2024-07-13   08:44:46
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för NUSS-äldre/yngre 1-3/7 2022

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 1 Fredag 16.00

Document
Resultat
NUSS äldre och yngre 50 m
Plats: Alidebergsbadet Arrangör: SK Elfsborg
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 1 jul 2022 till den 3 jul 2022
Gren 3, 100m Ryggsim Damer 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Petronella Ottosson 2002 Simklubben Laxen +0.73 1:12.03
50m: 33.95
100m: 1:12.03
(38.08)
2 Josefina Näsén 2005 Örebro Simallians +0.61 1:12.38 +0.35
50m: 34.98
100m: 1:12.38
(37.40)
3 Hilda Linné 2000 Linköpings Allmänna SS +0.67 1:13.43 +1.40
50m: 34.93
100m: 1:13.43
(38.50)
4 Matilda Nilsson 2004 Jönköpings Simsällskap +0.61 1:13.79 +1.76
50m: 36.16
100m: 1:13.79
(37.63)
5 Rachel Omoruyi 2004 Jönköpings Simsällskap +0.67 1:15.13 +3.10
50m: 35.53
100m: 1:15.13
(39.60)
6 Ida Ekström 2005 Jönköpings Simsällskap +0.61 1:16.21 +4.18
50m: 36.20
100m: 1:16.21
(40.01)
7 Wilma Svensson 2004 Jönköpings Simsällskap +0.82 1:16.64 +4.61
50m: 36.36
100m: 1:16.64
(40.28)
8 Amanda Pålsson 2005 SK Triton +0.70 1:19.94 +7.91
50m: 38.22
100m: 1:19.94
(41.72)
=9 Nirvana Cavka 2004 Simklubben Elfsborg +0.66 1:21.75 +9.72
50m: 39.96
100m: 1:21.75
(41.79)
=9 Kristin Hals 2005 Bergen Vest SK +0.80 1:21.75 +9.72
50m: 40.29
100m: 1:21.75
(41.46)
11 Emmalina Ottosson 2005 Simklubben Laxen +0.68 1:22.59 +10.56
50m: 39.64
100m: 1:22.59
(42.95)
12 Emilia Karlberg 2002 Simklubben Laxen +0.69 1:24.26 +12.23
50m: 39.58
100m: 1:24.26
(44.68)
13 Malene Holmelid Krabbedal 2005 Bergen Vest SK +0.79 1:24.44 +12.41
50m: 41.31
100m: 1:24.44
(43.13)
14 Stina Westerlund 2005 Örebro Simallians +0.64 1:26.58 +14.55
50m: 41.20
100m: 1:26.58
(45.38)
15 Ruslana Hasselberg 2004 Trollhättans Simsällskap +0.83 1:28.64 +16.61
50m: 42.15
100m: 1:28.64
(46.49)
Grenen officiell:  2022-07-01 17:47:33
Gren 3, 100m Ryggsim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Granzell 2006 Karlstads Simsällskap +0.69 1:11.45
50m: 34.30
100m: 1:11.45
(37.15)
2 Emmy Fjeld 2006 Simklubben Elfsborg +0.60 1:11.63 +0.18
50m: 34.55
100m: 1:11.63
(37.08)
3 Freja Malmgren 2007 S 71 +0.62 1:12.13 +0.68
50m: 34.54
100m: 1:12.13
(37.59)
4 Klara Torén 2006 Lidköpings Gymnastik o Simsälls +0.69 1:12.15 +0.70
50m: 35.22
100m: 1:12.15
(36.93)
5 Sara Rotseth 2007 Bergen Vest SK +0.72 1:12.29 +0.84
50m: 35.02
100m: 1:12.29
(37.27)
6 Sara Sjölander 2006 Karlstads Simsällskap +0.69 1:12.54 +1.09
50m: 34.67
100m: 1:12.54
(37.87)
7 Elma Halak 2007 Linköpings Allmänna SS +0.75 1:13.19 +1.74
50m: 36.36
100m: 1:13.19
(36.83)
