2022-05-25   14:19:19
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for Malmsten Swim Open Stockholm 2022

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
Malmsten Swim Open Stockholm 2022
Place: Eriksdalsbadet Organizer: Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 9, 2022 to Apr 12, 2022
Event 1, 200m Breaststroke Men - Heats
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Matej Zabojnik 2000 Czech Swimming Team +0.70 866 2:12.30 QA
50m: 31.07
100m: 1:03.67
(32.60)
150m: 1:37.97
(34.30)
200m: 2:12.30
(34.33)
2 Matti Mattsson 1993 Finland +0.67 864 2:12.39 +0.09 QA
50m: 30.54
100m: 1:03.08
(32.54)
150m: 1:37.54
(34.46)
200m: 2:12.39
(34.85)
3 Andrius Sidlauskas 1997 Lithuania +0.68 853 2:12.95 +0.65 QA
50m: 30.74
100m: 1:04.06
(33.32)
150m: 1:38.86
(34.80)
200m: 2:12.95
(34.09)
4 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap +0.65 850 2:13.14 +0.84 QA
50m: 30.66
100m: 1:04.17
(33.51)
150m: 1:39.00
(34.83)
200m: 2:13.14
(34.14)
5 Marco Koch 1990 Schwimmgemeinschaft Frankfur +0.70 821 2:14.64 +2.34 QA
50m: 30.95
100m: 1:05.73
(34.78)
150m: 1:40.16
(34.43)
200m: 2:14.64
(34.48)
6 Savvas Thomoglou 2001 Greece +0.68 804 2:15.62 +3.32 QA
50m: 30.86
100m: 1:05.75
(34.89)
150m: 1:40.73
(34.98)
200m: 2:15.62
(34.89)
7 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.66 753 2:18.61 +6.31 QA
50m: 31.41
100m: 1:06.42
(35.01)
150m: 1:42.22
(35.80)
200m: 2:18.61
(36.39)
8 Øystein Breivik 2002 Bergens SC +0.66 733 2:19.86 +7.56 QA
50m: 30.82
100m: 1:05.78
(34.96)
150m: 1:41.91
(36.13)
200m: 2:19.86
(37.95)
9 Aleksas Savickas 2003 Lithuania +0.73 730 2:20.04 +7.74 QB
50m: 31.44
100m: 1:07.00
(35.56)
150m: 1:43.24
(36.24)
200m: 2:20.04
(36.80)
10 Werneri Koskinen 1998 Uinti Tampere +0.61 714 2:21.08 +8.78 QB
50m: 31.35
100m: 1:06.74
(35.39)
150m: 1:43.22
(36.48)
200m: 2:21.08
(37.86)
11 Jolann Bovey 1996 Bærumsvømmerne +0.70 714 2:21.10 +8.80 QB
50m: 31.27
100m: 1:06.28
(35.01)
150m: 1:43.15
(36.87)
200m: 2:21.10
(37.95)
12 Nikolai Sørebø 2001 Bergensvømmerne +0.66 691 2:22.59 +10.29 QB
50m: 31.35
100m: 1:07.29
(35.94)
150m: 1:44.36
(37.07)
200m: 2:22.59
(38.23)
13 Ole Marius Rist Jensen 2001 OI Svømming +0.67 689 2:22.77 +10.47 QB
50m: 32.08
100m: 1:08.93
(36.85)
150m: 1:45.64
(36.71)
200m: 2:22.77
(37.13)
14 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 687 2:22.88 +10.58 QB
50m: 32.17
100m: 1:08.03
(35.86)
150m: 1:45.61
(37.58)
200m: 2:22.88
(37.27)
15 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.64 683 2:23.18 +10.88 QB
50m: 33.19
100m: 1:09.43
(36.24)
150m: 1:45.60
(36.17)
200m: 2:23.18
(37.58)
16 Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun +0.64 682 2:23.27 +10.97 QB
50m: 32.19
100m: 1:08.32
(36.13)
150m: 1:45.41
(37.09)
200m: 2:23.27
(37.86)
17 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.71 673 2:23.90 +11.60
50m: 32.75
100m: 1:09.59
(36.84)
150m: 1:46.31
(36.72)
200m: 2:23.90
(37.59)
18 Kris Pitshugin 2001 Israel +0.67 672 2:23.97 +11.67
50m: 32.35
100m: 1:08.80
(36.45)
150m: 1:46.25
(37.45)
200m: 2:23.97
(37.72)
19 August Eriksson 2004 Turebergs Simklubb +0.70 672 2:23.98 +11.68 -
50m: 32.22
100m: 1:08.16
(35.94)
150m: 1:44.86
(36.70)
200m: 2:23.98
(39.12)
20 Markus Charlton 2001 Simklubben Neptun +0.70 671 2:24.02 +11.72
50m: 31.54
100m: 1:07.17
(35.63)
150m: 1:44.03
(36.86)
200m: 2:24.02
(39.99)
21 Elias Lyth 2004 Wisby Simsällskap +0.75 665 2:24.49 +12.19 QC
50m: 33.85
100m: 1:09.94
(36.09)
150m: 1:47.02
(37.08)
200m: 2:24.49
(37.47)
22 Davin Lindholm 2004 Finland +0.76 661 2:24.71 +12.41 -
50m: 31.62
100m: 1:07.72
(36.10)
150m: 1:45.11
(37.39)
200m: 2:24.71
(39.60)
