2024-05-26   11:28:23
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Knattesimmet 2022

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 1, 50m Frisim/VU P9 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Salonen 2013 Porin Uimaseura 50.48
2 Lukas Salonius 2013 Uimaseura Kaarina 1:01.01 +10.53
3 Benjamin Vahokoski 2013 Uimaseura Kaarina 1:02.39 +11.91
4 Eetu Vuohijoki 2013 Uimaseura Kaarina 1:06.90 +16.42
Grenen officiell:  2022-04-09 16:04:57
2022-04-09 16:07:22 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 2, 50m Frisim/VU F/T9 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Maire Salo 2013 Rauman Uimaseura 47.04
2 Elle Wikström 2014 Simklubben Neptun 48.88 +1.84
3 Kia Iivarinen 2013 Uimaseura Kaarina 1:16.81 +29.77
Grenen officiell:  2022-04-09 16:06:44
2022-04-09 16:07:54 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 3, 50m Ryggsim/SU P11 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Noé Wikström 2011 Simklubben Neptun 41.25
2 Alexander Brocke 2011 Simklubben Neptun 41.87 +0.62
3 Frans Friman 2011 Åbo Simklubb 42.61 +1.36
4 Timi Niemi 2012 TaTu Tampere 45.01 +3.76
5 Tiitus Sirola 2011 Rauman Uimaseura 46.38 +5.13
6 Jack Jensén 2011 Uimaseura Kaarina 46.67 +5.42
7 Akseli Tauluvuori 2011 Rauman Uimaseura 47.45 +6.20
8 Taito Huilla 2012 TaTu Tampere 48.60 +7.35
9 Niilo Rantala 2012 Porin Uimaseura 49.09 +7.84
10 Anton Boman 2011 Ålands Simförening 49.36 +8.11
11 Alvar Herckman 2011 TaTu Tampere 49.80 +8.55
12 Finn Jensén 2011 Uimaseura Kaarina 50.32 +9.07
13 Vilho Kylliäinen 2012 Rauman Uimaseura 51.78 +10.53
14 Aku Kokkonen 2012 TaTu Tampere 54.57 +13.32
15 Sebastian Vahokoski 2011 Uimaseura Kaarina 55.73 +14.48
16 Topi Mäkinen 2012 Rauman Uimaseura 58.75 +17.50
17 Reeti Ruohomäki 2012 Rauman Uimaseura 1:00.61 +19.36
18 Tomas Palframan 2012 Uimaseura Kaarina 1:04.36 +23.11
- Harry Bergnehr 2011 Simklubben Neptun DSQ
6.2
Grenen officiell:  2022-04-09 16:16:37
2022-04-09 16:22:08 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 4, 50m Ryggsim/SU F/T11 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alma Brantemark 2011 Simklubben Neptun 35.65
2 Freja Malmqvist 2012 Simklubben Neptun 39.42 +3.77
3 Märta Fahlén 2011 Simklubben Neptun 41.12 +5.47
4 Aino Rauta 2011 Åbo Simklubb 41.22 +5.57
5 Edith Syrjänen 2011 Åbo Simklubb 41.94 +6.29
6 Sienna Lehtola 2011 Rauman Uimaseura 42.21 +6.56
7 Marianne Kleberg 2011 Simklubben Neptun 42.28 +6.63
8 Paju Mäkihannu 2012 TaTu Tampere 42.45 +6.80
9 Miia Kallio 2011 Porin Uimaseura 43.49 +7.84
10 Kenzie Schnellenberg 2011 Simklubben Neptun 43.90 +8.25
11 Mira Elingsdotter 2012 Simklubben Neptun 44.53 +8.88
12 Ellinor Ekelund 2011 Simklubben Neptun 44.71 +9.06
13 Elsa Nevalainen 2012 Rauman Uimaseura 44.73 +9.08
14 Josefine Nordman 2011 Åbo Simklubb 44.97 +9.32
15 Minea  Mannersuo 2011 TaTu Tampere 45.73 +10.08
16 Sofia Suojakari 2011 Porin Uimaseura 45.84 +10.19
17 Elli Kiviluoto 2011 Åbo Simklubb 47.86 +12.21
18 Iida-Sofia Keränen 2011 TaTu Tampere 49.29 +13.64
19 Caley Atkinson 2012 Ålands Simförening 51.56 +15.91
20 Frida Sämpi 2011 Porin Uimaseura 51.67 +16.02
21 Eerika Lehtinen 2012 TaTu Tampere 57.19 +21.54