8 Edith Fredriksson 2007 Simklubben Elfsborg +0.70 1:14.07 +2.62
50m: 35.62
100m: 1:14.07
(38.45)
9 Alina Andersson 2007 Nässjö SLS +0.80 1:14.25 +2.80
50m: 35.42
100m: 1:14.25
(38.83)
10 Mia Sørvik 2007 Austevoll Idrettsklubb +0.75 1:14.97 +3.52
50m: 36.22
100m: 1:14.97
(38.75)
11 Ellen Jörstad 2007 Örebro Simallians +0.62 1:15.50 +4.05
50m: 35.28
100m: 1:15.50
(40.22)
12 Edith Nyman 2007 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.69 1:15.63 +4.18
50m: 35.43
100m: 1:15.63
(40.20)
13 Elin Segerström 2007 Karlstads Simsällskap +0.74 1:16.29 +4.84
50m: 36.42
100m: 1:16.29
(39.87)
14 Meja Wernersson 2007 Örebro Simallians +0.60 1:16.62 +5.17
50m: 36.56
100m: 1:16.62
(40.06)
15 Helene Instebo 2006 Karmøy Svømmeklubb +0.68 1:16.72 +5.27
50m: 37.16
100m: 1:16.72
(39.56)
16 Klara Nilsen 2007 Austevoll Idrettsklubb +0.73 1:16.98 +5.53
50m: 37.80
100m: 1:16.98
(39.18)
17 Maya Möllborn 2007 Simklubben Laxen +0.68 1:17.63 +6.18
50m: 37.16
100m: 1:17.63
(40.47)
18 Tuva Lovinge 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.76 1:18.51 +7.06
50m: 38.49
100m: 1:18.51
(40.02)
19 Alice Larsson 2006 Örebro Simallians +0.64 1:18.60 +7.15
50m: 37.32
100m: 1:18.60
(41.28)
20 Ella Jansson 2007 Nässjö SLS +0.77 1:19.52 +8.07
50m: 38.72
100m: 1:19.52
(40.80)
21 Emma Bergqvist 2007 Jönköpings Simsällskap +0.79 1:19.69 +8.24
50m: 38.37
100m: 1:19.69
(41.32)
22 Bertine Leknesund Klæboe 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.73 1:22.62 +11.17
50m: 39.73
100m: 1:22.62
(42.89)
23 Hanna Carlsson 2006 Trollhättans Simsällskap +0.81 1:22.81 +11.36
50m: 39.97
100m: 1:22.81
(42.84)
24 Josefin  Klintåker 2006 Linköpings Allmänna SS +0.85 1:23.39 +11.94
50m: 40.52
100m: 1:23.39
(42.87)
25 Josefine Forsström 2007 Örebro Simallians +0.71 1:23.51 +12.06
50m: 41.21
100m: 1:23.51
(42.30)
26 Wilma Ristl 2006 Jönköpings Simsällskap +0.81 1:23.53 +12.08
50m: 40.16
100m: 1:23.53
(43.37)
27 Alise Pettersen 2007 Bergen Vest SK +0.82 1:23.72 +12.27
50m: 41.06
100m: 1:23.72
(42.66)
28 Emilie Førre Askeland 2007 Haugesund SK +0.72 1:24.02 +12.57
50m: 41.08
100m: 1:24.02
(42.94)
29 Emma Leandersson 2007 Jönköpings Simsällskap +0.75 1:24.95 +13.50
50m: 41.22
100m: 1:24.95
(43.73)
30 Silvia P V Hufthammer 2007 Austevoll Idrettsklubb +0.70 1:25.15 +13.70
50m: 41.40
100m: 1:25.15
(43.75)
31 Anna Sigdestad 2007 Bergen Vest SK +0.78 1:25.43 +13.98
50m: 41.59
100m: 1:25.43
(43.84)
32 Mathilde Gjerde 2007 Haugesund SK +0.67 1:26.20 +14.75
50m: 41.01
100m: 1:26.20
(45.19)
33 Evelina Hallman 2006 Simklubben 1970 +0.74 1:26.55 +15.10
50m: 42.35
100m: 1:26.55
(44.20)