23 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap +0.65 661 2:24.72 +12.42 QC
50m: 32.09
100m: 1:09.20
(37.11)
150m: 1:46.55
(37.35)
200m: 2:24.72
(38.17)
24 Lars Sebastian Antoniak 2005 Kalevi Ujumiskool +0.60 659 2:24.87 +12.57 QC
50m: 32.29
100m: 1:09.50
(37.21)
150m: 1:47.00
(37.50)
200m: 2:24.87
(37.87)
25 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg +0.75 645 2:25.91 +13.61
50m: 31.75
100m: 1:08.47
(36.72)
150m: 1:46.59
(38.12)
200m: 2:25.91
(39.32)
26 Hugo Swanson 2006 Gävle Simsällskap +0.75 643 2:26.07 +13.77 QC
50m: 32.30
100m: 1:09.24
(36.94)
150m: 1:47.20
(37.96)
200m: 2:26.07
(38.87)
27 David Kaspervik 2003 Spårvägen Simförening +0.78 638 2:26.48 +14.18
50m: 33.74
100m: 1:10.80
(37.06)
150m: 1:48.46
(37.66)
200m: 2:26.48
(38.02)
28 Hugo Westholm 2004 Täby Sim +0.71 632 2:26.92 +14.62 QC
50m: 32.83
100m: 1:10.22
(37.39)
150m: 1:49.07
(38.85)
200m: 2:26.92
(37.85)
29 Elliot Fielder 2003 Motala Simsällskap +0.71 629 2:27.19 +14.89
50m: 32.65
100m: 1:09.53
(36.88)
150m: 1:47.93
(38.40)
200m: 2:27.19
(39.26)
30 Emil Austevoll Harlem 2005 Bergens SC +0.69 622 2:27.70 +15.40 QC
50m: 32.07
100m: 1:08.62
(36.55)
150m: 1:47.45
(38.83)
200m: 2:27.70
(40.25)
31 Florian Fröschke 2004 Dresdner SC 1898 +0.72 617 2:28.11 +15.81 QC
50m: 33.28
100m: 1:11.31
(38.03)
150m: 1:49.38
(38.07)
200m: 2:28.11
(38.73)
32 Gustav Storell 2006 Södertörns Simsällskap +0.61 606 2:28.97 +16.67 QC
50m: 33.53
100m: 1:11.04
(37.51)
150m: 1:49.99
(38.95)
200m: 2:28.97
(38.98)
33 Vincent Johnson 2006 Osby Simsällskap +0.67 586 2:30.64 +18.34
50m: 32.28
100m: 1:10.32
(38.04)
150m: 1:50.21
(39.89)
200m: 2:30.64
(40.43)
34 Theo Djuphammar 2005 Simklubben Neptun +0.65 586 2:30.67 +18.37
50m: 33.09
100m: 1:11.74
(38.65)
150m: 1:50.73
(38.99)
200m: 2:30.67
(39.94)
35 Ragnar Simonsson 2004 Väsby Simsällskap +0.70 580 2:31.20 +18.90
50m: 33.06
100m: 1:11.03
(37.97)
150m: 1:50.61
(39.58)
200m: 2:31.20
(40.59)
36 Jasper Schimmel 2006 Falköpings Simsällskap +0.71 578 2:31.34 +19.04
50m: 33.10
100m: 1:11.49
(38.39)
150m: 1:51.44
(39.95)
200m: 2:31.34
(39.90)
37 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 577 2:31.44 +19.14
50m: 33.94
100m: 1:11.81
(37.87)
150m: 1:50.53
(38.72)
200m: 2:31.44
(40.91)
38 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.71 573 2:31.84 +19.54
50m: 34.02
100m: 1:11.59
(37.57)
150m: 1:51.60
(40.01)
200m: 2:31.84
(40.24)
39 Malte Svensson 2005 Helsingborgs Simsällskap +0.77 565 2:32.54 +20.24
50m: 34.31
100m: 1:13.20
(38.89)
150m: 1:52.61
(39.41)
200m: 2:32.54
(39.93)
40 Jacob Olsson 2006 Kristianstads SLS +0.67 562 2:32.76 +20.46
50m: 33.74
100m: 1:13.01
(39.27)
150m: 1:52.23
(39.22)
200m: 2:32.76
(40.53)
41 Magnus Jåtten 2004 Frisinn SK +0.63 553 2:33.59 +21.29
50m: 32.97
100m: 1:11.47
(38.50)
150m: 1:51.25
(39.78)
200m: 2:33.59
(42.34)
42 Elton Söderberg 2006 Södertälje Simsällskap +0.59 546 2:34.23 +21.93
50m: 34.35
100m: 1:14.40
(40.05)
150m: 1:54.88
(40.48)
200m: 2:34.23
(39.35)
43 Istvan Akos Besenyi 2004 Ullensakersvømmerne +0.78 543 2:34.53 +22.23
50m: 35.51
100m: 1:14.83
(39.32)
150m: 1:54.31
(39.48)
200m: 2:34.53
(40.22)
44 Levente Nagy 2005 Simklubben Poseidon +0.76 541 2:34.71 +22.41
50m: 34.56
100m: 1:13.93
(39.37)
150m: 1:54.39
(40.46)
200m: 2:34.71
(40.32)
45 Anthon Huasson 2004 Ringsjö Simklubb +0.69 538 2:35.00 +22.70
50m: 34.28
100m: 1:14.85
(40.57)
150m: 1:55.92
(41.07)
200m: 2:35.00
(39.08)
46 David Bergqvist 2005 Jönköpings Simsällskap +0.69 530 2:35.84 +23.54
50m: 33.98
100m: 1:14.00
(40.02)
150m: 1:54.57
(40.57)
200m: 2:35.84
(41.27)
47 Tristan Graf von Brühl 2005 Dresdner SC 1898 +0.72 527 2:36.12 +23.82
50m: 32.87
100m: 1:12.82
(39.95)
150m: 1:54.48