22 Elsa Satola 2012 Rauman Uimaseura 57.91 +22.26
- Edla Maria Levola 2012 Porin Uimaseura DSQ
4.4  Felaktig start
- Idun Österlund 2012 Ålands Simförening DSQ
6.4
Grenen officiell:  2022-04-09 16:22:21
2022-04-09 16:23:46 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 5, 100m Frisim/VU P13 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Leo Junlén 2009 Simklubben Neptun 1:04.40
50m: 31.12
100m: 1:04.40
(33.28)
2 Gabriel Ericsson 2009 Simklubben Neptun 1:06.37 +1.97
50m: 31.21
100m: 1:06.37
(35.16)
3 Anton Chubakov 2010 Simklubben Neptun 1:07.20 +2.80
50m: 31.85
100m: 1:07.20
(35.35)
4 Melvin Zetterlund 2009 Simklubben Neptun 1:08.97 +4.57
50m: 32.37
100m: 1:08.97
(36.60)
5 Kasper Virta 2009 Rauman Uimaseura 1:10.38 +5.98
50m: 33.31
100m: 1:10.38
(37.07)
6 Oscar Walfridsson 2010 Simklubben Neptun 1:12.74 +8.34
50m: 35.12
100m: 1:12.74
(37.62)
7 Viljami Rautiainen 2009 Porin Uimaseura 1:13.73 +9.33
50m: 36.05
100m: 1:13.73
(37.68)
8 Niilo Lehtinen 2009 Åbo Simklubb 1:14.78 +10.38
50m: 36.40
100m: 1:14.78
(38.38)
9 Eemeli Varonen 2009 TaTu Tampere 1:15.13 +10.73
50m: 34.54
100m: 1:15.13
(40.59)
10 Hugo Vallin 2010 Simklubben Neptun 1:16.29 +11.89
50m: 36.90
100m: 1:16.29
(39.39)
11 Taito Aaltonen 2009 Åbo Simklubb 1:16.42 +12.02
50m: 37.43
100m: 1:16.42
(38.99)
12 Alex Ailio 2009 Åbo Simklubb 1:16.44 +12.04
50m: 37.09
100m: 1:16.44
(39.35)
13 Maxim Zuravljov 2009 TaTu Tampere 1:16.49 +12.09
50m: 36.39
100m: 1:16.49
(40.10)
14 Verneri Mäkinen 2009 Åbo Simklubb 1:18.71 +14.31
50m: 37.83
100m: 1:18.71
(40.88)
15 Justus Tikkanen 2010 TaTu Tampere 1:21.73 +17.33
50m: 38.36
100m: 1:21.73
(43.37)
16 Jose Bly 2009 Porin Uimaseura 1:22.08 +17.68
50m: 39.11
100m: 1:22.08
(42.97)
17 Elmer Eepo Mikael Wirth 2010 Åbo Simklubb 1:22.39 +17.99
50m: 38.33
100m: 1:22.39
(44.06)
18 Tom Linander 2010 Simklubben Neptun 1:23.23 +18.83
50m: 40.65
100m: 1:23.23
(42.58)
19 Julijus Bliumkinas 2009 Simklubben Neptun 1:23.44 +19.04
50m: 39.81
100m: 1:23.44
(43.63)
20 Juuso Hurme 2010 Åbo Simklubb 1:24.44 +20.04
50m: 38.41
100m: 1:24.44
(46.03)
21 Aatu Satola 2010 Rauman Uimaseura 1:25.07 +20.67
50m: 39.63
100m: 1:25.07
(45.44)
22 Valtteri Saukko 2010 TaTu Tampere 1:25.82 +21.42
50m: 40.11
100m: 1:25.82
(45.71)
23 Arttu Kankaanpää 2010 Porin Uimaseura 1:26.93 +22.53
50m: 40.42
100m: 1:26.93
(46.51)
24 Verneri Hietala 2009 TaTu Tampere 1:29.29 +24.89
50m: 42.20
100m: 1:29.29
(47.09)
25 Rasmus Kautto 2009 TaTu Tampere 1:30.05 +25.65
50m: 41.53
100m: 1:30.05
(48.52)
26 Julius Granith 2009 Ålands Simförening 1:32.78 +28.38
50m: 44.29
100m: 1:32.78
(48.49)
27 Sisu Eino Antero Kuusisto 2010 Porin Uimaseura 1:34.35 +29.95
50m: 43.76
100m: 1:34.35
(50.59)
28 Eli Rosén 2010 Ålands Simförening 1:34.58 +30.18
50m: 45.07
100m: 1:34.58
(49.51)
29 Aarne Lehtonen 2009 Åbo Simklubb 1:35.50 +31.10
50m: 44.72
100m: 1:35.50
(50.78)
30 Sami Penttinen 2009 TaTu Tampere 1:36.11 +31.71
50m: 44.08
100m: 1:36.11
(52.03)
31 Nemo Westerlund 2009 Ålands Simförening 1:38.29 +33.89
50m: 45.94
100m: 1:38.29
(52.35)
32 Andreas Lindholm 2009 Ålands Simförening 1:40.39 +35.99
50m: 45.35
100m: 1:40.39
(55.04)
33 Konsta Heinonen 2010 TaTu Tampere 1:40.70 +36.30
50m: 47.00
100m: 1:40.70
