
(-0.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Paige Flynn |
24 |
Hamilton Aquatics |
+0.65 |
|
1:04.45 |
+3.64 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:04.71 |
(-0.26) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Zyleika Pratt-Smith |
17 |
Mt Maunganui Swimming Club |
+0.66 |
|
1:04.54 |
+3.73 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:04.84 |
(-0.30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Sophie Irving |
18 |
Capital Swim Club |
+0.60 |
|
1:04.61 |
+3.80 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:04.40 |
(+0.21) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 3, 100m Backstroke Women - B Final |
|
|
Sponsor: |
Banana Boat NZ Ocean Swim Series |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NZR |
1:00.22 |
|
|
|
Emily Thomas |
|
AK (NZL) |
|
13/12/2009 |
|
|
|
|
|
18yr NZR |
1:01.47 |
|
|
|
Gina Galloway |
|
AK (NZL) |
|
19/06/2019 |
|
|
|
|
|
17yr NZR |
1:01.21 |
|
|
|
Bobbi Gichard |
|
CO (NZL) |
|
5/04/2017 |
|
|
|
|
|
OLYQT |
1:00.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Zoe Crawford |
16 |
North Shore Swimming Club |
+0.59 |
|
1:04.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.03 |
(-0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Holly Rahurahu |
17 |
North Canterbury Swim Club Inc |
+0.64 |
|
1:05.11 |
+0.15 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:06.21 |
(-1.10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Summer Osborne |
15 |
North Shore Swimming Club |
+0.78 |
|
1:05.47 |
+0.51 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.23 |
(+0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Tess Whineray |
16 |
TBSS Central City Swimming |
+0.73 |
|
1:05.68 |
+0.72 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.90 |
(-0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Molly Shivnan |
18 |
Mt Maunganui Swimming Club |
+0.65 |
|
1:05.68 |
+0.72 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:06.08 |
(-0.40) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Tyler Finau |
17 |
Enterprise Swim Team |
+0.72 |
|
1:05.97 |
+1.01 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.75 |
(+0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Gabrielle Doyle |
14 |
North Shore Swimming Club |
+0.58 |
|
1:05.99 |
+1.03 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.98 |
(+0.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Chloe Seaman |
17 |
North Shore Swimming Club |
+0.61 |
|
1:06.66 |
+1.70 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:06.71 |
(-0.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 3, 100m Backstroke Women - C Final |
|
|
Sponsor: |
Banana Boat NZ Ocean Swim Series |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NZR |
1:00.22 |
|
|
|
Emily Thomas |
|
AK (NZL) |
|
13/12/2009 |
|
|
|
|
|
18yr NZR |
1:01.47 |
|
|
|
Gina Galloway |
|
AK (NZL) |
|
19/06/2019 |
|
|
|
|
|
17yr NZR |
1:01.21 |
|
|
|
Bobbi Gichard |
|
CO (NZL) |
|
5/04/2017 |
|
|
|
|
|
OLYQT |
1:00.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Hope Chmiel |
15 |
Vikings Swim Club Inc |
+0.53 |
|
1:05.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:06.97 |
(-1.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Talitha McEwan |
15 |
Evolution Aquatics Tauranga |
+0.63 |
|
1:06.08 |
+0.22 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.69 |
(-1.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Savannah-Eve Martin |
14 |
North Shore Swimming Club |
+0.62 |
|
1:06.58 |
+0.72 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:08.18 |
(-1.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Sasha Reid |
19 |
Aquabladz New Plymouth Swim |
+0.67 |
|
1:06.78 |
+0.92 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:08.22 |
(-1.44) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Mia Boot |
18 |
Coast Swimming Club |
+0.58 |
|
1:07.33 |
+1.47 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.20 |
(+0.13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Paris Cutler |
18 |
Kiwi West Aquatics |
+0.68 |
|
1:07.60 |
+1.74 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:06.76 |
(+0.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Ariella Ripohau |
14 |
Bream Bay Swim Club |
+0.57 |
|
1:07.92 |
+2.06 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.53 |
(+0.39) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Amber George |
16 |
Waitakere Swimming Club |
+0.65 |
|
1:08.22 |
+2.36 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.95 |
(+0.27) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021-04-06 19:30:42 |
Datahandling: WinGrodan 2.7 |
Licensed to: Swimming New Zealand |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|