(41.66)
200m: 2:36.12
(41.64)
48 Sverre Junge 2005 Bryne SK +0.68 525 2:36.26 +23.96
50m: 34.65
100m: 1:13.80
(39.15)
150m: 1:54.89
(41.09)
200m: 2:36.26
(41.37)
49 Vincent Hua 2004 Ringsjö Simklubb +0.64 521 2:36.67 +24.37
50m: 34.47
100m: 1:14.17
(39.70)
150m: 1:56.09
(41.92)
200m: 2:36.67
(40.58)
50 Vidar Green 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.75 515 2:37.26 +24.96
50m: 33.75
100m: 1:13.03
(39.28)
150m: 1:54.57
(41.54)
200m: 2:37.26
(42.69)
51 Eric Risland 2006 Täby Sim +0.68 479 2:41.12 +28.82
50m: 34.89
100m: 1:15.21
(40.32)
150m: 1:57.72
(42.51)
200m: 2:41.12
(43.40)
- Fredrik Ekholm 2004 Kungsbacka Simsällskap DNS
- Miikka Ruohoniemi 1993 Finland DNS
Event official at: 2022-04-09 09:49:47
2022-04-09 10:31:33 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Heat results
Malmsten Swim Open Stockholm 2022
Place: Eriksdalsbadet Organizer: Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 9, 2022 to Apr 12, 2022
Event 1, 200m Breaststroke Men - A Final
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap +0.66 931 2:09.16 FINA
50m: 29.51
100m: 1:02.10
(32.59)
150m: 1:35.50
(33.40)
200m: 2:09.16
(33.66)
2 Matti Mattsson 1993 Finland +0.67 907 2:10.27 +1.11 FINA
50m: 29.44
100m: 1:02.42
(32.98)
150m: 1:35.75
(33.33)
200m: 2:10.27
(34.52)
3 Matej Zabojnik 2000 Czech Swimming Team +0.70 904 2:10.40 +1.24
50m: 29.44
100m: 1:02.48
(33.04)
150m: 1:36.70
(34.22)
200m: 2:10.40
(33.70)
4 Andrius Sidlauskas 1997 Lithuania +0.68 871 2:12.03 +2.87
50m: 29.39
100m: 1:02.85
(33.46)
150m: 1:37.19
(34.34)
200m: 2:12.03
(34.84)
5 Marco Koch 1990 Schwimmgemeinschaft Frankfur +0.68 866 2:12.31 +3.15
50m: 30.72
100m: 1:04.30
(33.58)
150m: 1:38.50
(34.20)
200m: 2:12.31
(33.81)
6 Savvas Thomoglou 2001 Greece +0.68 810 2:15.25 +6.09
50m: 30.43
100m: 1:04.52
(34.09)
150m: 1:39.39
(34.87)
200m: 2:15.25
(35.86)
7 Øystein Breivik 2002 Bergens SC +0.68 769 2:17.61 +8.45
50m: 30.95
100m: 1:05.82
(34.87)
150m: 1:41.73
(35.91)
200m: 2:17.61
(35.88)
8 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.67 743 2:19.19 +10.03
50m: 31.04
100m: 1:06.61
(35.57)
150m: 1:42.37
(35.76)
200m: 2:19.19
(36.82)
Event official at: 2022-04-09 18:02:52
Event 1, 200m Breaststroke Men - B Finals
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Aleksas Savickas 2003 Lithuania +0.70 791 2:16.34
50m: 30.47
100m: 1:04.05
(33.58)
150m: 1:39.50
(35.45)
200m: 2:16.34
(36.84)
2 Nikolai Sørebø 2001 Bergensvømmerne +0.65 727 2:20.22 +3.88
50m: 30.30
100m: 1:05.69
(35.39)
150m: 1:41.25
(35.56)
200m: 2:20.22
(38.97)
3 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.70 711 2:21.26 +4.92
50m: 32.65
100m: 1:08.58
(35.93)
150m: 1:44.48
(35.90)
200m: 2:21.26
(36.78)
4 Jolann Bovey 1996 Bærumsvømmerne +0.71 705 2:21.70 +5.36
50m: 31.54
100m: 1:07.10
(35.56)
150m: 1:44.45
(37.35)
200m: 2:21.70
(37.25)
5 Werneri Koskinen 1998 Uinti Tampere +0.60 698 2:22.17 +5.83
50m: 31.32
100m: 1:06.95
(35.63)
150m: 1:44.15
(37.20)
200m: 2:22.17
(38.02)
6 Ole Marius Rist Jensen 2001 OI Svømming +0.70 692 2:22.55 +6.21
50m: 32.23
100m: 1:08.60
(36.37)
150m: 1:45.64
(37.04)
200m: 2:22.55
(36.91)
7 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 686 2:22.94 +6.60
50m: 32.63
100m: 1:09.53
(36.90)
150m: 1:46.34
(36.81)
200m: 2:22.94
(36.60)
8 Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun +0.65 683 2:23.15 +6.81
50m: 32.31
100m: 1:08.45
(36.14)
150m: 1:45.37
(36.92)
200m: 2:23.15
(37.78)
Event official at: 2022-04-09 18:02:52
Event 1, 200m Breaststroke Men - C Finals
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Elias Lyth 2004 Wisby Simsällskap +0.80 706 2:21.62
50m: 32.44
100m: 1:08.04