(53.70)
34 Eemeli Mustajärvi 2010 TaTu Tampere 1:41.61 +37.21
50m: 47.01
100m: 1:41.61
(54.60)
35 Felix Azzola 2010 Porin Uimaseura 1:46.22 +41.82
50m: 46.87
100m: 1:46.22
(59.35)
36 Mikael Rantaoja 2010 TaTu Tampere 1:52.27 +47.87
50m: 52.35
100m: 1:52.27
(59.92)
- Toivo Huilla 2010 TaTu Tampere DSQ
4.4 Felaktig start
- Eemeli Pennanen 2009 TaTu Tampere DSQ
4.4 Felaktig start
Grenen officiell:  2022-04-09 16:35:58
2022-04-09 16:38:19 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 6, 100m Frisim/VU F/T13 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melissa Stålhammar Kierkegaa 2009 Simklubben Neptun 1:04.16
50m: 30.69
100m: 1:04.16
(33.47)
2 Kaisa Majasaari 2009 Porin Uimaseura 1:04.66 +0.50
50m: 30.94
100m: 1:04.66
(33.72)
3 Malva Sjödahl 2009 Simklubben Neptun 1:05.20 +1.04
50m: 31.28
100m: 1:05.20
(33.92)
4 Hedvig Kinnunen 2009 Simklubben Neptun 1:05.73 +1.57
50m: 30.48
100m: 1:05.73
(35.25)
5 Alicia Uebel 2010 Simklubben Neptun 1:06.01 +1.85
50m: 31.74
100m: 1:06.01
(34.27)
6 Alina Kärki 2009 Porin Uimaseura 1:09.45 +5.29
50m: 33.41
100m: 1:09.45
(36.04)
7 Minea Moisio 2009 TaTu Tampere 1:10.00 +5.84
50m: 33.12
100m: 1:10.00
(36.88)
8 Noora Ekman 2009 TaTu Tampere 1:10.10 +5.94
50m: 32.93
100m: 1:10.10
(37.17)
9 Olivia Saukko 2009 TaTu Tampere 1:10.25 +6.09
50m: 34.05
100m: 1:10.25
(36.20)
10 Viola Tojander 2010 Åbo Simklubb 1:10.67 +6.51
50m: 33.67
100m: 1:10.67
(37.00)
11 Melina Hautaniemi 2009 Porin Uimaseura 1:10.84 +6.68
50m: 34.73
100m: 1:10.84
(36.11)
12 Lovisa Emanuelsson 2009 Simklubben Neptun 1:12.03 +7.87
50m: 34.42
100m: 1:12.03
(37.61)
13 Nora Lovisa Edin 2010 Simklubben Neptun 1:12.30 +8.14
50m: 34.28
100m: 1:12.30
(38.02)
14 Hilkka Salo 2009 Rauman Uimaseura 1:13.14 +8.98
50m: 34.06
100m: 1:13.14
(39.08)
15 Oona Vaurio 2009 Porin Uimaseura 1:13.40 +9.24
50m: 34.40
100m: 1:13.40
(39.00)
16 Mette Selivaara 2010 Porin Uimaseura 1:13.56 +9.40
50m: 34.41
100m: 1:13.56
(39.15)
=17 Maya Bergström 2010 Åbo Simklubb 1:14.05 +9.89
50m: 36.23
100m: 1:14.05
(37.82)
=17 Selma Nordberg 2009 Ålands Simförening 1:14.05 +9.89
50m: 35.81
100m: 1:14.05
(38.24)
19 Sofia Fahlen 2009 Simklubben Neptun 1:14.48 +10.32
50m: 34.17
100m: 1:14.48
(40.31)
20 Taimi Likki 2010 Rauman Uimaseura 1:15.41 +11.25
50m: 35.74
100m: 1:15.41
(39.67)
21 Anna Liljeberg 2010 Åbo Simklubb 1:15.44 +11.28
50m: 36.51
100m: 1:15.44
(38.93)
22 Emmi Oksanen 2009 TaTu Tampere 1:15.81 +11.65
50m: 36.20
100m: 1:15.81
(39.61)
23 Pihla Kapanen 2010 Uimaseura Kaarina 1:16.22 +12.06
50m: 36.64
100m: 1:16.22
(39.58)
24 Sara Hakonen 2009 Porin Uimaseura 1:16.23 +12.07
50m: 36.34
100m: 1:16.23
(39.89)
25 Emmi Pekanheimo 2010 Åbo Simklubb 1:16.39 +12.23
50m: 36.28
100m: 1:16.39
(40.11)
26 Sanni Tyrni 2010 Åbo Simklubb 1:16.48 +12.32
50m: 36.48
100m: 1:16.48
(40.00)
27 Emilia Lauritzen 2010 Simklubben Neptun 1:16.61 +12.45
50m: 37.09
100m: 1:16.61
(39.52)
28 Sonja Walter 2010 Simklubben Neptun 1:16.63 +12.47
50m: 36.21
100m: 1:16.63
(40.42)
29 Elsa Engström 2010 Åbo Simklubb 1:17.06 +12.90
50m: 36.74
100m: 1:17.06
(40.32)
30 Elsa Jannergren 2010 Simklubben Neptun 1:17.84 +13.68
50m: 36.65
100m: 1:17.84
(41.19)
31 Inka Tomula 2010 Porin Uimaseura 1:18.97 +14.81
