2024-07-12   22:10:23
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Knattesimmet 2023

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Lördag em

Document
Resultat
Knattesimmet 2023
Plats: Ålands Idrottscenter Arrangör: Ålands Simförening
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 apr 2023 till den 16 apr 2023
Gren 9, 100m Bröstsim/RU P11 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Timi Niemi 2012 TaTu Tampere 1:34.72
50m: 44.66
100m: 1:34.72
(50.06)
2 Peetu Oksanen 2012 Uinti Turku - Åbo Simning 1:40.05 +5.33
50m: 48.12
100m: 1:40.05
(51.93)
3 Yicheng August Li 2012 Uinti Turku - Åbo Simning 1:41.75 +7.03
50m: 48.26
100m: 1:41.75
(53.49)
4 Niilo Rantala 2012 Porin Uimaseura 1:43.60 +8.88
50m: 50.74
100m: 1:43.60
(52.86)
5 Aku Kokkonen 2012 TaTu Tampere 1:48.77 +14.05
50m: 53.38
100m: 1:48.77
(55.39)
6 Petr Lovinskii 2012 Rauman Uimaseura 1:49.90 +15.18
50m: 52.40
100m: 1:49.90
(57.50)
7 Vilho Kylliäinen 2012 Rauman Uimaseura 1:53.90 +19.18
50m: 55.08
100m: 1:53.90
(58.82)
8 Topi Mäkinen 2012 Rauman Uimaseura 1:57.61 +22.89
50m: 55.29
100m: 1:57.61
(1:02.32)
9 Daniel Sadiqi 2012 TaTu Tampere 1:58.35 +23.63
50m: 55.56
100m: 1:58.35
(1:02.79)
10 Lenni Jaakkola 2012 TaTu Tampere 1:58.77 +24.05
50m: 55.83
100m: 1:58.77
(1:02.94)
11 Jackson Erfe 2012 Uimaseura Kaarina 1:58.96 +24.24
50m: 58.09
100m: 1:58.96
(1:00.87)
12 Luca-Damian Iordan 2012 Rauman Uimaseura 1:59.19 +24.47
50m: 58.55
100m: 1:59.19
(1:00.64)
13 Taito Huilla 2012 TaTu Tampere 1:59.35 +24.63
50m: 56.34
100m: 1:59.35
(1:03.01)
14 Viljo Kiukkonen 2012 Uinti Turku - Åbo Simning 1:59.85 +25.13
50m: 56.81
100m: 1:59.85
(1:03.04)
15 Niilo Arnell 2012 Uinti Turku - Åbo Simning 2:07.17 +32.45
50m: 58.80
100m: 2:07.17
(1:08.37)
16 Toivo Lumiainen 2012 Uinti Turku - Åbo Simning 2:12.11 +37.39
50m: 1:02.63
100m: 2:12.11
(1:09.48)
17 Akseli Kivelä 2012 TaTu Tampere 2:18.90 +44.18
50m: 1:07.12
100m: 2:18.90
(1:11.78)
18 Reeti Ruohomäki 2012 Rauman Uimaseura 2:19.90 +45.18
50m: 1:02.39
100m: 2:19.90
(1:17.51)
19 Veikka Laine 2013 Uimaseura Kaarina 2:24.12 +49.40
50m: 1:05.73
100m: 2:24.12
(1:18.39)
20 Erik Nieminen 2013 Uinti Turku - Åbo Simning 2:24.32 +49.60
50m: 1:05.41
100m: 2:24.32
(1:18.91)
21 Vincent Nygård 2012 Uinti Turku - Åbo Simning 2:24.78 +50.06
50m: 1:07.88
100m: 2:24.78
(1:16.90)
- Akseli Lindqvist 2012 Uimaseura Kaarina DSQ
SW7.2 Armrörelser inte i samma horisontella plan
- Tino Saarilehto 2012 Rauman Uimaseura DSQ
SW7.2 Simtaget består inte av ett armtag och ett bentag i den ordningen
- Martti Salin 2013 TaTu Tampere DSQ
SW7.5 Fötterna vänds inte utåt i den drivande benrörelsen
- Jonas Tamminen 2012 Porin Uimaseura DSQ
SW7.2 Simtaget består inte av ett armtag och ett bentag i den ordningen
- Eemeli Virtanen 2012 Uinti Turku - Åbo Simning DSQ
SW7.6 Händerna inte åtskilda i vändning eller målgång
Grenen officiell:  2023-04-15 17:24:22
2023-04-15 17:32:27 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Ålands Simförening

Swimify Web Banner

Swimify Android Banner

LiveTiming iPhone Banner