(35.60)
150m: 1:44.81
(36.77)
200m: 2:21.62
(36.81)
2 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap +0.61 687 2:22.89 +1.27
50m: 31.42
100m: 1:07.61
(36.19)
150m: 1:45.40
(37.79)
200m: 2:22.89
(37.49)
3 Lars Sebastian Antoniak 2005 Kalevi Ujumiskool +0.61 669 2:24.18 +2.56
50m: 32.29
100m: 1:09.13
(36.84)
150m: 1:46.69
(37.56)
200m: 2:24.18
(37.49)
4 Emil Austevoll Harlem 2005 Bergens SC +0.70 664 2:24.55 +2.93
50m: 32.96
100m: 1:10.16
(37.20)
150m: 1:47.19
(37.03)
200m: 2:24.55
(37.36)
5 Florian Fröschke 2004 Dresdner SC 1898 +0.70 655 2:25.18 +3.56
50m: 30.74
100m: 1:07.38
(36.64)
150m: 1:46.08
(38.70)
200m: 2:25.18
(39.10)
6 Hugo Westholm 2004 Täby Sim +0.76 645 2:25.94 +4.32
50m: 33.41
100m: 1:10.61
(37.20)
150m: 1:48.44
(37.83)
200m: 2:25.94
(37.50)
7 Hugo Swanson 2006 Gävle Simsällskap +0.75 641 2:26.26 +4.64
50m: 32.49
100m: 1:09.74
(37.25)
150m: 1:48.11
(38.37)
200m: 2:26.26
(38.15)
8 Gustav Storell 2006 Södertörns Simsällskap +0.67 628 2:27.26 +5.64
50m: 33.21
100m: 1:10.93
(37.72)
150m: 1:49.06
(38.13)
200m: 2:27.26
(38.20)
Event official at: 2022-04-09 18:02:52
2022-04-09 18:02:58 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Heat results
Malmsten Swim Open Stockholm 2022
Place: Eriksdalsbadet Organizer: Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 9, 2022 to Apr 12, 2022
Event 1, 200m Breaststroke Men - A Final
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap +0.66 931 2:09.16 FINA
50m: 29.51
100m: 1:02.10
(32.59)
150m: 1:35.50
(33.40)
200m: 2:09.16
(33.66)
2 Matti Mattsson 1993 Finland +0.67 907 2:10.27 +1.11 FINA
50m: 29.44
100m: 1:02.42
(32.98)
150m: 1:35.75
(33.33)
200m: 2:10.27
(34.52)
3 Matej Zabojnik 2000 Czech Swimming Team +0.70 904 2:10.40 +1.24
50m: 29.44
100m: 1:02.48
(33.04)
150m: 1:36.70
(34.22)
200m: 2:10.40
(33.70)
4 Andrius Sidlauskas 1997 Lithuania +0.68 871 2:12.03 +2.87
50m: 29.39
100m: 1:02.85
(33.46)
150m: 1:37.19
(34.34)
200m: 2:12.03
(34.84)
5 Marco Koch 1990 Schwimmgemeinschaft Frankfur +0.68 866 2:12.31 +3.15
50m: 30.72
100m: 1:04.30
(33.58)
150m: 1:38.50
(34.20)
200m: 2:12.31
(33.81)
6 Savvas Thomoglou 2001 Greece +0.68 810 2:15.25 +6.09
50m: 30.43
100m: 1:04.52
(34.09)
150m: 1:39.39
(34.87)
200m: 2:15.25
(35.86)
7 Øystein Breivik 2002 Bergens SC +0.68 769 2:17.61 +8.45
50m: 30.95
100m: 1:05.82
(34.87)
150m: 1:41.73
(35.91)
200m: 2:17.61
(35.88)
8 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.67 743 2:19.19 +10.03
50m: 31.04
100m: 1:06.61
(35.57)
150m: 1:42.37
(35.76)
200m: 2:19.19
(36.82)
Event official at: 2022-04-09 18:02:52
Event 1, 200m Breaststroke Men - B Finals
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Aleksas Savickas 2003 Lithuania +0.70 791 2:16.34
50m: 30.47
100m: 1:04.05
(33.58)
150m: 1:39.50
(35.45)
200m: 2:16.34
(36.84)
2 Nikolai Sørebø 2001 Bergensvømmerne +0.65 727 2:20.22 +3.88
50m: 30.30
100m: 1:05.69
(35.39)
150m: 1:41.25
(35.56)
200m: 2:20.22
(38.97)
3 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.70 711 2:21.26 +4.92
50m: 32.65
100m: 1:08.58
(35.93)
150m: 1:44.48
(35.90)
200m: 2:21.26
(36.78)
4 Jolann Bovey 1996 Bærumsvømmerne +0.71 705 2:21.70 +5.36
50m: 31.54
100m: 1:07.10
(35.56)
150m: 1:44.45
(37.35)
200m: 2:21.70
(37.25)
5 Werneri Koskinen 1998 Uinti Tampere +0.60 698 2:22.17 +5.83
50m: 31.32
100m: 1:06.95
(35.63)
150m: 1:44.15
(37.20)
200m: 2:22.17
(38.02)
6 Ole Marius Rist Jensen 2001 OI Svømming +0.70 692 2:22.55 +6.21
50m: 32.23
100m: 1:08.60
(36.37)
150m: 1:45.64
(37.04)
200m: 2:22.55
(36.91)
7 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 686 2:22.94 +6.60
50m: 32.63
100m: 1:09.53
(36.90)
150m: 1:46.34
(36.81)
200m: 2:22.94