50m: 38.16
100m: 1:18.97
(40.81)
32 Kaisla Savolainen 2010 Rauman Uimaseura 1:19.82 +15.66
50m: 37.19
100m: 1:19.82
(42.63)
33 Elli Sihvonen 2010 Åbo Simklubb 1:19.94 +15.78
50m: 39.12
100m: 1:19.94
(40.82)
34 Daniela Eloranta 2010 Åbo Simklubb 1:20.18 +16.02
50m: 37.08
100m: 1:20.18
(43.10)
35 Eevia Marjamäki 2010 Porin Uimaseura 1:20.22 +16.06
50m: 38.46
100m: 1:20.22
(41.76)
36 Kiira Rantanen 2010 Åbo Simklubb 1:20.38 +16.22
50m: 38.43
100m: 1:20.38
(41.95)
37 Hertta Myllymäki 2010 TaTu Tampere 1:20.75 +16.59
50m: 37.35
100m: 1:20.75
(43.40)
38 Elea Sarkki 2010 TaTu Tampere 1:21.01 +16.85
50m: 37.72
100m: 1:21.01
(43.29)
39 Liv Gullberg 2009 Simklubben Neptun 1:21.33 +17.17
50m: 39.30
100m: 1:21.33
(42.03)
40 Lilja-Maria Viljanen 2010 Porin Uimaseura 1:21.60 +17.44
50m: 38.82
100m: 1:21.60
(42.78)
41 Saara Sällilä 2009 Porin Uimaseura 1:21.89 +17.73
50m: 39.43
100m: 1:21.89
(42.46)
42 Ekaterina Burnevskaya 2009 TaTu Tampere 1:22.14 +17.98
50m: 37.42
100m: 1:22.14
(44.72)
43 Christina Crona 2010 Simklubben Neptun 1:22.30 +18.14
50m: 39.39
100m: 1:22.30
(42.91)
44 Nicole Nyström 2010 Simklubben Neptun 1:22.45 +18.29
50m: 39.59
100m: 1:22.45
(42.86)
45 Helmi Rantala 2010 Åbo Simklubb 1:22.72 +18.56
50m: 39.89
100m: 1:22.72
(42.83)
46 Aada Kanervo 2009 Uimaseura Kaarina 1:22.85 +18.69
50m: 38.25
100m: 1:22.85
(44.60)
47 Alma Leinder 2010 Simklubben Neptun 1:23.10 +18.94
50m: 39.69
100m: 1:23.10
(43.41)
48 Inka Jäntti 2009 Porin Uimaseura 1:23.24 +19.08
50m: 39.76
100m: 1:23.24
(43.48)
49 Olivia Vanne 2010 Uimaseura Kaarina 1:24.54 +20.38
50m: 39.27
100m: 1:24.54
(45.27)
50 Stella Lindbäck 2009 Ålands Simförening 1:24.85 +20.69
50m: 40.40
100m: 1:24.85
(44.45)
51 Minja Kautto 2010 TaTu Tampere 1:25.01 +20.85
50m: 39.94
100m: 1:25.01
(45.07)
52 Janessa Pihlava 2010 Åbo Simklubb 1:25.50 +21.34
50m: 40.16
100m: 1:25.50
(45.34)
53 Emilia Olsson 2010 Simklubben Neptun 1:26.63 +22.47
50m: 40.40
100m: 1:26.63
(46.23)
54 Aava Salmiosalo 2010 Åbo Simklubb 1:26.98 +22.82
50m: 40.48
100m: 1:26.98
(46.50)
55 Maija Haapala 2009 Porin Uimaseura 1:27.97 +23.81
50m: 41.65
100m: 1:27.97
(46.32)
56 Aleksandra Mattila 2010 Rauman Uimaseura 1:34.34 +30.18
50m: 43.06
100m: 1:34.34
(51.28)
57 Aada Lehtinen 2010 Åbo Simklubb 1:35.68 +31.52
50m: 44.80
100m: 1:35.68
(50.88)
58 Kerttu Repokorpi 2010 TaTu Tampere 1:37.80 +33.64
50m: 43.92
100m: 1:37.80
(53.88)
59 Sani Kärkkäinen 2010 TaTu Tampere 1:41.25 +37.09
50m: 45.59
100m: 1:41.25
(55.66)
60 Emma Hamilton 2010 TaTu Tampere 1:42.96 +38.80
50m: 46.99
100m: 1:42.96
(55.97)
61 Olivia Nurmi 2010 TaTu Tampere 1:44.48 +40.32
50m: 47.97
100m: 1:44.48
(56.51)
62 Rebecka Roos 2009 Ålands Simförening 1:45.23 +41.07
50m: 48.75
100m: 1:45.23
(56.48)
63 Isla Smeds 2010 TaTu Tampere 1:46.47 +42.31
50m: 48.67
100m: 1:46.47
(57.80)
- Selinda Andersson 2010 Ålands Simförening DSQ
4.4 Felaktig start
- Eva Riquelme Mac Donald 2010 Åbo Simklubb DSQ
10.8 Förbjuden utrustning
- Henna Mäkelä 2009 Porin Uimaseura DNF
Grenen officiell:  2022-04-09 16:54:46
2022-04-09 16:56:40 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 7, 50m Bröstsim/RU P9 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lukas Salonius 2013 Uimaseura Kaarina 1:17.05
