Resultater for Danmarks Mesterskaber langbane (DM-L/DJM-L/DÃ…M1-L)
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 41 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | DM-L og DJM-L og DÅM-L gr.1 | Udskriftsdato | 27 juni 2011 | |||
Stævne by | Brønshøj | Udskriftstidspunkt | 12:41 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 25 juni 2011 |
Løb 41, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 14 år |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Louise Örnstedt (1985) 1:00.48 2005-03-26 |
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 1:00.48 2005-03-26 |
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 1:01.69 2000-09-17 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Emilie Beckmann | 1997 | 648 | 32.89 | 1:07.17 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
2 | Hannah Nissen | 1997 | 640 | 33.12 | 1:07.43 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 588 | 34.18 | 1:09.39 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Sandra Soe | 1997 | 573 | 33.63 | 1:09.99 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Stine Johansen | 1997 | 559 | 33.94 | 1:10.54 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Anne-Kirstine Knudsen | 1997 | 535 | 34.95 | 1:11.59 | |||||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Emma Sørensen | 1997 | 502 | 35.77 | 1:13.11 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Sofie Witthøft | 1997 | 486 | 35.82 | 1:13.92 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
9 | Xenia Bonnen Sjøgren | 1997 | 471 | 36.45 | 1:14.70 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
10 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 470 | 35.62 | 1:14.73 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 464 | 36.28 | 1:15.06 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
12 | Sara Saur | 1997 | 463 | 36.32 | 1:15.12 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
13 | Rikke Voss | 1997 | 448 | 36.65 | 1:15.98 | |||||
Roskilde Svømning | ||||||||||
14 | Laura K. Westergaard | 1997 | 444 | 36.26 | 1:16.21 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 422 | 38.15 | 1:17.48 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
16 | Louise Sørensen Gosvig | 1997 | 412 | 37.84 | 1:18.08 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
17 | Siham Saud | 1997 | 401 | 37.89 | 1:18.80 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
18 | Caroline Svarer | 1997 | 396 | 38.05 | 1:19.15 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
19 | Cecilie Bach Bertelsen | 1997 | 375 | 38.85 | 1:20.59 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Løb 41, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 13 år |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Louise Örnstedt (1985) 1:00.48 2005-03-26 |
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 1:00.48 2005-03-26 |
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 1:01.69 2000-09-17 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Caroline Erichsen | 1998 | 615 | 33.24 | 1:08.35 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Andrea Reich | 1998 | 514 | 35.31 | 1:12.54 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
3 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 508 | 34.99 | 1:12.85 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Isabel Mass | 1998 | 506 | 35.43 | 1:12.93 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
5 | Maria Uldal | 1998 | 493 | 35.72 | 1:13.58 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
6 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 488 | 36.32 | 1:13.84 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
7 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 487 | 36.46 | 1:13.88 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Tanja Lylloff | 1998 | 474 | 37.07 | 1:14.54 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
9 | Ida Krogh Gøtzsche | 1998 | 472 | 36.94 | 1:14.64 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
10 | Laura Rimmer Hansen | 1998 | 466 | 36.82 | 1:14.99 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
11 | Helle Dohn | 1998 | 455 | 36.82 | 1:15.56 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
12 | Jackie Gade | 1998 | 449 | 37.49 | 1:15.89 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 445 | 36.99 | 1:16.15 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
14 | Nicoline Reinstrup | 1998 | 442 | 36.13 | 1:16.32 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
15 | Henriette Hemmingsen | 1998 | 437 | 37.10 | 1:16.59 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
16 | Frederikke Holm Iversen | 1998 | 434 | 37.22 | 1:16.79 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
17 | Signe Bjerre | 1998 | 424 | 37.08 | 1:17.37 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
18 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 417 | 38.33 | 1:17.80 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
19 | Line Niss Bjerregaard | 1998 | 416 | 37.68 | 1:17.85 | |||||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
20 | Rebecca Grønlund | 1998 | 405 | 38.09 | 1:18.53 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
21 | Nanna Drewsen | 1998 | 404 | 38.27 | 1:18.59 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
22 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 400 | 38.09 | 1:18.86 | |||||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
23 | Laura Dahl | 1998 | 382 | 39.49 | 1:20.13 | |||||
Roskilde Svømning | ||||||||||
24 | Kristine Barrett | 1998 | 378 | 39.46 | 1:20.40 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
25 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | 375 | 39.21 | 1:20.58 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
26 | Celinn M. T. Larsen | 1998 | 370 | 38.87 | 1:20.99 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
27 | Johanne Sofie Kjærsgaard | 1998 | 366 | 39.91 | 1:21.28 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
28 | Laura Falk | 1998 | 365 | 40.04 | 1:21.29 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
29 | Pernille Nislev | 1998 | 360 | 39.51 | 1:21.67 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.18.26 | Udskriftsdato | 27 juni 2011 |
Licens til GI-40 Hermes | Udskriftstidspunkt | 12:41 |