(36.60)
8 Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun +0.65 683 2:23.15 +6.81
50m: 32.31
100m: 1:08.45
(36.14)
150m: 1:45.37
(36.92)
200m: 2:23.15
(37.78)
Event official at: 2022-04-09 18:02:52
Event 1, 200m Breaststroke Men - C Finals
WR 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
ER 2:06.12 Anton Chupkov 1997 Russia (RUS) Gwangju (KOR) 2019-07-26
NR 2:07.13 Matti Mattsson 1993 Finland (FIN) Tokyo (JPN) 2021-07-29
SR 2:07.66 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Budapest (HUN) 2021-05-20
SJ 2:14.55 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Brønshøj (DEN) 2013-03-29
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Stockholm (SWE) 2017-04-08
FINA 2:10.32
EJM 18 2:18.69
EJM 17 2:19.34
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Elias Lyth 2004 Wisby Simsällskap +0.80 706 2:21.62
50m: 32.44
100m: 1:08.04
(35.60)
150m: 1:44.81
(36.77)
200m: 2:21.62
(36.81)
2 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap +0.61 687 2:22.89 +1.27
50m: 31.42
100m: 1:07.61
(36.19)
150m: 1:45.40
(37.79)
200m: 2:22.89
(37.49)
3 Lars Sebastian Antoniak 2005 Kalevi Ujumiskool +0.61 669 2:24.18 +2.56
50m: 32.29
100m: 1:09.13
(36.84)
150m: 1:46.69
(37.56)
200m: 2:24.18
(37.49)
4 Emil Austevoll Harlem 2005 Bergens SC +0.70 664 2:24.55 +2.93
50m: 32.96
100m: 1:10.16
(37.20)
150m: 1:47.19
(37.03)
200m: 2:24.55
(37.36)
5 Florian Fröschke 2004 Dresdner SC 1898 +0.70 655 2:25.18 +3.56
50m: 30.74
100m: 1:07.38
(36.64)
150m: 1:46.08
(38.70)
200m: 2:25.18
(39.10)
6 Hugo Westholm 2004 Täby Sim +0.76 645 2:25.94 +4.32
50m: 33.41
100m: 1:10.61
(37.20)
150m: 1:48.44
(37.83)
200m: 2:25.94
(37.50)
7 Hugo Swanson 2006 Gävle Simsällskap +0.75 641 2:26.26 +4.64
50m: 32.49
100m: 1:09.74
(37.25)
150m: 1:48.11
(38.37)
200m: 2:26.26
(38.15)
8 Gustav Storell 2006 Södertörns Simsällskap +0.67 628 2:27.26 +5.64
50m: 33.21
100m: 1:10.93
(37.72)
150m: 1:49.06
(38.13)
200m: 2:27.26
(38.20)
Event official at: 2022-04-09 18:02:52
2022-04-09 18:02:58 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Malmsten Swim Open Stockholm 2022
Place: Eriksdalsbadet Organizer: Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 9, 2022 to Apr 12, 2022
Event 2, 200m Freestyle Women - Heats
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy (ITA) Rome (ITA) 2009-07-29
ER 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy (ITA) Rome (ITA) 2009-07-29
NR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-09
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-09
SJ 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) London (GBR) 2012-03-05
MR 1:54.87 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Stockholm (SWE) 2016-03-30
FINA 1:58.66
EJM 17 2:03.64
EJM 16 2:04.06
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Isabel Gose 2002 Sportclub Magdeburg +0.78 848 1:59.34 QA
50m: 28.07
100m: 58.38
(30.31)
150m: 1:29.07
(30.69)
200m: 1:59.34
(30.27)
2 Katinka Hosszu 1989 Hungary +0.71 817 2:00.81 +1.47 QA
50m: 28.40
100m: 58.98
(30.58)
150m: 1:29.79
(30.81)
200m: 2:00.81
(31.02)
3 Anastasia Gorbenko 2003 Israel +0.71 811 2:01.11 +1.77 QA
50m: 28.24
100m: 58.51
(30.27)
150m: 1:29.58
(31.07)
200m: 2:01.11
(31.53)
4 Helena Rosendahl Bach 2000 Aalborg Svømmeklub +0.81 805 2:01.42 +2.08 QA
50m: 28.63
100m: 58.88
(30.25)
150m: 1:30.40
(31.52)
200m: 2:01.42
(31.02)
5 Barbora Seemanova 2000 Czech Swimming Team +0.66 785 2:02.47 +3.13 QA
50m: 28.11
100m: 58.94
(30.83)
150m: 1:30.95
(32.01)
200m: 2:02.47
(31.52)
6 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap +0.79 784 2:02.50 +3.16 QA
50m: 28.64
100m: 59.29
(30.65)
150m: 1:30.83
(31.54)
200m: 2:02.50