Grenen officiell:  2022-04-09 17:06:21
2022-04-09 17:10:37 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 8, 50m Bröstsim/RU F/T9 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elle Wikström 2014 Simklubben Neptun 1:01.55
2 Maire Salo 2013 Rauman Uimaseura 1:08.94 +7.39
Grenen officiell:  2022-04-09 17:08:39
2022-04-09 17:11:57 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 9, 100m Bröstsim/RU P11 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Noé Wikström 2011 Simklubben Neptun 1:33.82
50m: 44.21
100m: 1:33.82
(49.61)
2 Alexander Brocke 2011 Simklubben Neptun 1:36.40 +2.58
50m: 46.12
100m: 1:36.40
(50.28)
3 Timi Niemi 2012 TaTu Tampere 1:41.29 +7.47
50m: 47.31
100m: 1:41.29
(53.98)
4 Finn Jensén 2011 Uimaseura Kaarina 1:47.42 +13.60
50m: 49.39
100m: 1:47.42
(58.03)
5 Niilo Rantala 2012 Porin Uimaseura 1:47.76 +13.94
50m: 50.85
100m: 1:47.76
(56.91)
6 Frans Friman 2011 Åbo Simklubb 1:53.92 +20.10
50m: 55.99
100m: 1:53.92
(57.93)
7 Anton Boman 2011 Ålands Simförening 1:54.42 +20.60
50m: 55.84
100m: 1:54.42
(58.58)
8 Jack Jensén 2011 Uimaseura Kaarina 1:57.42 +23.60
50m: 52.20
100m: 1:57.42
(1:05.22)
9 Aku Kokkonen 2012 TaTu Tampere 2:02.79 +28.97
50m: 57.59
100m: 2:02.79
(1:05.20)
10 Taito Huilla 2012 TaTu Tampere 2:03.22 +29.40
50m: 58.21
100m: 2:03.22
(1:05.01)
11 Tiitus Sirola 2011 Rauman Uimaseura 2:03.30 +29.48
50m: 59.94
100m: 2:03.30
(1:03.36)
12 Topi Mäkinen 2012 Rauman Uimaseura 2:05.37 +31.55
50m: 58.88
100m: 2:05.37
(1:06.49)
13 Alvar Herckman 2011 TaTu Tampere 2:07.39 +33.57
50m: 59.35
100m: 2:07.39
(1:08.04)
14 Akseli Tauluvuori 2011 Rauman Uimaseura 2:18.87 +45.05
50m: 1:06.24
100m: 2:18.87
(1:12.63)
15 Vilho Kylliäinen 2012 Rauman Uimaseura 2:27.15 +53.33
50m: 1:06.15
100m: 2:27.15
(1:21.00)
- Harry Bergnehr 2011 Simklubben Neptun DSQ
7.6 Felaktig vändning 25
- Reeti Ruohomäki 2012 Rauman Uimaseura DSQ
4.4 Felaktig start
- Sebastian Vahokoski 2011 Uimaseura Kaarina DSQ
7.2 Felaktig simsekvens
Grenen officiell:  2022-04-09 17:19:53
2022-04-09 17:21:35 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 10, 100m Bröstsim/RU F/T11 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Märta Fahlén 2011 Simklubben Neptun 1:33.36
50m: 44.55
100m: 1:33.36
(48.81)
2 Aino Rauta 2011 Åbo Simklubb 1:37.67 +4.31
50m: 45.37
100m: 1:37.67
(52.30)
3 Alma Brantemark 2011 Simklubben Neptun 1:39.08 +5.72
50m: 46.39
100m: 1:39.08
(52.69)
4 Sienna Lehtola 2011 Rauman Uimaseura 1:39.96 +6.60
50m: 47.26
100m: 1:39.96
(52.70)
5 Elsa Nevalainen 2012 Rauman Uimaseura 1:44.12 +10.76
50m: 48.56
100m: 1:44.12
(55.56)
6 Miia Kallio 2011 Porin Uimaseura 1:45.00 +11.64
50m: 50.45
100m: 1:45.00
(54.55)
7 Mira Elingsdotter 2012 Simklubben Neptun 1:45.69 +12.33
50m: 50.21
100m: 1:45.69
(55.48)
8 Ellinor Ekelund 2011 Simklubben Neptun 1:46.42 +13.06
50m: 50.40
100m: 1:46.42
(56.02)
9 Josefine Nordman 2011 Åbo Simklubb 1:47.43 +14.07
50m: 52.37
100m: 1:47.43
(55.06)
10 Freja Malmqvist 2012 Simklubben Neptun 1:47.63 +14.27
50m: 51.17
100m: 1:47.63
(56.46)
11 Edith Syrjänen 2011 Åbo Simklubb 1:48.65 +15.29
50m: 51.17
100m: 1:48.65
(57.48)