34 Emma Persson 2007 Linköpings Allmänna SS +0.66 1:27.92 +16.47
50m: 42.85
100m: 1:27.92
(45.07)
35 Lovisa Hjälle 2007 Nässjö SLS +0.70 1:29.03 +17.58
50m: 44.22
100m: 1:29.03
(44.81)
36 Inez Torvaldsson 2007 Nässjö SLS +0.73 1:35.31 +23.86
50m: 46.43
100m: 1:35.31
(48.88)
Grenen officiell:  2022-07-01 17:47:33
Gren 3, 100m Ryggsim Damer 14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tilde Rilvén 2008 Örebro Simallians +0.59 1:10.51
50m: 34.01
100m: 1:10.51
(36.50)
2 Lova Rubensson 2008 Jönköpings Simsällskap +0.78 1:14.74 +4.23
50m: 35.19
100m: 1:14.74
(39.55)
3 Moa Granzell 2008 Karlstads Simsällskap +0.72 1:15.33 +4.82
50m: 35.90
100m: 1:15.33
(39.43)
4 Tuva Veiström 2008 Linköpings Allmänna SS +0.78 1:17.41 +6.90
50m: 37.75
100m: 1:17.41
(39.66)
5 Sofia Holmqvist 2008 Linköpings Allmänna SS +0.69 1:17.82 +7.31
50m: 37.84
100m: 1:17.82
(39.98)
6 Kajsa Trossmo 2008 Västerås Simsällskap +0.90 1:17.87 +7.36
50m: 37.34
100m: 1:17.87
(40.53)
7 Szofia Zana 2008 Trollhättans Simsällskap +0.76 1:19.31 +8.80
50m: 38.44
100m: 1:19.31
(40.87)
8 Leah Ljungberg 2008 Jönköpings Simsällskap +0.69 1:20.36 +9.85
50m: 38.42
100m: 1:20.36
(41.94)
9 Ronja Lindqvist 2008 Örebro Simallians +0.77 1:21.34 +10.83
50m: 40.33
100m: 1:21.34
(41.01)
10 Malin Tørresdal 2008 Haugesund SK +0.85 1:21.55 +11.04
50m: 40.69
100m: 1:21.55
(40.86)
11 Arabella Kidwell 2008 Västerås Simsällskap +0.76 1:21.80 +11.29
50m: 39.63
100m: 1:21.80
(42.17)
12 Emma Böhrén 2008 Simklubben Elfsborg +0.61 1:21.90 +11.39
50m: 40.54
100m: 1:21.90
(41.36)
13 Lily Viberg 2008 Jönköpings Simsällskap +0.71 1:22.42 +11.91
50m: 40.39
100m: 1:22.42
(42.03)
14 Amy Bladh 2008 Simklubben Laxen +0.69 1:24.94 +14.43
50m: 40.91
100m: 1:24.94
(44.03)
15 Olivia Jj Elisabeth Green 2008 Haugesund SK +0.66 1:25.52 +15.01
50m: 41.36
100m: 1:25.52
(44.16)
16 Rut Kämblad 2008 Örebro Simallians +0.62 1:25.80 +15.29
50m: 42.29
100m: 1:25.80
(43.51)
17 Jonna Klasén 2008 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.73 1:25.92 +15.41
50m: 41.45
100m: 1:25.92
(44.47)
18 Philia Norling 2008 Västerås Simsällskap +0.75 1:26.62 +16.11
50m: 41.49
100m: 1:26.62
(45.13)
19 Linnéa Kamstad 2008 SK Triton +0.72 1:28.77 +18.26
50m: 43.92
100m: 1:28.77
(44.85)
20 Linnea  Edström 2008 Simklubben Vänersborg +0.79 1:29.39 +18.88
50m: 43.44
100m: 1:29.39
(45.95)
21 Estelle Davis 2008 Jönköpings Simsällskap +0.67 1:31.62 +21.11
50m: 44.45
100m: 1:31.62
(47.17)
22 Gabriella Jonsson 2008 Simklubben Elfsborg +0.77 1:32.35 +21.84
50m: 44.52
100m: 1:32.35
(47.83)
23 Sanna Bodeklint 2008 Simklubben Elfsborg +0.64 1:41.31 +30.80
50m: 47.69
100m: 1:41.31
(53.62)