(31.67)
7 Alicia Lundblad 2001 Simklubben Neptun +0.74 781 2:02.66 +3.32 QA
50m: 29.04
100m: 1:00.15
(31.11)
150m: 1:31.45
(31.30)
200m: 2:02.66
(31.21)
8 Sofia Åstedt 2003 Simklubben Elfsborg +0.68 772 2:03.13 +3.79 QA
50m: 28.79
100m: 1:00.19
(31.40)
150m: 1:31.93
(31.74)
200m: 2:03.13
(31.20)
9 Hanna Bergman 2001 Simklubben Poseidon +0.79 764 2:03.54 +4.20 QB
50m: 29.21
100m: 59.81
(30.60)
150m: 1:31.13
(31.32)
200m: 2:03.54
(32.41)
10 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap +0.71 762 2:03.65 +4.31 QB
50m: 28.93
100m: 59.81
(30.88)
150m: 1:31.83
(32.02)
200m: 2:03.65
(31.82)
11 Signe Bro 1999 Denmark +0.77 748 2:04.43 +5.09 -
50m: 28.96
100m: 1:00.03
(31.07)
150m: 1:32.69
(32.66)
200m: 2:04.43
(31.74)
12 Marion Hanquet 2001 Loughborough University +0.73 746 2:04.52 +5.18 QB
50m: 29.83
100m: 1:01.57
(31.74)
150m: 1:33.52
(31.95)
200m: 2:04.52
(31.00)
13 Thilda Häll 2005 Simklubben Elfsborg +0.70 744 2:04.68 +5.34 -
50m: 29.49
100m: 1:01.18
(31.69)
150m: 1:33.66
(32.48)
200m: 2:04.68
(31.02)
14 Emilia Rönningdal 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.74 742 2:04.77 +5.43 QB
50m: 29.10
100m: 1:00.52
(31.42)
150m: 1:32.36
(31.84)
200m: 2:04.77
(32.41)
15 Lara Seifert 2004 Sportclub Magdeburg +0.74 736 2:05.13 +5.79 QB
50m: 28.92
100m: 1:00.59
(31.67)
150m: 1:33.06
(32.47)
200m: 2:05.13
(32.07)
16 Caroline Wiuff Jensen 2004 Hovedstadens Svømmeklub +0.81 727 2:05.63 +6.29 QB
50m: 29.49
100m: 1:00.96
(31.47)
150m: 1:33.14
(32.18)
200m: 2:05.63
(32.49)
17 Noga Zilberberg 2003 Israel +0.79 722 2:05.92 +6.58 QB
50m: 29.13
100m: 1:00.41
(31.28)
150m: 1:33.22
(32.81)
200m: 2:05.92
(32.70)
18 Lisa Nystrand 2006 Simklubben Neptun +0.79 716 2:06.23 +6.89 QB
50m: 29.71
100m: 1:01.37
(31.66)
150m: 1:34.05
(32.68)
200m: 2:06.23
(32.18)
19 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.68 712 2:06.51 +7.17
50m: 29.62
100m: 1:00.93
(31.31)
150m: 1:33.46
(32.53)
200m: 2:06.51
(33.05)
20 Louna Kasvio 2006 Simmis Grani +0.73 711 2:06.53 +7.19 QC
50m: 29.77
100m: 1:01.89
(32.12)
150m: 1:34.31
(32.42)
200m: 2:06.53
(32.22)
21 Franziska Grammlich 2005 USV TU Dresden +0.71 711 2:06.58 +7.24 QC
50m: 29.26
100m: 1:01.21
(31.95)
150m: 1:33.84
(32.63)
200m: 2:06.58
(32.74)
22 Viktoria Gunes 1998 Turkey +0.71 700 2:07.20 +7.86
50m: 29.15
100m: 1:00.77
(31.62)
150m: 1:34.16
(33.39)
200m: 2:07.20
(33.04)
23 Kristyna Horska 1997 Czech Swimming Team +0.77 700 2:07.22 +7.88
50m: 29.88
100m: 1:02.00
(32.12)
150m: 1:34.70
(32.70)
200m: 2:07.22
(32.52)
24 Tuuli Pippuri 2005 Finland Jr +0.98 697 2:07.40 +8.06 QC
50m: 30.00
100m: 1:02.14
(32.14)
150m: 1:35.23
(33.09)
200m: 2:07.40
(32.17)
25 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb +0.72 685 2:08.14 +8.80
50m: 29.97
100m: 1:02.30
(32.33)
150m: 1:35.66
(33.36)
200m: 2:08.14
(32.48)
26 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS +0.75 677 2:08.65 +9.31
50m: 30.15
100m: 1:02.59
(32.44)
150m: 1:35.93
(33.34)
200m: 2:08.65
(32.72)
27 Malene Rypestøl 2001 OI Svømming +0.74 676 2:08.72 +9.38
50m: 29.55
100m: 1:01.92
(32.37)
150m: 1:36.00
(34.08)
200m: 2:08.72
(32.72)
28 Bea Hovda 2004 Frisinn SK +0.75 675 2:08.76 +9.42
50m: 31.03
100m: 1:04.68
(33.65)
150m: 1:36.41
(31.73)
200m: 2:08.76
(32.35)
29 Silja Malin Vert-Mönig 2005 Stavanger SK +0.73 673 2:08.88 +9.54 QC
50m: 29.58
100m: 1:02.17
(32.59)
150m: 1:35.53
(33.36)
200m: 2:08.88
(33.35)
30 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.76 665 2:09.42 +10.08
50m: 29.64
100m: 1:02.32
(32.68)
150m: 1:35.59
(33.27)
200m: 2:09.42
(33.83)
31 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.77 664 2:09.50 +10.16
50m: 30.41
100m: 1:03.29
(32.88)