12 Sofia Suojakari 2011 Porin Uimaseura 1:54.08 +20.72
50m: 53.38
100m: 1:54.08
(1:00.70)
13 Marianne Kleberg 2011 Simklubben Neptun 1:54.55 +21.19
50m: 55.28
100m: 1:54.55
(59.27)
14 Paju Mäkihannu 2012 TaTu Tampere 1:57.23 +23.87
50m: 54.90
100m: 1:57.23
(1:02.33)
15 Kenzie Schnellenberg 2011 Simklubben Neptun 1:58.51 +25.15
50m: 53.53
100m: 1:58.51
(1:04.98)
16 Minea  Mannersuo 2011 TaTu Tampere 2:01.08 +27.72
50m: 57.49
100m: 2:01.08
(1:03.59)
17 Eerika Lehtinen 2012 TaTu Tampere 2:02.81 +29.45
50m: 57.89
100m: 2:02.81
(1:04.92)
18 Elsa Satola 2012 Rauman Uimaseura 2:10.62 +37.26
50m: 1:01.74
100m: 2:10.62
(1:08.88)
19 Edla Maria Levola 2012 Porin Uimaseura 2:16.22 +42.86
50m: 1:04.49
100m: 2:16.22
(1:11.73)
20 Caley Atkinson 2012 Ålands Simförening 2:21.40 +48.04
50m: 1:05.89
100m: 2:21.40
(1:15.51)
- Iida-Sofia Keränen 2011 TaTu Tampere DSQ
7.2 Felaktig målgång
- Elli Kiviluoto 2011 Åbo Simklubb DSQ
7.6 Felaktig vändning 50
- Frida Sämpi 2011 Porin Uimaseura DSQ
7.2 Felaktig simning
Grenen officiell:  2022-04-09 17:30:45
2022-04-09 17:32:32 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 11, 200m Medley/SKU P13 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gabriel Ericsson 2009 Simklubben Neptun 2:39.62
50m: 34.82
100m: 1:15.53
(40.71)
150m: 2:02.09
(46.56)
200m: 2:39.62
(37.53)
2 Leo Junlén 2009 Simklubben Neptun 2:41.72 +2.10
50m: 35.81
100m: 1:17.53
(41.72)
150m: 2:06.49
(48.96)
200m: 2:41.72
(35.23)
3 Anton Chubakov 2010 Simklubben Neptun 2:51.12 +11.50
50m: 36.04
100m: 1:21.65
(45.61)
150m: 2:13.63
(51.98)
200m: 2:51.12
(37.49)
4 Melvin Zetterlund 2009 Simklubben Neptun 2:51.67 +12.05
50m: 39.48
100m: 1:24.93
(45.45)
150m: 2:15.69
(50.76)
200m: 2:51.67
(35.98)
5 Kasper Virta 2009 Rauman Uimaseura 2:56.80 +17.18
50m: 37.11
100m: 1:22.90
(45.79)
150m: 2:14.18
(51.28)
200m: 2:56.80
(42.62)
6 Hugo Vallin 2010 Simklubben Neptun 3:01.44 +21.82
50m: 40.84
100m: 1:26.11
(45.27)
150m: 2:18.88
(52.77)
200m: 3:01.44
(42.56)
7 Oscar Walfridsson 2010 Simklubben Neptun 3:04.88 +25.26
50m: 40.68
100m: 1:32.56
(51.88)
150m: 2:23.20
(50.64)
200m: 3:04.88
(41.68)
8 Alex Ailio 2009 Åbo Simklubb 3:07.75 +28.13
50m: 45.30
100m: 1:34.69
(49.39)
150m: 2:27.01
(52.32)
200m: 3:07.75
(40.74)
9 Niilo Lehtinen 2009 Åbo Simklubb 3:07.87 +28.25
50m: 45.70
100m: 1:31.62
(45.92)
150m: 2:28.57
(56.95)
200m: 3:07.87
(39.30)
10 Maxim Zuravljov 2009 TaTu Tampere 3:10.65 +31.03
50m: 41.71
100m: 1:28.42
(46.71)
150m: 2:26.02
(57.60)
200m: 3:10.65
(44.63)
11 Viljami Rautiainen 2009 Porin Uimaseura 3:11.86 +32.24
50m: 46.07
100m: 1:33.68
(47.61)
150m: 2:30.92
(57.24)
200m: 3:11.86
(40.94)
12 Taito Aaltonen 2009 Åbo Simklubb 3:12.27 +32.65
50m: 44.93
100m: 1:32.71
(47.78)
150m: 2:31.51
(58.80)
200m: 3:12.27
(40.76)
13 Eemeli Varonen 2009 TaTu Tampere 3:13.24 +33.62
50m: 46.72
100m: 1:33.31
(46.59)
150m: 2:30.02
(56.71)
200m: 3:13.24
(43.22)
14 Tom Linander 2010 Simklubben Neptun 3:23.83 +44.21
50m: 49.24
100m: 1:37.01
(47.77)
150m: 2:38.64
(1:01.63)
200m: 3:23.83
(45.19)
15 Juuso Hurme 2010 Åbo Simklubb 3:27.97 +48.35
50m: 45.20
100m: 1:41.08
(55.88)
150m: 2:39.49
(58.41)
200m: 3:27.97
(48.48)
16 Valtteri Saukko 2010 TaTu Tampere 3:30.80 +51.18