24 Julia Jagoda Dziatko 2008 Haugesund SK 1:41.58 +31.07
50m: 48.21
100m: 1:41.58
(53.37)
- Tea Lindberg 2008 Simklubben Vänersborg +0.68 DSQ
- Maja Movitz 2008 Trollhättans Simsällskap +0.77 DSQ
- Lilly  Wan Krossgått 2008 Haugesund SK +0.96 DSQ
Grenen officiell:  2022-07-01 17:47:33
Gren 3, 100m Ryggsim Damer 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebba Pantzar 2009 Jönköpings Simsällskap +0.62 1:17.82
50m: 35.80
100m: 1:17.82
(42.02)
2 Iris Petersson 2009 Örebro Simallians +0.66 1:19.13 +1.31
50m: 36.10
100m: 1:19.13
(43.03)
3 Lovisa Comstedt 2009 Linköpings Allmänna SS +0.74 1:20.85 +3.03
50m: 40.20
100m: 1:20.85
(40.65)
4 Julia Singelman 2009 Västerås Simsällskap +0.72 1:21.64 +3.82
50m: 39.33
100m: 1:21.64
(42.31)
5 Emmie Fransson 2009 Simklubben Laxen +0.77 1:21.95 +4.13
50m: 39.04
100m: 1:21.95
(42.91)
6 Siri Carlberg 2009 Finspångs Simklubb +0.65 1:22.44 +4.62
50m: 39.65
100m: 1:22.44
(42.79)
7 Emma Lobekk Grunnaleite 2009 Haugesund SK +0.69 1:23.03 +5.21
50m: 40.14
100m: 1:23.03
(42.89)
8 Arwen Flanagan 2009 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.68 1:23.70 +5.88
50m: 41.08
100m: 1:23.70
(42.62)
9 Tuva Svensson 2009 Jönköpings Simsällskap +0.60 1:26.92 +9.10
50m: 42.74
100m: 1:26.92
(44.18)
10 Lova Willför 2009 Västerås Simsällskap +0.66 1:28.36 +10.54
50m: 43.96
100m: 1:28.36
(44.40)
11 Lilly Rogö 2009 Jönköpings Simsällskap +0.70 1:30.16 +12.34
50m: 44.20
100m: 1:30.16
(45.96)
12 Wilma Pawlowski 2009 Linköpings Allmänna SS +0.64 1:30.29 +12.47
50m: 44.87
100m: 1:30.29
(45.42)
13 Isabelle Helin 2009 Västerås Simsällskap +0.82 1:30.77 +12.95
50m: 44.21
100m: 1:30.77
(46.56)
14 Alice Lönnroth 2009 Linköpings Allmänna SS +0.74 1:31.61 +13.79
50m: 44.42
100m: 1:31.61
(47.19)
15 Patricia Andersson Johansson 2009 Karlstads Simsällskap +0.82 1:34.64 +16.82
50m: 47.66
100m: 1:34.64
(46.98)
16 Thea Kustmark 2009 Karlstads Simsällskap +0.63 1:35.09 +17.27
50m: 46.76
100m: 1:35.09
(48.33)
17 Wilma Persson 2009 Jönköpings Simsällskap +0.69 1:38.94 +21.12
50m: 47.15
100m: 1:38.94
(51.79)
18 Kordelia Nord 2009 Simklubben Elfsborg +0.66 1:39.73 +21.91
50m: 47.22
100m: 1:39.73
(52.51)
19 Alva Dahlqvist 2009 Simklubben Elfsborg +0.64 1:40.30 +22.48
50m: 48.27
100m: 1:40.30
(52.03)
20 Lovisa Andersson 2009 Nässjö SLS +0.81 1:41.29 +23.47
50m: 50.03
100m: 1:41.29
(51.26)
21 Klara Segerström 2009 Västerås Simsällskap +0.72 1:45.60 +27.78
50m: 51.36
100m: 1:45.60
(54.24)
Grenen officiell:  2022-07-01 17:47:33
2022-07-01 18:33:13 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Simklubben Elfsborg

Swimify Web Banner

Swimify Android Banner

LiveTiming iPhone Banner