150m: 1:37.01
(33.72)
200m: 2:09.50
(32.49)
32 Amelia Johansson Lindkvist 2006 Simklubben Ran +0.72 661 2:09.69 +10.35 QC
50m: 29.83
100m: 1:02.71
(32.88)
150m: 1:36.35
(33.64)
200m: 2:09.69
(33.34)
33 Maxine Egner 2004 Väsby Simsällskap +0.75 658 2:09.87 +10.53
50m: 29.35
100m: 1:02.45
(33.10)
150m: 1:36.33
(33.88)
200m: 2:09.87
(33.54)
34 Wilma Åhlén 2005 Simklubben Neptun +0.71 655 2:10.05 +10.71 QC
50m: 29.85
100m: 1:02.22
(32.37)
150m: 1:36.29
(34.07)
200m: 2:10.05
(33.76)
35 Kerstin Landahl 2008 Skövde Simsällskap +0.66 653 2:10.18 +10.84 QC
50m: 30.39
100m: 1:03.43
(33.04)
150m: 1:37.03
(33.60)
200m: 2:10.18
(33.15)
36 Karin Widerberg 2003 Simklubben Laxen +0.73 651 2:10.31 +10.97
50m: 30.49
100m: 1:03.84
(33.35)
150m: 1:37.58
(33.74)
200m: 2:10.31
(32.73)
37 Bella Prytz 2008 IKSU Simning +0.75 650 2:10.41 +11.07 QC
50m: 29.13
100m: 1:01.83
(32.70)
150m: 1:36.33
(34.50)
200m: 2:10.41
(34.08)
38 Lotta Moilanen 2006 Finland Jr +0.76 649 2:10.47 +11.13
50m: 30.92
100m: 1:04.36
(33.44)
150m: 1:37.72
(33.36)
200m: 2:10.47
(32.75)
=39 Rebekka Luoto 2003 Finland +0.77 649 2:10.49 +11.15
50m: 29.44
100m: 1:01.87
(32.43)
150m: 1:35.78
(33.91)
200m: 2:10.49
(34.71)
=39 Elin Melin 2000 Simklubben Poseidon +0.76 649 2:10.49 +11.15
50m: 30.14
100m: 1:02.97
(32.83)
150m: 1:36.88
(33.91)
200m: 2:10.49
(33.61)
41 Malena Amelie Lisken 2003 OI Svømming +0.71 648 2:10.53 +11.19
50m: 29.55
100m: 1:02.30
(32.75)
150m: 1:36.42
(34.12)
200m: 2:10.53
(34.11)
42 Moa Bergdahl 2003 Simklubben Laxen +0.72 648 2:10.55 +11.21
50m: 31.11
100m: 1:04.12
(33.01)
150m: 1:37.35
(33.23)
200m: 2:10.55
(33.20)
43 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun +0.80 645 2:10.74 +11.40
50m: 30.14
100m: 1:03.11
(32.97)
150m: 1:36.98
(33.87)
200m: 2:10.74
(33.76)
44 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap +0.65 644 2:10.79 +11.45
50m: 30.18
100m: 1:02.81
(32.63)
150m: 1:36.27
(33.46)
200m: 2:10.79
(34.52)
45 Helene Kjeldsen Gonzalez 2005 Ullensakersvømmerne +0.74 644 2:10.82 +11.48
50m: 29.56
100m: 1:01.96
(32.40)
150m: 1:35.98
(34.02)
200m: 2:10.82
(34.84)
46 Felicia Klintemar 2005 Simklubben Neptun +0.72 641 2:11.03 +11.69
50m: 29.61
100m: 1:02.42
(32.81)
150m: 1:37.03
(34.61)
200m: 2:11.03
(34.00)
47 Nina Mirkhan 2006 Värnamo Simsällskap +0.76 639 2:11.13 +11.79
50m: 30.43
100m: 1:03.50
(33.07)
150m: 1:37.10
(33.60)
200m: 2:11.13
(34.03)
48 Viivi Säntti 2005 Finland Jr +0.72 638 2:11.19 +11.85
50m: 28.90
100m: 1:02.23
(33.33)
150m: 1:36.64
(34.41)
200m: 2:11.19
(34.55)
49 Sabina Alman 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.74 635 2:11.40 +12.06
50m: 30.90
100m: 1:04.18
(33.28)
150m: 1:37.98
(33.80)
200m: 2:11.40
(33.42)
50 Aino Välimaa 2006 Finland Jr +0.68 634 2:11.46 +12.12
50m: 30.09
100m: 1:03.08
(32.99)
150m: 1:37.18
(34.10)
200m: 2:11.46
(34.28)
51 Tyra Littorin 2004 Helsingborgs Simsällskap +0.69 633 2:11.53 +12.19
50m: 30.78
100m: 1:04.25
(33.47)
150m: 1:38.15
(33.90)
200m: 2:11.53
(33.38)
52 Gwen Bergum 2004 Triton Lillestrøm +0.71 633 2:11.56 +12.22
50m: 30.01
100m: 1:02.93
(32.92)
150m: 1:37.53
(34.60)
200m: 2:11.56
(34.03)
53 Amanda Cederqvist 2005 Föreningen Göteborg Sim +0.81 631 2:11.70 +12.36
50m: 30.16
100m: 1:03.50
(33.34)
150m: 1:37.65
(34.15)
200m: 2:11.70
(34.05)
54 Susanne Steinnes 2005 Stavanger SK +0.81 630 2:11.75 +12.41
50m: 30.43
100m: 1:04.08
(33.65)
150m: 1:38.37
(34.29)
200m: 2:11.75
(33.38)
55 Ella Gutenwik 2004 Simklubben Poseidon +0.68 630 2:11.77 +12.43
50m: 31.10
100m: 1:04.52
(33.42)
150m: 1:37.81
(33.29)
200m: 2:11.77
(33.96)
56 Klara Lindqvist 2005 Luleå Simsällskap +0.63 629 2:11.84 +12.50
50m: 30.57
100m: 1:04.25
(33.68)