50m: 51.11
100m: 1:42.96
(51.85)
150m: 2:43.27
(1:00.31)
200m: 3:30.80
(47.53)
17 Eemeli Pennanen 2009 TaTu Tampere 3:32.37 +52.75
50m: 52.89
100m: 1:49.82
(56.93)
150m: 2:47.30
(57.48)
200m: 3:32.37
(45.07)
18 Justus Tikkanen 2010 TaTu Tampere 3:39.78 +1:00.16
50m: 57.42
100m: 1:58.85
(1:01.43)
150m: 2:54.97
(56.12)
200m: 3:39.78
(44.81)
19 Jose Bly 2009 Porin Uimaseura 3:41.46 +1:01.84
50m: 51.56
100m: 1:58.06
(1:06.50)
150m: 2:54.33
(56.27)
200m: 3:41.46
(47.13)
- Julijus Bliumkinas 2009 Simklubben Neptun DSQ
8.2 Felaktigt simsätt
- Verneri Hietala 2009 TaTu Tampere DSQ
9.4 Felaktigt simsätt 50m
- Arttu Kankaanpää 2010 Porin Uimaseura DSQ
6.2 Felaktigt simsätt
- Rasmus Kautto 2009 TaTu Tampere DSQ
6.4 Felaktig vändning 75m
- Aarne Lehtonen 2009 Åbo Simklubb DSQ
8.3 Felaktigt simsätt
- Verneri Mäkinen 2009 Åbo Simklubb DSQ
6.5 Felaktig målgång
- Aatu Satola 2010 Rauman Uimaseura DSQ
7.6 Felaktig vändning 125m
- Elmer Eepo Mikael Wirth 2010 Åbo Simklubb DSQ
8.5 Felaktigt simsätt
Grenen officiell:  2022-04-09 17:46:43
2022-04-09 17:54:44 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening
Document
Resultat
Knattesimmet 2022
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 9 apr 2022 till den 10 apr 2022
Gren 12, 200m Medley/SKU F/T13 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Malva Sjödahl 2009 Simklubben Neptun 2:37.93
50m: 33.37
100m: 1:13.23
(39.86)
150m: 2:00.03
(46.80)
200m: 2:37.93
(37.90)
2 Kaisa Majasaari 2009 Porin Uimaseura 2:43.89 +5.96
50m: 34.84
100m: 1:16.02
(41.18)
150m: 2:06.29
(50.27)
200m: 2:43.89
(37.60)
3 Melissa Stålhammar Kierkegaa 2009 Simklubben Neptun 2:46.60 +8.67
50m: 35.96
100m: 1:19.01
(43.05)
150m: 2:08.70
(49.69)
200m: 2:46.60
(37.90)
4 Hedvig Kinnunen 2009 Simklubben Neptun 2:51.61 +13.68
50m: 35.93
100m: 1:19.25
(43.32)
150m: 2:11.75
(52.50)
200m: 2:51.61
(39.86)
5 Lovisa Emanuelsson 2009 Simklubben Neptun 2:52.21 +14.28
50m: 36.39
100m: 1:21.58
(45.19)
150m: 2:12.45
(50.87)
200m: 2:52.21
(39.76)
6 Nora Lovisa Edin 2010 Simklubben Neptun 2:55.55 +17.62
50m: 39.49
100m: 1:24.77
(45.28)
150m: 2:16.52
(51.75)
200m: 2:55.55
(39.03)
7 Minea Moisio 2009 TaTu Tampere 2:56.82 +18.89
50m: 37.38
100m: 1:23.25
(45.87)
150m: 2:16.03
(52.78)
200m: 2:56.82
(40.79)
8 Alina Kärki 2009 Porin Uimaseura 2:59.96 +22.03
50m: 36.48
100m: 1:24.53
(48.05)
150m: 2:18.51
(53.98)
200m: 2:59.96
(41.45)
9 Mette Selivaara 2010 Porin Uimaseura 3:00.90 +22.97
50m: 38.60
100m: 1:24.97
(46.37)
150m: 2:18.55
(53.58)
200m: 3:00.90
(42.35)
10 Hilkka Salo 2009 Rauman Uimaseura 3:02.23 +24.30
50m: 36.65
100m: 1:20.84
(44.19)
150m: 2:18.47
(57.63)
200m: 3:02.23
(43.76)
11 Viola Tojander 2010 Åbo Simklubb 3:02.81 +24.88
50m: 41.28
100m: 1:31.14
(49.86)
150m: 2:24.33
(53.19)
200m: 3:02.81
(38.48)
12 Sonja Walter 2010 Simklubben Neptun 3:04.74 +26.81
50m: 41.65
100m: 1:32.66
(51.01)
150m: 2:23.33
(50.67)
200m: 3:04.74
(41.41)
13 Melina Hautaniemi 2009 Porin Uimaseura 3:06.08 +28.15
50m: 38.68
100m: 1:26.24
(47.56)
150m: 2:23.35
(57.11)
200m: 3:06.08
(42.73)
14 Emmi Oksanen 2009 TaTu Tampere 3:07.50 +29.57
50m: 41.40
100m: 1:28.17
(46.77)
150m: 2:25.36
(57.19)
200m: 3:07.50
(42.14)