150m: 1:37.79
(33.54)
200m: 2:11.84
(34.05)
57 Johanna Edgren 2004 Föreningen Göteborg Sim +0.74 627 2:11.95 +12.61
50m: 30.78
100m: 1:04.39
(33.61)
150m: 1:38.47
(34.08)
200m: 2:11.95
(33.48)
58 Sara Strömsöe 2006 Gävle Simsällskap +0.72 626 2:12.06 +12.72
50m: 30.65
100m: 1:04.21
(33.56)
150m: 1:38.62
(34.41)
200m: 2:12.06
(33.44)
=59 Ebba Bladh Hazard 2004 Helsingborgs Simsällskap +0.71 622 2:12.32 +12.98
50m: 31.44
100m: 1:05.13
(33.69)
150m: 1:38.95
(33.82)
200m: 2:12.32
(33.37)
=59 Molly Rantil 2005 Simklubben Neptun +0.67 622 2:12.32 +12.98
50m: 30.10
100m: 1:03.27
(33.17)
150m: 1:38.53
(35.26)
200m: 2:12.32
(33.79)
61 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap +0.76 621 2:12.39 +13.05
50m: 29.56
100m: 1:02.78
(33.22)
150m: 1:36.99
(34.21)
200m: 2:12.39
(35.40)
62 Eline Vik 2002 Bergens SC +0.73 617 2:12.65 +13.31
50m: 30.26
100m: 1:03.09
(32.83)
150m: 1:37.34
(34.25)
200m: 2:12.65
(35.31)
63 Felicia Rogell 2003 Västerås Simsällskap +0.68 617 2:12.67 +13.33
50m: 30.91
100m: 1:04.64
(33.73)
150m: 1:38.87
(34.23)
200m: 2:12.67
(33.80)
64 Telma Maltesjö 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.66 614 2:12.88 +13.54
50m: 30.96
100m: 1:04.02
(33.06)
150m: 1:38.31
(34.29)
200m: 2:12.88
(34.57)
=65 Julia Arildsson 2005 Linköpings Allmänna SS +0.90 613 2:12.93 +13.59
50m: 31.32
100m: 1:04.86
(33.54)
150m: 1:39.19
(34.33)
200m: 2:12.93
(33.74)
=65 Linnea Lindberg 2005 Karlstads Simsällskap +0.68 613 2:12.93 +13.59
50m: 30.08
100m: 1:03.27
(33.19)
150m: 1:38.27
(35.00)
200m: 2:12.93
(34.66)
67 Henriette Dale 2003 Bergens SC +0.72 613 2:12.95 +13.61
50m: 30.26
100m: 1:03.60
(33.34)
150m: 1:38.21
(34.61)
200m: 2:12.95
(34.74)
68 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.77 612 2:13.05 +13.71
50m: 30.81
100m: 1:04.77
(33.96)
150m: 1:39.79
(35.02)
200m: 2:13.05
(33.26)
69 Emmy Hällkvist 2008 Täby Sim +0.69 606 2:13.47 +14.13
50m: 31.32
100m: 1:06.38
(35.06)
150m: 1:41.48
(35.10)
200m: 2:13.47
(31.99)
70 Nina Gustavsson 2006 Växjö Simsällskap +0.68 606 2:13.48 +14.14
50m: 31.05
100m: 1:05.23
(34.18)
150m: 1:39.66
(34.43)
200m: 2:13.48
(33.82)
71 Julie Borsheim Endregaard 2001 Bergensvømmerne +0.72 602 2:13.77 +14.43
50m: 30.59
100m: 1:03.95
(33.36)
150m: 1:37.69
(33.74)
200m: 2:13.77
(36.08)
72 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.84 600 2:13.90 +14.56
50m: 30.63
100m: 1:03.99
(33.36)
150m: 1:38.84
(34.85)
200m: 2:13.90
(35.06)
73 Vilma Ruotsalainen 1996 Helsingfors Simsällskap +0.73 597 2:14.17 +14.83
50m: 30.71
100m: 1:04.28
(33.57)
150m: 1:39.18
(34.90)
200m: 2:14.17
(34.99)
74 Elsa Bergh 2002 Njurunda Simsällskap +0.73 596 2:14.22 +14.88
50m: 29.91
100m: 1:02.92
(33.01)
150m: 1:38.05
(35.13)
200m: 2:14.22
(36.17)
75 Amilie Malde Carlsen 2004 Bryne SK +0.74 593 2:14.47 +15.13
50m: 30.07
100m: 1:03.50
(33.43)
150m: 1:38.28
(34.78)
200m: 2:14.47
(36.19)
76 Siri Lindén 2005 Karlskrona Simsällskap +0.69 590 2:14.65 +15.31
50m: 31.02
100m: 1:04.95
(33.93)
150m: 1:39.62
(34.67)
200m: 2:14.65
(35.03)
77 Tale Børsheim Tønsager 2005 Stavanger SK +0.83 590 2:14.69 +15.35
50m: 30.89
100m: 1:04.96
(34.07)
150m: 1:39.77
(34.81)
200m: 2:14.69
(34.92)
78 Amelia Hultqvist 2007 Växjö Simsällskap +0.71 589 2:14.75 +15.41
50m: 30.87
100m: 1:05.21
(34.34)
150m: 1:40.67
(35.46)
200m: 2:14.75
(34.08)
79 Liv Bexell 2005 Helsingborgs Simsällskap +0.69 587 2:14.91 +15.57
50m: 31.05
100m: 1:05.49
(34.44)
150m: 1:40.54
(35.05)
200m: 2:14.91
(34.37)
80 Emmi Nieminen 2006 Finland Jr +0.72 584 2:15.10 +15.76
50m: 30.86
100m: 1:06.12
(35.26)
150m: 1:40.80
(34.68)
200m: 2:15.10
(34.30)
81 Olivia Elmquist 2007 Järfälla Simsällskap +0.82 583 2:15.21