15 Oona Vaurio 2009 Porin Uimaseura 3:07.91 +29.98
50m: 39.88
100m: 1:28.81
(48.93)
150m: 2:25.14
(56.33)
200m: 3:07.91
(42.77)
16 Selma Nordberg 2009 Ålands Simförening 3:07.92 +29.99
50m: 39.99
100m: 1:27.87
(47.88)
150m: 2:23.31
(55.44)
200m: 3:07.92
(44.61)
17 Liv Gullberg 2009 Simklubben Neptun 3:09.46 +31.53
50m: 39.40
100m: 1:28.97
(49.57)
150m: 2:25.53
(56.56)
200m: 3:09.46
(43.93)
18 Anna Liljeberg 2010 Åbo Simklubb 3:10.37 +32.44
50m: 43.35
100m: 1:33.01
(49.66)
150m: 2:33.06
(1:00.05)
200m: 3:10.37
(37.31)
19 Sofia Fahlen 2009 Simklubben Neptun 3:10.46 +32.53
50m: 40.50
100m: 1:26.15
(45.65)
150m: 2:28.38
(1:02.23)
200m: 3:10.46
(42.08)
20 Sara Hakonen 2009 Porin Uimaseura 3:12.41 +34.48
50m: 43.77
100m: 1:35.74
(51.97)
150m: 2:31.58
(55.84)
200m: 3:12.41
(40.83)
21 Eevia Marjamäki 2010 Porin Uimaseura 3:13.76 +35.83
50m: 44.08
100m: 1:35.01
(50.93)
150m: 2:32.18
(57.17)
200m: 3:13.76
(41.58)
22 Pihla Kapanen 2010 Uimaseura Kaarina 3:13.81 +35.88
50m: 44.46
100m: 1:33.95
(49.49)
150m: 2:31.36
(57.41)
200m: 3:13.81
(42.45)
23 Taimi Likki 2010 Rauman Uimaseura 3:15.03 +37.10
50m: 47.40
100m: 1:33.93
(46.53)
150m: 2:35.03
(1:01.10)
200m: 3:15.03
(40.00)
24 Elea Sarkki 2010 TaTu Tampere 3:17.16 +39.23
50m: 41.58
100m: 1:33.18
(51.60)
150m: 2:31.60
(58.42)
200m: 3:17.16
(45.56)
25 Emilia Lauritzen 2010 Simklubben Neptun 3:17.64 +39.71
50m: 46.98
100m: 1:37.43
(50.45)
150m: 2:31.75
(54.32)
200m: 3:17.64
(45.89)
26 Sanni Tyrni 2010 Åbo Simklubb 3:17.74 +39.81
50m: 47.66
100m: 1:37.03
(49.37)
150m: 2:33.52
(56.49)
200m: 3:17.74
(44.22)
27 Daniela Eloranta 2010 Åbo Simklubb 3:17.82 +39.89
50m: 43.39
100m: 1:32.15
(48.76)
150m: 2:32.26
(1:00.11)
200m: 3:17.82
(45.56)
28 Emmi Pekanheimo 2010 Åbo Simklubb 3:17.83 +39.90
50m: 45.56
100m: 1:38.34
(52.78)
150m: 2:35.59
(57.25)
200m: 3:17.83
(42.24)
29 Elsa Engström 2010 Åbo Simklubb 3:18.75 +40.82
50m: 45.19
100m: 1:36.94
(51.75)
150m: 2:35.17
(58.23)
200m: 3:18.75
(43.58)
30 Ekaterina Burnevskaya 2009 TaTu Tampere 3:19.16 +41.23
50m: 45.18
100m: 1:36.25
(51.07)
150m: 2:31.89
(55.64)
200m: 3:19.16
(47.27)
31 Inka Jäntti 2009 Porin Uimaseura 3:21.49 +43.56
50m: 44.73
100m: 1:38.20
(53.47)
150m: 2:37.53
(59.33)
200m: 3:21.49
(43.96)
32 Nicole Nyström 2010 Simklubben Neptun 3:22.44 +44.51
50m: 40.73
100m: 1:33.86
(53.13)
150m: 2:34.01
(1:00.15)
200m: 3:22.44
(48.43)
33 Emilia Olsson 2010 Simklubben Neptun 3:24.48 +46.55
50m: 46.14
100m: 1:37.52
(51.38)
150m: 2:34.65
(57.13)
200m: 3:24.48
(49.83)
34 Alma Leinder 2010 Simklubben Neptun 3:24.52 +46.59
50m: 45.50
100m: 1:40.31
(54.81)
150m: 2:37.92
(57.61)
200m: 3:24.52
(46.60)
35 Elsa Jannergren 2010 Simklubben Neptun 3:25.50 +47.57
50m: 46.46
100m: 1:41.82
(55.36)
150m: 2:40.30
(58.48)
200m: 3:25.50
(45.20)
36 Elli Sihvonen 2010 Åbo Simklubb 3:25.77 +47.84
50m: 50.34
100m: 1:46.29
(55.95)
150m: 2:43.86
(57.57)
200m: 3:25.77
(41.91)
37 Aada Kanervo 2009 Uimaseura Kaarina 3:26.70 +48.77
50m: 51.19
100m: 1:43.68
(52.49)
150m: 2:40.74
(57.06)
200m: 3:26.70
(45.96)
38 Kiira Rantanen 2010 Åbo Simklubb 3:27.40 +49.47
50m: 53.09
100m: 1:42.20
(49.11)
150m: 2:43.17
(1:00.97)
200m: 3:27.40
(44.23)
39 Christina Crona 2010 Simklubben Neptun 3:27.50 +49.57